PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL στην Χαλκίδα



Σελίδες : [1] 2 3

matkat
07-02-09, 20:55
Χαιρετώ όλους τους φίλους Χαλκιδέους συνδρομητές της HOL. Μετά από αρκετά χρόνια αναμονή με έκπληξη είδα πρίν μερικές μέρες ότι είναι διαθέσιμο το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στο dslam του Δοκού στην αστρονομική απόσταση των 7 χλμ. έξω από την Χαλκίδα. Κατευθείαν λοιπόν έκανα αίτηση για double play και απ' ότι μου είπαν θα χρειαστεί 25 εργάσιμες για να γίνει η μεταφορά από τον ΟΤΕ και τα 2 mbps. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει βάλει κανένας double play από το συγκεκριμένο dslam, να μας πεί τις εντυπώσεις του , και δεύτερον αν αξίζει να αλλάξω το u.s.robotics 9108 rourter που έχω με αυτό που θα μου δώσει η HOL.

SirAggelos
07-02-09, 21:47
ΧΑΧΑ σου ριξανε και σενα τηλ?τι γινεται με την σειρα μας πηραν?
Εχω φιλους που κανανε αιτηση στη χολ,μολις ενεργοποιηθουν θα σου πω.Εγω ειμαι στη βονταφον που χρησιμοποιει χολ και καποια στιγμη θα αναβαθμιστω στα 24.

Υγ που εισασταν τοσο καιρο που θελαμε καλυψη στο Ακ δοκος?Το e-mail na μας καλυψουν το κεντρο εγω τους το στειλα:)

pitsinis7
07-02-09, 22:58
στο βασιλικο παντως εβαλα 24αρα και παει κομματια....:p

referee62
07-02-09, 23:00
Έχω conn-x 2048 στην Χαλκίδα , και περίπου 1 μήνα η ταχύτητα είναι μαντάρα .

τώρα η ώρα είναι 21,45 και έχω 473 kbps down load - 200 kbps up load σε μετρήσεις και με την speedtest - adsl - hol test .

Μετά τις 02,00 ανεβάζει στα περίπου 1250 kbps .


Σήμερα συνδέθηκε η περιοχή μου , με το ιδιόκτητο δίκτυο τις Hol .

Μένω 100 μέτρα απο την ΔΟΥ Χαλκίδας.

Εσείς που έχετε πείρα σε αυτά , τι με συμβουλεύεται να κάνω ;

Να αλλάξω απο conn-x , και να πάω HOL ;

Y.Γ. Και εμένα τηλέφωνο με πήραν :p

Η κόρη μου που μένει στο Μπούρτζι [ 2 KM από τον κόμβο του Βασιλικού ] , έκανε σήμερα αιτηση [ εκεί η περιοχή δεν είχε ουτε ιντερνετ του ΟΤΕ ]:down:

matkat
08-02-09, 10:39
Παιδιά εμένα δεν με πήρε κανένας τηλέφωνο. Απλώς τα δύο τελευταία χρόνια ανά τακτά χρονικά διαστήματα τσέκαρα στα site των εταιρειών για το αν υπάρχει διαθεσιμότητα. Για να δούμε πότε θα συνδεθούμε.

SirAggelos
08-02-09, 12:58
Έχω conn-x 2048 στην Χαλκίδα , και περίπου 1 μήνα η ταχύτητα είναι μαντάρα .

τώρα η ώρα είναι 21,45 και έχω 473 kbps down load - 200 kbps up load σε μετρήσεις και με την speedtest - adsl - hol test .

Μετά τις 02,00 ανεβάζει στα περίπου 1250 kbps .


Σήμερα συνδέθηκε η περιοχή μου , με το ιδιόκτητο δίκτυο τις Hol .


Μένω 100 μέτρα απο την ΔΟΥ Χαλκίδας.

