PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε+παροχος



kalabortsos
10-02-09, 18:28
περιμενω 4 μηνες για double play απο παροχο,δεν αντεξα αλλο και ζητησα αναβαθμιση στην υπαρχον γραμμη του οτε απο 2 σε 24 mbps,χωρις να εχω ακυρωσει την αιτηση του παροχου.δεν πιστευω να εχω μπερδεματα?

evantigger
10-02-09, 20:27
Μην το λες... Σίγουρα θα έχεις πρόβλημα...

iq200
11-02-09, 12:42
Μάλλον έχεις υπογράψει σύμβαση με δύο παρόχους ταυτόχρονα...
Το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να χρειαστεί να τους πληρώνεις και τους δύο! (βάση των συμβάσεων που έχουν στα χέρια τους)

Δες αν μπορείς να ακυρώσεις τη μία (λόγω υπερβολικής καθυστέρησης, π.χ.), αν το δεχτούν...

:hmm:

kalabortsos
11-02-09, 17:56
Μάλλον έχεις υπογράψει σύμβαση με δύο παρόχους ταυτόχρονα...
Το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να χρειαστεί να τους πληρώνεις και τους δύο! (βάση των συμβάσεων που έχουν στα χέρια τους)

Δες αν μπορείς να ακυρώσεις τη μία (λόγω υπερβολικής καθυστέρησης, π.χ.), αν το δεχτούν...

:hmm:

στον οτε ειμαι πανω απο 6 μηνες,δεν διακοπτω οποτε θελω?

tsorbi
11-02-09, 18:30
Ναι διακόπεις οποτε θέλεις.
Ευχομαι να μην περιμένεις ξανά 4 μηνες για double play απο παροχο.

FuS
13-02-09, 00:19
στον οτε ειμαι πανω απο 6 μηνες,δεν διακοπτω οποτε θελω?

όχι.
Κάνοντας αναβάθμιση αν ήσουν πριν εκτός 6μήνου μπαίνεις σε νέα 6μηνη δέσμευση.
(διατηρώ μια επιφύλαξη της τάξης του 5% για το παραπάνω)

Και όταν ξεκινήσει την εξωτερική φορητότητα ο πάροχος και διακόψει τον οτέ τότε θα σου έλθουν οι υπόλοιπες χρεώσεις conn-x μαζεμένες.

Πάρε το 134 δύο φορές και ρώτα αν είσαι σε δέσμευση αφότου ολοκληρωθεί η αναβάθμιση.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 9 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μάλλον έχεις υπογράψει σύμβαση με δύο παρόχους ταυτόχρονα...
Το χειρότερο που μπορείς να πάθεις είναι να χρειαστεί να τους πληρώνεις και τους δύο! (βάση των συμβάσεων που έχουν στα χέρια τους)

Δες αν μπορείς να ακυρώσεις τη μία (λόγω υπερβολικής καθυστέρησης, π.χ.), αν το δεχτούν...

:hmm:

Αυτό που λες απλά.... δεν γίνεται.
Ούτε έχει βάση.

Επίσης, για να κάνανε τον φίλο αναβάθμιση σημαίνει ότι δεν είχε μπει σε αναμονή ο πάροχος στο wcrm ακόμη που σημαίνει ότι δεν έχει περαστεί καν ακόμη στο σύστημα του οτέ.
Με λίγα λόγια θα περιμένει κάμποσο ακόμη μάλλον, δυστυχώς.. :hmm:

karetsos
13-02-09, 00:30
με απλή αναβάθμιση της ταχύτητας δεν έχεις εκ νέου 6μηνη δέσμευση.

hel
13-02-09, 00:38
περιμενω 4 μηνες για double play απο παροχο,δεν αντεξα αλλο και ζητησα αναβαθμιση στην υπαρχον γραμμη του οτε απο 2 σε 24 mbps,χωρις να εχω ακυρωσει την αιτηση του παροχου.δεν πιστευω να εχω μπερδεματα?

Πάρε τον πάροχο και τον ΟΤΕ να ρωτήσεις.
Γίνονται πολλά...

FuS
13-02-09, 01:07
με απλή αναβάθμιση της ταχύτητας δεν έχεις εκ νέου 6μηνη δέσμευση.

όχι πάντα.

και ένα πολύ απλό παράδειγμα και φυσικά όχι μοναδικό.

Ας πούμε ότι ο φίλος είναι καλώς (ή κακώς) σε conn-x ασυσχέτιστο.
(μπορεί να μην είχε συσχετιστεί σωστά μετά από αποσυσχέτιση πακέτου λόγω μετατροπής)
Κάνοντας αναβάθμιση ο υπάλληλος πρώτα θα τον συσχετίσει (μπαίνει σε 6μηνη δέσμευση) και μετά αναβαθμίζεται..

Και μπορώ να σου αναφέρω πολλές περιπτώσεις ακόμη.
Το ζήτημα είναι βέβαια ότι όταν δεν είναι στην δέσμευση και αναβαθμιστεί έχω την εντύπωση (κατά 95%) ότι μπαίνει σε νέα δέσμευση.

Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι ο φίλος να καλέσει στο 134 δύο φορές και να ρωτήσει.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 10 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάρε τον πάροχο και τον ΟΤΕ να ρωτήσεις.
Γίνονται πολλά...

Εφόσον δεν έχει μπει στο wcrm από την μεριά του παρόχου δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Από τον οτέ αμφιβάλλω ότι δεν θα έχει (για τα παραπάνω που αναφέρω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.