PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν θυμάμαι το password της σύνδεσης



Stavros31
11-02-09, 00:49
Παιδιά, έχω μια ερώτηση.
Έχω μια συνδεση φοιτητική OTENET, adsL 1Mbs και θέλω να αλλάξω το modem που εχω. Δε θυμάμαι όμως το passw της σύνδεσης μου, για να το βάλω στο καινουριο modem, γιατι στον Η/Υ που το χρησιμοποιώ το έχω να μπαίνει αυτόματα. Μπορώ να το βρω από καποιο αρχειάκι, για να μη κανω τη διαδικασία αλλαγής;

:p:p:p:p:p:p:p:p

FuS
11-02-09, 01:06
Παιδιά, έχω μια ερώτηση.
Έχω μια συνδεση φοιτητική OTENET, adsL 1Mbs και θέλω να αλλάξω το modem που εχω. Δε θυμάμαι όμως το passw της σύνδεσης μου, για να το βάλω στο καινουριο modem, γιατι στον Η/Υ που το χρησιμοποιώ το έχω να μπαίνει αυτόματα. Μπορώ να το βρω από καποιο αρχειάκι, για να μη κανω τη διαδικασία αλλαγής;

:p:p:p:p:p:p:p:p

Next2U otenet
801-1135555

Dr-PsychoGR
11-02-09, 08:42
Πάρε τηλ στην εξυπηηρέτηση πελατών.
Και ο γείτονας μας είχε χάσει τα στοιχεία, πήραν τηλ, το έκαναν reset και μπήκε μετά και έβαλε νέο κωδικό! :oneup:

olympus
11-02-09, 10:45
Απλά να έχεις κατα νου το εξής: Αν η σύνδεση είναι σε γυναικείο όνομα να μιλήσει γυναίκα ενώ αν είναι σε ανδρικό όνομα να μιλήσει άντρας. Όντως είναι για γέλια αλλά είναι έτσι...!

(όλα αυτά εφόσον δε μπορεί να τηλεφωνήσει ο "θεωρητικός" κάτοχος της σύνδεσης)

tsek
11-02-09, 13:31
εφόσον δεν τον θυμάσε θα σου βγάλουν καινούργειο και θα τον περάσεις στο καινουργειο ρούτερ σου.

Dr-PsychoGR
11-02-09, 14:04
Απλά να έχεις κατα νου το εξής: Αν η σύνδεση είναι σε γυναικείο όνομα να μιλήσει γυναίκα ενώ αν είναι σε ανδρικό όνομα να μιλήσει άντρας. Όντως είναι για γέλια αλλά είναι έτσι...!

(όλα αυτά εφόσον δε μπορεί να τηλεφωνήσει ο "θεωρητικός" κάτοχος της σύνδεσης)


:confused::confused::blink::blink::shock::shock:

Σιγά ρε c :stunned::stunned::COOL:

olympus
11-02-09, 14:59
:confused::confused::blink::blink::shock::shock:

Σιγά ρε c :stunned::stunned::COOL:

Τι εννοείς?

Dr-PsychoGR
11-02-09, 15:02
Τι εννοώ;

Γιατί να κάνει ο άλλος αυτό που λες εσύ;

Εγώ π.χ. πριν πήρα τηλ ΟΤΕ με τα στοιχεία της μητέρας μου, ΑΦΜ ταυτότητα κτλπ.
Σαν πελάτης βλέπουν τη μητέρα μου. Δλδ η σύνδεση ανήκει στη μητέρα μου.

Δεν μου είπαν πες να μας πάρει η μητέρα σου :rofl:

tsek
11-02-09, 15:06
Τι εννοώ;

Γιατί να κάνει ο άλλος αυτό που λες εσύ;

Εγώ π.χ. πριν πήρα τηλ ΟΤΕ με τα στοιχεία της μητέρας μου, ΑΦΜ ταυτότητα κτλπ.
Σαν πελάτης βλέπουν τη μητέρα μου. Δλδ η σύνδεση ανήκει στη μητέρα μου.

