PDA

Επιστροφή στο Forum : πως θα αποφυγω το 70αρι?



n1kos77
06-02-09, 13:33
εκανα αιτηση μεταφορας σε ΟΤΕ ενω ημουν στο ιδιοκτητο της 4νετ και οπως ολοι μας σερνοταν ειδικα στα πιγκ και κατεβασματα υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω το 70αρι?ακομη με χαλασε λιγο και ο ΟΤΕ που μου ειπε οτι θα αλλαξει σε 20 μερες το σταθερο και μετα θα παω ξανα να κανω αιτηση για το conn-x:evil::evil::down: ενταξει και να το δωσω δε χαλασε ο κοσμος αλλα με χαλαει περισοτερο γιατι ουσιαστικα δεν ηθικο απο μερους τους να παρουν αυτο το 70αρι

alex24
06-02-09, 13:54
εκανα αιτηση μεταφορας σε ΟΤΕ ενω ημουν στο ιδιοκτητο της 4νετ και οπως ολοι μας σερνοταν ειδικα στα πιγκ και κατεβασματα υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω το 70αρι?ακομη με χαλασε λιγο και ο ΟΤΕ που μου ειπε οτι θα αλλαξει σε 20 μερες το σταθερο και μετα θα παω ξανα να κανω αιτηση για το conn-x:evil::evil::down: ενταξει και να το δωσω δε χαλασε ο κοσμος αλλα με χαλαει περισοτερο γιατι ουσιαστικα δεν ηθικο απο μερους τους να παρουν αυτο το 70αρι

Και εγω οταν εκοψα την 4νετ το πληρωσα!Αν πηγες στο καταστημα του ΟΤΕ εκει λενε οτι να ναι και κανουν οτι να ναι εγω πηρα τηλ το 13888 και μου εκαναν αιτηση και για τα 2 απλως πρωτα εγινε το τηλ και μετα 2 μερες εγινε το νετ!:respekt:

Tiven
06-02-09, 13:56
Δεν έχεις καθόλου υπομονή, έτσι ? :p

Γιατί δεν έβαλες ON που λέγαμε ?

alex24
06-02-09, 13:59
sorry on για που>?Γιατι βλεπω περιοχη Ιωαννινα:)

Tiven
06-02-09, 14:06
sorry on για που>?Γιατι βλεπω περιοχη Ιωαννινα:)

A ναι, το ξέχασα :rofl:


Δεν πειράζει, τουλάχιστον τώρα που θα το ρουφάει το γαλακτομπούρεκο πάλι στο Zombie Panic δεν θα έχει δικαιολογία το ping. :rofl:

n1kos77
06-02-09, 14:34
A ναι, το ξέχασα :rofl:


Δεν πειράζει, τουλάχιστον τώρα που θα το ρουφάει το γαλακτομπούρεκο πάλι στο Zombie Panic δεν θα έχει δικαιολογία το ping. :rofl:

:p:rofl::worthy:

........Auto merged post: n1kos77 πρόσθεσε 1 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


sorry on για που>?Γιατι βλεπω περιοχη Ιωαννινα:)

εσυ με τη HOL ευχαριστημενος εισαι?η μαπα?

alex24
06-02-09, 16:29
Σε θεμα νετ ναι ειναι παρα πολυ καλη και το τηλ ακουγεται πολυ καθαρα!Συχρονιζω μεχρι 11400 και καταιβαζω με 1,2mb/s

Fandom
07-02-09, 15:12
Τελικά πως το γλιτώνεις το 70άρι;

Tiven
07-02-09, 15:22
Δεν το πληρώνεις.

pOLoS
07-02-09, 17:14
εχω κανει και γω αιτηση για μεταφορα απο forthnet σε ΟΤΕ

δε προκειται να πληρωσω ουτε ενα ευρω για τις αθλιες υπηρεσιες που μου παρεχουνε τοσο καιρο

elias65
07-02-09, 18:57
Τελικά πως το γλιτώνεις το 70άρι;

