PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαι ο Δήμος ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ στο ιδιόκτητο της HOL



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Georgevtr
11-02-09, 23:53
Απο σήμερα 11-02-09 στον δήμο θερμαικού(Περαία-Ν.Επιβάτες και Αγία Τριάδα) θεσσαλονίκης,υπάρχει διαθεσιμότητα στο ιδιόκτητο δίκτυο της hellas online.

Υπεραστικός κωδικός 23920-ΧΧΧΧΧ (http://www.hol.gr/default.asp?pid=1&la=1)

215 πλέον τα αστικά κέντρα της!Διαθέτει το μεγαλύτερο ιδιόκτητο δίκτυο οπτικών ινών στην Ελλάδα, μετά τον ΟΤΕ, καλύπτοντας τα μεγάλα αστικά κέντρα -Αθήνα (πάνω από 80%) και Θεσσαλονίκη (πάνω από 70%)-, καθώς και ένα σημαντικό μέρος της υπόλοιπης ελληνικής επικράτειας.

kasi
12-02-09, 00:05
το είχε πει ο θείος Σωκράτης... :whistle::whistle:

Georgevtr
12-02-09, 02:23
το είχε πει ο θείος Σωκράτης... :whistle::whistle:

Ti απ'όλα?:hmm:

alexisazen
12-02-09, 09:31
Ti απ'όλα?:hmm:

Ότι θα αφήσει τον Ολυμπιακό για τον ΠΑΟΝΕ (http://www.paone.gr/);

Georgevtr
12-02-09, 13:13
Ότι θα αφήσει τον Ολυμπιακό για τον ΠΑΟΝΕ (http://www.paone.gr/);
:rofl::rofl:Εκεί είναι ο παονε?Δέν το ήξερα:yahoo:

Georgevtr
19-02-09, 15:42
Υπάρχει κάποιος-α,ενεργοποιημένος απο την περιοχή να μας πεί εντυπώσεις?:hmm:

Georgevtr
24-02-09, 03:26
Προς ενημέρωση,δέν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες αυτή την στιγμή(εξαντλήθηκαν και οι 100).Εν αναμονή λοιπόν.
Το έμαθα απ τον γαμπρό μου:p

hey ma
24-02-09, 12:24
Προς ενημέρωση,δέν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες αυτή την στιγμή(εξαντλήθηκαν και οι 100).Εν αναμονή λοιπόν.
Το έμαθα απ τον γαμπρό μου:p

Λογικό είναι να τέλειωσαν οι πόρτες(αν και δεν ήταν και πολλές) γιατί μάλλον προηγήθηκαν όσοι ήταν ήδη πελάτες της HOL να τους περάσουν στο ιδιόκτητο. Από γνωστούς που έχω Περαία, ήταν ήδη συνδρομητές και τους μετέφεραν. Πάντως η προχειρότητα της Ηοl φαίνεται, από το ότι τους έπρηξαν στα τηλέφωνα για να γίνουν συνδρομητές ενώ ήταν ήδη.(4 τηλεφωνήματα σε 2 μέρες και ακατάλληλες ώρες).

sv2evs
24-02-09, 12:27
Περιμένουμε εντυπώσεις..αν και το σπίτι εκεί είναι εξοχική κατοικία...για να δούμε.

Georgevtr
24-02-09, 15:56
Λογικό είναι να τέλειωσαν οι πόρτες(αν και δεν ήταν και πολλές) γιατί μάλλον προηγήθηκαν όσοι ήταν ήδη πελάτες της HOL να τους περάσουν στο ιδιόκτητο. Από γνωστούς που έχω Περαία, ήταν ήδη συνδρομητές και τους μετέφεραν. Πάντως η προχειρότητα της Ηοl φαίνεται, από το ότι τους έπρηξαν στα τηλέφωνα για να γίνουν συνδρομητές ενώ ήταν ήδη.(4 τηλεφωνήματα σε 2 μέρες και ακατάλληλες ώρες).
Συμφωνώ.Μα μόνο 100 πόρτες?Δηλαδή τί είδους πλάνο είχαν,κατά την έλευση οπτικών ινών,δέ μπορώ να καταλάβω.

