PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με αποσυχρόνισμό



oxtapous
08-02-09, 17:51
Καλησπέρα παιδιά! Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Μένω στα όμορφα και βροχερά Γιάννενα και έχω το πακέτο 2play εδώ και ένα χρόνο περίπου. Στην αρχή η γραμμή μου συγχρόνιζε στα 17~18 MB/S αλλά με τη πάροδο που χρόνου όλο και πέφτει και αυτή τη στιγμή είμαι στα 14~15. Να μου πείτε μικρό το κακό μιας και υπάρχουν πολλές χειρότερες περιπτώσεις από μένα.

Γενικά από ότι διαβάζω το δίκτυο της forthnet είναι τιγκαρισμένο και υπάρχουν σοβαρά προβλήματα. Δεν ξέρω αν αυτό που θα αναφέρω έχει να κάνει με το παραπάνω αλλά το τελευταίο δίμηνο το router μου βλέπω ότι "χάνει" το Noise margin, δηλαδή εκεί που η αρχική του downstream είναι 6 μετά από κανά 6 ωρο συνεχούς λειτουργίας πέφτει στο 5 με αποτέλεσμα άλλες φορές να αποσυγχρονίζομαι και άλλες να έχω χάλια ταχύτητες.

Επικοινώνησα σήμερα με το τμήμα βλαβών και με ενημέρωσαν ότι το router μου χάνει την ip! Ισχύει κάτι τέτοιο? Το router είναι της 3com μοντέλο 3crwdr100-72a. Δεν χρησιμοποίησα της forthnet γιατί η μπαχαντέλα που μου έδωσαν δεν έχει τη δυνατότητα να συνδεθώ ασύρματα. Συνδέω το router χρησιμοποιώντας ένα μικρό καλώδιο τηλεφώνου (<1 m) και έχω πάνω το φίλτρο που μου έχει δώσει η forthnet για να συνδέσω και το τηλέφωνο (ασύρματο siemens). Χρησιμοποιώ 2 υπολογιστές, έναν laptop που συνδέεται ασύρματα και τον σταθερό που έχω συνδέεται με καλώδιο ethernet (20 μέτρα μήκος ). Το τηλέφωνο δεν παίζει να δημιουργεί πρόβλημα μιας και το αγόρασα προχτές και μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα ενσύρματο. Τι λέτε να φταίει? Σας παραθέτω και τα στατιστικά που έχω αυτή τη στιγμή:

Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 1020 (Kbps.)
Down Stream 14784 (Kbps.)
Operation Data
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 11 dB 6 dB
Attenuation 24 dB 22 dB

Defect Indication
Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0

Interleaved Path FEC Correction 0 4617
Fast Path CRC Error 0 0
Interleaved Path CRC Error 0 50
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error 0 0
Interleaved Path HEC Error 0 0

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

hel
09-02-09, 08:41
Βάλε το siemens και δώσε μας διάγραμμα από το DMT.
Δεν είναι μπακατέλα το siemens , αλλά από τα σταθερότερα ρούτερ .

oxtapous
09-02-09, 15:12
Με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω. Απλά με χαλάει που δεν έχει ασύρματο για αυτό και δεν το είχα εξ'αρχής

frenty
09-02-09, 17:54
το τελευταίο δίμηνο το router μου βλέπω ότι "χάνει" το Noise margin, δηλαδή εκεί που η αρχική του downstream είναι 6 μετά από κανά 6 ωρο συνεχούς λειτουργίας πέφτει στο 5 με αποτέλεσμα άλλες φορές να αποσυγχρονίζομαι και άλλες να έχω χάλια ταχύτητες.

Επικοινώνησα σήμερα με το τμήμα βλαβών και με ενημέρωσαν ότι το router μου χάνει την ip! Ισχύει κάτι τέτοιο? Το router είναι της 3com μοντέλο 3crwdr100-72a.