Εσείς που έχετε πείρα σε αυτά , τι με συμβουλεύεται να κάνω ;

Να αλλάξω απο conn-x , και να πάω HOL ;

Y.Γ. Και εμένα τηλέφωνο με πήραν :p

Η κόρη μου που μένει στο Μπούρτζι [ 2 KM από τον κόμβο του Βασιλικού ] , έκανε σήμερα αιτηση [ εκεί η περιοχή δεν είχε ουτε ιντερνετ του ΟΤΕ ]:down:

Αμα αντιμετωπιζεις προβλημα πηγαινε σε καποιο εναλλακτικο.Παντως με τοσο χαμηλες ταχυτητες εγω θα δηλωνα βλαβη.
Οποτε δηλωσε βλαβη μηπως φταιει κατι αλλο να στο φτιαξει ο ΟΤΕ,και μετα αν δεν σε καλυπτει πηγαινε σε καποιο ιδιωτικο.Οσονουπω θα ξερουμε τι προσφερει και η χολ

E_lectron
08-02-09, 14:00
Το μειονέκτημα στην ευρύτερη περιοχή της χαλκίδας, είναι ότι η hol δεν δίνει τηλεφωνία pots αλλά voip. Το μειονέκτημα εστιάζεται στην περίπτωση μιας ενδεχόμενης διακοπής ρεύματος κατά την οποία δεν υπάρχει ούτε τηλέφωνο. Κάποιοι βέβαια θα κρίνετε ότι αυτό είναι κάτι ασήμαντο αλλά αν κάποιος θέλει να έχει αδιάλυπτη λειτουργία στην τηλεφωνία voip, θα πρέπει να έχει μόνιμα το ρούτερ αναμένο και με υποστήριξη ups.
Από και και πέρα καλό είναι όσοι έχουν μπει στο δίκτυο της hol και βρίσκονται Χαλκίδα,Αρτάκη,Ψαχνά,Βασιλικό, να αρχίσουν να καταθέτουν τις εντυπώσεις τους προκειμένου να σχηματιστεί μια εικόνα για τις υπηρεσίες της hol.

SirAggelos
08-02-09, 18:49
τηλεφωνια μεσω voip?εισαι σιγουρος?γιατι ετσι ?θα αλλαξει στο μελλον?

kalabortsos
09-02-09, 00:04
Χαιρετώ όλους τους φίλους Χαλκιδέους συνδρομητές της HOL. Μετά από αρκετά χρόνια αναμονή με έκπληξη είδα πρίν μερικές μέρες ότι είναι διαθέσιμο το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL στο dslam του Δοκού στην αστρονομική απόσταση των 7 χλμ. έξω από την Χαλκίδα. Κατευθείαν λοιπόν έκανα αίτηση για double play και απ' ότι μου είπαν θα χρειαστεί 25 εργάσιμες για να γίνει η μεταφορά από τον ΟΤΕ και τα 2 mbps. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει βάλει κανένας double play από το συγκεκριμένο dslam, να μας πεί τις εντυπώσεις του , και δεύτερον αν αξίζει να αλλάξω το u.s.robotics 9108 rourter που έχω με αυτό που θα μου δώσει η HOL.

δεν μετραει η αποσταση απο χαλκιδα,αλλα το που ειναι το κεντρο,δηλαδη στο δοκο,σου ευχομαι καλη τυχη αμα βαλεις,εγω στο κανηθο περιμενω 4 μηνες,το τι ψεμα εχω ακουσει δεν λεγετε!!!!!

referee62
09-02-09, 10:44
Παντως με τοσο χαμηλες ταχυτητες εγω θα δηλωνα βλαβη.
Οποτε δηλωσε βλαβη μηπως φταιει κατι αλλο να στο φτιαξει ο ΟΤΕ,και μετα αν δεν σε καλυπτει πηγαινε σε καποιο ιδιωτικο.Οσονουπω θα ξερουμε τι προσφερει και η χολ


Πήρα σήμερα τηλέφωνο το 121 , και μου απάντησαν ότι επειδή γίνεται αναβάθμιση στο δίκτυο , δεν ξέρουν πότε θα επισκευάσουν . Είναι θέμα συνεργείου μου απάντησε. Και στο τέλος μου είπε ότι είναι πάρα πολύ , που έχουν αυτό το πρόβλημα .

SirAggelos
09-02-09, 14:23
Αν ειναι αληθεια υπομονη μεχρι να το φτιαξουνε.

