PDA

Επιστροφή στο Forum : Web Server με Otenet OnDSL kit



mpardsu
10-12-05, 17:09
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Σκέφτομαι να στήσω ένα Web server σπίτι, χρησιμοποιώντας τη DSL σύνδεση μου (OnDSL kit). Επειδή θα ήθελα να αποφύγω να μου κόψουν την σύνδεση ή/και νομικές κυρώσεις και επειδή δεν κατάφερα να βρώ πουθενά το συμβόλαιο με τους όρους χρήσης του kit ξέρει κανείς αν επιτρέπεται να το κάνω ή είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω κάποια υπηρεσία web hosting από την otenet? Και καταπόσο, αν δεν είναι ξεκάθαρο αν επιτρέπεται ή όχι, η otenet κόβει κάποια ports προκειμένου να αποτρέψει τους συνδρομητές από το να το κάνουν αυτό?

sdikr
10-12-05, 17:12
Αν θα κάνεις απλά κατί "σπιτικό" (ερασυτεχνικό) τότε δεν έχεις πρόβλημα

Θα είχες αν ήταν κάτι εμπορίκο, (εβγαζες δηλάδη χρήμματα απο αυτό)

Οχι δεν κόβει η Οτενετ ports

mpardsu
10-12-05, 17:30
Ευχαριστώ πολύ, κ να ρωτήσω, αν και δεν θέλω να κάνω κάτι εμπορικό, αυτοί πως θα το καταλάβουν? Με το που θα δουν να πηγαινοέρχονται πακέτα σε port 80 (αν θυμάμαι καλά αυτή ειναι η default για http) θα μπουν να ψαξουν τι γίνεται?

sdikr
10-12-05, 17:34
Ευχαριστώ πολύ, κ να ρωτήσω, αν και δεν θέλω να κάνω κάτι εμπορικό, αυτοί πως θα το καταλάβουν? Με το που θα δουν να πηγαινοέρχονται πακέτα σε port 80 (αν θυμάμαι καλά αυτή ειναι η default για http) θα μπουν να ψαξουν τι γίνεται?

Δεν ξέρω τι γίνεται εκεί, κατα ποσο δηλαδή θα το ψάξουν, αλλά αν είναι να κάνεις κατι εμπορικό πιστέυω οτι τα 128 up δεν σε καλύπτουν ;)

harrygr
10-12-05, 17:43
Θα είχες αν ήταν κάτι εμπορίκο, (εβγαζες δηλάδη χρήμματα απο αυτό)

skdir,

Θα είχε πρόβλημα επειδή δεν θα χρησιμοποιούσε "onDSL Office" ή για κάποιο άλλο λόγο?

Αν το site ήταν εταιρικό θα υπήρχε πρόβλημα αν ήταν:
- απλά πληροφοριακό (υπηρεσίες και προϊόντα)
- online πωλήσεις
- και τα δύο παραπάνω

Τέλος, αν κάποιος χρησιμοποιεί κάποιον web hosting provider (εδώ ή στο εξωτερικό) με πακέτο για reseller (πολλα domain, κλπ.) για εταιρικό/ά site υπάρχει πρόβλημα?

Αν έχεις κάποιες πληροφορίες, σε παρακαλώ στείλτες μου.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη που σε ζάλησα,
Μπάμπης

ΥΓ.: Μόλις είδα και το μήνυμα:

Δεν ξέρω τι γίνεται εκεί, κατα ποσο δηλαδή θα το ψάξουν, αλλά αν είναι να κάνεις κατι εμπορικό πιστέυω οτι τα 128 up δεν σε καλύπτουν
Αυτό είναι το μόνο πρόβλημα - δεν υπάρχει ισχύει κάτι από νομικής πλευράς?

mpardsu
10-12-05, 17:44
Λέμε τωρα.. Ευχαριστώ πολύ πάντως :respekt:

sdikr
10-12-05, 17:48
skdir,

Θα είχε πρόβλημα επειδή δεν θα χρησιμοποιούσε "onDSL Office" ή για κάποιο άλλο λόγο?

Αν το site ήταν εταιρικό θα υπήρχε πρόβλημα αν ήταν:
- απλά πληροφοριακό (υπηρεσίες και προϊόντα)
- online πωλήσεις
- και τα δύο παραπάνω

Τέλος, αν κάποιος χρησιμοποιεί κάποιον web hosting provider (εδώ ή στο εξωτερικό) με πακέτο για reseller (πολλα domain, κλπ.) για εταιρικό/ά site υπάρχει πρόβλημα?

Αν έχεις κάποιες πληροφορίες, σε παρακαλώ στείλτες μου.

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη που σε ζάλησα,
Μπάμπης

ΥΓ.: Μόλις είδα και το μήνυμα:

Αυτό είναι το μόνο πρόβλημα - δεν υπάρχει ισχύει κάτι από νομικής πλευράς?

Στο Ondsl Office είναι διαφορετική η συμβαση που υπογράφεις ;)
Εκεί έχεις το δικαίωμα να κάνεις χρήση αυτου

Ενώ στο home η συμβάση λέει δεν μπορείς να κάνεις χρήση για webserver για εμπορικους σκοπούς μέσω αυτής την σύνδεσης.

Οσον αφορά τον webhosting provider πλέον δεν έχεις να κάνεις με τον isp,

harrygr
10-12-05, 17:51
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Μπάμπης

NoYmErOs
11-12-05, 00:01
Στην εταιρία μου που είχα altecnet δεν είχαμε πρόβλημα που σηκώναμε web server.. σχεδόν 2 χρόνια.

Παίζει ρόλο δηλαδή η πολιτική του isp?

sdikr
11-12-05, 03:53
Στην εταιρία μου που είχα altecnet δεν είχαμε πρόβλημα που σηκώναμε web server.. σχεδόν 2 χρόνια.

Παίζει ρόλο δηλαδή η πολιτική του isp?


Συνήθως δεν το ψάχνουν, αλλά στις home συνδέσεις υπάρχει σαν όρος

@ ADSLgr.com All rights reserved.