Εσύ τι έχεις προσέξει το modem/router χάνει την ip ή αποσυγχρονίζεται;

oxtapous
09-02-09, 18:46
Εσύ τι έχεις προσέξει το modem/router χάνει την ip ή αποσυγχρονίζεται;

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι αν έχω ανοιχτό το router για πχ 5-6 ώρες το noise margin από 6 πέφτει σε 5 με αποτέλεσμα μερικές φορές να έχω αποσύνδεση και άλλες χάλια σερφάρισμα.

frenty
09-02-09, 23:33
Αυτό που παρατηρώ είναι ότι αν έχω ανοιχτό το router για πχ 5-6 ώρες το noise margin από 6 πέφτει σε 5 με αποτέλεσμα μερικές φορές να έχω αποσύνδεση και άλλες χάλια σερφάρισμα.

Στα λαμπάκια του ρουτερ, όταν αποσυνδέεεται τι έχεις προσέξει.
Ποιο λαμπάκι σβήνει και μετά αναβοσβήνει (της ip ή του συγχρονισμού);
Μπορείς να το δεις αμέσως (δίχως να αναμένεις αποσύνδεση) και από το log του ρουτερ μέσω του web interface του.

oxtapous
10-02-09, 15:05
Σβήνει το λαμπάκι για το internet Και μετά αναβοσβήνει το λαμπάκι που δείχνει ότι προσπαθεί να συγχρονιστεί. Σήμερα θα τον αφήσω και θα σας στείλω το Log του modem. Άλλαξα και το τηλέφωνο και το έβαλα σε άλλη γραμμη με φίλτρο και στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού έχω μόνο το modem.

frenty
10-02-09, 19:48
Επικοινώνησα σήμερα με το τμήμα βλαβών και με ενημέρωσαν ότι το router μου χάνει την ip! Ισχύει κάτι τέτοιο? Το router είναι της 3com μοντέλο 3crwdr100-72a.


Σβήνει το λαμπάκι για το internet Και μετά αναβοσβήνει το λαμπάκι που δείχνει ότι προσπαθεί να συγχρονιστεί.

Όπως το περιέγραψες η αποσύνδεση οφείλεται σε αποσυγχρονισμό.
Πολύ περίεργο που η 4νετ, σου ανακοίνωσε ότι χάνει την ip!

oxtapous
10-02-09, 21:12
Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να κατεβάσω το ένα αρχειο torrent από ένα site για να ξεκινήσει το download και μου έχει βγάλει την πίστη. Στο log του rutter μου έχει τα εξής:

2009.02.10 20:00:56 NTP Date/Time updated.
2009.02.10 19:57:20 192.168.1.2 login success
2009.02.10 19:57:18 User from 192.168.1.2 timed out
2009.02.10 19:36:47 192.168.1.2 login success
2009.02.10 19:36:45 User from 192.168.1.2 timed out
2009.02.10 16:41:59 192.168.1.2 login success
2009.02.10 16:41:57 User from 192.168.1.2 timed out
2009.02.10 14:02:42 192.168.1.2 login success
2009.02.10 13:58:03 NTP Date/Time updated.

και τα "χαρακτηριστικά" της γραμμής είναι :
Operation Data
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 11 dB 6 dB
Attenuation 23 dB 22 dB

Ενώ δεν έχει πέσει το noise margin, με δυσκολία ανοίγω σελίδες κατεβάζω αρχεία και σερφάρω. Θα δοκιμάσω και αύριο το siemens μπας κια δω ασπρη μέρα. Σε περίπτωση που είναι ελλατωματικό το router μου τι μάρκα έχετε να μου προτείνετε; Θέλω να μπορώ να συνδέομαι ασύρματα.

frenty
10-02-09, 23:08
Απο το log δεν είδα αποσυγχρονισμό, ούτε χάσιμο της ip.

te00
11-02-09, 03:05
Παιδια εμενα ενω δειχνει οτι εχω ιντερνετ το λαμπακι της ''καταστασης'' του router αναβοσβηνει με σταθερο ρυθμο αργα.Ολες οι συσκευες σπιτι εχουν φιλτρο επανω.Καμια προταση ??

