PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη χρέωση στο broadband pack !!



Zorz
11-12-05, 06:25
Μου φαίνεται απίστευτο... αλλά η hol αρχίζει να υπολογίζει την συνδρομή μας με το broadband pack την μέρα που τους στέλνουμε την αίτηση και οχι την μέρα που ενεργοποιητε η γραμμή και η συνδρομή μας (την μέρα που ξεκινάμε να είμαστε online).
Δηλαδή πληρώνουμε 15 μέρες χωρίς να έχουμε adsl !!!
Απαράδεκτο πως μια μεγάλη εταιρία σαν την HOL κάνει τετοια χαζο πονηριά στους πελάτες της.
Τώρα είναι αργά που το είδα αλλα θα πάρω τηλ. αύριο η την δευτέρα να δω τι θα μου πούμε.

edit: απ οτι λένε τα παιδιά παρακάτω που πήραν τηλ. ο μετρητής μηδενίζεται οταν γίνεται η ενεργοποίηση και ξεκινα να μετρά απο τοτε, οπότε δεν υπάρχει θέμα.

toneworks
11-12-05, 07:16
Paste απ'το site της hol:

Με την ενεργοποίηση του κυκλώματος λαμβάνετε το HOL BroadbandPack στο χώρο σας και ξεκινάει η μηνιαία χρέωση για την οποία λαμβάνετε λογαριασμό.

Επισης λεει να το αμφισβητησεις εντος 10 ημερων.. ασχετο (λεει φπα 18%). Δες τι υπεγραψες γιατι οτι να'ναι εχουν βαλει στη φορμα:thumbdown

Edit: το αλλο κουλο που λεει οτι αμα δε θες να ανανεωσεις hol circuit πρεπει να ειδοποιησεις 45 μερες πριν, τι ειναι; ΑΝΕΚΔΟΤΟ;

MNP-10
11-12-05, 08:44
Ποια μηνιαια χρεωση ξεκιναει? Αφου ειναι ολα πληρωμενα.. οτι να ναι... μαλλον εννοουν γενικοτερα.

NoYmErOs
11-12-05, 11:47
Ποια μηνιαια χρεωση ξεκιναει? Αφου ειναι ολα πληρωμενα.. οτι να ναι... μαλλον εννοουν γενικοτερα.


Δεν το κατάλαβες.. η ενεργοποίηση της σύνδεσης ισχύει από την μέρα που στέλνεις την αίτηση ..και όχι όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή σου.
Που αυτό σημαίνει αν υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας και πάρεις το πακέτο, μπορεί να κάνεις και 15+ μέρες και βάλε χωρίς aDSL αλλά αυτές της 15 μέρες τις πληρώνεις σαν να έχεις.

Εννοούν ότι σας κοροϊδεύουν ποιό απλά..

toneworks
11-12-05, 12:08
Η ενεργοποιηση ισχυει απ'τη μερα που θα παραλαβεις τον εξοπλισμο με το courrier.


Edit:


Δεν το κατάλαβες.. η ενεργοποίηση της σύνδεσης ισχύει από την μέρα που στέλνεις την αίτηση ..και όχι όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή σου.
Που αυτό σημαίνει αν υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας και πάρεις το πακέτο, μπορεί να κάνεις και 15+ μέρες και βάλε χωρίς aDSL αλλά αυτές της 15 μέρες τις πληρώνεις σαν να έχεις.

Εννοούν ότι σας κοροϊδεύουν ποιό απλά..

NoYmErOs ξερεις κατι που δε ξερουμε οι υπολοιποι; Που το ειδες οτι παει ετσι η χρεωση; Οχι μονο δε στηριζεις αυτο που γραφεις, αλλα κατηγορεις και τη HOL. Περιμενω να δικαιολογησεις αυτο που εγραψες...

NoYmErOs
11-12-05, 13:17
Μου φαίνεται απίστευτο... αλλά η hol αρχίζει να υπολογίζει την συνδρομή μας με το broadband pack την μέρα που τους στέλνουμε την αίτηση και οχι την μέρα που ενεργοποιητε η γραμμή και η συνδρομή μας (την μέρα που ξεκινάμε να είμαστε online).
Δηλαδή πληρώνουμε 15 μέρες χωρίς να έχουμε adsl !!!


.. Περιμενω να δικαιολογησεις αυτο που εγραψες...

Νομίζω σου απάντησε ο Zorz pου έχει το πακέτο.

