PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να κάνω με λογαριασμό που μου εκδόσανε ενώ έχω κόψει τη συνδρομή



ergotelis
07-02-09, 15:24
Καλησπέρα, λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής:
-8/1 μου κόβεται η σύνδεση λόγω οφειλών
-17/1 αρχίζει νέο δίμηνο στη forthnet
-19/1 κόβεται η forthnet λόγω cyta , κάνω αυθημερόν αίτηση για διακοπή στη forthnet
Πριν μερικές μέρες μου ήρθε λογαριασμός να πληρώσω το δίμηνο από 17/1 μέχρι 17/3. Τι να κάνω?
Προφανώς δε προτίθεμαι να τους πληρώσω ούτε ευρώ παραπάνω για τις άθλιες υπηρεσίες τους με τα άπειρα disconnects και με το μόντεμ να συνδέεται στο 1mbit πολλές φορές(είχα 24άρα). Και στο τηλέφωνο περίμενα ώρες να επικοινωνήσω μαζί τους και όταν τους πέτυχα δε κάνανε τίποτα.:evil:

pOLoS
07-02-09, 17:15
μη τον πληρωσεις

theopan
07-02-09, 22:22
Καλησπέρα, λοιπόν, η κατάσταση έχει ως εξής:
-8/1 μου κόβεται η σύνδεση λόγω οφειλών
-17/1 αρχίζει νέο δίμηνο στη forthnet
-19/1 κόβεται η forthnet λόγω cyta , κάνω αυθημερόν αίτηση για διακοπή στη forthnet
Πριν μερικές μέρες μου ήρθε λογαριασμός να πληρώσω το δίμηνο από 17/1 μέχρι 17/3. Τι να κάνω?
Προφανώς δε προτίθεμαι να τους πληρώσω ούτε ευρώ παραπάνω για τις άθλιες υπηρεσίες τους με τα άπειρα disconnects και με το μόντεμ να συνδέεται στο 1mbit πολλές φορές(είχα 24άρα). Και στο τηλέφωνο περίμενα ώρες να επικοινωνήσω μαζί τους και όταν τους πέτυχα δε κάνανε τίποτα.:evil:

Να πληρώσεις τις οφειλές σου γιατί αργά ή γρήγορα θα τις εισπράξουν με το καλό ή το άγριο.
Μου κάνει εντύπωση πάντως πως μπόρεσε να πάρει τη γραμμή σου από τη forthnet η cyta ενώ βρισκόσουν σε διακοπή λόγω οφειλής μάλιστα.

mob
08-02-09, 02:56
Να πληρώσεις τις οφειλές σου γιατί αργά ή γρήγορα θα τις εισπράξουν με το καλό ή το άγριο.
Μου κάνει εντύπωση πάντως πως μπόρεσε να πάρει τη γραμμή σου από τη forthnet η cyta ενώ βρισκόσουν σε διακοπή λόγω οφειλής μάλιστα.

αυτό δεν το κατάλαβα, δηλαδή ποίο είναι το άγριο ??? :chair:
κάνε ποστ και θα σου στείλω καμιά 500φάλαγγες να σε φυλάνε ;)

theopan
08-02-09, 12:53
αυτό δεν το κατάλαβα, δηλαδή ποίο είναι το άγριο ??? :chair:
κάνε ποστ και θα σου στείλω καμιά 500φάλαγγες να σε φυλάνε ;)

Το "άγριο" είναι προφανώς δια της νομικής οδού. Δεν πιστεύω να προσλαμβάνουν "μπράβους" για την είσπραξη των οφειλών.

3lbereth
08-02-09, 15:18
To οτι φεύγεις, δε σημαίνει οτι παραγράφονται οι οφειλές!
Ότι χρωστάς μέχρι 8/1 πρέπει να το τακτοποιήσεις, αφού αφορά υπηρεσίες που χρησιμοποίησες. Απλά δε θα προπληρώσεις το πάγιο από 17/1 μέχρι 17/3.
Αυτό που δεν ξέρω είναι τί γίνεται με το πάγιο για το διάστημα από 8/1 μέχρι 17/1. Λογικά, εφ'όσον σου έκοψαν τη σύνδεση πρέπει να συμψηφίσεις τις 9 μέρες με τις οφειλές σου.

ergotelis
09-02-09, 03:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, εγώ ήμουν εντάξει απέναντί τους και είχα εξοφλήσει στην ώρα μου το λογαριασμό και δεν έχω οφειλές μέχρι 17/1 παρόλο που αυτοί είναι άθλιοι. Από κει και πέρα για 2 μέρες τι να κάνω που μου έχουν χρεώσει άλλα 40 ευρώ? Το ότι έγινε κανονικά διακοπή φάνηκε και από το σύστημα της φόρθνετ που είδαν ότι πέρασα στη cyta και διεκόπη η δικιά τους γραμμή.