Μου ειπαν οτι ειναι προβλημα του υπολογιστη και γιαυτο δε συγχρονιζεται..παιζει ?

oxtapous
12-02-09, 00:18
Και που έβαλα το siemens τι κατάλαβα? Το λοιπόν ναι μεν συγχρονίστηκα σε καλύτερη ταχύτητα αλλά με noise margin 5.9 . Κατά τα άλλα μια από τα ίδια. Παίρνω και γω τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη να τους (ξανα)πω την κατάσταση και μου απάντησαν:
1) Η ταχύτητα που συγχρονίζομαι είναι πάρα πολύ καλή(δεν διαφωνώ αλλά με Noise margin 5.9 το κόβω να αποσυγχρονίζεται με το καλημέρα)
2) Με ενημέρωσαν γεμάτοι φυσικότητα και ειρωνεία πως το τηλεφωνικό κέντρο που συνδέομαι έχει πρόβλημα και έχουν ξεκινήσει διαδικασίες επιδιόρθωσής του. Του απαντάω εγώ που να το ξέρω να μυρίσω τα νύχια μου και μου το λες έτσι φυσικά; Τέσπα η επόμενη λογική ερώτηση ήταν πότε θα λυθεί και η απάντηση μέσα στον Φεβρουάριο...
Λέτε να ελπίζω? Μου φαίνεται πως θα ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ!

........Auto merged post: oxtapous πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδια εμενα ενω δειχνει οτι εχω ιντερνετ το λαμπακι της ''καταστασης'' του router αναβοσβηνει με σταθερο ρυθμο αργα.Ολες οι συσκευες σπιτι εχουν φιλτρο επανω.Καμια προταση ??

Μου ειπαν οτι ειναι προβλημα του υπολογιστη και γιαυτο δε συγχρονιζεται..παιζει ?

Δεν δοκιμάζεις στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού σου? Μπορεί να παίζει κανά βραχυκύκλωμα. Όσον αφορά την απάντηση που σου έδωσαν μου θυμίζει το γνωστό ρητό :"για όλα φταίει το γκαζόν!"

frenty
12-02-09, 01:48
2) Με ενημέρωσαν γεμάτοι φυσικότητα και ειρωνεία πως το τηλεφωνικό κέντρο που συνδέομαι έχει πρόβλημα και έχουν ξεκινήσει διαδικασίες επιδιόρθωσής του. Του απαντάω εγώ που να το ξέρω να μυρίσω τα νύχια μου και μου το λες έτσι φυσικά; Τέσπα η επόμενη λογική ερώτηση ήταν πότε θα λυθεί και η απάντηση μέσα στον Φεβρουάριο...
Λέτε να ελπίζω? Μου φαίνεται πως θα ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ!


Αφού δέχεται η 4νετ ότι είναι δικό της πρόβλημα, άρα δεν είναι από τον εξοπλισμό σου.
Δεν μπορώ να σε προτρέψω να ελπίζεις για σύντομη αποκατάσταση της βλάβης ή όχι.
Πολλά έχουν ακουστεί με το πόσο γρήγορα ή αργά διορθώνουν βλάβες.
Εξαρτάται από σένα να αποφασίσεις αν θα φύγεις ή να μείνεις (ανάλογα με την υπομονή σου).

........Auto merged post: frenty πρόσθεσε 2 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παιδια εμενα ενω δειχνει οτι εχω ιντερνετ το λαμπακι της ''καταστασης'' του router αναβοσβηνει με σταθερο ρυθμο αργα.Ολες οι συσκευες σπιτι εχουν φιλτρο επανω.Καμια προταση ??

Μου ειπαν οτι ειναι προβλημα του υπολογιστη και γιαυτο δε συγχρονιζεται..παιζει ?

