PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή PNA GPS



BELL
11-02-09, 18:25
Σκεφτομαι να παρω ενα gps για το αυτοκινητο και κατεληξα σ'αυτην (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0302482&catid=010402) εδω την προσφορα. Επειδη δεν ειμαι γνωστης τετοιων συσκευων θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας

ariadgr
11-02-09, 18:37
Go for it.

BELL
11-02-09, 18:41
:oneup: thanks

pppetros
11-02-09, 21:46
Καλο παντως ειναι πριν το παρεις ,να ρωτησεις τι γινεται με τις αναβαθμισεις στους χαρτες.;)

Trifyllenia
13-02-09, 01:36
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1188127

Απορία γι'αυτό εδώ (λίγο χαζή απορία αλλά για να είμαστε 100% σίγουροι αν μπορεί κάποιος ας επιβεβαιώσει)

Navigon 7210 PNA (Μέγεθος Οθόνης 4.3'', Χάρτης Ευρώπης)

Λέει λοιπόν στα χαρακτηριστικά :

Θα σας λύσει τα χέρια με την Λειτουργία Voice Recognition για φωνητικές εντολές και με το "text-to-speech" σας αναφέρει όχι μόνο τις αποστάσεις αλλά και τις ονομασίες των δρόμων και τις εξόδους.

Αυτό σημαίνει ότι θα μας λέει κυριλέ στα ελληνικά : "Στρίψτε δεξιά στην Μαρίνου Αντύπα πχ?" και για τον Ευρωπαϊκό χάρτη θα μιλάει πάλι ελληνικά και θα λέει "Στρίψτε δεξιά στην Singerstr" (random δρόμος Βιέννης) ή "Turn to right at Singerstr" ? Γενικά μιλάει ή τη βγάζει στη μούγκα ή την βγάζει στα Αγγλικά? :oops::oops:

Όοοοοοοποιος μπορεί ας επιβεβαιώσει :oops:

and64
13-02-09, 02:10
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1188127

Απορία γι'αυτό εδώ (λίγο χαζή απορία αλλά για να είμαστε 100% σίγουροι αν μπορεί κάποιος ας επιβεβαιώσει)

Navigon 7210 PNA (Μέγεθος Οθόνης 4.3'', Χάρτης Ευρώπης)

Λέει λοιπόν στα χαρακτηριστικά :

Θα σας λύσει τα χέρια με την Λειτουργία Voice Recognition για φωνητικές εντολές και με το "text-to-speech" σας αναφέρει όχι μόνο τις αποστάσεις αλλά και τις ονομασίες των δρόμων και τις εξόδους.

Αυτό σημαίνει ότι θα μας λέει κυριλέ στα ελληνικά : "Στρίψτε δεξιά στην Μαρίνου Αντύπα πχ?" και για τον Ευρωπαϊκό χάρτη θα μιλάει πάλι ελληνικά και θα λέει "Στρίψτε δεξιά στην Singerstr" (random δρόμος Βιέννης) ή "Turn to right at Singerstr" ? Γενικά μιλάει ή τη βγάζει στη μούγκα ή την βγάζει στα Αγγλικά? :oops::oops:

Όοοοοοοποιος μπορεί ας επιβεβαιώσει :oops:


Απ'οσο ξέρω τα navigon δεν αναφέρουν ακόμα στα Ελληνικά ονομασίες οδών! Αυτό δουλεύει στην Ευρώπη, εδώ ίσως να προστεθεί στο μέλλον;)

Γενικά σαφώς και μιλάει αλλά λέει στρίψτε δεξιά, στρίψτε αριστερά οχι στρίψτε δεξιά στην τάδε οδο...

pppetros
13-02-09, 10:05
Απ'οσο ξέρω τα navigon δεν αναφέρουν ακόμα στα Ελληνικά ονομασίες οδών! Αυτό δουλεύει στην Ευρώπη, εδώ ίσως να προστεθεί στο μέλλον;)

Γενικά σαφώς και μιλάει αλλά λέει στρίψτε δεξιά, στρίψτε αριστερά οχι στρίψτε δεξιά στην τάδε οδο...

