PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις γύρω από το Δίοδος



praxitelison
10-02-09, 15:03
Θα ήθελα απλός να παραθέσω κάποιες απορίες μου γύρω από το φοιτητικό internet το OTE μέσω του προγράμματος Δίοδος. Έχω εδώ και ένα χρόνο είχα κάνει αίτηση και έχω internet από το Δίοδος με του OTEnet στα 8Μbps με αορίστου χρόνου διάρκεια. Αυτό που δεν μπορώ καλά να θυμηθώ είναι πόσο θα κρατήσει αυτό το φοιτητικό πακέτο δηλαδή όσα μου είναι τα υποχρεωτικά χρόνια φοίτησης είτε τα υποχρεωτικά χρόνια φοίτησης +1??? Επίσης αυτή η γραμμή του φοιτητικού internet από τον ΟΤΕ είναι του ΟΤΕ ή της ΕΔΕΤ και την χρησιμοποιεί και την διαχειρίζεται ο ΟΤΕ?? Επίσης σας παραθέτω τα στοιχεία του router μου για να μου πείτε εάν έχω κάποιο πρόβλημα με την σύνδεσή μου.

tsek
10-02-09, 15:23
Θα ήθελα απλός να παραθέσω κάποιες απορίες μου γύρω από το φοιτητικό internet το OTE μέσω του προγράμματος Δίοδος. Έχω εδώ και ένα χρόνο είχα κάνει αίτηση και έχω internet από το Δίοδος με του OTEnet στα 8ΜΒbs με αορίστου χρόνου διάρκεια. Αυτό που δεν μπορώ καλά να θυμηθώ είναι πόσο θα κρατήσει αυτό το φοιτητικό πακέτο δηλαδή όσα μου είναι τα υποχρεωτικά χρόνια φοίτησης είτε τα υποχρεωτικά χρόνια φοίτησης +1??? Επίσης αυτή η γραμμή του φοιτητικού internet από τον ΟΤΕ είναι του ΟΤΕ ή της ΕΔΕΤ και την χρησιμοποιεί και την διαχειρίζεται ο ΟΤΕ?? Επίσης σας παραθέτω τα στοιχεία του router μου για να μου πείτε εάν έχω κάποιο πρόβλημα με την σύνδεσή μου.

οι φοιτητικές δεν είναι αορίστου χρόνου και είναι λογικό,αν τώρα θέλεις να μάθεις πότε λήγει η σύνδεση σου μπορείς να το μάθεις αν καλέσεις στην οτενετ στο 8011135555.

praxitelison
10-02-09, 15:58
Αορίστου με την έννοια ότι με που θα τελειώσει η διάρκεια ισχύος του φοιτητικού μου πακέτου μου θα μετατραπεί από τα 8Mbps που τα πληρώνω με 15,99 σε κανονική χρέωση με 27,99 αν δεν κάνω λάθος στις χρεώσεις. Ευχαριστώ πάντος για την ενημέρωση θα πάρω τηλέφωνο να το ρωτήσω αυτό.

billakos1987
13-02-09, 01:12
εγω φιλε μου εκανα την συνδεση το 2005 και μοθ λεει οτι ισχυει μεχρι το 2011 δλδ 6 χρονια ν+2 οποτε λογικα δεν θα εχεισ δικαιωμα για παραπανω

praxitelison
15-02-09, 01:44
Μάλιστα ευχαριστώ billakos1987. βασικά που είδες ότι ισχύει για σένα ότι το φοιτητικό πακέτο internet θα ισχυσεί μέχρι το 2011. Να υποθέσω ότι βρίσκεσαι σε 4-χρονια σχολή... εγώ κάπου θυμώμουν για ν+1 χρόνια. Και έκανα την σύνδεση όταν ήμουν στο 3ο έτος της σχολής μου (Φεβρουάριο 2008 συγκεκριμένα) και λογικά με βάση τα λεγόμενά σου (το ν+2 χρόνια) θα διαρκέσει σε μένα μέχρι και το 2012. ΟΚ Ευχαριστώ billako για την πληροφορία αλλά καλού κακού θα τους πάρω ένα τηλέφωνο για να βεβαιωθώ.

tsek
19-02-09, 16:12
ποσο κοστίζει η διακοπή πρίν το 12μηνο ?

Doxaios
02-03-09, 13:09
Έχω 2άρα κανονική σύνδεση και θέλω να την κάνω 8άρα με Δίοδος από οτε σε οτε. Υπάρχει η δυνατότητα μετατροπής χωρίς να διακοπεί η σύνδεση και να ξαναπεριμένω σύνδεσεις κτλ κτλ.Το έχει προσπαθήσει κανείς αυτό?