Φίλε fandom πας σε ένα κατάστημα Forthnet και ζητάς να στείλουν mail στα κεντρικά οπου θα αναφέρουν οτι αναγκάστηκες να φύγης από την εταιρεία λόγω των συγκεκριμένων προβλημάτων. Το τσεκάρουν και εφόσων είχες το πρόβλημα δεν σε χρεώνουν το 70αρι. Επίσης εάν όντος υπήρχε σοβαρό πρόβλημα μπορεί να σου επιστραφούν και χρήματα από αυτά που έχεις πληρώσει αφού η υπηρεσία που είχες δεν ηταν σωστή.;)

n1kos77
07-02-09, 19:48
Φίλε fandom πας σε ένα κατάστημα Forthnet και ζητάς να στείλουν mail στα κεντρικά οπου θα αναφέρουν οτι αναγκάστηκες να φύγης από την εταιρεία λόγω των συγκεκριμένων προβλημάτων. Το τσεκάρουν και εφόσων είχες το πρόβλημα δεν σε χρεώνουν το 70αρι. Επίσης εάν όντος υπήρχε σοβαρό πρόβλημα μπορεί να σου επιστραφούν και χρήματα από αυτά που έχεις πληρώσει αφού η υπηρεσία που είχες δεν ηταν σωστή.;)

το θεμα ειναι οτι αυτοι σοβαρο προβλημα θεωρουν να μην εχεις ιντερνετ και οχι αν εχεις πιγκ στον θεο και download 1000αρας γραμμης οποτε δεν θα κανω τον κοπο.μαλλον θα το πληρωσω αν με αναγκασουν φυσικα:evil::evil::evil::evil:

kalicatzaros
07-02-09, 19:57
Κάνεις μεγάλο λάθος αυτό που μετράει στην σύνδεση δεν είναι μόνο οι ταχύτητες, αν δεν μπορεί μια εταιρία να σου προσφέρει φυσιολογικά pings τότε είναι δικό της πρόβλημα. Προσωπικά θα δήλωνα στην εταιρία τα προβλήματα που αντιμετώπιζα και δεν θα πλήρωνα τα 70.

n1kos77
07-02-09, 20:05
Κάνεις μεγάλο λάθος αυτό που μετράει στην σύνδεση δεν είναι μόνο οι ταχύτητες, αν δεν μπορεί μια εταιρία να σου προσφέρει φυσιολογικά pings τότε είναι δικό της πρόβλημα. Προσωπικά θα δήλωνα στην εταιρία τα προβλήματα που αντιμετώπιζα και δεν θα πλήρωνα τα 70.

θες να σου πω με ακριβεια τι θα μου απαντησουν?οτι ολα στην γραμμη ειναι φυσιολογικα και επεφτε λιγο σε ωρες αιχμης ενω τις ωρες αιχμης σερνοταν και εφτιαχνε λιγο τις υπολοιπες.αυτοι φυσικα θα κρινουν με τις ωρες μη αιχμης

harrispotter
07-02-09, 23:37
Ρωτησα στο καταστημα της forthet στο ηρακλειο αν δικαιουμε πιστωση στον τελευταιο λογαριασμο και μου ειπανε οτι για χαμηλες ταχυτητες δεν δικαιουμε..και γιατι? γιατι οι διαφημισεις λενε εως 24mbit..:down:

jimpan
08-02-09, 00:03
Έχω ενεργοποιηθεί στο ιδιόκτητο της Forthnet εδώ και 16 μήνες.
Σε περίπτωση που επιστρέψω στον ΟΤΕ θα πληρώσω το 70άρι ή αρκεί που έκλεισα το 12μηνο;

hel
08-02-09, 01:12
Δεν πληρώνεις. Αν έχεις κωδικούς ΟΑΜ θα δεις ότι λέει ότι η σύμβαση που έχεις είναι αορίστου.

kalicatzaros
08-02-09, 02:33
θες να σου πω με ακριβεια τι θα μου απαντησουν?οτι ολα στην γραμμη ειναι φυσιολογικα και επεφτε λιγο σε ωρες αιχμης ενω τις ωρες αιχμης σερνοταν και εφτιαχνε λιγο τις υπολοιπες.αυτοι φυσικα θα κρινουν με τις ωρες μη αιχμης

Κάνε εσύ την καταγγελία και θα είσαι καλυμμένος. Τι πάει να πει ώρες αιχμής; είναι υποχρέωσή τους η γραμμή να παίζει 24 ώρες αν δεν μπορούν τότε και πάλι αυτοί φταίνε.