Σωστα!!!!Ουτε οι φωνητικες εντολες(να του μιλας εσυ δηλαδη) στα ελληνικα δουλευουν.Μονο αγγλικα.:blink::angryr:

BELL
13-02-09, 11:28
Το πηρα mls 3900BT και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Κλειδωμα δορυφορων αμεσο, ταχυτατος επεξεργαστης, φωνητικες οδηγιες πεντακαθαρες οθονη αψογη και αναβαθμιση χαρτων δωρεαν. Το μονο ισως μειωνεκτιμα που εντοπιζω ειναι στην ανοιχτη ακροαση καθοτι μου λενε οτι ακουγομαι σα να ειμαι σε πηγαδι. Δε ξερω ισως ειναι λιγο μακρυα τοποθετημενο, θα κοιταξω να του αλλαξω θεση;)

Trifyllenia
13-02-09, 14:18
Σωστα!!!!Ουτε οι φωνητικες εντολες(να του μιλας εσυ δηλαδη) στα ελληνικα δουλευουν.Μονο αγγλικα.:blink::angryr:

Κάτσε, όμως οι οδηγίες που λέει είναι "Στρίψτε δεξιά στα 500 μέτρα" ή "Turn right at 500 m?"

Οι οδηγίες όταν μιλάει σε τι φάση είναι? :oops:

and64
13-02-09, 18:28
Κάτσε, όμως οι οδηγίες που λέει είναι "Στρίψτε δεξιά στα 500 μέτρα" ή "Turn right at 500 m?"

Οι οδηγίες όταν μιλάει σε τι φάση είναι? :oops:

Στο 2100 max που εχω εγώ αλλά και στα υπόλοιπα φαντάζομαι όπως στα είπα παραπάνω: στρίψτε δεξιά στα τόσα μετρα κλπ, οχι Αγγλικά! Ειπα δεν προφέρει στα Ελληνικά τις οδούς, πιστεύω ακόμα και αν βάλεις χάρτη Ευρώπης αυτό θα πρέπει να μπαίνει εξτρα...

pppetros
13-02-09, 19:38
Κάτσε, όμως οι οδηγίες που λέει είναι "Στρίψτε δεξιά στα 500 μέτρα" ή "Turn right at 500 m?"

Οι οδηγίες όταν μιλάει σε τι φάση είναι? :oops:

Αυτο λεει!!!!!Στα Ελληνικα!!!!

mondeo
14-02-09, 19:21
To Navigon MN7 είναι απλά ένα συμπαθητικό πρόγραμμα πλοήγησης χωρίς να έχει να επιδείξει κάτι το σημαντικό.Κανένα δεν μπορεί να φτάσει σε δυνατότητες το iGO8.Τώρα μάλιστα που διαθέτει και καλό χάρτη είναι πραγματικά άπαιχτο.Στο θέμα των αναβαθμίσεων των χαρτών τώρα.Ως γνωστό η Destinator χρεωκόπησε το καλοκαίρι του 2008.Η MLS ως αντιπρόσωπος του Destinator στην Ελλάδα προσπαθεί με νύχια και με δόντια να το κρατήσει ζωντανό.Γι'αυτό το λόγο άλλωστε έβλαλε ως Destinator Talk n' Drive το απολίθωμα που λεγόταν Destinator6.Η αποκλειστική συνεργασία επίσης της MLS με την NGI η οποία προμήθευε τους Ελληνικούς χάρτες γιά Destinator έσπασε και η τελευταία έδωσε χάρτη στο MioMap 2008 και το Mireo Ginius Driver.Σύντομα θα δώσει και γιά το iGO8.Τώρα αν το Destinator θα συνεχίσει να υποστηρίζεται με χάρτες,το μέλλον θα δείξει.
Αυτά.