E_lectron
09-02-09, 17:35
τηλεφωνια μεσω voip?εισαι σιγουρος?γιατι ετσι ?θα αλλαξει στο μελλον?
Έτσι ήταν τουλάχιστον μέχρι πριν ένα μήνα περίπου για τις περιοχές Αρτάκης, Ψαχνών. Αν μελλοντικά αναβαθμίσουν τα κέντρα τους στις εν λόγο περιοχές οφείλουν να ενημερώσουν,ωστόσο η καλύτερη ενημέρωση είναι η αναφορά χρηστών από τις περιοχές αυτές.

referee62
09-02-09, 18:26
Ερώτηση γιατί δεν έχω γνώσεις σε αυτά.

Το πρωι στις 10,25 όταν έκανα δοκιμή στο speedtest.net , είχα ταχύτητα 1986 kbps καθαρή ταχύτητα , τώρα στις 17,22 έχω 728 kbps .

Αυτό γιατί συμβαίνει , φίλοι μου :hmm: ;

E_lectron
09-02-09, 19:50
Kαταρχήν θα πρέπει να γνωρίζεις οτι το speedtest που αναφέρεις δεν είναι η πλέον αξιόπιστη μέτρηση για την ταχύτητα,ωστόσο το φαινόμενο που περιγράφεις οφείλεται στο γεγονός ότι το απόγευμα θεωρείται ώρα αιχμής. Για να κανεις μια πιο αξιόπιστη μέτρηση μπορείς να κατεβάσεις κάτι από τον ftp server του Πολυτεχνείου (http://ftp.ntua.gr/pub/OpenOffice/stable/3.0.1/).

referee62
09-02-09, 20:01
Eυχαριστώ φίλε μου για την βοηθειά σου .

υ.γ. από εδώ μπορώ ;
http://speedtest.hol.gr/

otig
09-02-09, 20:11
Eυχαριστώ φίλε μου για την βοηθειά σου .

υ.γ. από εδώ μπορώ ;
http://speedtest.hol.gr/

Ναι,απο αυτο είναι αρκετά πιθανό να πάρεις σωστή μέτρηση.

E_lectron
09-02-09, 20:55
Γενικά τέτοια τεστ της ταχύτητας σου να μην τα εκλαμβάνεις ως αξιόπιστα. Μόνο δοκιμές μέσω έγκυρων ftp server όπως αυτόν που σου έδωσα πιο πάνω.

referee62
14-02-09, 13:28
Ευχαριστώ φιλαράκια .

DSLaManiaC
19-02-09, 19:06
Έκανα για ένα φίλο αίτηση για το ιδιόκτητο στη Χαλκίδα για μεταφορά απο ΟΤΕ και μας είπαν ότι ΔΕΝ έχει πόρτες (ή ζεύγη δεν είμαι σίγουρος) η HOL..

Πόσο καιρό άραγε θα τους πάρει να κάνουν αναβάθμηση...

thomaseap
19-02-09, 21:07
Έκανα για ένα φίλο αίτηση για το ιδιόκτητο στη Χαλκίδα για μεταφορά απο ΟΤΕ και μας είπαν ότι ΔΕΝ έχει πόρτες (ή ζεύγη δεν είμαι σίγουρος) η HOL..

Πόσο καιρό άραγε θα τους πάρει να κάνουν αναβάθμηση...

Καλησπέρα γείτονες όσο αφορά το δοκό η χολ δεν έχει πόρτες στον δοκό……

Όσο αφορά το ΟΤΕ από δεύτερα τοποθετείτε η τελευταία 155 κάρτα στο ντισλαμ όποτε θα στρώσουν τα πράγματα … λέω η τελευταία γατί επιτέλους και ο δοκός μπήκε στο πρόγραμμα αλλαγής από ΑΤΜ σε εθερνετ ντισλαμ το οποίο όμως δυστυχώς θα ολοκληρωθεί το Ιούνιο …

:rolleyes:

DSLaManiaC
19-02-09, 21:17
Never Mind..

referee62
20-02-09, 19:23
Και εμένα με πήρα τηλέφωνο εχθές από τον ΟΤΕ [ ειχα στείλει ε-μαιλ με διαμαρτυρία ότι θα φυγω και θα πάω στην HOL , λόγω των χαμηλών ταχυτήτων ] , και μου ειπαν οτι μεσοβδόμαδα θα είναι ετοιμη η αναβάθμιση .

thomaseap
21-02-09, 20:37
και για οτι θα θελατε να μαθετε για τα ντι σλαμ της ευβοιας ριχτε ενα πμ :whistle:

referee62
22-02-09, 12:06
και για οτι θα θελατε να μαθετε για τα ντι σλαμ της ευβοιας ριχτε ενα πμ :whistle:

Kαλημέρα γείτονα.

