PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσύνδεση από την Forthnet χωρίς να πληρώσω το penalty των 12 μηνών.



DevilCry
11-02-09, 16:08
Παιδιά είμαι στο Ηράκλειο της Κρήτης.Όλοι ξέρουμε τι περνάμε με τις γραμμές μας αυτήν την εποχή.Αποφάσισα και εγώ να φύγω απο την Forthnet.Έκανα τα χαρτιά μου και μου είπαν ότι πρέπει να μείνω μέχρι και το μάρτιο να πληρώσω φεβρουάριο-Μάρτιο και επίσης το penalty 70e ~ που αναλογεί στο κάθε ένα από εμάς.Έχω διαβάσει κατά καιρούς ότι όσοι είχατε προβλήματα αρνηθήκατε να πληρώσετε τα 70e και όντως έτσι και έγινε.Ισχύει???Πώς κινηθήκατε για να μην πληρώσετε το penalty?

Ευχαριστώ

manual2100
11-02-09, 16:18
έχει ξανασυζητηθεί το θέμα κάνε μια αναζήτηση

DevilCry
11-02-09, 19:17
Βρήκα στην αναζήτηση ότι μπορεί να γίνει γραπτώς διευκρινίζοντας το πρόβλημα μου.Με ένα απλό mail δηλαδή θα κάνω δουλειά ή χάνω την ώρα μου?Εννοώ θα βρώ το δίκιο μου ή να τα σκάσω να τελειώνω με αυτούς

Edit
βρήκα και άλλη μια ενδιαφέρουσα συζήτηση εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=269708&page=3)

so thnx

dzadelis
12-02-09, 11:46
Απλά τονίζω ότι η λογική "Απλά το αφήνω χωρίς να το πληρώσω" δεν υπάρχει.

Κάνεις καταγγελία στο συνήγορο του καταναλώτη αναφέροντας τους ΒΑΣΙΜΟΥΣ λόγους που αρνείσαι να πληρώσεις, κάνεις κάτι σε κάποια αρχή όπως είπε κι ο mraccess.

Κάτι να έχεις χειροπιαστό για οποιαδήποτε περίπτωση.

Φίλε DevilCry, είναι όπως ακριβώς τα γράφει παραπάνω ο DSLaManiaC. Για να είσαι κατοχυρωμένος, συνέταξε προηγουμένως μία πλήρως τεκμηριωμένη καταγγελία με όλους τους λόγους για τους οποίους ζητάς να διακόψεις αζημίως τη σύμβασή σου. Κατόπιν να την στείλεις στην ΕΕΤΤ, καθώς και στη Γενική Διεύθυνση Προστασίας Καταναλωτή του Υπουργείου Ανάπτυξης. Επίσης καλό είναι να την κοινοποιήσεις και στη Forthnet, είτε ταχυδρομικά, είτε μέσω φαξ. Στη συνέχεια πας σε ένα κατάστημα της Forthnet για να συμπληρώνεις την σχετική Αίτηση Διακοπής. Πάνω στην Αίτηση αυτή μπορείς να αναφέρεις επιγραμματικά τους λόγους που επιθυμείς να καταγγέλεις αζημίως την σύμβαση. Τέλος, ζήτησε κάποιο αποδεικτικό κατάθεσης. Εάν σου απαντήσουν ότι δεν χρειάζεται κανένα αποδεικτικό, απαίτησε να σου δώσουν φωτοτυπία της Αίτησης Διακοπής που έκανες, με σφραγίδα του καταστήματος και υπογραφή του υπαλλήλου ή του υπευθύνου.
;)

xrhstos
12-02-09, 12:39
Θα σου πω τι θα κάνω εγώ και σας παρακαλώ ας μη φανεί ως διαφήμιση... Θα πάω HOL, η οποία κάνοντας ηλεκτρονική αίτηση σου δίνει δωρεάν τους 3 πρώτους μήνες! Με τη 4νετ δεν πρόκειται να ασχοληθώ πλέον - θα πληρώσω και το penalty...

Έτσι έχουμε: 3*40 (προσφορά HOL) :oneup: - 70 (penalty 4net) :down: = 50 euros ΚΕΡΔΟΣ!!! :rofl: :rofl:

Αυτό πρέπει να το καταλάβουν στη 4νετ... ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ!!! :cool:

jacobgr
12-02-09, 14:24
Έτσι έχουμε: 3*40 (προσφορά HOL) :oneup: - 70 (penalty 4net) :down: = 50 euros ΚΕΡΔΟΣ!!! :rofl: :rofl:

:

Δεν είναι καλύτερα ετσι:
Έτσι έχουμε: 3*40 (προσφορά HOL) :oneup: - 0 (penalty 4net) :down: = 120 euros ΚΕΡΔΟΣ!!! :rofl: :rofl:
?? Αν πρέπει να το αποφυγεις γιατί να μην το αποφύγεις??

dzadelis
12-02-09, 15:45
Δεν είναι καλύτερα ετσι:
Έτσι έχουμε: 3*40 (προσφορά HOL) :oneup: - 0 (penalty 4net) :down: = 120 euros ΚΕΡΔΟΣ!!! :rofl: :rofl:
?? Αν πρέπει να το αποφυγεις γιατί να μην το αποφύγεις??

Πολύ σωστά. Δεν έχετε άλλωστε καμία υποχρέωση να πληρώσετε penalties, όταν μάλιστα έχετε πραγματικούς λόγους που αναγκάζεστε να διακόψετε αζημίως τη σύνδεσή σας με τη Forthnet. Καταγγελία... και προς ολοταχώς γι' άλλον πιο αξιόπιστο πάροχο.
;)
Και κερατάδες... και δαρμένοι δηλαδή; Δεν λέει καθόλου!!!
:nono:

arpakollas
12-02-09, 16:36
einai kali idea auto me ti HOL oi 3 mines pou de tha plyrwsoume na ependythoun sta 70 euro pou zitane oi lalakes tis Forthnet, alla xeroume tipota gia anamoni, poso kairo tha eimaste xwris net kai tilefwno???

xrhstos
13-02-09, 00:25
einai kali idea auto me ti HOL oi 3 mines pou de tha plyrwsoume na ependythoun sta 70 euro pou zitane oi lalakes tis Forthnet, alla xeroume tipota gia anamoni, poso kairo tha eimaste xwris net kai tilefwno???

Θεωρητικά από καθόλου εώς 1-2 μέρες... Εγώ νιώθω από τους τυχερούς γιατί έχω κάνει 2 αλλαγές σε ADSL παρόχους και δεν είχα καθόλου διακοπή. Τη πρώτη φορά από 4νετ ΑΡΥΣ 2Mbps σε ΟΤΕ 24Mbps και τη δεύτερη από τον ΟΤΕ 24Mbps σε 4νετ double play 24Mbps δεν είχα καθόλου διακοπή. Το πρωί έφευγα με τον ένα πάροχο και το μεσημέρι που επέστρεφα είχα τον άλλο!!!

Τώρα που θέλω να πάω HOL ελπίζω να τριτώσει το ... καλό!!! :oneup: Εκτός κι αν ισχύσει το μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις κι η κακή του μοίρα... :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.