psyxakias
09-02-09, 03:54
Πρόσφατα συνέβη κάτι παρόμοιο σε μένα. Το πάγιο ανανεώθηκε στις 13/01, ο λογαριασμός εκδόθηκε 20/01 και η γραμμή ακυρώθηκε 23/01. Βεβαίως ο λογαριασμός γράφει μέχρι Μάρτιο, οπότε τους πήρα τηλέφωνο. Μόνοι τους αμέσως μου είπαν ότι φυσικά και δεν θα πληρώσω το διάστημα 13/02-13/03, αλλά μόνο 13/01-13/02 διότι είχα χρησιμοποιήσει ήδη 10 μέρες. Τώρα αν θα τον σπάσουν και αυτόν και να πληρώσω μόνο τις πρώτες 10 μέρες δε ξέρω. Μου είπαν να μην πληρώσω τίποτα προς το παρόν και θα έρθει εξοφλητικός.

Τώρα για την περίπτωσή σου, σαφώς θα πρέπει να τους καλέσεις και να μην στηριχτείς στη δική μου περίπτωση μόνο. Πιστεύω πως αυτό που σίγουρα ΔΕΝ θα πρέπει να πληρώσεις είναι το 17/2-17/3. Διότι ασχέτως αν εκδίδεται ανά δίμηνο ο λογαριασμός, είναι μηνιαίο το πάγιο. Τώρα για το 17/1-17/2 δε ξέρω, διότι ασχέτως αν σου είχε διακοπεί λόγω οφειλών ίσχυε η σύμβαση μέχρι και την ακύρωση, οπότε λογικά θα πρέπει να τους πληρώσεις. Αλλά επειδή είναι μόλις 2 μέρες, ίσως στο πιστώσουν και δε το χρεωθείς ούτε αυτό.

Τέλος, αυτά περί modem αποσυνδέσεις, απόδοση ταχύτητας κτλ, θα έπρεπε να τα είχες καταγγείλει από πριν πιστεύω διότι τώρα θα φανούν απλώς δικαιολογίες, ασχέτως αν έχεις δίκιο. Εγώ πάντως ξέμπλεξα και δε σκοπεύω να μπω στη διαδικασία αυτή να αμφισβητήσω τις χρεώσεις και να αρχίσουμε ανταλλαγές εξωδίκων, θα πληρώσω μέχρι και το Φεβρουάριο και τέλος.

Υ.Γ. Δεν είναι μόνο η πιθανότητα εξωδίκου, γενικά δε γουστάρω να χρωστάω χωρίς λόγο αλλά να είμαι τυπικός και σωστός απέναντί τους. Μπορεί σε 1 χρόνο να χρειαστεί επιστρέψω, γιατί να ανοίξω άσκοπα μέτωπα;

vdanasto
09-02-09, 14:58
Θα σου έρθει εκκαθαριστικός λογαριασμός για τις 2 μέρες. Εννοείται ότι δεν πληρώνεις το 2μηνο. Περίμενε λίγο και θα σου έρθει νέος λογαριασμός.

geodeath
09-02-09, 15:14
Επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα με την τελλάς αλλα στην τηλεφωνία (πριν πάω φόρθνετ), απλά αρνούμαι να πληρώσω τον λογαριασμό κάθε φορά που επιμένουν να πέρνουν τηλέφωνο. Έχουν σταματήσει εδώ και καιρό, αλλα άμα με ξαναπάρουν θα ζητήσω μια βεβαίωση απο τον νέο πάροχο για να την στείλω στον παλιό. Αυτό να κάνεις και εσύ για να ξέρουν πότε έφυγες ακριβώς. Εμένα μου πουλούσαν παπάδες του τύπου "δεν είμαστε σίγουροι πότε φύγατε" κτλ κτλ. Πότε μπήκα ήξεραν όμως.. :evil:

ergotelis
11-02-09, 15:38
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Η καλύτερη απάντηση στα λεγόμενά μου περί προβλημάτων της γραμμής ήτανε ότι έφυγα από την εταιρεία συν το ότι σίγουρα η αναφορά των προβλημάτων της γραμμής είναι καταγεγραμμένη. Με χάσανε λοιπόν και ίσως -ποτέ δε ξέρεις- κάποια μέρα επιστρέψω αν γίνουν καλύτεροι.