Επειδή είμαι '' κουμπούρας '' σε αυτά :sorry: , μπορείς να μου γράψεις τι είναι αυτά τα π.χ. ντι σλάμ , και τι ρόλο παίζουν ;

Κοίτα τι έπαθα στα 47 μου , να προσπαθώ να μάθω ... γράμματα.:)

Οι οικία μου είναι μόλις 100 μέτρα από την ΔΟΥ , στο εκκλησάκι απέναντι ,τώρα με την αναβάθμιση που μου είπαν από τον ΟΤΕ , τι θά γίνει ;

Dimis32
22-02-09, 18:13
Eχω κάνει αίηση απο τέλη Ιανουαρίου για ιδιοκτητο στην Ακτή Μαλακώντα (στον έλεγχο διαθεσιμοτητας με βγάζει στο dslam Πανοράματος) Τιποτα ακομα σε εσάς ποσο χρονο σας πήρε να ενεργοποιηθείτε; Υπάρχει κάπου μέσα στο site της hol όπου μπορούμε να ελέγχουμε την πορεία της αίτησής μας;

Dimis32
24-02-09, 13:07
Tελικά μου έδωσαν ημερομηνια ενεργοποιησης 4/3 και παρέλαβα και τον εξοπλισμο
Να ρωτήσω κανένα γείτονα (που να ανηκει κατα προτιμηση στο τηλ κέντρο Πανοράματος ) η τηλεφωνια ειναι pstn ή voip δηλαδή το τηλεφωνο το χετε συνδεδεμένο στην τηλεφωνικη πριζα η στο netfaster?

E_lectron
24-02-09, 18:47
Η τελευταία ενημέρωση που είχα για την ευρύτερη περιοχή Χαλκίδας, είναι οτι η τηλεφωνία που προσφέρει η hol είναι ακόμα voip, με ότι αρνητικό έχει αυτό. Φαντάζομαι ότι και στην περιοχή του Πανοράματος κάτι τέτοιο θα ισχύσει. Βέβαια το ειρωνικό εκεί, είναι ότι έφτασαν την οπτική ίνα μέχρι το πανόραμα αντί να καταλήξουν στην Ερέτρια που είναι το κέντρο του Δήμου.

otig
24-02-09, 21:53
Δεν ξέρω για την Χαλκίδα αλλά το κέντρο του Πανοράματος έχει Pots.
Διασταυρωμένο απο φίλο που έχει σπίτι εκεί. ;)

Dimitris56
25-02-09, 13:17
Γεια σας, 4 τηλέφωνα με πήραν για του λόγου το αλήθές, αλλά σε ερώτηση αν υποστιρήζουν ISDN πήρα θετική απάντηση!!!!!! από'σω ξέρω μέχρι στιγμής μόνο ΟΤΕ και forthnet υπορστήριζουν ISDN. Δεν έκανα αίτηση παρόλα αυτά για να το ψάξω. Εχει κανεις καμιά ιδέα υπάρχει ISDN στην HOL????

Dimis32
27-02-09, 05:29
Δεν ξέρω για την Χαλκίδα αλλά το κέντρο του Πανοράματος έχει Pots.
Διασταυρωμένο απο φίλο που έχει σπίτι εκεί. ;)

O φίλος σου έχει βάλει double play αν ναι πώς πάει;

........Auto merged post: Dimis32 πρόσθεσε 1 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η τελευταία ενημέρωση που είχα για την ευρύτερη περιοχή Χαλκίδας, είναι οτι η τηλεφωνία που προσφέρει η hol είναι ακόμα voip, με ότι αρνητικό έχει αυτό. Φαντάζομαι ότι και στην περιοχή του Πανοράματος κάτι τέτοιο θα ισχύσει. Βέβαια το ειρωνικό εκεί, είναι ότι έφτασαν την οπτική ίνα μέχρι το πανόραμα αντί να καταλήξουν στην Ερέτρια που είναι το κέντρο του Δήμου.