DSLaManiaC
08-02-09, 02:39
Κάνε εσύ την καταγγελία και θα είσαι καλυμμένος. Τι πάει να πει ώρες αιχμής; είναι υποχρέωσή τους η γραμμή να παίζει 24 ώρες αν δεν μπορούν τότε και πάλι αυτοί φταίνε.

Αυτό δεν έχει "καθαρά" όρια... Εδώ είναι το πρόβλημα..

mob
08-02-09, 02:47
μα δεν καταλαβαίνω που είναι η κουβέντα, απλά δεν το πληρώνεις και αν αυτοί έχουν διαφορετική άποψη μπορούν να κινηθούν όπως ορίζει ο νόμος δηλαδή δικαστικά :rofl:

και εγώ βλέπω να την κάνω πίσω για τον ΟΤΕ:respekt: με ελαφρά πηδηματάκια

DSLaManiaC
08-02-09, 02:49
μα δεν καταλαβαίνω που είναι η κουβέντα, απλά δεν το πληρώνεις και αν αυτοί έχουν διαφορετική άποψη μπορούν να κινηθούν όπως ορίζει ο νόμος δηλαδή δικαστικά :rofl:

και εγώ βλέπω να την κάνω πίσω για τον ΟΤΕ:respekt: με ελαφρά πηδηματάκια

Το ξέρεις ότι αν εκδοθεί διαταγή πληρωμής εις βάρος σου πας γραμμή για τειρεσία..?

kalicatzaros
08-02-09, 02:58
Το ξέρεις ότι αν εκδοθεί διαταγή πληρωμής εις βάρος σου πας γραμμή για τειρεσία..?

Πλέον όχι, όχι για τόσο μικρά ποσά. Όσο για τα όρια της γραμμής τα υψηλά pings, αποσυνδέσεις και αστάθεια γραμμής δεν καλύπτονται από το εως 24. Είναι κακή παροχή υπηρεσιών και σου δίνουν το δικαίωμα να φύγεις χωρίς να πληρώσεις τίποτα.

DSLaManiaC
08-02-09, 03:00
Πλέον όχι, όχι για τόσο μικρά ποσά. Όσο για τα όρια της γραμμής τα υψηλά pings, αποσυνδέσεις και αστάθεια γραμμής δεν καλύπτονται από το εως 24. Είναι κακή παροχή υπηρεσιών και σου δίνουν το δικαίωμα να φύγεις χωρίς να πληρώσεις τίποτα.

Το ποσό δεν έχει να κάνει με το "προφίλ" σου.

Προσωπικά ή θα το κυνηγούσα ή θα το πληρωνα.

Δεν υπάρχει το "απλά αφησέ το έτσι".

George978
08-02-09, 03:01
εδω ρε σε εμας στη Ξανθη που ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ τη μιση μερα μου ειπανε οτι αυτη δεν ειναι δικαιολογια. Δικαιολογια για αυτους ειναι να ειναι κομμενο απο βδομαδα και πανω και να μην φτιαχνεται, να μην εχεις τηλεφωνο και να μην το φτιαχνουν κλπ. Αλλα εγω τους το ειπα , με αυτη τη συμπεριφορα επιβαρυνουν το ηδη ΠΟΛΥ βεβαρημενο κλιμα στη πολη μας και γενικοτερα , ο καιρος ειναι με το μερος μας...θα τα πουμε οταν θα ληγουν τα 12μηνα

gr8_kostas
08-02-09, 03:05
Το ξέρεις ότι αν εκδοθεί διαταγή πληρωμής εις βάρος σου πας γραμμή για τειρεσία..?

Μέχρι να εκδοθεί διαταγή πληρωμής.....Εδώ αργούν να στείλουν τον κανονικό λογαριασμό και θα "τρέξουν" διαταγή πληρωμής ; ; ; ! ! !