Δεν μου είπαν πες να μας πάρει η μητέρα σου :rofl:

για αλλαγή κωδικού ?

Dr-PsychoGR
11-02-09, 15:09
Όχι για αναβάθμιση.
Αλλά για αλλαγή κωδικού το έχω κάνει και στους γείτονες που είπα παραπάνω. Δεν μίλησαν αυτοί στο τηλ. αλλα εγώ. :rolleyes:

FuS
11-02-09, 19:34
Τι εννοώ;

Γιατί να κάνει ο άλλος αυτό που λες εσύ;

Εγώ π.χ. πριν πήρα τηλ ΟΤΕ με τα στοιχεία της μητέρας μου, ΑΦΜ ταυτότητα κτλπ.
Σαν πελάτης βλέπουν τη μητέρα μου. Δλδ η σύνδεση ανήκει στη μητέρα μου.

Δεν μου είπαν πες να μας πάρει η μητέρα σου :rofl:

Η πολιτική του οτέ (και είναι αυστηροί σε αυτό) είναι ότι μπορεί να αιτηθεί μόνο ο κάτοχος της τηλεφ. γραμμής.
Πολλοί υπάλληλοι απλά δεν το τηρούνε.

Στο λέω για να μην πάρεις καμιά μέρα και σου ρίξουν άκυρο ;)

Αν με ρωτήσεις τώρα το θεωρώ 1000% σωστό.
(θα σου λυθούν οι απορίες αν έχεις κάνα γνωστό στο cc του οτέ και τον ρωτήσεις τι γίνεται με ζευγάρια εν διαστάσει κλπ..)

Dr-PsychoGR
11-02-09, 19:40
Χαχα..
Αν το εφάρμοζαν κιόλας θα ήταν καλύτερο για την δική μας ασφάλεια.

Αλλά έτσι καλύτερα είναι. Τώρα αν βάλω τη μαμά μου να μιλήσει για να κάνουν αναβάθμιση θα κάνουν του χρόνου :rofl:

maik
11-02-09, 20:28
Απλά να έχεις κατα νου το εξής: Αν η σύνδεση είναι σε γυναικείο όνομα να μιλήσει γυναίκα ενώ αν είναι σε ανδρικό όνομα να μιλήσει άντρας. Όντως είναι για γέλια αλλά είναι έτσι...!

(όλα αυτά εφόσον δε μπορεί να τηλεφωνήσει ο "θεωρητικός" κάτοχος της σύνδεσης)

Ο θεωρητικος κατοχος, χωρις εισαγωγικα, ΠΡΕΠΕΙ να μιλησει ο ιδιος.
Για σκεψου να παρω εγω τηλ και να ζητησω να σου διακοψουν την συνδεση. Ετσι απλα γιατι δεν μου αρεσει η φατσα σου. Τι θα γινει τοτε;
Δεν θα ειναι καθολου για γελια.

Dr-PsychoGR
11-02-09, 20:38
Ο θεωρητικος κατοχος, χωρις εισαγωγικα, ΠΡΕΠΕΙ να μιλησει ο ιδιος.
Για σκεψου να παρω εγω τηλ και να ζητησω να σου διακοψουν την συνδεση. Ετσι απλα γιατι δεν μου αρεσει η φατσα σου. Τι θα γινει τοτε;
Δεν θα ειναι καθολου για γελια.

Ξέρεις το ΑΦΜ και τον Αριθμο Ταυτότητας του; :whistle::whistle:

nontasaggelis
11-02-09, 23:04
Ξέρεις το ΑΦΜ και τον Αριθμο Ταυτότητας του; :whistle::whistle:

Aν θελει πολυ ευκολα το βρισκει!(λογαρισμος ΔΕΚΟ,λογαριασμος κινητης,ενημερωτικο εφορειας........)

Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ,ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ!

hel
12-02-09, 09:10
Τελικά αν χάσεις τον κωδικό περιμένεις 2 ώρες για αλλαγή password?

manoulamou
12-02-09, 09:54
(1)Γιατι ν αλλαξει το password;
(2)Οι 2 ωρες απο πού προκυπτουν;

FuS
13-02-09, 02:32
Ο θεωρητικος κατοχος, χωρις εισαγωγικα, ΠΡΕΠΕΙ να μιλησει ο ιδιος.
Για σκεψου να παρω εγω τηλ και να ζητησω να σου διακοψουν την συνδεση. Ετσι απλα γιατι δεν μου αρεσει η φατσα σου. Τι θα γινει τοτε;
Δεν θα ειναι καθολου για γελια.

+1 απλά

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 8 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξέρεις το ΑΦΜ και τον Αριθμο Ταυτότητας του; :whistle::whistle:

Αν δουλεύω εγώ ή κάποιος άλλος σε μια σχετική υπηρεσία ή στον οτέ πχ. τότε δεν θα τα ξέρω; :whistle: (το αν είναι ανήθικο είναι άλλη συζήτηση)
Και πες ότι δεν μου αρέσει η φάτσα σου (που λέει ο λόγος, μην το πάρεις προσωπικά :p ), θα σου άρεσε έτσι απλά να σου καταργούσα ότι έχεις και δεν έχεις;

Ξέρεις τι περιστατικά έχουνε γίνει στον οτέ που πήγαινε ο γιος και ενεργοποιούσε συνδέσεις που δεν ενέκρινε ο κάτοχος (πχ. πατέρας) και όταν ερχόταν ο λογαριασμός δεν πλήρωνε (σωστά κατά την γνώμη μου αφού δεν είχε δώσει ο ίδιος έγκριση) και τι μπάχαλο επικρατούσε μετά;
Ή σε χωρισμένο ζευγάρι πήγαινε ο ένας (αυτός που δεν είναι κάτοχος της τηλεφ. γραμμής) και καταργούσε την σύνδεση του άλλου..

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 4 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τελικά αν χάσεις τον κωδικό περιμένεις 2 ώρες για αλλαγή password?

Δεν το έχω ξανακούσει αυτό.
Πάντως 5-6 φορές που χρειάστηκε (για πελάτες), το πολύ 10 λεπτά πήρε η όλη διαδικασία.

hel
14-02-09, 01:38
(1)Γιατι ν αλλαξει το password;
(2)Οι 2 ωρες απο πού προκυπτουν;

Κάπου το είπανε εδώ μέσα σε άσχετο thread (θυμάμαι ότι τους είπα ότι είναι υπερβολικός χρόνος) αλλά δεν το βρίσκω.

030366
14-02-09, 03:29
Μάλλον οι 2 ώρες προκύπτουν από το ότι υπάρχουν πολλοί πού δεν θυμούνται το password τους και μέχρι να γίνει η αλλαγή σε όλους όσους έχουν αιτηθεί καινούριο password, λένε το χρονικό διάστημα αυτό για να είναι καλυμένοι. Αν και δε'νομίζω να έχει καθυστερήσει ποτέ η αλλαγή password τόσο πολύ, εκτός κι αν κάτι δεν πάει καλά στο σύστημα τους. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να γίνεται η αλλαγή επιτόπου, αλλά προφανώς δεν έχουν δώσει τη πρόσβαση αυτή στο 1st level.

Antre
14-02-09, 03:37
Aν θελει πολυ ευκολα το βρισκει!(λογαρισμος ΔΕΚΟ,λογαριασμος κινητης,ενημερωτικο εφορειας........)

Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΑΙΤΟΥΝΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ,ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ!

Μαζί με αριθμό ταυτότητας δεν νομίζω. Όταν έχεις και τα δύο (ΑΦΜ και αριθμό ταυτότητος), είναι σαν να σε ο ίδιος. Μέχρι και δάνειο μπορείς να πάρεις;) .