Α δηλαδή η Ερέτρια δεν έχει hol? μάλλον τους ενδιαφέρει λογω των πολλών ξενοδοχειων που είναι στην περιοχή!

Vitruvian78
27-02-09, 12:48
Τα 7χλμ είναι πάρα πολλή μεγάλη απόσταση για να προσδοκά κανείς υψηλές ταχύτητες. Εδώ μέσα στην Αθήνα είμαστε με 2 χλμ απόσταση και με το ζόρι να πιάσουμε 4Mbps και αυτά όχι πάντα!!!

thomaseap
27-02-09, 16:20
Kαλημέρα γείτονα.

Επειδή είμαι '' κουμπούρας '' σε αυτά :sorry: , μπορείς να μου γράψεις τι είναι αυτά τα π.χ. ντι σλάμ , και τι ρόλο παίζουν ;

Κοίτα τι έπαθα στα 47 μου , να προσπαθώ να μάθω ... γράμματα.:)

Οι οικία μου είναι μόλις 100 μέτρα από την ΔΟΥ , στο εκκλησάκι απέναντι ,τώρα με την αναβάθμιση που μου είπαν από τον ΟΤΕ , τι θά γίνει ;


Τα ντισλαμ ειναι το μηχανημα οπου καθε παροχος εχει σε περιοχες ωστε να συδ/σε για το ιντερνετ πιο απλα δεν λεγεται :p

........Auto merged post: thomaseap πρόσθεσε 4 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

η χολ εχει ντι σλαμ και στην ερετρια αλλα δεν το εχει ενεργ/ση ακομα βρισκετε στην αλλη ακρη του τετραγωνου του οτε ερετριας ....οσο αφορα ερετρια ο οτε την αλλη εβδομαδα δινει στην ερετρια εως 24 μβιτ ,,,, πονοραμα , αμαρυνθος , μαγουλα στο 2 εξαμηνο του 2009 ....

referee62
27-02-09, 20:10
Eυχαριστώ φίλε μου για τις γνώσεις που μου δίνεις.

Αντε σιγά -σιγά , πάω να πιάσω την ..... βάση .

Dimis32
28-02-09, 02:25
.......

η χολ εχει ντι σλαμ και στην ερετρια αλλα δεν το εχει ενεργ/ση ακομα βρισκετε στην αλλη ακρη του τετραγωνου του οτε ερετριας ....οσο αφορα ερετρια ο οτε την αλλη εβδομαδα δινει στην ερετρια εως 24 μβιτ ,,,, πονοραμα , αμαρυνθος , μαγουλα στο 2 εξαμηνο του 2009 ....[/quote]

Εμένα που ανηκω στο τηλ κέντρο πανοράματος μου εβγαλε πως ειναι διαθεσιμο εκανα αιτηση στη Hol τέλος Ιανουαρίου την προηγούμενη βδομάδα παρέλαβα τον εξοπλισμό και μου παν πως κατασκευάζεται ο βρογχος και στις 4/3 θα ενεργοποιηθώ ελπιζω να μη με δουλεύουν! Bέβαια το πακέτο που μου έδωσαν ειναι το Lite εως 6mbit

α και κάτι τελευταιο έκανα αιτηση στο ονομα του πατέρα μου που ειναι πάνω απο 65 και το πηρα με επιδοτηση 75% ιντερνετ τηλεφωνια για ένα χρονο και λάπτοπ με 275 ευρώ καλο ε; επιστρατεύστε γονείς παπουδες γιαγιάδες :)

E_lectron
01-03-09, 00:11
Πως είναι δυνατόν να έχει έστω ανενεργό για την ώρα κέντρο στην Ερέτρια η HOL, την στιγμή που φαίνεται καθαρά αν προσέξει κανεις τον δρόμο από Βασιλικό προς Ερέτρια μέχρι που φτάνει το σκάψιμο της οτπικής ίνας; Σε κάθε περίπτωση η γραμμή θα έπρεπε να είχε φτάσει μέχρι Ερέτρια.
Τώρα σε ότι αφορά τον ΟΤΕ και εδώ η εν λόγω περιοχή είναι λίγο πίσω. Πάντως λόγω της γενικότερης αναβάθμισης του δικτύου του ο ΟΤΕ, πιστεύω οτι θα προχωρήσει και εκεί σύντομα σε αλλαγές.