George978
08-02-09, 03:07
ολα να τα περιμενεις , εδω ζητουσανε λογαριασμους απο το 2006

DSLaManiaC
08-02-09, 03:07
Μέχρι να εκδοθεί διαταγή πληρωμής.....Εδώ αργούν να στείλουν τον κανονικό λογαριασμό και θα "τρέξουν" διαταγή πληρωμής ; ; ; ! ! !

Δεν παίζουμε μ αυτά...

Τα μπορεί και τα ίσως δεν είναι επιχειρήματα...

mob
08-02-09, 03:07
Το ξέρεις ότι αν εκδοθεί διαταγή πληρωμής εις βάρος σου πας γραμμή για τειρεσία..?

να γράφουμε ελεύθερα αλλά όχι και παραπληροφόρηση :hmm:

δεν καταλαβαίνω αυτά περί Τειρεσια που τα σκεφτήκατε, ποιος σας είπε ότι τα απλήρωτα τιμολόγια και αποδείξεις πάνε στον Τειρεσια

καλό είναι να τους κάνεις μια επιστολή και να τους λές το πρόβλημα, αν δεν το καταλαβαίνουν πρόβλημά τους !!

DSLaManiaC
08-02-09, 03:10
να γράφουμε ελεύθερα αλλά όχι και παραπληροφόρηση :hmm:

δεν καταλαβαίνω αυτά περί Τειρεσια που τα σκεφτήκατε, ποιος σας είπε ότι τα απλήρωτα τιμολόγια και αποδείξεις πάνε στον Τειρεσια

καλό είναι να τους κάνεις μια επιστολή και να τους λές το πρόβλημα, αν δεν το καταλαβαίνουν πρόβλημά τους !!

http://www.tiresias.gr/SOS/index.html#B

ή το κυνηγάς ή το πληρώνεις.
ΔΕΝ υπάρχει ενδιαμεσο.
Ήμουν σαφέστατος.

Oτιδήποτε άλλο είναι παραπληροφόρηση.

ΥΓ: Υπάρχουν μισθωτοί δικηγόροι γι αυτή τη δουλειά, δε το κάνει η ForthNet..

mrsaccess
08-02-09, 03:14
Αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ (δεν έχω πρόχειρο link) υπάρχει νομίζω κάποια σχετική διαδικασία.
Ενδεικτικά πριν φύγεις στέλνεις μια επιστολή με τα προβλήματά σου σε αυτούς και την κοινοποιείς στην ΕΕΤΤ. Εφόσον τα προβλήματα δεν λυθούν σε εύλογο χρονικό διάστημα (τους δίνεις 2-3 μέρες) μπορείς να φύγεις χωρίς να πληρώσεις. Δεν είμαι 100% σίγουρος πως τα είπα σωστά αλλά στο φόρουμ υπάρχουν αρκετές σχετικές περιπτώσεις.

mob
08-02-09, 03:15
http://www.tiresias.gr/SOS/index.html#B

ή το κυνηγάς ή το πληρώνεις.
ΔΕΝ υπάρχει ενδιαμεσο.
Ήμουν σαφέστατος.

Oτιδήποτε άλλο είναι παραπληροφόρηση.

ΥΓ: Υπάρχουν μισθωτοί δικηγόροι γι αυτή τη δουλειά, δε το κάνει η ForthNet..

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη διαφωνία μας ???

απλά αν η forthnet δεν καταλαβαίνει και δεν αποδέχεται οτι δεν της οφείλεις τότε τι κάνεις πάλι το πληρώνεις ???

DSLaManiaC
08-02-09, 03:18
ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη διαφωνία μας ???

απλά αν η forthnet δεν καταλαβαίνει και δεν αποδέχεται οτι δεν της οφείλεις τότε τι κάνεις πάλι το πληρώνεις ???

Απλά τονίζω ότι η λογική "Απλά το αφήνω χωρίς να το πληρώσω" δεν υπάρχει.

Κάνεις καταγγελία στο συνήγορο του καταναλώτη αναφέροντας τους ΒΑΣΙΜΟΥΣ λόγους που αρνείσαι να πληρώσεις, κάνεις κάτι σε κάποια αρχή όπως είπε κι ο mraccess.