psyxakias
12-02-09, 18:04
Ήρθε ο εξοφλητικός λογαριασμός μου από Forthnet και μου έκαναν πίστωση από 26/01 έως και 12/03, οπότε με χρέωσαν μόλις 2 παραπανίσιες ημέρες (24-25/01) μετά την ακύρωση (23/01) και όχι ολόκληρο το μήνα όπως περίμενα. Τουλάχιστον σε αυτό φέρθηκαν σωστά :respekt:

ergotelis
17-02-09, 03:25
Παίδες λέω ξέμπλεξα αλλά ακόμη....
Ακούστε να δείτε τι έχω πάθει με αυτούς.
Είπαμε ότι μου εκδόσαν λογαριασμό με ό,τι χρωστούσα συν το ποσό από 16/1 μέχρι 16/3.
Εγώ πλήρωσα μέχρι 16/1 γιατί από 19/1 είχα Cyta και έκανα αίτηση διακοπής στη Forthnet.
Μου στέλνουν σήμερα εκαθαριστικό λογαριασμό και μου χρεώνουν(στο περίπου δε το έχω μπροστά μου)

Τέλος διακοπής : 70ευρώ
Αφαίρεση περιόδου χρήσης 19/1 μέχρι 16/3 -31 ευρώ
Υπόλοιπο προηγουμένων λογαριασμών: 35 ευρώ

Σύνολο= 75 ευρώ
Τα ποσά είναι στρογγυλοποιημένα αλλά είναι σύνολο 74 ευρώ. Τι τους κάνεις τώρα? Δεν έχω καμία μα καμία όρεξη να περιμένω στο τηλέφωνο ούτε να πηγαίνω από τα γραφεία τους. Σκέφτομαι να το αφήσω και ας με πάνε δικαστικά. Ουσιαστικά χρωστώ 4 ευρώ. ΔΕΝ είχα συμβόλαιο(έληξε το Νοέμβριο μετά από 1 χρόνο) και τους έχω ξεπληρώσει μέχρι 16/1 και έχω και απόδειξη.
Ένα θα πω. ΖΗΤΩ ο ΟΤΕ! Πλήρωνα κερατιάτικα αλλά ήξερα από πριν τι θα πληρώσω και οι υπηρεσίες τους ήταν άψογες.

ergotelis
06-03-09, 20:42
Λοιπόν παίδες, πάλι εδώ είμαστε γιατί δε ξεμπερδεύουμε.

Με παίρνουν τηλέφωνο μετά από 2 εβδομάδες που τους είχα στείλει email και μου εξηγούν και καλά τι χρωστώ.
Να σας τα πω παλι από την αρχή γιατί μας βλέπω καμιά ώρα στα δικαστήρια.

Πριν πολύ καιρό(1 ιουνίου 2007) αγόρασα το πακέτο που πολλοί θα θυμάστε 6 μήνες για 60 ευρώ.
Ζήτησα να με βάλουν στο δικό τους δίκτυο επειδή λέγανε διαθεσιμότητα σε ένα μήνα(ψάρακλας τότε εγώ).
Με παίρνουν τηλέφωνο(ή τους πήρα εγώ δε θυμάμαι ακριβώς) μετά από ένα μήνα και μου λένε ότι θα αργήσει το ιδιόκτητό τους και αν θέλω να περάσω στη φόρθνετ μέσω ΟΤΕ. Οπότε απαντώ θετικά. Το Νοέμβρη 07 (!) μήνα μου ενεργοποιούν τη σύνδεση μέσω ΟΤΕ . Τον Ιούλη 17/7 με βάζουν επιτέλους στο ιδιόκτητό τους δίκτυο. Ιανουάριο 09 την κόβω και πάω Cyta(σα να λέμε λύτρωση).

Το συμβόλαιο το πρώτο που υπέγραψα όπως όλοι θα ξέρετε είναι 6 μήνες 60ευρώ και 6 μήνες με λογαριασμό.
Στο πρώτο συμβόλαιο τόοοτε είχα υπογράψει πως δέχομαι αυτόματα να περάσω στο αυτόματό τους δίκτυο όταν αυτό θα είναι διαθέσιμο. Τώρα που μου χρεώσαν τέλος διακοπής γιατί λέει ανανεώνεται η σύμβαση από τη στιγμή που πέρασα στο δικό τους δίκτυο. Τους λέω αυτό δεν ισχύει. Μου λένε θα το ξανακοιτάξουν και θα με πάρουν ξανά σε 1-2 βδομάδες(έτσι μου είπαν). Είναι λογικό αυτό?Επειδή δέχθηκα σε όρο του συμβολαίου να περάσω αυτόματα στο δίκτυό τους όταν αυτό είναι διαθέσιμο μου ανανέωσαν τη σύμβαση. Μα για την ανανέωση της σύμβασης σε αυτή τη περίπτωση δεν έγραφε το συμβόλαιο αν δε κάνω λάθος. Θέλω τη βοήθειά σας.

