PDA

Επιστροφή στο Forum : Τις πταίει;



haris_led
06-02-09, 00:40
Καλησπέρα αγαπητοί συμπάσχοντες της forthnet!

Έχω να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει τι ακριβώς μπορεί να προκαλεί το πρόβλημά μου αυτό:

Από τον Νοέμβρη και μέχρι σήμερα το router μου αποσυνδέεται και χάνει μόνο την ip και μετά είτε καθυστερεί να ξανασυνδεθεί, είτε το κάνω χειροκίνητα μέσω του web interface..

Μέσα στον Δεκέμβρη που το παρατηρούσα και μέχρι αρχές Ιανουαρίου αυτό συνέβαινε κάθε βράδυ από τις 12 μέχρι τις 3 τα χαράματα!
Δηλαδή έτσι και έπαιζα wow ήξερα ότι θα έχω ένα disconnect εκείνες τις ώρες και δεν έκανα κάποια δραστηριότητα που θα δημιουργούσε πρόβλημα!

Από τον Ιανουάριο μέχρι και σήμερα που έχω πάψει να ασχολούμαι με το wow, και κατά συνέπεια και με την καταγραφή των αποσυνδέσεων, αυτές συμβαίνουν (μάλλον) σε διαφορετικές ώρες, άγνωστο κατά πόσο τυχαίες!

Πριν κανένα μισάωρο λοιπόν ξανάγινε ένα τέτοιο disconnect και είπα να ρωτήσω τις πταίει για αυτό.

Το router μου είναι αναβαθμίσμένο στην τελευταία (απ' όσο ξέρω) έκδοση 7.4.4.7.

Από τη στιγμή που έχασε την σύνδεση πήγα web interface και έκανα manually connect, αλλά όσες φορές και να προσπάθησα πήρα το ίδιο μήνυμα:

Connection could not be established: Disconnected because idle timeout reached

Ορίστε το connection log του router εκείνη τη στιγμή που δείχνει και το 19 ώρες νωρίτερο disconnect!


Feb 5 22:39:54 PPP link down (Internet) [xxx.xxx.xxx.xxx.]


Feb 5 03:30:54 PPP link up (Internet) [xxx.xxx.xxx.xxx.]


Feb 5 03:30:53 PPP PAP Authenticate Ack received


Feb 5 03:30:53 PPP PAP Authenticate Request sent


Feb 5 03:30:30 PPP link down (Internet) [xxx.xxx.xxx.xxx.]

Επίσης έβγαλα και ένα screenshot τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου συγχρονισμού!

51197

Αφού όσες προσπάθειες και να έκανα δεν έβγαλα άκρη, έριξα ένα restart στον router, και κατάφερε να συγχρονίσει με τη δεύτερη φορά, στη συνέχεια δεν προσπάθησε καν να συνδεθεί μόνος του ο router, οπότε κλασικά από το web interface έκανα χειροκίνητα connect.
Μάταια όμως όσες φορές και αν προσπάθησα παίρνοντας το εξής μήνυμα:

Connection could not be established: Disconnected by user
(εγώ δεν πάτησα ποτέ disconnect, απλά περίμενα να ξαναφορτώσει η νέα σελίδα)

Μετά από λίγη ώρα που το είχα παρατήσει και σέρφαρα από το ασύρματο του γείτονα (να ναι καλά) το είδα να χάνει τον συγχρονισμό, και καπάκι να συνδέεται στο internet κανονικά!:worthy:
Οπότε, here i am writing this!

Μπορείτε να μου πείτε αν φταίει το router ή η γραμμή ή η Forthnet;;

Υπόψιν, μέχρι τον Νοέμβριο όπως άφησα να εννοηθεί, δεν είχα παρόμοια προβλήματα, η συνδεσμολογία από τότε παραμένει η ίδια ρυθμίσεις, κλπ.
Επίσης δεν ξέρω αν παίζει πουθενά ρόλο, αλλά έχω σταθερή ip.

hel
06-02-09, 09:09
Έχεις δοκιμάσει άλλο firmware ? Άλλο ρούτερ;
Δώσε διάγραμμα από το dmt tool .

haris_led
06-02-09, 12:34
Άλλο firmware είχα μέσα σε όλο αυτό το διάστημα από τον Νοέμβρη:hmm:
Έχω και έναν άλλο router, εκείνο το dlink που μου είχε δώσει η forthnet όταν έκανα σύνδεση, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για πολλές μέρες!
51208

haris_led
06-02-09, 12:54
Είχα και ένα disconnect μόλις τώρα, έχασε συγχρονισμό και ξανασυνδέθηκε αμέσως!