Κάτι να έχεις χειροπιαστό για οποιαδήποτε περίπτωση.

mob
08-02-09, 03:26
Απλά τονίζω ότι η λογική "Απλά το αφήνω χωρίς να το πληρώσω" δεν υπάρχει.

Κάνεις καταγγελία στο συνήγορο του καταναλώτη αναφέροντας τους ΒΑΣΙΜΟΥΣ λόγους που αρνείσαι να πληρώσεις, κάνεις κάτι σε κάποια αρχή όπως είπε κι ο mraccess.

Κάτι να έχεις χειροπιαστό για οποιαδήποτε περίπτωση.

να σου πω εγώ που επίσης θα φύγω από την forthnet μέσα στο μήνα θα φύγω και δεν θα τους δώσω μία, απλά ! και ας τους χρωστάω δεν με στεναχωρεί καθόλου αυτό.
καλύτερα από το να μου χρωστάνε αυτοί. τέλος

DSLaManiaC
08-02-09, 03:29
Να το κάνεις αλλά πριν να έχεις κάτι στα χέρια σου γιατί αλλιώς κάποια στιγμή θα το πληρώσεις με το ζόρι..

mob
08-02-09, 03:32
Να το κάνεις αλλά πριν να έχεις κάτι στα χέρια σου γιατί αλλιώς κάποια στιγμή θα το πληρώσεις με το ζόρι..

επιμένεις, δηλαδή ποιο είναι το ζόρι ??? και θα δε παρακαλούσα να το κάνεις συγκεκριμένο.

DSLaManiaC
08-02-09, 03:35
Το ζόρι είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που παίρνουν μισθό για να σου στέλνουν εξώδικο και αν δε πληρώσεις να σου βγάζουν διαταγή πληρωμής, κοινώς να σε πάνε δικαστικά.

Αν εσύ δεν έχεις κάτι για να δείξεις, περαστικά.

mob
08-02-09, 03:49
και φαντάζομαι ξέρεις πόσο κοστίζει να βγάλεις μια διαταγή πληρωμής και επίσης ξέρεις και τι είναι αυτή η διαταγή πληρωμής, όπως επίσης θα ξέρεις και τι την κάνεις, μόλις την πάρεις στα χέρια σου.
το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ότι κανένας δεν ασχολείται με 50-100Ε και κανένας δεν δίνει περισσότερα από αυτά που θα εισπράξει

mrsaccess
08-02-09, 03:50
mob από τη στιγμή που έχεις ένα συμβόλαιο δεν υπάρχει φεύγω και δεν ασχολούμαι, είναι τουλάχιστον ανεύθυνο. Μπορεί να μη γίνει τίποτα μπορεί όμως και να γίνει ή κάποια στιγμή για κάποιο λόγο να θέλεις να επιστρέψεις στη forthnet.

Αν φύγεις και απλά αφήσεις απλήρωτο λογαριασμό δεν θα έχεις στο μέλλον, αν χρειαστούν, κάποιες αποδείξεις πως η forthnet δεν τήρησε τη δική της πλευρά του συμβολαίου.

DSLaManiaC
08-02-09, 03:52
και φαντάζομαι ξέρεις πόσο κοστίζει να βγάλεις μια διαταγή πληρωμής και επίσης ξέρεις και τι είναι αυτή η διαταγή πληρωμής, όπως επίσης θα ξέρεις και τι την κάνεις, μόλις την πάρεις στα χέρια σου.
το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ότι κανένας δεν ασχολείται με 50-100Ε και κανένας δεν δίνει περισσότερα από αυτά που θα εισπράξει

Δε τους κοστίζει τίποτα.
Αν δεν έχεις κάτι στα χέρια σου θα τα πληρώσεις εσύ ΟΛΑ.
Και τα δικά τους έξοδα.

Δε τους ενδιαφέρει το ποσό φίλε μου..
Η φράση "μισθό για να" δε μπήκε τυχαία.

mob
08-02-09, 03:57
mob από τη στιγμή που έχεις ένα συμβόλαιο δεν υπάρχει φεύγω και δεν ασχολούμαι, είναι τουλάχιστον ανεύθυνο. Μπορεί να μη γίνει τίποτα μπορεί όμως και να γίνει ή κάποια στιγμή για κάποιο λόγο να θέλεις να επιστρέψεις στη forthnet.