havanapd
08-04-09, 23:36
Ήρθε και η Forthnet στον Δήμο Θερμαϊκού, και αυτό περίμενα για να δώ πιο θα είναι καλύτερο, της HOL ή αυτό. Πρέπει τώρα να περιμένουμε εντυπώσεις...

fokaias
09-04-09, 21:22
Μένω Νέους Επιβάτες έχω την σύνδεση από 30/3/09 την 2play lite των 6Mb. Κατά το διάστημα αυτό παρατήρησα ότι τις πρωινές ώρες η ταχύτητά ήταν λογική στο 600Kb/s τις μεσημεριανές έπεφτε στο μισό 300Kb/s και τις βραδινές στο ένα έκτο 100Kb/s με αποκορύφωμα το 8Kb/s από τις 10:00 έως τις 12:00 το βράδυ στις 4/3 και για το οποίο δήλωσα βλάβη. Σε επικοινωνία που είχα με τεχνικό και μετά από τις ανάλογες ρυθμίσεις που μου υποδείχθηκαν για μία περίπου ώρα το αποτέλεσμα παρέμενε το ίδιο. Ο εν λόγο τεχνικός στο τέλος με ενημέρωσε ότι θα επικοινωνήσει άλλος τεχνικός μαζί μου για περαιτέρω ενημέρωση. Πράγματι την άλλη μέρα επικοινώνησε και δεύτερος τεχνικός μαζί μου ο οποίος μου ανέφερε ότι το πρόβλημα στην περιοχή της Περαίας είναι γενικό και οφείλετε στο σταθμό αυτής.

AeternuS
10-04-09, 00:27
Μένω Νέους Επιβάτες έχω την σύνδεση από 30/3/09 την 2play lite των 6Mb. Κατά το διάστημα αυτό παρατήρησα ότι τις πρωινές ώρες η ταχύτητά ήταν λογική στο 600Kb/s τις μεσημεριανές έπεφτε στο μισό 300Kb/s και τις βραδινές στο ένα έκτο 100Kb/s με αποκορύφωμα το 8Kb/s από τις 10:00 έως τις 12:00 το βράδυ στις 4/3 και για το οποίο δήλωσα βλάβη. Σε επικοινωνία που είχα με τεχνικό και μετά από τις ανάλογες ρυθμίσεις που μου υποδείχθηκαν για μία περίπου ώρα το αποτέλεσμα παρέμενε το ίδιο. Ο εν λόγο τεχνικός στο τέλος με ενημέρωσε ότι θα επικοινωνήσει άλλος τεχνικός μαζί μου για περαιτέρω ενημέρωση. Πράγματι την άλλη μέρα επικοινώνησε και δεύτερος τεχνικός μαζί μου ο οποίος μου ανέφερε ότι το πρόβλημα στην περιοχή της Περαίας είναι γενικό και οφείλετε στο σταθμό αυτής.

Γειά σου φιλαράκι,

Αντιμετωπίζω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η πλάκα είναι οτι εχω ενεργοποιηθεί ιδια ημέρα με εσένα (30/3), και γενικώς έχουμε ακριβώς ίδια στοιχεία σύνδεσης και προβλήματος :lol:

Μένω και εγώ στους Νέους Επιβάτες παραλιακά, πριν απο την HOL είχα connex, και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, φοβερά ping και άψογο downloading. Απο την μέρα που ενεργοποιήθηκα στην HOL οι ταχύτητες ειναι τραγικές, με αποκορύφωση το βραδάκι (maximum 40kb/sec). Για τα ping δε το συζητάω, σχεδον παντού άνω των 200ms. Στην καλύτερη συνδέομαι στα 6mpbs (συνηθως πέρνει 5.100 - 5.500) και upload 900kb.

Γενικώς ειμαι εκνευρισμένος αυτες τις 10 μέρες που μπαίνω με την HOL γιατι είχα συνηθήσει στο σφαιράτο του ΟΤΕ...

Τουλάχιστον ανακουφίστηκα λιγάκι που διάβασα απο σένα οτι ειναι γενικό πρόβλημα της περιοχής, οπότε υπομονή και αναμένουμε να υποθέσω...