Feb 6 11:40:37 PPP link up (Internet) [xxx.xxx.xxx.xxx]
Feb 6 11:40:37 PPP PAP Authenticate Ack received
Feb 6 11:40:37 PPP PAP Authenticate Request sent
Feb 6 11:40:17 PPP link down (Internet) [xxx.xxx.xxx.xxx]
Feb 6 11:40:13 xDSL linestate up (ITU-T G.992.5; downstream: 16032 kbit/s, upstream: 1020 kbit/s; output Power Down: 21.0 dBm, Up: 12.0 dBm; line Attenuation Down: 23.5 dB, Up: 9.5 dB; snr Margin Down: 6.0 dB, Up: 11.5 dB)
Feb 6 11:39:48 xDSL linestate down
Feb 6 11:39:22 xDSL linestate down

Billmg81
06-02-09, 18:22
Xωρίς να γνωρίζω σχεδόν τίποτα για τα Thomson 585v7 , μήπως φταίει το DSL Modulation που το έχεις στο G.992.5? Έχεις δοκιμάσει να το αλλάξεις καθόλου? Όπως και σχετικά με το Encapsulation, τι έχεις? PPPoA ή PPPoE? Ίσως να σου λέω & χαζομάρες τώρα αλλά δοκίμασέ τα, δεν έχεις να χάσεις τίποτα!

Φιλικά
Βασίλης

haris_led
06-02-09, 18:31
PPPoE το έχω, απλά αυτά που έχω τεστάρει είναι αυτά που είδατε, δεν ξέρω αν μπορώ να διαθέσω πολλές ώρες της μέρας για να τεστάρω τι μπορεί να δουλέψει δυστυχώς, άλλωστε φαίνεται να είναι τυχαίο το πότε συμβαίνει για να το περιμένω :(

Μάλλον θα βάλω το dlink της forthnet και θα κοιτάω κάθε τόσο το log του για να δω αν συμβαίνει και εκεί..

nmavro73
07-02-09, 01:40
Φίλτρο άλλαξες;Πολύ εύκολα λέτε το δοκίμασε άλλο ρούτερ.Και που να τον βρούμε;Δεν έχουμε όλοι από έναν καβάντζα

iznodur
07-02-09, 01:46
Χάρη αλλαξε ρουτερ!:p

haris_led
07-02-09, 01:50
Γιατί χαλάνε τα φίλτρα Νατάσσα;:crazy:
Δε το έχω πειράξει από πέρυσι :hmm:

hel
07-02-09, 09:11
Άλλο firmware είχα μέσα σε όλο αυτό το διάστημα από τον Νοέμβρη:hmm:
Έχω και έναν άλλο router, εκείνο το dlink που μου είχε δώσει η forthnet όταν έκανα σύνδεση, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για πολλές μέρες!
51208

Κάτι σου τρώει τις μεγάλες συχνότητες.
Δοκίμασε μόνο του το ρούτερ σε άλλη πρίζα...
Κοίτα και αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=260620&page=2 (υπόθεση κάνω).

haris_led
07-02-09, 14:31
Κάτι σου τρώει τις μεγάλες συχνότητες.
Δοκίμασε μόνο του το ρούτερ σε άλλη πρίζα...
Κοίτα και αυτό http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=260620&page=2 (υπόθεση κάνω).

Η αλήθεια είναι ότι έχω διάφορες συσκευές κοντά στο router, αλλά θες να δοκιμάσω τώρα; υποτίθεται ότι τεστάρω το dlink το οποίο παρεπιπτόντως έχει 19 ώρες τη γραμμή up:hmm:

Άραγε για το dlink δεν υπάρχει dmt tool? Δε βλέπω κάτι στην σελίδα του:hmm:

Galileo
07-02-09, 16:57
Αν είναι το 2640B που δίνει η forthnet το DMT 8.07 δουλεύει μια χαρά και ας μην το αναφέρει στη σελίδα του DMT.
2640B σωστά, δεν το θυμόμουν καλά. Δουλεύει πάντως απο ότι θυμάμαι γιατί το έχω δοκιμάσει..κοίταξε μήπως δεν είναι ανοικτό το telnet στο router. Στο φάκελο του DMT υπάρχει ένα ini με τις ρυθμίσεις, δοκίμασε να το σβήσεις μήπως βοηθήσει.

haris_led
07-02-09, 16:59
Είναι το 2640Β απ' ότι βλέπω στο κουτί του!
Θα το δοκιμάσω πάντως το 8.07! :D

EDIT: Τζίφος δε το κατάφερα να δουλέψει!

haris_led
08-02-09, 14:11
Μάλλον πως έφταιγε το router :(
Η γραμμή μου αυτή τη στιγμή είναι up για 42 ώρες συνεχόμενα, ρεκόρ για μένα πιστεύω:hmm:
Χωρίς να δοκιμάσω να αλλάξω καλωδίωση ακόμα
Ορίστε και τα εξής:
51326
51327

hel
09-02-09, 08:45
Μια χαρά φαίνονται τα στοιχεία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.