theofilos79
01-03-09, 12:10
έχω κλείσει πάνω απο χρονο στη hol και μπορώ να παρατηρήσω το εξής.να σημειώσω ότι μένω σε κεντρική περιοχή της χαλκίδας. Πέρυσι όταν συνδέθηκα (σε 20΄-25 μέρες περίπου) η ταχύτητα μου ήταν από 15 μέχρι 16 (τόσο συγχρόνιζε το router). τώρα όμως που μάλλον έχουμε γίνει πολλοί η ταχύτητα έχει πέσει περίπου στο 11 με 12. Παρόλα αυτά δεν φεύγω από τη χολ αν και έχω κλείσει χρόνο γιατί δεν έμενα όλο αυτό το καιρό ούτε μία μέρα χωρίς τηλέφωνο ή ιντερνετ. υπήρξε ένας μήνας με πολλές αποσυνδέσεις αλλά δεν συνεχίστηκε.το γεγονός ότι μου έχουν δώσει 2 νούμερα που μπορώ και κάνω δωρεάν κλήσεις και από τα 2 για μένα είναι μεγάλο πλεοέκτημα και δεν την αλλάζω με τίποτα. Ελπίζω να συνεχίσουν έτσι τα πράγματα. Το router που χρησιμοποιώ είναι το netfaster και είμαι ικανοποιημένος. Κάπου είχα ανοίξει και εγώ ένα θέμα εδώ μέσα σχετικά με τη Χαλκίδα όπου μπορείτε να διαβάσετε και εκεί εντυπώσεις αλλά επειδή ήμασταν μόνο 2 άτομα που γράφαμε τότε το αφήσαμε.

Dimis32
02-03-09, 00:04
Πως είναι δυνατόν να έχει έστω ανενεργό για την ώρα κέντρο στην Ερέτρια η HOL, την στιγμή που φαίνεται καθαρά αν προσέξει κανεις τον δρόμο από Βασιλικό προς Ερέτρια μέχρι που φτάνει το σκάψιμο της οτπικής ίνας; Σε κάθε περίπτωση η γραμμή θα έπρεπε να είχε φτάσει μέχρι Ερέτρια.
Τώρα σε ότι αφορά τον ΟΤΕ και εδώ η εν λόγω περιοχή είναι λίγο πίσω. Πάντως λόγω της γενικότερης αναβάθμισης του δικτύου του ο ΟΤΕ, πιστεύω οτι θα προχωρήσει και εκεί σύντομα σε αλλαγές.

Mέχρι που φτάνει περίπου;

E_lectron
02-03-09, 11:56
Έχει φτάσει περίπου μέχρι το ύψος του Πανοράματος.

vpateri
06-03-09, 00:50
και για οτι θα θελατε να μαθετε για τα ντι σλαμ της ευβοιας ριχτε ενα πμ :whistle:

καλύτερα εδώ για να το βλέπει και άλλος κόσμος!
λοιπόν πρώτη μου εβδομάδα στη hol στο κέντρο της Ν. Αρτάκης. Μένω έξω παναγίτσα και τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου με double play 6/1 (voip), όπως φαίνονται από το netfaster είναι ως εξής:

Current
Line Status
SHOWTIME
Link Type
Automatic

G.992.3 (ADSL2) / Interleaved Path
Data Rate:

Stream Type

Actual Data Rate

Up Stream

672 (Kbps.)

Down Stream

2787 (Kbps.)