Καλό βράδυ

Georgevtr
10-04-09, 15:42
Σας ενημέρωσαν για πιθανή αποκατάσταση και ημερομηνία?

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 31 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ήρθε και η Forthnet στον Δήμο Θερμαϊκού, και αυτό περίμενα για να δώ πιο θα είναι καλύτερο, της HOL ή αυτό. Πρέπει τώρα να περιμένουμε εντυπώσεις...

Kαι η tellas

ColtLover
11-04-09, 00:27
Γεια σας!
Είμαι ο Μιχάλης από άνω Περαία!

Καταρχήν θέλω να γιουχαρω το συνεργείο του ΟΤΕ:down::mad: όπου όταν πήγε στο box της περιοχής μου, μου ξήλωσε την γραμμή(την βρήκα μαζί με τον τεχνικό της hol ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ) με αποτέλεσμα όταν μου έστειλαν το πακέτο(router) να μην εχω τηλ. μα ούτε & internet για 13-14 ημέρες!

Ένα μεγάλο μπράβο-ευχαριστώ χρωστάω στον τεχνικό της hol, Υπ*******λο Γεώργιο αν θυμάμαι καλά, ο οποίος με μεγάλη υπομονή κατάφερε να αποκαταστήσει την βλάβη!:clap: :oneup:

Από σήμερα λοιπόν εχω κανονικά internet & τηλέφωνο-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ-!
Από ταχύτητα δεν είδα πάνω από 3.5Mbits & το ping (το οποίο δεν εχω ιδέα τι είναι) είναι μεταξύ 42-61ms!

Να ενοχλήσω & εγώ με την σειρά μου την hol για το χαμηλό της ταχύτητας(το απόγευμα ήταν στο 0.532Μbits) η να κάνω λίγο υπομονή μπας & στρώσει;

Επίσης θέλω να πω ότι οι τεχνικοί της hol έχουν δείξει μεγάλο ενδιαφέρων στο πρόβλημα που είχα με αρκετά τηλ στο κντ μου! :clap:

DaveMurray
11-04-09, 02:50
Καλό θα ήταν να μην αναφέρουμε ονοματεπώνυμα τρίτων προς εμάς προσώπων, χωρίς την ρητή συγκατάθεσή τους....

ColtLover
11-04-09, 08:36
Καλό θα ήταν να μην αναφέρουμε ονοματεπώνυμα τρίτων προς εμάς προσώπων, χωρίς την ρητή συγκατάθεσή τους....

Καλό θα ήταν αφού διάβασες το post μου να μου εξηγήσεις τι στο καλό είναι αυτό το ping;)

valsam
12-04-09, 16:03
Εχω συνδεθει και εγω εδω και τρεις μερες στην κατω Περαια με το πακετο lite στα 6Μbps αλλα τα πραγματα ειναι ψιλοτραγικα, απ'το πρωι εως και τις 3-3,5 τα ξημερωματα η ταχυτητες στο speedtest ειναι απο 0,5mbps εως 1,5 και μετα τις 3,5 πιανει κανα 4αρι!

havanapd
13-04-09, 10:35
Και εγώ μένω στους Νέους Επιβάτες κοντά στην παραλία και έχω μέχρι τώρα Conn-x, χωρίς προβλήματα. Έχει βάλει κανένας από την περιοχή Forthnet; Αυτό που φοβάμαι είναι αν αλλάξω παροχέα το αν θα έχω μεγάλο ping στα online games.

........Auto merged post: havanapd πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το ping είναι μια μέθοδος για τον εντοπισμό της διαθεσιμότητας και της απόδοσης ενός απομακρυσμένου πόρου του δικτύου. Θεωρείται ότι αποτελεί το ακρωνύμιο των λέξεων "Packet INternet Groper". Διαδικασία με την οποία επιβεβαιώνεται η σύνδεση με έναν απομακρυσμένο υπολογιστή π.χ. μέσω Internet ή τοπικού δικτύου. Με το ping αποστέλλεται στον απομακρυσμένο υπολογιστή ένα πακέτο δεδομένων και στη συνέχεια ο υπολογιστής που έστειλε το πακέτο, περιμένει για μία echo reply, δηλαδή την απάντηση στο πακέτο δεδομένων του ping (πολλοί το αποκαλούν και.... pong). Το πακέτο που αποστέλλεται με το ping ονομάζεται ICMP (Internet Control Message Protocοl) echo packet. Το διάστημα μεταξύ του ping και του echo reply επιβεβαιώνει την ποιότητα της σύνδεσης και λέγεται και lag. Μια συνηθισμένη τιμή του lag πρέπει να είναι 0.02 – 0.08 δευτερόλεπτα.