Αν βέβαια μιλάς για κανένα πιο σοβαρή χαρτί από ένα απλό λογαριασμό... τότε ναι... αλλά και πάλι για να το άφησες έτσι έρμαιο, είσαι άξιος της τύχης σου.:(

olympus
14-02-09, 11:13
Όχι για αναβάθμιση.

Άρα άκυρο το γέλιο σου στην προηγούμενη απάντησή σου (παρόλα αυτά δεν πειράζει, το γέλιο κάνει καλό στους μύες του προσώπου.. οπότε keep laughing;))



Όχι για αναβάθμιση.
Αλλά για αλλαγή κωδικού το έχω κάνει και στους γείτονες που είπα παραπάνω. Δεν μίλησαν αυτοί στο τηλ. αλλα εγώ. :rolleyes:

Ενδεχομένως ο λογαριασμός των γειτόνων που αναφέρεσε να είναι σε "ανδρικό όνομα"...


Ο θεωρητικος κατοχος, χωρις εισαγωγικα,

ο θεωρητικός μπήκε σε εισαγωγικά γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις είναι κατ' ουσίαν ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΣ δλδ χρησιμοποιείται μόνο το όνομά του όπως και η δυνατότητα του να έχει ΑΦΜ για την ενεργοποίηση της τηλεφωνικής σύνδεσης. Οπότε του ..."αξίζουν"...τα εισαγωγικά;)

Ο φίλος Dr-PsychoGR θα γελούσε αν δεν είχε τη μαμά του να δώσει τα στοιχεία της για να έχει αυτός ιντερνετ? (το λέω γιατί λέει στο status του πως είναι 18 ετών....:hmm:)

Ο Fusmoker με κάλυψε. Αυτο που ανέφερα είναι γεγονός τουλάχιστον στις δεκάδες φορές που τυχαίνει να έχω ασχοληθεί προσωπικά. Δεν μου κατέβηκαν στο κεφάλι και τα λέω έτσι για να γίνεται κουβέντα...!

Δεν αντιλέγω πως πρέπει να διασφαλίζουν την "ποιότητα των συνομιλιών" αλλά δεν είναι πραγματικά για γέλια (κατά τη γνώμη μου) το να έχεις όλα τα στοιχεία του κατόχου της γραμμής και το μόνο τους κώλυμα να είναι το ότι πρέπει να ακούσουν αντίστοιχη χροιά φωνής?:whistle:

Προφανώς και δε μπορούν να ξέρουν αν εγώ έκλεψα όλα αυτά τα στοιχεία, αλλά γιατί δε σκέφτονται πως εκείνη την ώρα είναι μία μητέρα δίπλα στο παιδί της που του λέει τα στοιχεία της και αφήνει τα υπόλοιπα σε αυτό γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ?:hmm:

(ακόμα και από κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ το οποίο τους έδινε τα πλήρη στοιχεία του δεν έδιναν κωδικούς... Άλλο μεγάλο θέμα που μάλλον όμως πρέπει να γίνει ξεχωριστό...)

dimangelid
14-02-09, 15:26
Όταν είχα ξεχάσει κάποτε το password της otenet, πήρα τηλέφωνο στο 8011135555 και τους ρώτησα τι μπορεί να γίνει. Μου είπαν ότι εφόσον καλώ με απόκρυψη, και ας τους δώσω τα πλήρη στοιχεία μου (η σύνδεση με την οποία είχα πρόβλημα ήταν στο όνομά μου) , δεν μπορούν να το αλλάξουν επιτόπου. Η μόνη λύση ήταν να στείλω fax με διπλή όψη της ταυτότητάς μου, τον αριθμό του τηλεφώνου, το username μου και τον νέο κωδικό που θέλω. Όντως έτσι έκανα και μέσα σε 20 λεπτά είχε γίνει η αλλαγή του κωδικού.

