PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκέντρωση ερωτήσεων και αποριών σχετικά με το IPTV του ΟΤΕ



nm96027
10-02-09, 19:22
Σκοπός του thread είναι να συγκεντρωθούν ερωτήσεις/απορίες σχετικά με το conn-x TV του ΟΤΕ και να διαβιβαστούν, με ευθύνη της Συντακτικής Ομάδας του adslgr.com, στον Οργανισμό προκειμένου να μας απαντήσει.

Οι ερωτήσεις μπορεί να είναι εμπορικής και τεχνικής φύσης.

Υπενθυμίζω πως το παρόν thread αφορά μόνο υποβολή ερωτήσεων και αποριών που θα υποβληθούν στον ΟΤΕ σχετικά με το IPTV ενώ η γενική συζήτηση διεξάγεται στο thread με θέμα: Conn-x TV: Τηλεόραση από τον ΟΤΕ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270345).

Μπορείτε να υποβάλετε την δική σας ερώτηση μέχρι την Παρασκευή 13/02 στις 11.00 π.μ.


Οι ερωτήσεις που συγκεντρώθηκαν είναι οι εξής:


Υπάρχουν παράπονα όσο αφορά την έλλειψη ελληνικών καναλιών και τον υποτιτλισμό στα ξένα. Θα γίνει κάτι με αυτό;

Θα συνεχίσει η ίδια πολιτική με την αλλαγή του SNR και τα αποτελέσματα των αρκετά χαμηλότερων συγχρονισμών;

Υπάρχει η δυνατότητα για χρήση άλλου εξοπλισμού (dsl router); Aν ναι, παρέχονται οι σχετικές πληροφορίες για παραμετροποίηση αυτού;

Εάν κάποιος θελήσει να ακυρώσει πριν το 12μηνο, επιστρέφοντας τον εξοπλισμό, τι ποινή θα πρέπει να πληρώσει; Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ακύρωσης χωρίς καμία ποινή;

Είναι στα σχέδια να υπάρξει δυνατότητα PVR από την πλευρά του παρόχου, ώστε οι συνδρομητές (ανεξαρτήτως εξοπλισμού) να μπορούν να δουν το πρόγραμμα των τελευταίων 2-3 ημερών;

Υπάρχει πρόβλεψη για έναν αναλυτικό κατάλογο περιεχομένου του FilmExpress και του FilmClub προσβάσιμο πχ στο ote-shop.gr ώστε οι ενδιαφερόμενοι να ενημερώνονται για τις υπηρεσίες αυτές;

Πέρα από τα Ελληνικά κανάλια, όπου λογικά η ανάλυση και το aspect ratio είναι ίδια με την κανονική εκπομπή τους, το υπόλοιπο περιεχόμενο (Κανάλια και VOD) τι χαρακτηριστικά έχει; Συγκεκριμένα: ανάλυση (576i; 576p; άλλο; ), αναλογία (4/3; 16/9; ), ήχος (2ch; 5ch; ).

Υπάρχει η δυνατήτητα (τώρα ή μελλοντικά) σύνδεσης 2 ή παραπάνω set top box στο ίδιο σπίτι;

Υπάρχει η δυνατότητα(τώρα ή μελλοντικά) δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας χωρίς τηλεόραση (με κάποιο πρόγραμμα Η/Υ);

Υπάρχει σκέψη για επέκταση της υπηρεσίας και σε ραδιοφωνικό περιεχόμενο ή και μουσικό περιεχόμενο στα πρότυπα πχ του finetune, του spotify ή του pandora;

Υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για την επέκταση της υπηρεσίας στις υπόλοιπες πόλεις; Πότε αναμένει ο ΟΤΕ ότι θα είναι σε θέση να δώσει την υπηρεσία σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας; Η υπηρεσία θα καλύπτει μόνο πρωτευουσές νομών;

Στις οδηγίες του Tilgin αναφέρει ότι έχει usb 2 host αλλά η θύρα δεν αναγνωρίζει εξωτερικό σκληρό. Yπάρχει περίπτωση αλλαγής του firmware για την ανάγνωση του usbstick;

emeliss
11-02-09, 09:53
Να γράψω κάτι να μην είναι άδειο το νήμα.

Υπάρχουν παράπονα όσο αφορά την έλλειψη ελληνικών καναλιών και τον υποτιτλισμό στα ξένα. Θα γίνει κάτι με αυτό;

Θα συνεχίσει η ίδια πολιτική με την αλλαγή του SNR και τα αποτελέσματα των αρκετά χαμηλότερων συγχρονισμών;

Θα πρέπει να ξαναδούν τις τιμές του video club, να φροντίζουν για τον εμπλουτισμό του περιεχομένου καθώς και για την δημιουργία μιας λίστας εύκολα προσβάσιμης από το διαδίκτυο με τους τίτλους των ταινιών που περιέχει.