GiorgisGalatsi
02-03-09, 15:21
Χωρις να το ξερω, πιστευω οτι δεν θα χρειαστει να γινει καθολου διακοπη...
Ρωτα στο 134! λογικα θα ξερουν!

tsek
02-03-09, 16:33
οχι,δεν θα γίνει διακοπή απλώς μετατροπή θα ζητήσεις μόνο με το ίδιο username.

noname85
02-03-09, 17:48
και να μην το αλλαξεις ποτε διοτι με το attn σου(42) δεν πας καλα!δεν θα πιασεις καλυτερες ταχυτητες!

tsek
02-03-09, 18:02
και να μην το αλλαξεις ποτε διοτι με το attn σου(42) δεν πας καλα!δεν θα πιασεις καλυτερες ταχυτητες!

Αν όντως ισχυεί κατι τέτοιο (δεν το γνώριζω),καντο δίοδος πάλι στην ίδια ταχήτυτα απλώς για να πληρώνεις λιγότερα,(11.90Ε)

Doxaios
02-03-09, 18:12
και να μην το αλλαξεις ποτε διοτι με το attn σου(42) δεν πας καλα!δεν θα πιασεις καλυτερες ταχυτητες!
Αυτό σε ποιόν πάει και τί σημαίνει?

noname85
02-03-09, 20:17
Αυτό σε ποιόν πάει και τί σημαίνει?
παει σε αυτον που αρχισε το θεμα και σημαινει οτι δεν βλεπει adsl2+ ουτε με κυαλια!

Αστροβασίλης
04-03-09, 14:49
Δικαίωμα συμμετοχής στην προνομιακή ευρυζωνική υπηρεσία της δράσης ΔΙΟΔΟΣ έχουν οι προπτυχιακοί φοιτητές των ΑΕΙ και ΑΤΕΙ για χρονικό διάστημα ίσο με την προβλεπόμενη διάρκεια των σπουδών τους και μέχρι ένα έτος πέραν του χρόνου αυτού (ν + 1 χρόνια).

Για παράδειγμα, ένας προπτυχιακός φοιτητής του οποίου η διάρκεια φοίτησης του τμήματός του είναι τέσσερα (4) έτη, δικαιούται να απολάβει την υπηρεσία για τέσσερα συν ένα (4 + 1), σύνολο πέντε (5) χρόνια, από την έναρξη της φοιτητικής του ιδιότητας.

Επίσης, οι μεταπτυχιακοί φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραμμα με στόχο την απόκτηση Διπλώματος Ειδίκευσης δικαιούνται να μετέχουν στο πρόγραμμα για δύο (2) έτη και οι μεταπτυχιακοί υποψήφιοι διδάκτορες για τέσσερα (4) από την ημερομηνία της εγγραφής τους.

Από τα ανωτέρω εξαιρούνται οι φοιτητές του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ) για τους οποίους η χρονική διάρκεια του δικαιώματος στην υπηρεσία ορίζεται στα έξι (6) έτη για τους προπτυχιακούς φοιτητές, στα τρία (3) για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές Διπλώματος Ειδίκευσης, και στα τέσσερα (4) έτη για τους μεταπτυχιακούς υποψήφιους διδάκτορες από την εγγραφή τους, ανεξαρτήτως τμήματος.

Τέλος, τα μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού των ΑΕΙ/ΑΤΕΙ για τα οποία θα υπάρχουν ειδικά πακέτα αορίστου χρονικής διάρκειας.

Όροι Συμμετοχής

Για τους προπτυχιακούς φοιτητές των ΑΕΙ και των ΑΤΕΙ, η υπηρεσία παρέχεται αποκλειστικά και μόνο στην κατοικία του φοιτητή στην ευρύτερη περιοχή της έδρας του οικείου Τμήματος ή Σχολής.

Για τους φοιτητές του Ανοικτού Πανεπιστημίου, όλους τους μεταπτυχιακούς φοιτητές, όλους τους υποψήφιους διδάκτορες και τα μέλη του εκπαιδευτικου προσωπικού των ΑΕΙ/ΑΤΕΙ, επιτρέπεται η σύνδεση στη διεύθυνση κατοικίας που έχει δηλωθεί στο οικείο ίδρυμα τους.

Η συμμετοχή στο πρόγραμμα ΔΙΟΔΟΣ, διέπεται από τις εξής βασικές αρχές:

*
Επιτρέπεται μία και μόνο σύνδεση στην υπηρεσία ανά πάσα στιγμή για κάθε δικαιούχο.
*
Δεν επιτρέπεται η δευτερογενής διάθεση της υπηρεσίας διασύνδεσης σε άλλους χρήστες.


-------------------


διάβασα τους όρους στην αίτηση που κατέθεσα και έλεγε ότι μετα το πέρας της επιλεξιμότητας συνεχίζεται η σύνδεση με τους τρέχοντες ισχύοντες τιμοκαταλόγους εκείνης δλδ άμα είχες 8αρα και πλήρωνες 15,9€ , άμα τελειώσεις (το πότε ακριβώς λέει κάτω κάτω στην αίτηση δίοδος) θα πληρώνες σήμερα 26,9€.