Για να θεωρήσω απαράδεκτη μια εταιρία δεν χρειάζεται να ακούσω το Zorz μου αρκούν και οι προσφορές τις....

toneworks
11-12-05, 13:22
Νομίζω σου απάντησε ο Zorz pου έχει το πακέτο.

Και που ξερεις οτι δεν εγινε λαθος στη περιπτωση του zorz; Γιατι βιαζεσαι να θαψεις; Οι αλλοι που εχουν broadband δε θα ειχαν διαμαρτυρηθει μεχρι σημερα αν ισχυε αυτο;


Για να θεωρήσω απαράδεκτη μια εταιρία δεν χρειάζεται να ακούσω το Zorz μου αρκούν και οι προσφορές τις....

Ναι, το Ram HOL ηταν απαραδεκτη προσφορα, οπως και το 6+6. <- ειρωνικα το γραφω

NoYmErOs
11-12-05, 13:34
Δεν υπάρχει πρόβλημα nnn απλά ο toneworks με διόρθωσε :cool:

Θα θεωρήσω ότι αστειεύεσαι για το nick μου

HellV1L
11-12-05, 13:39
Ναι, το Ram HOL ηταν απαραδεκτη προσφορα, οπως και το 6+6. <- ειρωνικα το γραφω

οπαααα ρε συ....
γιατι απαραδεκτη προσφορα?????????
μακαρι κα8ε μηνα να εκανε την ιδια προσφορα απο ενα isp

απο λιγα ευρουλακια μας γλυτωσε?
και απο αποδοση σκιζει , σε μενα αλλα και σε αλλους

και το 6+6 απο τις πιο μαματες προσφορες τις περιοδου ειναι

toneworks
11-12-05, 13:43
Ειρωνικά το είπα. Εγώ την HOL την εχω σε μεγαλύτερη εκτίμηση από κάποιους άλλους ;)

HellV1L
11-12-05, 13:46
σορρυ για το ξεσπασμα τοτε φιλαρακο...

οσο για την ενεργοποιηση και τη χρεωση καλο ειναι να παρει ο καθενας την εταιρια γιατι πολλες φορες δεν βγαζεις ακρη παιρνοντας πληροφοριες μονο απο εδω... ;)

edit: το μονο αρνητικο που βλεπω με το 6+6 ειναι η μεγαλη περιοδος δεσμευσης

tommygun
11-12-05, 13:54
ισως παιζει λιγο κουτοπονηρια/ασχετοσυνη απο μερους της HOL

αλλος πωλητης λεει οτι ξεκιναει απο τοτε που γινεται δεκτη η αιτηση επειδη μπορεις να μπεις και με isdn/pstn, αλλα αμα του πεις οτι εγω για dsl το εβαλα μαλλον το διορθωνει

αλλος σου λεει κατευθειαν οτι θα μετραει απο τη μερα ενεργοποιησης του κυκλωματος dsl.

τεσπα, πιστευω οτι με μια τηλεφωνικη ενοχληση θα το διορθωσουν



Το hol circuit αν καταλαβα καλα, τελικα πρεπει να ειναι εξτρα υπηρησια για εγγυημενες ταχυτητες, οποτε δεν αφορα τους απλους χρηστες dsl

toneworks
11-12-05, 14:00
αλλος πωλητης λεει οτι ξεκιναει απο τοτε που γινεται δεκτη η αιτηση επειδη μπορεις να μπεις και με isdn/pstn, αλλα αμα του πεις οτι εγω για dsl το εβαλα μαλλον το διορθωνει

Μα στην αιτηση λεει "Έως την ενεργοποιηση της υπηρεσιας hol circuit παρεχεται η δυνατοτητα χρησης της συνδρομης (...) μεσω τηλεφωνου χωρις καμια χρεωση για τις 30 πρωτες ημερες". Οταν ερθει ο εξοπλισμος και ενεργοποιηθει το circuit χρεωνεσαι.

HOL Circuit ειναι το κυκλωμα ΟΤΕ, δηλ. τοσο απατεωνια θα παιζει και θα λενε ετσι αλλη υπηρεσια; Δε νομιζω :thumbdown

Zorz
11-12-05, 17:24
Δεν έχω λόγο να κατηγορήσω την HOL άδικα, ισα ισα που την προτίμησα και υποστηρίζω το γεγονός οτι κάνει προσφορές.
Αλλα στο λογαριασμό μου το λέει καθαρά... αρχή συνδρομής την μέρα που έστειλα την αίτηση και λήξη ένα χρόνο μετα την ίδια μέρα.
Μπορείτε να το κοιτάξετε και σεις στο λογαριασμο σας.
Ελπίζω απλά να τακτοποιηθεί οταν θα πάρω τηλέφωνο και να μην είναι κάποια παγίδα.