Αν γράψεις περισσότερες λεπτομέρειες, να καταλάβουμε τι πρόβλημα υπάρχει και τι ζητάς.:hmm:

oxtapous
12-02-09, 03:43
Αυτό που μου προξένισε εντύπωση είναι πως σε ένα φίλο μου, που μένουμε σε απόσταση μικρότερη των 200 μέτρων και συνδεόμαστε στο dslam, έχει μακράν καλύτερο noise margin (7 έναντι 6 ) όπως και Attenuation (17 έναντι 23) και το σερφάρισμα γίνεται πολύ πιο άνετα.
Αφού υποτίθεται πως κ αυτός είναι σε προβληματικό κέντρο πως έχει καλύτερες ταχύτητες????? Μήπως να ελέγξω καλού κακού και τις μπρίζες?

frenty
12-02-09, 04:20
Αυτό που μου προξένισε εντύπωση είναι πως σε ένα φίλο μου, που μένουμε σε απόσταση μικρότερη των 200 μέτρων και συνδεόμαστε στο dslam, έχει μακράν καλύτερο noise margin (7 έναντι 6 ) όπως και Attenuation (17 έναντι 23) και το σερφάρισμα γίνεται πολύ πιο άνετα.
Αφού υποτίθεται πως κ αυτός είναι σε προβληματικό κέντρο πως έχει καλύτερες ταχύτητες????? Μήπως να ελέγξω καλού κακού και τις μπρίζες?

Νόμιζα ότι την είχες ελέγξει την καλωδίωσή σου και ήταν εντάξει.
Εννοείται ότι πρώτα διερευνάς το καλωδίωση του σπιτιού σου και εφόσον αποκλειστεί αυτός ο παράγων, τότε απευθύνεσαι στον πάροχό σου.
Διαφορετικά τι νόημα θα έχει, αν φταίει η καλωδίωση σου (εννοώ και τις πριζες) και να απευθύνεσαι στον πάροχο;
Υπάρχει αναλυτικό άρθρο εδώ στο adslgr, για τον έλεγχο που μπορεί να κάνει ο χρήστης στο σπίτι του.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

JimBss
12-02-09, 06:03
Από ότι έχω δει στη δικιά μου γραμμή το SNR 6 είναι οριακό. Δοκίμασε να μπείς με απλό ADSL για να δείς πως πάει... Αν δεν έχεις προβλήματα πές τους να ανεβάσουν το SNR σε 7-8

Επισής μην απογοητευεσε με την υποστήριξη, ξαναπάρε, μπορεί να πετύχεις πιο εξυπηρετικό άτομο

hel
12-02-09, 08:38
και τα "χαρακτηριστικά" της γραμμής είναι :
Operation Data
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 11 dB 6 dB
Attenuation 23 dB 22 dB

Ενώ δεν έχει πέσει το noise margin, με δυσκολία ανοίγω σελίδες κατεβάζω αρχεία και σερφάρω. Θα δοκιμάσω και αύριο το siemens μπας κια δω ασπρη μέρα. Σε περίπτωση που είναι ελλατωματικό το router μου τι μάρκα έχετε να μου προτείνετε; Θέλω να μπορώ να συνδέομαι ασύρματα.

Δεν έχει σχέση το margin με το browsing και το downloading.
Μόνο με την ταχύτητα συγχρονισμού.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και που έβαλα το siemens τι κατάλαβα? Το λοιπόν ναι μεν συγχρονίστηκα σε καλύτερη ταχύτητα αλλά με noise margin 5.9 . Κατά τα άλλα μια από τα ίδια. Παίρνω και γω τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη να τους (ξανα)πω την κατάσταση και μου απάντησαν:
1) Η ταχύτητα που συγχρονίζομαι είναι πάρα πολύ καλή(δεν διαφωνώ αλλά με Noise margin 5.9 το κόβω να αποσυγχρονίζεται με το καλημέρα)
2) Με ενημέρωσαν γεμάτοι φυσικότητα και ειρωνεία πως το τηλεφωνικό κέντρο που συνδέομαι έχει πρόβλημα και έχουν ξεκινήσει διαδικασίες επιδιόρθωσής του. Του απαντάω εγώ που να το ξέρω να μυρίσω τα νύχια μου και μου το λες έτσι φυσικά; Τέσπα η επόμενη λογική ερώτηση ήταν πότε θα λυθεί και η απάντηση μέσα στον Φεβρουάριο...
Λέτε να ελπίζω? Μου φαίνεται πως θα ξαναγυρίσω στον ΟΤΕ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ!