Προσωπική διαδικασία για να πάω απο Otenet OnDSL Student 2Mb σε OTE Conn-X Φοιτητικό 8Mb:
1)Κατάθεση αίτησης διακοπής Α.Ρ.Υ.Σ. με φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας
2)(ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ) Αποδέσμευση κωδικού από το HELP DESK της ΔΙΟΔΟΣ (δεν με άφηνε να κάνω νέα αίτηση αν και έβλεπε την διακοπή της προηγούμενης... :mad:)
3)Τα γνωστά απαιτούμενα δικαιολογητικά:
i)Πιστοποιητικό Φοιτητικής Ιδιότητας
ii)Υπεύθυνη Δήλωση Κατοικίας
iii)Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας
iv)Αίτηση Δίοδος
v)Αίτηση Conn-X
Αν σας ζητηθεί προηγούμενος λογαριασμός και δεν έχετε εύκαιρο, ζητήστε καρτέλα πελάτη ;)
4)Στην περίπτωση που επιθυμούμε το ίδιο username και password πρέπει να γράψουμε αίτηση με την αστυνομική ταυτότητα και τα στοιχεία μας δηλώνοντας την επιθυμία μας να διατηρηθούν και στην νέα σύνδεση. Απαιτεί 1-2 εργάσιμες έξτρα.*


*Αυτές οι δύο μέρες μου μείναν!!! :oops::oops:

Προσέξ τε όταν θα πάτε να κάνετε την αναβάθμιση στα χαρτιά να μην βάλετε διακοπή αλλά αναβάθμιση. ( σε μένα είπαν ότι επειδή ειναι ΔΙΟΔΟΣ θα γίνει διακοπή και μετά νέα σύνδεση ). Χρειάζεστε 15 μέρες περίπου για να απενεργοποιηθείτε απο τη ΔΙΟΔΟ και μέτα κινείτε τις διαδικασίες για τη νέα σύνδεση. Κοιτάξ τε όμως να έχει αποδεσμευτεί ο κωδικός από τη ΔΙΟΔΟ αλλιώς στείλ τε και ένα μήνυμα σε αυτούς.
Απ τη στιγμή που θα καταθέσετε τα χαρτιά σας για την αλλαγή πακέτου ( όχι για τη δημιουργία νέας σύνδεσης μετά ) ως τη στιγμή που θα έχετε τα 8 Μβιτ θέλετε 20 μέρες περίπου ( 5 μέρες χωρίς ιντερνετ απ τη στιγμή που θα αποδεσμευτεί ο κωδικός απο τη ΔΙΟΔΟ ώσπου να γίνει η νέα σύνδεση ).

Doxaios
04-03-09, 21:56
Την αίτηση connx από που την παίρνω. Τελικά θα χρειαστεί να κάνω διακοπή ή όχι?

Αστροβασίλης
05-03-09, 01:20
Στα καταστήματα ΟΤΕ θα πας. Εσύ θα πεις για αναβάθμιση ταχύτητας φοιτητικού. Σε μένα έγινε διακοπή πρώτα. Στο χαρτί που θα συμπληρώσεις δήλωσε αναβάθμιση ή διακοπή ότι σου πει αυτή. Θα περιμένεις 15 μέρες περίπου ώσπου να αποσυνδεθείς από τη ΔΙΟΔΟ για να κινήσεις τις διαδιακασίες για την 8άρα. Υπομονή.

GiorgisGalatsi
05-03-09, 03:25
Βασικα δεν χανεις να παρεις ενα τηλεφωνακι πρωτα στο 134, ενας γνωστος μου (αν δεν κανω τραγικο λαθος) εκανε την αναβαθμιση στο φοιτητικο και δεν ειχε γινει διακοπη...
ΥΓ. απο το 134 σου στελνουν την αιτηση με φαξ αν θες!

Doxaios
05-03-09, 08:01
Θα περιμένεις 15 μέρες περίπου ώσπου να αποσυνδεθείς από τη ΔΙΟΔΟ για να κινήσεις τις διαδιακασίες για την 8άρα. Υπομονή.
Δεν ξέρω μήπως κατάλαβες κάτι λάθος.Εγώ θέλω να πάω από κανονική σε Δίοδος όχι να σταματήσω Δίοδο...

Doxaios
28-03-09, 12:08
Τελικά για να ενημερώσω μήπως μελλοντικά το ψάξουν και άλλοι έκανα την μετατροπή, δεν υπάρχει δευτερόλεπτο χωρίς ιντερνετ και είναι πολύ εύκολη όλη η διαδικασί της μετατροπής. Ούτε κατάργηση σύνδεσης ούτε εύρεση για νέα πόρτα ούτε τίποτα. Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω τώρα αν και θα πάρω και το 134. Εγώ έβαλα τώρα Δίοδος. Βλέπω στην tv οτι υπάρχει και ένα ασύρματο ρούτερ που δίνεται τώρα. Εγώ που έκανα απλή μετατροπή μπορώ να ζητήσω να μου το στείλουν?

tsek
28-03-09, 14:57
όχι υσχύει νομίζω αν κάνεις νέα σύνδεση conn-x

@ ADSLgr.com All rights reserved.