Λουφάκης Ιωάννη
11-12-05, 18:28
Κάποιος που έρει τα πράγματα καλλίτερα ας μας ενημερώσει πιο εγκυρα τι είναι το HOL circuit.
Eγώ τον εξοπλισμό τον πήρα την Παρασκεύη ενώ την αιτηση την έστειλα με FAX την Τρίτη. Να δω πότε θα γίνει η ενεργοποίηση από τον Ο.Τ.Ε

serres
11-12-05, 22:51
Απάντηση σχετική που είχα γράψει σε άλλο POST. Πιστεύω πως ατή είναι η πραγματική αλήθεια


…. Προπληρώνεις το ποσό 236,81 για 384 k και η συνδρομή σου λήγει ένα χρόνο μετά από την ενεργοποίηση του κυκλώματος. Δηλαδή αν η γραμμή μου αναβαθμιστεί στις 20/12/2005 τότε θα λήξει στις 20/12/2006. Μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή ADSL σου δίνουν δωρεάν σύνδεση PSTN και ISDN 64 k ή 128 k……

kwstasb
12-12-05, 04:51
Κάποιος που έρει τα πράγματα καλλίτερα ας μας ενημερώσει πιο εγκυρα τι είναι το HOL circuit.
Eγώ τον εξοπλισμό τον πήρα την Παρασκεύη ενώ την αιτηση την έστειλα με FAX την Τρίτη. Να δω πότε θα γίνει η ενεργοποίηση από τον Ο.Τ.Ε
Απο την επόμενη της αίτησης συνήθως:evil: .
Μπορείς να ελένξεις τον λογαριασμό σου απο τι site της HOL στα Management Tools.
Γράφει πότε ενεργοποιήθηκε και πότε λήγη.

dream21
12-12-05, 10:04
edit: το μονο αρνητικο που βλεπω με το 6+6 ειναι η μεγαλη περιοδος δεσμευσης

οταν πεσουν οι τιμες τον απριλιο απο οτε και providers να δω πλακα που θα κανουμε με το να εισαι με συμβολαιο 1 ετους.
και κατι αλλο.μονο και μονο που ειδα το μοντεμ δεν θα παρω ευχαριστω.ρε γαμοτι μου κατι μου θυμιζει αυτο το μοντεμ.:haha

sdikr
12-12-05, 10:33
οταν πεσουν οι τιμες τον απριλιο απο οτε και providers να δω πλακα που θα κανουμε με το να εισαι με συμβολαιο 1 ετους.
και κατι αλλο.μονο και μονο που ειδα το μοντεμ δεν θα παρω ευχαριστω.ρε γαμοτι μου κατι μου θυμιζει αυτο το μοντεμ.:haha


Οσο και να πέσουν αυτός μέχρι τον απρίλιο θα έχει 1024 στην μισή τιμή απο ότι πληρώνουμε οι άλλοι ;)

ΥΓ το Netroute2 καμία σχέση με το jetspeed είναι πολύ καλύτερο (το netroute)

schattenjager
12-12-05, 16:42
Παραθέτω αυτό το κομμάτι από το e-mail που μου έστειλε η HOL:

Έναρξη συνδρομής: Tuesday, 06 December 2005, 00:00:00
Λήξη συνδρομής: Wednesday, 06 December 2006, 23:59:59

Υπηρεσίες σε εκκρεμότητα :

HOL CPEs INTRACOM ADSL Router netRoute 2D PRE (PSTN) ADSL Router
ΗOL crctsOTE ADSL 512K PSTN 24610*****

Η αίτηση έγινε 5/12 και μέχρι σήμερα δεν έχω παραλάβει ούτε εξοπλισμό ούτε βέβαια η γραμμή μου έχει αναβαθμιστεί.. :vava:

frap
12-12-05, 16:45
Πήρες τηλέφωνο να παραπονεθείς γι'αυτό;

Zorz
12-12-05, 16:49
Παραθέτω αυτό το κομμάτι από το e-mail που μου έστειλε η HOL:

Έναρξη συνδρομής: Tuesday, 06 December 2005, 00:00:00
Λήξη συνδρομής: Wednesday, 06 December 2006, 23:59:59

Υπηρεσίες σε εκκρεμότητα :