Operation Data

Upstream

Downstream

Noise Margin

13 dB

9 dB

Attenuation

31 dB

53 dB

το ξέρω πόσο χάλια είναι ο θόρυβος, ούτως η άλλως το ίδιο είχα και με οτε. (49-55db)
1. βασική ερώτηση: έχω adsl2 ή adsl2+ με τη σύνδεση 6/1?
2. σε κάθε περίπτωση η γραμμή σηκώνει το πολύ μέχρι 4,3mbs με τόσο θόρυβο. Παρόλα αυτά δεν κλειδώνει αρκετά χαμηλότερα στην πράξη? Από ftp έχω max 300kb/s. Την πρώτη φορά που συνέδεσα τον εξοπλισμό και έκανε ρυθμίσεις είχα δει συγχρονισμό μέχρι και 3711 αλλά από τότε έκανε 3-4 μαζεμένα disconnects και πλέον ποτέ δεν ξεπερνάει τα 3000. Βέβαια δεν έχω κανένα disconnect.
3. εν πάσει περιπτώσει πόση είναι η απόκλιση από τη θεωρητική μέγιστη ταχύτητα για συγκεκριμένο Downstream Attenuation ώστε να το δηλώσω σαν βλάβη?
4. οι οδηγίες εγκατάστασης δεν αναφέρουν πουθενά για χρήση φίλτρων. το router είναι απευθείας πάνω στην πρίζα του τοίχου και το τηλ. στο router (voip). Και στις 2 περιπτώσεις χωρίς φίλτρο. Όταν δοκίμασα να βάλω φίλτρο μετά την πρίζα δεν συγχρονιζόμουν καθόλου, ενώ φίλτρο πριν το τηλ μάλλον πρόσθετε θόρυβο

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

E_lectron
06-03-09, 19:43
vpateri o θόρυβος που έχεις στην γραμμή σου είναι αρκετός γι αυτό και το κλείδωμα του ρούτερ σου στα 3Mb περίπου. Για την σύνδεση αυτή και με τα δεδομένα αυτά, το γεγονός ότι κατέβάζεις περίπου 300kb/s, είναι φυσιολογικό.
Τώρα αν θα δηλώσεις βλάβη, πιστεύω ότι θα κάνεις άδικο κόπο αφού και με τον ΟΤΕ είχες περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά στην σύνδεση. Το μεγαλύτερό σου πρόβλημα είναι ότι είσαι αρκετά μακριά από το dslam της Αρτάκης.

Dimis32
10-03-09, 04:46
Eγώ ενω και καλά γράφει η περιοχη μου πως υποστηριζει adsl μέχρι 6mbps πήγα σήμερα και το σύνδεσα και ειδα το ρούτερ να κλειδώνει πάνω απο τις 16000! Μπράβο hol! (το σπίτι είναι στην περιοχή Μαλακώντα)
Το τηλεφωνο κάνει κάτι κουφο οταν με καλουν κ έχω κλειστο το ρούτερ αυτος που καλει δεν ακουει ηχο κλησης οταν έχω αναμμένο και το ρούτερ ολα οκ. Στο ρούτερ μου ειναι αναμμένο το λαμπάκι voip ωστοσο το τηλ δουλευει οταν το έχω συνδεδεμένο στο σπλιτερ και οχι απευθειας πάνω στο ρούτερ.
Αυτά!

DAYINA
15-03-09, 13:55
*




Configured


Current

Line Status


---


SHOWTIME

Link Type


Automatic


G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path
o [Go Top]

* Data Rate:

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


980 (Kbps.)

Down Stream


14188 (Kbps.)
o [Go Top]

* Operation Data / Defect Indication:

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


11 dB


12 dB

Attenuation


9 dB


20 dB

Indicator Name


Upstream


Downstream

Fast Path FEC Correction


0


0

Interleaved Path FEC Correction


5


136

Fast Path CRC Error


0


0

Interleaved Path CRC Error


2


2

Loss of Signal Defect


0


---

Fast Path HEC Error


0


0

Interleaved Path HEC Error


0


0
o [Go Top]

* Statistics:

Received Cells


1164756

Transmitted Cells


129101
o [Go Top]

referee62
20-03-09, 13:41
Σήμερα έκανα την αιτηση για να πάω από το Conne-x στη Hol μέσω διαδυκτίου , και εστειλα και τα έγραφα που ήθελαν.

Εχω μια απορία .