Αν φύγεις και απλά αφήσεις απλήρωτο λογαριασμό δεν θα έχεις στο μέλλον, αν χρειαστούν, κάποιες αποδείξεις πως η forthnet δεν τήρησε τη δική της πλευρά του συμβολαίου.

μια χαρά τα λές αλλά δεν μου λές τον τρόπο με τον οποίο θα τους πείσεις ότι δεν πρέπει να τους πληρώσεις, όπως επίσης τον τρόπο που θα αποδείξεις ότι το επίπεδο εξυπηρέτησης προς εσένα δεν ήταν αυτό που συμφωνήσατε (αφού υπέγραψες και εγώ το ίδιο έκανα) μία σύμβαση στην οποία αποδέχεσαι ότι μπορούν να σου πουλάνε από 0-24Μ χωρίς καμία δέσμευση από μέρος τους

mrsaccess
08-02-09, 03:58
Σου είπα αλλά μάλλον δεν το διάβασες. Αρκετά μέλη το πέτυχαν αυτό.

mob
08-02-09, 04:02
Δε τους κοστίζει τίποτα.
Αν δεν έχεις κάτι στα χέρια σου θα τα πληρώσεις εσύ ΟΛΑ.
Και τα δικά τους έξοδα.

Δε τους ενδιαφέρει το ποσό φίλε μου..
Η φράση "μισθό για να" δε μπήκε τυχαία.

δεν θα το συνεχίσω γιατί δεν θέλεις να καταλάβεις τι γράφω, απλά βρές μου σε παρακαλώ μια και είσαι σίγουρος μία πραγματική περίπτωση, διότι για να έχεις δίκιο πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ΕΝΑΣ

ένας εδώ στο site υπάρχει :hmm:

mrsaccess
08-02-09, 04:05
Δεδομένου ότι δεν θα γλυτώσω εγώ τα 70 ευρώ ή τα όποια προβλήματα δεν έχει και πολύ νόημα να σπαταλήσω το χρόνο μου, σωστά;
Όπως είπα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, αν βαριέσαι να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση... :roll:

manual2100
08-02-09, 14:31
και φαντάζομαι ξέρεις πόσο κοστίζει να βγάλεις μια διαταγή πληρωμής και επίσης ξέρεις και τι είναι αυτή η διαταγή πληρωμής, όπως επίσης θα ξέρεις και τι την κάνεις, μόλις την πάρεις στα χέρια σου.
το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις ότι κανένας δεν ασχολείται με 50-100Ε και κανένας δεν δίνει περισσότερα από αυτά που θα εισπράξει

Αν ψάξεις λίγο στο forum θα δεις ότι έστειλε μαζικά χαρτί από δικηγόρο σε άτομα με οφειλές από το 2006. Το κάνει μαζικά και δεν στοιχίζει σε αυτή τίποτα το ιδιαίτερο σε σχέση με τα έσοδα που θα εισπράξει...
Πάντως αφού δεν ακούς τι σου λέμε εδώ δοκίμασέ το.. Άστο απλήρωτο και δες και μόνος σου τη διαδικασία :).
προσωπικά πιστεύω καλύτερα να σκάσεις 70 ευρώ παρά να σε τρέχουν μετά..
στο κάτω κάτω όλα τα συμβόλαια έτσι είναι... και σε σπίτι να κάνεις συμβόλαιο 1 χρόνο και να φύγεις στους 2 μήνες μετά, επειδή είχε το α.β πρόβλημα, πάλι θα σε κυνηγάει ο ιδιοκτήτης να σκάσεις όλα τα νοίκια..

theopan
08-02-09, 17:50
δεν θα το συνεχίσω γιατί δεν θέλεις να καταλάβεις τι γράφω, απλά βρές μου σε παρακαλώ μια και είσαι σίγουρος μία πραγματική περίπτωση, διότι για να έχεις δίκιο πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ΕΝΑΣ

ένας εδώ στο site υπάρχει :hmm:

