PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμιση (τον ISP) απο 384 σε 512 και χαλια ταχυτητες...



kavaliotis
09-12-05, 16:03
Ειπα κι εγω μιας και εριξε κι αλλο τις τιμες η Τελλας και με 3 ευρω παραπανω απο οτι πληρωνα θα μπορουσα να παω σε 512, να το τολμησω... Ημουνα ηδη σε 512 γραμμη ΟΤΕ με 384 συνδεση Τελλας και κατεβαζα περιπου με 43-44 kb/sec και ημουνα μια χαρα. Μπορουσα να εχω ανοιχτα τορρεντς και FTPs συγχρονως και να πιανω full speed στο συνολο (μιας και μερικα τορρεντ ειναι αργα) οποτε ολα δουλευαν ρολοι. Ελα ομως που εγινα απληστος και πηγα σε 512. Εχει μερικες ωρες που εγινε η αναβαθμιση και ολα πηγαινουνε χαλια. Πρωτα απο ολα με το ζορι πιανω την ιδια ταχυτητα με πριν και εκεινο μονο μερικες φορες, η ταχυτητα παιζει παρα πολυ και ποτε δεν μενει σταθερο (απο σιγουρο και σταθερο FTP που χρησιμοποιω μηνες). Αν εχω ανοιχτο Azureus και κατεβαζω απο FTP, η ταχυτητα πεφτει στο μισο (20-25). Για surfing στο ιντερνετ καθως κατεβαζω ουτε λογος, θαρρεις και εχω Pentium 33 με το turbo στο off, μηνες για να ανοιξει η σελιδα...

Τι γινεται ρε παιδια? Θα την κρατησω την συνδεση 2-3 μερες να σιγουρεψω οτι απλα δεν ετυχε σημερα το προβλημα (τοσο συμπτωση δεν νομιζω) και αν συνεχιστει θα τους παρω να τους πω να μου κανουν downgrade τον ISP σε 384... Ειπαμε να μην κατεβαζουμε γρηγορα, αλλα οχι και να τους πληρωνω παραπανω για να κατεβαζω πιο αργα...:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Hwoarang
09-12-05, 16:06
έκανα το ίδιο με Otenet . Μετάνιωσα την ώρα και την στιγμή. Σε δύο μέρες γύρισα σε 384 και γραμή και συνδρομή. Αλλαξε το μην πληρωνεις τσάμπα λεφτά αν δεν αξίζει:(:(

ermis333
09-12-05, 17:11
Εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις λίγο στη 512, να πάρεις τηλ μήπως και πηγαίνει κάτι στραβά με το λογαριασμό σου δες και μην γίνεται τίποτα Upload ενώ κατεβάζεις παράλληλα.


Κλείσε όλα τα προγράμματα p2p κτλ που μπορεί να επηρεάζουν τη ταχύτητα και κάνε αυτό το τεστ http://www.giganews.com/test_connect.html Τι βγάζεις;

Επίσης δώσε ενα ping στο 62,169,255,22

NoYmErOs
10-12-05, 12:09
Επίσης δες αν πλέον σου βγάζει error η γραμμή στα στατιστικά του μόντεμ (αν έχεις μοντεμ ρουτερ) αν και αφού πριν δεν είχες πρόβλημα με την γραμμή δεν χάνεις να δοκιμάσεις και ένα ντέμο από άλλη εταιρία για να δεις αν είναι πρόβλημα της TELLAS.

kavaliotis
23-12-05, 14:38
Τελικα μετα απο αρκετες μερες που ειιμαι με 512, μπορω να πω οτι αξιζε την αναβαθμιση. Οι ταχυτητες ειναι στα 53-54 kb/sec εκτος απο μερικες ωρες της ημερας (μεσημερι) που μερικες φορες πεφτει καπου στα 40+. Γενικα (φτου φτου!) μια χαρα παει!

@ ADSLgr.com All rights reserved.