Πάμε τώρα στο θέμα της ταυτοποίησης στοιχείων. Αν καλέσεις από τον ίδιο αριθμό τηλεφώνου, και ας μην μιλήσει ο κάτοχος της γραμμής δεν υπάρχει πρόβλημα. Π.χ. στο σπίτι μου στην Βούλα η γραμμή είναι στο όνομα της μητέρας μου. Όταν χρειαστεί οτιδήποτε και πρέπει να καλέσουμε στο 134 ή το 121 πάντα καλώ εγώ. Κάποια φορά που έπρεπε να ενεργοποιήσουμε την φραγή εξερχόμενων κλήσεων και ήμουν στην Ηγουμενίτσα πήρα από την Ηγουμενίτσα το 134, είπα τι θέλω και επειδή δεν έπαιρνα από την γραμμή που ήθελα την φραγή, συννενοηθήκαμε με την υπάλληλο και κάλεσε στο σπίτι στην Αθήνα για επιβεβαίωση. Τώρα αν πας σε κατάστημα του ΟΤΕ και δεν είσαι ο κάτοχος της σύνδεσης, δεν θα κάνουν τίποτα, εκτός αν έχεις εξουσιοδότηση από τον συνδρομητή.

sdikr
14-02-09, 20:09
Απλά να έχεις κατα νου το εξής: Αν η σύνδεση είναι σε γυναικείο όνομα να μιλήσει γυναίκα ενώ αν είναι σε ανδρικό όνομα να μιλήσει άντρας. Όντως είναι για γέλια αλλά είναι έτσι...!

(όλα αυτά εφόσον δε μπορεί να τηλεφωνήσει ο "θεωρητικός" κάτοχος της σύνδεσης)

Αν όμως κάτι δεν παει καλά και σε ψάχνουν εσένα σαν αντρα θα ήθελά να δω τι θα τους εσερνες.


το θέμα είναι απλό, είσαι ο κάτοχος, τότε κάνεις κλήση και ζητάς αλλάγη κωδικου
Αν όχι ψάχνεις παραθυρά, προσόχη όμως όλα είναι αποθηκευμένα

olympus
14-02-09, 20:33
Αν όμως κάτι δεν παει καλά και σε ψάχνουν εσένα σαν αντρα θα ήθελά να δω τι θα τους εσερνες.


το θέμα είναι απλό, είσαι ο κάτοχος, τότε κάνεις κλήση και ζητάς αλλάγη κωδικου
Αν όχι ψάχνεις παραθυρά, προσόχη όμως όλα είναι αποθηκευμένα

Αν θες γίνε λιγάκι πιο σαφής γιατί δεν κατάλαβα τι εννοείς?

sdikr
14-02-09, 20:36
Αν θες γίνε λιγάκι πιο σαφής γιατί δεν κατάλαβα τι εννοείς?


απλό, είσαι ο κάτοχος της γραμμης, τοτέ όλα είναι ευκολά, αν όχι............... ψάχνεις να αλλάξεις την φωνή σου

olympus
14-02-09, 20:46
απλό, είσαι ο κάτοχος της γραμμης, τοτέ όλα είναι ευκολά, αν όχι............... ψάχνεις να αλλάξεις την φωνή σου

Αυτό είπα και εγώ από την πρώτη στιγμή αλλά με άλλα λόγια.

maik
14-02-09, 22:40
Βεβαια την σωστη λυση δεν την αναφερει κανενας. Οτι δηλαδη οταν αλαζει ο ουσιαστικος χρηστης της γραμμης πρεπει δηλωνεται στον ΟΤΕ.
Οι περισσοτεροι ομως το αποφευγουν και βλεπεις φαινομενα να υπαρχουν συνδεσεις επι χρονια στο ονομα πεθαμενων ή ανθρωπων που δεν εχουν καμια σχεση με τον χρηστη της γραμμης. Και οταν ερθουν τα δυσκολα να αναθεματιζουν δηθεν την γραφειοκρατια του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.