HOL CPEs INTRACOM ADSL Router netRoute 2D PRE (PSTN) ADSL Router
ΗOL crctsOTE ADSL 512K PSTN 24610*****

Η αίτηση έγινε 5/12 και μέχρι σήμερα δεν έχω παραλάβει ούτε εξοπλισμό ούτε βέβαια η γραμμή μου έχει αναβαθμιστεί.. :vava:

Για αυτο ακριβώς μίλαγα. Το ίδιο μου βγάζει και εμένα.

schattenjager
12-12-05, 16:49
Φίλε frap, θα το κάνω μια και καλή ΟΤΑΝ έρθει ο εξοπλισμός :twisted:

papajohn
12-12-05, 18:00
Παιδία, πήρα σήμερα και εγω στην HOL και μου επιβεβαίωσαν πως η συνδρομή αρχίζει απο την μέρα ενεργοποίησης της γραμμης και όχι της αίτησης. Συγκεκριμένα ο counter στο site θα μηδενιστεί με την ενεργοποίηση του κυκλώματος DSL.

Τωρα για το τι γίνεται με την ενεργοποίηση είναι άλλο θέμα. Η αίτηση μου λέει εστάλη 1η Δεκεμβρίου στον ΟΤΕ και ακόμα τίποτα. :mad: Και δεν έχω και καναν γνωστό στο 134 που να κάνει ενεγργοποιήσεις ΓΜΤ!

JohnJ
12-12-05, 18:42
οταν πεσουν οι τιμες τον απριλιο απο οτε και providers να δω πλακα που θα κανουμε με το να εισαι με συμβολαιο 1 ετους.
και κατι αλλο.μονο και μονο που ειδα το μοντεμ δεν θα παρω ευχαριστω.ρε γαμοτι μου κατι μου θυμιζει αυτο το μοντεμ.:haha

Όταν πέσουν οι τιμές τον Απρίλιο, απο την 1Mbit θα έχεις ήδη κερδίσει 30 ευρώ x 4 μήνες = 120 ευρώ γιατί η πιο φτηνή 1Mbit έχει 30 ευρώ παραπάνω απο την HOL.

Και 25 ευρώ το μήνα να πέσει τον Μάιο πάλι δεν χάνεις τπτ γιατί για τους επόμενους 8 μήνες θα χάσεις 8 μήνες x 15 ευρώ = 120 ευρώ...όσα κέρδισες μέχρι τον Απρίλιο!!!

Και αν πέσει το Μάιο η 1Mbit στα 25 ευρώ εγώ να γίνω αστροναύτης... :haha :haha

chatasos
12-12-05, 21:47
Και αν πέσει το Μάιο η 1Mbit στα 25 ευρώ εγώ να γίνω αστροναύτης... :haha :haha

Άρχισε να εκπαιδεύεσαι:D

alexgiak
12-12-05, 21:59
Καλησπέρα σε όλους!!
Πραγματικά αυτό το forum είναι πολύ καλό και βοηθάει πολύ κόσμο. :D
Προσωπικά έχω hol 2 μήνες με το κουπόνι του ram. Οι εντυπώσεις μου μέχρι σήμερα είναι καλές. Έχω καταλάβει ότι τώρα τελευταία όμως ειδικά στο θέμα της εξυπηρέτησης τα πράγματα χειροτερεύουν, λόγω πιθανόν κοσμοσυρροής πελατών με την τελευταία προσφορά (6+6). Δυστυχώς εγώ δεν προλαβαίνω να εκμεταλλευτώ την προσφορά. :evil: Θα σας πω όμως το εξής στην αρχή όταν ενεργοποίησα το ram και εμένα μου είχαν βάλει ως έναρξη την ημέρα που γράφτηκα, μετά από κανα δυο τηλ όμως το λάθος διορθώθηκε και μου πρόσθεσαν τις 10 μέρες που έκανε μέχρι την ενεργοποίηση, αλλά στη δική μου περίπτωση βγήκε σε κακό γιατί με τις έξτρα μέρες το ram λήγει αρχές Ιανουαρίου.:(

nnn
13-12-05, 00:26
Άρχισε να εκπαιδεύεσαι:D
Μίλα τι ξέρεις ? :-k
ετοιμάζεται για αστροναύτης.