Αυτό που γράφεις είναι λάθος κατά συνέπεια δεν χρειάζεται να καταλάβουμε κάτι. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Όταν αποδέχεσαι υπηρεσίες από μια εταιρεία, οφείλεις να τις πληρώνεις. Αν κατά λάθος σου στείλουν λογαριασμό π.χ. 1000 ευρώ (κάποιο εξωφρενικό ποσό για το οποίο υπάρχει προφανές σφάλμα) το πιθανότερο είναι να ανακαλέσουν οι ίδιοι αναγνωρίζοντας το προφανές λάθος. Για οτιδήποτε άλλο, είσαι υποχρεωμένος βάσει της σύμβαση που υπέγραψες να τους εξοφλήσεις πρώτα και στη συνέχεια έχεις τη δυνατότητα για επίλυση της διαφοράς, προσφεύγοντας στα αρμόδια δικαστήρια που αναφέρονται σε κάθε τέτοιου είδους σύμβαση ζητώντας τα αχρεωστήτως καταβληθέντα ακόμα και έντοκα. Το "δεν πληρώνω γιατί πιστεύω εγώ ότι δεν πρέπει" δεν υφίσταται ως λύση. Θα σου τα πάρουν "με το ζόρι".

kalicatzaros
08-02-09, 18:05
Αυτό που γράφεις είναι λάθος κατά συνέπεια δεν χρειάζεται να καταλάβουμε κάτι. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Όταν αποδέχεσαι υπηρεσίες από μια εταιρεία, οφείλεις να τις πληρώνεις. Αν κατά λάθος σου στείλουν λογαριασμό π.χ. 1000 ευρώ (κάποιο εξωφρενικό ποσό για το οποίο υπάρχει προφανές σφάλμα) το πιθανότερο είναι να ανακαλέσουν οι ίδιοι αναγνωρίζοντας το προφανές λάθος. Για οτιδήποτε άλλο, είσαι υποχρεωμένος βάσει της σύμβαση που υπέγραψες να τους εξοφλήσεις πρώτα και στη συνέχεια έχεις τη δυνατότητα για επίλυση της διαφοράς, προσφεύγοντας στα αρμόδια δικαστήρια που αναφέρονται σε κάθε τέτοιου είδους σύμβαση ζητώντας τα αχρεωστήτως καταβληθέντα ακόμα και έντοκα. Το "δεν πληρώνω γιατί πιστεύω εγώ ότι δεν πρέπει" δεν υφίσταται ως λύση. Θα σου τα πάρουν "με το ζόρι".

Κάνεις λάθος, ποτέ δεν πληρώνεις λάθος λογαριασμό ή λογαριασμό με παράξενη χρέωση καθώς η εξόφληση νομικά ισοδυναμεί με αποδοχή της χρέωσης.

anfil
08-02-09, 21:30
Μην τους τα πληρώνετε είναι κλέφτες και μας έχουνε παραπλανήσει.

trd64
08-02-09, 21:42
Για ρωτήστε κάποιο δικηγόρο. Το ότι λένε ΕΩΣ δεν λέει και πολλά γιατί έτσι φαίνονται καλυμμένοι από 0 MBps.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το ΕΩΣ δεν τους καλύπτει, μιας και αποτελεί καταχρηστική ενσωμάτωση στη σύμβαση όρων που σκοπό έχουν να παραπλανήσουν τον καταναλωτή.

Ακόμα και αν δεν βγει άκρη σε δικαστήριο θα τους υποχρεώσουν να αναφέρουν και το ΑΠΟ.

Αν γίνει αυτό ο ανταγωνισμός θα κάνει το ΑΠΟ ένα αρκετά ψηλό νούμερο.

Αυτά βέβαια έπρεπε να τα έχει κάνει η ΕΕΤΤ και όχι να τρέχουν οι καταναλωτές.

n1kos77
08-02-09, 21:43
για να τελειωνει το θεμα τα 70 θα τα πληρωσω γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει πραγματικη ηθικη στις εταιρειες αλλα κανονιστικη-νομικη ηθικη εκτος και αν ξεχασουν να στειλου τον λογαριασμο:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.