Λοιπόν, έψαξα το συμβόλαιο αλλά δε το βρήκα. Πρέπει όλο και κάπου να το έχω. Μπορεί κάποιος να με εξυπηρετήσει και να μου στείλει(και να σβήσει τα προσωπικά του στοιχεία) αν τυχόν δε το βρω?Είναι το συμβόλαιο του πακέτου 60ευρώ για 6 μήνες της 1ης Ιουνίου 2007. Το ζητάω γιατί εφόσον επιμείνουν μάλλον μας βλέπω για εξώδικο και ας κοστίσει παραπάνω.

Μήπως να κάνω νέο θέμα ή έστω πως μπορώ να αλλάξω το τίτλο του θέματος?

ergotelis
22-05-09, 10:30
Παίδες, Update, τελικά το θέμα έχει συνέχεια. Δε με πήραν ποτέ ξανά τηλέφωνο και μου στείλαν χαρτί από δικηγόρο...Να μη πω τπτ δλδ θα είμαι ευγενικός...Τι προτείνετε να κάνω, να τους τα δώσω τα 75 ευρώ που δε τα τσιγκουνεύομαι προφανώς ή να τους πάω δικαστικά για το δίκαιο?

Ενημερωτικά δε τους χρωστάω πάνω από 4 ευρώ... και το παραδέχθηκαν εμμέσως οι τύποι....

vasilis_val
22-05-09, 10:47
Φιλε μου,ο αδερφοσ μου ηταν στην 4νετ.τον νοεμβρη εκανε αιτηση για να παει ΗΟΛ.στις 31 δεκεμβριου μετεβη στο δικτυο της ΗΟλ,αφου ειχε εξοφλησει την 4νετ. Εχθεσ του ηρθε λογαριασμοσ να πληρωσει μαρτιο απριλιο μαιο.τουσ πηρα τηλεφωνο τουσ τα εχωσα κανονικα.....με απειλησαν οτι θα το στειλου σε εισπρακτικη εταιρια....τουσ ειπα οτι για ιανουαριο φεβρουαριο με ξεχασαν?και πωσ γινεται αυτο αφου ειχα παει στην ΗΟΛ. Με τα πολλα τουσ ειπα οτι θα μου κλασουν τα @@ και οτι θα τουσ κανω καταγγελια στον ΕΕΤΤ για απειλη και εξαπατηση,και στον συνηγορο του καταναλωτη,την οποια και εστειλα σημερα και εχει παρει αριθμο πρωτοκολου.σε επικοινωνια μου με ΕΕΤΤ και συνηγορο καταναλωτη μου ειπαν οτι αυτο ειναι γνωστο το προβλημα,λογω καφενειου λογιστηριου της 4νετ και μου ειπαν οτι θα το κανονισουν.περιμενω να δω....
Α και οσον αφορα τον λογαριασμο μην μασας....απλα τον στελνουν σε εισπρακτικη εταιρια η οποια θα σου τα πρηξει να τα πληρωσεις....ασε τουσ να κανουν δικαστηριο να δικαιωθεις και στο καπακι να κανεισ και μια μυνηση για την ταλαιπωρια και να παρεισ και αποζημιωση. Εμενα δεν ειναι τα 40 ευρω αλλα το νταβατζιλικι που κανουν,και για κακη τουσ τυχη αυτον τον καιρο εχω ρεντα στις καταγγελιες(εχω σβουριξει και αλλη μια στην ΗΟΛ):p

ergotelis
22-05-09, 10:59
Ακριβώς ρε φίλε , δεν είναι τα λεφτά, πάω και τα πληρώνω επιτόπου αν όντως τα χρωστώ.
Τελικά πήρα τηλέφωνο στη forthnet. Μίλησα με ένα υπάλληλο εξυπηρετικό(ομολογώ) που παραδέχθηκε το λάθος και μου είπε μάλιστα, πως υπάρχει και υποσημείωση, αλλά δε ξέρει γιατί δεν ελέχθηκε και δεν ειδοποιήθηκα :hmm:Μήπως το άφησαν εξεπίτηδες?
Τελικά χρωστάω 3 ευρώ μου είπαν, θα επικοινωνήσουν μαζί μου, να δω αν θα το κάνουν αυτή τη φορά!:rofl:
Καλού κακού θα μιλήσω με ένα φίλο δικηγόρο μου!

@ ADSLgr.com All rights reserved.