karavagos
11-02-09, 12:12
Υπάρχει η δυνατότητα για χρήση άλλου εξοπλισμού (dsl router)?
Παρέχονται οι σχετικές πληροφορίες για παραμετροποίηση αυτού?

isurfer
11-02-09, 12:32
Έχω ασχοληθεί ελάχιστα, αλλά έχω την εξής απορία:
Είτε ανοικτό, είτε standby το Tilgin δείχνει πάντα την ώρα. Όταν είναι ανοικτό δεν θα έπρεπε
να δείχνει το κανάλι (αριθμό ή τίτλο)? Είναι κάποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει?

psyxakias
11-02-09, 12:38
Εάν κάποιος θελήσει να ακυρώσει πριν το 12μηνο, επιστρέφοντας τον εξοπλισμό, τι ποινή θα πρέπει να πληρώσει; Υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις ακύρωσης χωρίς καμία ποινή;
Είναι στα σχέδια να υπάρξει δυνατότητα PVR από την πλευρά του παρόχου, ώστε οι συνδρομητές (ανεξαρτήτως εξοπλισμού) να μπορούν να δουν το πρόγραμμα των τελευταίων 2-3 ημερών;


+ αυτά που είπε emeliss & karavagos

75costas
11-02-09, 12:45
Καλημέρα,

σε εμάς τους beta testers το router που πήραμε ειναι το ST 780WL. Το router αυτό αλλάζει με ένα από αυτά που δίνει ο ΟΤΕ με το πακέτο?? Ας πούμε το 585v7.
Ξέρω η ερώτηση ίσως να μην αξίζει να αναφερθεί, αλλά φοβάμαι ότι η ενημέρωση που θα έχω απο τον ΟΤΕ θα είναι διαφορετική ανάλογα με το ποιος θα σηκώσει το τηλέφωνο!!:)

Φιλικά,
Κώστας

GeorgeSot
11-02-09, 13:24
Ποτε θα μπουν τα υπολοιπα ελλνικα καναλια????Και γενικως αλλα καναλια....

Και γιατι δεν μπορω να συνδεσω ενα φλασακι η εξωτερικο σκληρο στο tilgin??
Δηλαδη η υποδοχη ειναι αχρηστη?

lefgrter
11-02-09, 13:44
Ποτε θα μπουν τα υπολοιπα ελλνικα καναλια????Και γενικως αλλα καναλια....

Και γιατι δεν μπορω να συνδεσω ενα φλασακι η εξωτερικο σκληρο στο tilgin??
Δηλαδη η υποδοχη ειναι αχρηστη?

Στις οδηγίες του Tilgin αναφέρει ότι έχει usb 2 host αλλά η θύρα δεν αναγνωρίζει εξωτερικό σκληρό... Παρόλα αυτά τον τροφοδοτεί με ρεύμα.
Μπορεί να γίνει αλλαγή στο firmware του Tilgin για να δουλέψει η θύρα usb όπως θα έπρεπε!!! Ποίός "σκάλισε" το μηχανάκι και κατάργησε τη θύρα???

Πύρρος
12-02-09, 01:38
- Υπάρχει πρόβλεψη για έναν αναλυτικό κατάλογο περιεχομένου του FilmExpress και του FilmClub προσβάσιμο πχ στο ote-shop.gr ώστε οι ενδιαφερόμενοι να ενημερώνονται για τις υπηρεσίες αυτές;

- Πέρα από τα Ελληνικά κανάλια, όπου λογικά η ανάλυση και το aspect ratio είναι ίδια με την κανονική εκπομπή τους, το υπόλοιπο περιεχόμενο (Κανάλια και VOD) τι χαρακτηριστικά έχει; Συγκεκριμένα: ανάλυση (576i; 576p; άλλο; ), αναλογία (4/3; 16/9; ), ήχος (2ch; 5ch; ).

- Υπάρχει η δυνατήτητα (τώρα ή μελλοντικά) σύνδεσης 2 ή παραπάνω set top box στο ίδιο σπίτι;

- Υπάρχει η δυνατότητα(τώρα ή μελλοντικά) δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας χωρίς τηλεόραση (με κάποιο πρόγραμμα Η/Υ);

- Υπάρχει σκέψη για επέκταση της υπηρεσίας και σε ραδιοφωνικό περιεχόμενο ή και μουσικό περιεχόμενο στα πρότυπα πχ του finetune, του spotify ή του pandora;

ddjpp
12-02-09, 14:21
Beta testers που πήραν το Tilgin χωρίς σκληρό δίσκο δεν μπορούν να το αλλάξουν με το Τilgin με σκληρό πληρώνοντας 99 € ?

ZORO
13-02-09, 11:01
Υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα για την επέκταση της υπηρεσίας στις υπόλοιπες πόλεις; Πότε αναμένει ο ΟΤΕ ότι θα είναι σε θέση να δώσει την υπηρεσία σε όλες τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας;
Η υπηρεσία θα καλύπτει μόνο πρωτευουσές νομών;

gatoulas
13-02-09, 15:15
Υπάρχει η δυνατότητα για χρήση άλλου εξοπλισμού (dsl router)?
Παρέχονται οι σχετικές πληροφορίες για παραμετροποίηση αυτού?