and64
14-02-09, 20:54
To Navigon MN7 είναι απλά ένα συμπαθητικό πρόγραμμα πλοήγησης χωρίς να έχει να επιδείξει κάτι το σημαντικό.Κανένα δεν μπορεί να φτάσει σε δυνατότητες το iGO8.Τώρα μάλιστα που διαθέτει και καλό χάρτη είναι πραγματικά άπαιχτο.Στο θέμα των αναβαθμίσεων των χαρτών τώρα.Ως γνωστό η Destinator χρεωκόπησε το καλοκαίρι του 2008.Η MLS ως αντιπρόσωπος του Destinator στην Ελλάδα προσπαθεί με νύχια και με δόντια να το κρατήσει ζωντανό.Γι'αυτό το λόγο άλλωστε έβλαλε ως Destinator Talk n' Drive το απολίθωμα που λεγόταν Destinator6.Η αποκλειστική συνεργασία επίσης της MLS με την NGI η οποία προμήθευε τους Ελληνικούς χάρτες γιά Destinator έσπασε και η τελευταία έδωσε χάρτη στο MioMap 2008 και το Mireo Ginius Driver.Σύντομα θα δώσει και γιά το iGO8.Τώρα αν το Destinator θα συνεχίσει να υποστηρίζεται με χάρτες,το μέλλον θα δείξει.
Αυτά.

Για το dest θα συμφωνήσω. Το igo 8 προσωπικά μου φάνηκε πολύ δύσχρηστο και ελάχιστα το χρησιμοποιώ. Σπάνια μπορώ να πατήσω την επιλογή που θέλω με το δάκτυλο, με το πενάκι από το diamond βελτιώνεται η κατάσταση αλλά δεν ειναι δουλειά αυτή! Γενικά μου αρέσουν πολύ οι δυνατότητες του (εκεί που σου μετράει χρόνο διαδρομής με χρονόμετρα κίνησης/ακινησίας και μέσες ωριαίες κλπ) αλλά σαν πλοήγηση δεν μπορώ να πω οτι με ενθουσιάζει κιόλας...

pppetros
14-02-09, 22:39
Στο Navigon 8110 που εχω,του εγκατεστησα επιπλεον του ΜΝ7(πολυ καλο προγραμμα αλλα μονο 80% περιπου καλυψη Ελλαδος), και το Destinator7(οχι καλο προγραμμα αλλα σχεδον 99% περιπου καλυψη Ελλαδας),αλλα και το ΙGO8(πολυ καλο προγραμμα,και το μονο που δεχεται 100% περιπου customization,με αρκετα καλη καλυψη Ελλαδας).
Τωρα αναλογως των περιστασεων,καποιο απο τα 3 δουλευω.
Με κανενα δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος.Στο εξωτερικο το ΜΝ7 και το IGO8,ειναι αστερια!!!!

mondeo
14-02-09, 23:32
Στο Navigon 8110 που εχω,του εγκατεστησα επιπλεον του ΜΝ7(πολυ καλο προγραμμα αλλα μονο 80% περιπου καλυψη Ελλαδος), και το Destinator7(οχι καλο προγραμμα αλλα σχεδον 99% περιπου καλυψη Ελλαδας),αλλα και το ΙGO8(πολυ καλο προγραμμα,και το μονο που δεχεται 100% περιπου customization,με αρκετα καλη καλυψη Ελλαδας).
Τωρα αναλογως των περιστασεων,καποιο απο τα 3 δουλευω.
Με κανενα δεν ειμαι 100% ευχαριστημενος.Στο εξωτερικο το ΜΝ7 και το IGO8,ειναι αστερια!!!!

Συμφωνώ απόλυτα.Τα πράγματα θα διορθωθούν και γιά την Ελλάδα στο ΙGO8 με τον επερχόμενο χάρτη της NGI.

Υ.Γ.Σε κάποιο site διάβασα πρόσφατα τα τρία πρώτα σε κατάταξη προγράμματα πλοήγησης σήμερα:
1.iGO8
2.TomTom
3.Navigon.
Γιά το TomTom δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς δεν το έχω δουλέψει καθόλου.Γιά τα άλλα δύο συμφωνώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.