JohnJ
13-12-05, 01:18
Καλησπέρα σε όλους!!
Πραγματικά αυτό το forum είναι πολύ καλό και βοηθάει πολύ κόσμο. :D
Προσωπικά έχω hol 2 μήνες με το κουπόνι του ram. Οι εντυπώσεις μου μέχρι σήμερα είναι καλές. Έχω καταλάβει ότι τώρα τελευταία όμως ειδικά στο θέμα της εξυπηρέτησης τα πράγματα χειροτερεύουν, λόγω πιθανόν κοσμοσυρροής πελατών με την τελευταία προσφορά (6+6). Δυστυχώς εγώ δεν προλαβαίνω να εκμεταλλευτώ την προσφορά. :evil: Θα σας πω όμως το εξής στην αρχή όταν ενεργοποίησα το ram και εμένα μου είχαν βάλει ως έναρξη την ημέρα που γράφτηκα, μετά από κανα δυο τηλ όμως το λάθος διορθώθηκε και μου πρόσθεσαν τις 10 μέρες που έκανε μέχρι την ενεργοποίηση, αλλά στη δική μου περίπτωση βγήκε σε κακό γιατί με τις έξτρα μέρες το ram λήγει αρχές Ιανουαρίου.:(

Και τι σε νοιάζει;; Που θα χάσεις λίγες μέρες!! Μπορείς άνετα να πάρεις το πακέτο εφόσον το θέλεις απλά κόβωντας τη adsl γραμμή σου και παίρνωντας το πακέτο!!

alexgiak
14-12-05, 02:44
Καλημέρα,

Τελικά έχω καλά νέα. Πήγα σήμερα από τα γραφεία της hol στο μαρούσι και το τακτοποίησα, γιατί απ το τηλ δεν έβγαζα άκρη. Απλά δεν ήθελα να χάσω το adsl για 15-20 μέρες κόβωντας τη γράμμη και κάνοντας πάλι αίτηση. Παρόλο που είχαν πολύ δουλειά εξυπερετήθηκα και έκανα και αναβάθμιση σε 512. :D ;)

matrix1
19-12-05, 12:14
Πραγματι η χρεωση ειναι απο την μερα της αιτησης και οχι απο την ημερα ενεργοποιησης της γραμμης. Συγκεκριμενα απο τις 12 το βραδυ τις ημερας της αιτησης και ληγει ακριβως ενα ετος μετα. Οποτε οσο αργησει η γραμμη να ενεργοποιηθει, τοσες μερες εχουν πληρωθει χωρις να εχεις DSL. Και εγω οταν την ειδα τη σελιδα με τις πληροφοριες λογιαριασμου μου πριν 2 βδομαδες τρελαθηκα και βγηκα απο τα ρουχα μου. 8 μερες χρεωση πριν απο την ημερομηνια ενεργοποιησης της γραμμης απο τον οτε. Με ενα αγανακτησμενο τηλεφωνημα μπηκαν τα πραγματα στη θεση τους οποτε παλι καλα για την HOL, θα μπορουσε καποιος αλλος να μας κανει και την παπια. Σε οσους δεν το δουν ομως θα τις χρεωσει.
ΑΚομα και ετσι βεβαια {6+6μηνες - καποιες μερες} ειναι η καλυτερη προσφορα με την τιμη που εχει αλλα ειναι λιγο ασχημο γιατι μοιαζει με προσπαθεια εξαπατησης του αγοραστη. Ελπιζω να ειναι απλα ενα μηχανογραφικο λαθος τους και οχι κατι το σκοπιμο.

matrix

chris2b
10-01-06, 01:39
Παιδιά δε νομίζω να υπάρχει λόγος να αγχώνεστε... Και εμένα στο πρώτο e-mail που μου ήρθε έλεγε το ίδιο (ότι ο χρόνος ξεκινά από τη μέρα που εστάλη η αίτηση). Εννοείται ότι πήρα τηλέφωνο και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ο χρόνος ξεκινά να μετρά από τη στιγμή ενεργοποιήσης του κυκλώματος. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε όλοι είναι ότι μετά από ένα χρόνο που λήγει η συνδρομή δεν έχετε ADSL πρόσβαση αλλά σας έχει μείνει αμανάτι η γραμμή ADSL του ΟΤΕ η οποία έχει μηνιαίο πάγιο. Οπότε αν δεν κάνετε κάτι θα σας έρθει το πάγιο του ΟΤΕ με τον πρώτο λογαριασμό μετά τη λήξη της συνδρομής (Μέχρι τότε είναι πληρωμένο από την HOL)

Γι'αυτο να 1 -1,5 πριν μήνα πριν λήξει η συνδρομή σας αποφασίστε τι θα κάνετε ....

Καλό surfarisma...

@ ADSLgr.com All rights reserved.