Δε νομίζω ότι παρέχουν πληροφορίες
Με τον 877 που έχω στο σπίτι παίζει εξαιρετικά.

nm96027
13-02-09, 15:33
Oι ερωτήσεις θα συγκεντρωθούν μέσα στο Σαββατοκύριακο θα σταλούν Δευτέρα πρωί.

nm96027
21-02-09, 13:47
Oι ερωτησεις έχουν αποσταλεί και περιμένουμε απάντηση.

emeliss
21-02-09, 13:56
Ήταν πολύ λίγες σε σχέση με τις ερωτήσεις που υπάρχουν διάσπαρτες σε διάφορα topic. Μήπως χρειαζόταν λίγο περισσότερο σπρώξιμο το παρόν;

gtl
21-02-09, 14:58
Υπάρχουν παράπονα όσο αφορά την έλλειψη ελληνικών καναλιών και τον υποτιτλισμό στα ξένα. Θα γίνει κάτι με αυτό;
Θα συνεχίσει η ίδια πολιτική με την αλλαγή του SNR και τα αποτελέσματα των αρκετά χαμηλότερων συγχρονισμών;
Είναι στα σχέδια να υπάρξει δυνατότητα PVR από την πλευρά του παρόχου, ώστε οι συνδρομητές (ανεξαρτήτως εξοπλισμού) να μπορούν να δουν το πρόγραμμα των τελευταίων 2-3 ημερών;




Όλες οι ερωτήσεις είναι ενδιαφέρουσες και εύστοχες. Αλλά οι τρεις που υπογράμμισα περιγράφουν, για μένα, ανυπέρβλητα εμπόδια στην υιοθέτηση της υπηρεσίας.

Χωρίς on-rec (όχι απλό pvr, γι'αυτό επαρκεί και ένας tuner της σειράς με κεραία), χωρίς όλα τα Ελληνικά κανάλια, και με πτώση στον συγχρονισμό της γραμμής μου δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να πληρώσω για αυτή την υπηρεσία.

Ελπίζω φυσικά να μην τους έρθει καμμία ανόητη ιδέα να... "αντιμετωπίσουν" το πρόβλημα του συγχρονισμού ρίχνοντάς τις ταχύτητες και στις υπόλοιπες γραμμές. :p

emeliss
21-02-09, 15:23
Το on-rec ξέχνα το. Κανένας δεν έχει δικαίωμα (τουλάχιστον σήμερα) να καταγράφει και να αναμεταδίδει ότι ώρα θέλει το υλικό των καναλιών. Και το πιθανότερο είναι πως αυτό δεν θα αλλάξει.

Για το θέμα του συγχρονισμού σίγουρα θα γίνει κάτι. Αλλά ας περιμένουμε τις απαντήσεις του ΟΤΕ.

Ingenius
21-02-09, 22:08
Δε νομίζω ότι παρέχουν πληροφορίες
Με τον 877 που έχω στο σπίτι παίζει εξαιρετικά.

Λες και αμα βρει τα multicast-unicast groups των καναλιών και των VoD server δεν μπορεί να το φτιάξει.... :p

gtl
21-02-09, 23:17
Το on-rec ξέχνα το. Κανένας δεν έχει δικαίωμα (τουλάχιστον σήμερα) να καταγράφει και να αναμεταδίδει ότι ώρα θέλει το υλικό των καναλιών. Και το πιθανότερο είναι πως αυτό δεν θα αλλάξει.

H On-Telecoms πώς το διασφάλισε?

emeliss
21-02-09, 23:52
Ποιος σου είπε πως το έχει διασφαλίσει;

gtl
22-02-09, 00:30
Ποιος σου είπε πως το έχει διασφαλίσει;

Το υπέθεσα γιατί προσφέρει το on-rec ως υπηρεσία εδώ και χρόνια χωρίς να έχω ακούσει για νομικά προβλήματα.

emeliss
22-02-09, 00:32
Και σπίτι μπορείς να χτίσεις παράνομα και για χρόνια να μην έχεις κανένα νομικό πρόβλημα.

vaspater
24-02-09, 17:44
Nομίζεις........1 του κλέφτη 2 του κλέφτη........:whistle:

nanas
25-02-09, 17:51
1) όταν νοικιάζω μια ταινία χρεώνεται ο λογαριασμός του τηλεφώνου μου ΟΤΕ;
2) το premium με τα +6 € τι είναι και τι περιλαμβάνει;;;;

nm96027
02-03-09, 18:44
O OTE απάντησε στις ερωτήσεις σας και οι απαντήσεις αναρτήθηκαν σε ξεχωριστό θέμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=276027) στις ειδήσεις.

Σας ευχαριστούμε!:oneup:
:lock:

@ ADSLgr.com All rights reserved.