........Auto merged post: oxtapous πρόσθεσε 2 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Δεν δοκιμάζεις στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού σου? Μπορεί να παίζει κανά βραχυκύκλωμα. Όσον αφορά την απάντηση που σου έδωσαν μου θυμίζει το γνωστό ρητό :"για όλα φταίει το γκαζόν!"

Σε τι ταχύτητα κλείδωσες? Δύσκολα ρίχνει την σύνδεση το siemens ακόμα και με margin 3-4 dB.
Βάλε το dmt tool της υπογραφής μου, (την έκδοση για siemens).

oxtapous
12-02-09, 16:52
Όλα αυτά τα έχω κάνει... Είχα αλλάξει και τις μπρίζες του σπιτιού μετά από την προτροπή των τεχνικών της forthnet και εκείνη την περίοδο που το έκανα δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Παρακολουθούσα video στο youtube πολύ γρήγορα ενώ τώρα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 5 λεπτά για να ξεκινήσει...

frenty
12-02-09, 17:45
Όλα αυτά τα έχω κάνει... Είχα αλλάξει και τις μπρίζες του σπιτιού μετά από την προτροπή των τεχνικών της forthnet και εκείνη την περίοδο που το έκανα δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα. Παρακολουθούσα video στο youtube πολύ γρήγορα ενώ τώρα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 5 λεπτά για να ξεκινήσει...

Όταν αργεί τόσο πολύ, έχεις δοκιμάσει ταυτόχρονα να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο από γρήγορο server (nvidia, ms, ntua, κ.λ.π.)
Αν δεν το έχεις δοκιμάσει, πειραματίσου και γράψε τα αποτελέσματα.

te00
13-02-09, 19:39
Γινεται να εχει βραχυκυκλωθει η μπριζα και και παρολα αυτα το ρουτερ να δεχεται σημα ιντερνετ κανονικα ? γιατι αυτο συμβαινει. Τελοσπαντων θα δοκιμασω αλλη μπριζα, αλλο ρουτερ και ισως να βρω και κανα λαπτοπ και θα επανελθω.Και ολα αυτα εγιναν καθως ημουνα στο ιντερνετ και οχι ξαφνικα μολις ανοιξα το ρουτερ. Αλλο 1 μηνα και κλεινω χρονο και απο το ''πορισμα'' του τεχνικου στη forthnet παιζει να ειναι και ο τελευταιος. :evil:

hel
14-02-09, 00:09
Γινεται να εχει βραχυκυκλωθει η μπριζα και και παρολα αυτα το ρουτερ να δεχεται σημα ιντερνετ κανονικα ? γιατι αυτο συμβαινει. Τελοσπαντων θα δοκιμασω αλλη μπριζα, αλλο ρουτερ και ισως να βρω και κανα λαπτοπ και θα επανελθω.Και ολα αυτα εγιναν καθως ημουνα στο ιντερνετ και οχι ξαφνικα μολις ανοιξα το ρουτερ. Αλλο 1 μηνα και κλεινω χρονο και απο το ''πορισμα'' του τεχνικου στη forthnet παιζει να ειναι και ο τελευταιος. :evil:

Έχει πρόβλημα το τηλέφωνο;
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;

te00
14-02-09, 11:10
1-Τηλεφωνο παιρνω απο τον οτε
2-Δοκιμασα το τηλεφωνο στην ιδια μπριζα και ολα κομπλε.

Και αλλαξα και καλωδια.Παλι τπτ

Snr 11
Attenuation 30
Data rate 11.586 :rofl:

Για αυτα δε μ λες ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.