Οταν θα μου στείλουν το ασύρματο ρούτερ , είναι ευκολη η τοποθετησή του [ δηλαδή στις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ] διότι από την Conne-x - OTE , μου είχε ερθει στην οικία μου υπάλληλος και το εφτιαξε.

theofilos79
24-03-09, 20:19
Σήμερα έκανα την αιτηση για να πάω από το Conne-x στη Hol μέσω διαδυκτίου , και εστειλα και τα έγραφα που ήθελαν.

Εχω μια απορία .

Οταν θα μου στείλουν το ασύρματο ρούτερ , είναι ευκολη η τοποθετησή του [ δηλαδή στις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν ] διότι από την Conne-x - OTE , μου είχε ερθει στην οικία μου υπάλληλος και το εφτιαξε.

είναι πανεύκολο φίλε, μην ανησυχείς. θα δεις τις οδηγίες που υπάρχουν στο κουτί του router και θα κάνεις ακριβώς το ίδιο. αν έχεις κανένα μπέρδεμα εδώ είμαστε εμείς.

referee62
24-03-09, 22:21
Ευχαριστώ φιλαράκια .

Τώρα στα :p γεράματα [ 47 ] , θέλει ο κάβουρας να μάθει καινούργια περπατησιά !!

SirAggelos
26-03-09, 03:32
Κατι φιλοι μου που ενεργοποιηιηκαν ο ενας στα Μακεδονικα και αλλος στις εργατικες κατοικιες στην Αγια Ελεουσα και οι δυο με τηλεφωνια μεχρι στιγμης δεν εχουν κανενα προβλημα με την συνδεση ουτε στο ιντερνετ ουτε στο τηλεφωνο,αλλα με διαφορετικη ταχυτητα ιντερνετ.Αν μεχρι τον Ιουλιο που ληγει η δικη μου αν δεν εχουν καποιο σοβαρο προβλημα θα βαλω και εγω.
Να υπενθυμισω οτι δικαιουμαστε ως νομος ενταγμενος στα επιδοτουμενα προγραμματα,τα επιδοτουμενα πακετα της hol δλδ 9,9ευρω/μηνα ιντερνετ 6Mbit, και τηλεφωνια+ιντερνετ 6mbit+200/20 λεπτα αστικα-υπεραστικα/διεθνη στα 17 ευρω/μηνα δεν ειναι και ασχημα!Ειδικα το δευτερο το γλυκοκοιταζω.Γιατι να δινουμε 24 και ευρω/μηνα που ειναι κανονικα?

referee62
27-03-09, 20:21
Eμένα προχθές μου εστειλαν sms από την HOL , οτι έλαβαν τα δικαιολογητικά .

Στον γειτονά μου [ μένουμε 100 μέτρα από την ΔΟΥ ] ,θα του κάνουν την σύνδεση 4/4 . Του εστειλαν sms.

SirAggelos
28-03-09, 11:17
Ωραια να μας πειτε και εσεις τι γινεται ποια πακετα εχετε επιλεξει?

halkis_13
31-03-09, 15:48
Καλημέρα..ΕΧΩ conn-x και βλέποντας το επιδοτούμενο πρόγραμμα της HOL για την Εύβοια μάλλον θα αλλάξω δίκτυο..Μένω στον Άγιο Νικόλαο (Δήμος Ληλαντίων) γύρω στα 1,5 Κμ από το dslam του Βασιλικού..Αξίζει η αλλαγή?Θα έχω σταθερό δίκτυο?θα έχω τηλέφωνο?φυσικά μέσω voip.το κάνω λόγω εξοικονόμησης χρημάτων..Πάντως με τον ΟΤΕ δεν έχω πρόβλημα αλλά δεν με συμφέρει..

DAYINA
03-04-09, 11:04
εγω παιδια μενω στην περιοχη της δεξαμενης στην χαλκιδα και εχω hol dampl play
εχω κανονικα τηλεφωνο και οχι voip η ταχυτητα που συχρονιζη το ρουτερ μου ειναι 16,800
κατεβαζω με 1,5 μεγαμπιτ το δευτερολεπτο και ανεβαζω με 988 κιλομπαιτ τηνεχω 8 μηνες
και ειμαι ευχαριστημενος παει τελια μεχρι στιγμης και χωρις προβληματα. οι ταχυτητες αυτες
ειναι δοκιμασμενες και στον σερβερ του πολυτεχνειου. :oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.