Κατά τη σύνδεση ενός υπολογιστή με έναν server, αν η σύνδεσή τους παραμένει αδρανής (δηλαδή δεν μεταβιβάζονται δεδομένα) τότε το ping είναι απαραίτητο για να διατηρηθεί η σύνδεση. Τότε σε τακτικά χρονικά διαστήματα ο ένας υπολογιστής κάνει ping στον άλλο για να επιβεβαιώσει την παρουσία του. Αν δεν γίνει ping για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (π.χ. ο ένας από τους δύο υπολογιστές «κολλήσει» ή διακοπεί ξαφνικά η σύνδεσή του με το Internet), τότε μετά από μερικά λεπτά, κατά τα οποία ο υπολογιστής που αποσυνδέθηκε "φαίνεται" σαν να είναι ακόμα συνδεμένος, έχουμε ping timeout και η σύνδεση διακόπτεται.
---Wikipedia---

Georgevtr
13-04-09, 12:34
Γεια σας!
Είμαι ο Μιχάλης από άνω Περαία!

Καταρχήν θέλω να γιουχαρω το συνεργείο του ΟΤΕ:down::mad: όπου όταν πήγε στο box της περιοχής μου, μου ξήλωσε την γραμμή(την βρήκα μαζί με τον τεχνικό της hol ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ) με αποτέλεσμα όταν μου έστειλαν το πακέτο(router) να μην εχω τηλ. μα ούτε & internet για 13-14 ημέρες!

Ένα μεγάλο μπράβο-ευχαριστώ χρωστάω στον τεχνικό της hol, Υπ*******λο Γεώργιο αν θυμάμαι καλά, ο οποίος με μεγάλη υπομονή κατάφερε να αποκαταστήσει την βλάβη!:clap: :oneup:

Από σήμερα λοιπόν εχω κανονικά internet & τηλέφωνο-ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ-!
Από ταχύτητα δεν είδα πάνω από 3.5Mbits & το ping (το οποίο δεν εχω ιδέα τι είναι) είναι μεταξύ 42-61ms!

Να ενοχλήσω & εγώ με την σειρά μου την hol για το χαμηλό της ταχύτητας(το απόγευμα ήταν στο 0.532Μbits) η να κάνω λίγο υπομονή μπας & στρώσει;

Επίσης θέλω να πω ότι οι τεχνικοί της hol έχουν δείξει μεγάλο ενδιαφέρων στο πρόβλημα που είχα με αρκετά τηλ στο κντ μου! :clap:
Γιατί είχαν ξηλώσει την γραμμή σου οι τεχνικοί του ΟΤΕ?:whip:
Μπραβο στον κυρ γιώργο λοιπόν.
Απο ταχύτητες βλέπω σκίζει...:rofl:

........Auto merged post: roumanos21r πρόσθεσε 2 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχω συνδεθει και εγω εδω και τρεις μερες στην κατω Περαια με το πακετο lite στα 6Μbps αλλα τα πραγματα ειναι ψιλοτραγικα, απ'το πρωι εως και τις 3-3,5 τα ξημερωματα η ταχυτητες στο speedtest ειναι απο 0,5mbps εως 1,5 και μετα τις 3,5 πιανει κανα 4αρι!
Τόσο καλά.Δηλαδή μετά της 4 τα ξημερώματα ξεμπουκώνει:down: Τι σόι δίκτυο είναι αυτό?:down:
Άν και αυτά τα τεστ δέν είναι αξιόπιστα καθόλου.

ColtLover
14-04-09, 10:59
Γιατί είχαν ξηλώσει την γραμμή σου οι τεχνικοί του ΟΤΕ?:whip:
Μπραβο στον κυρ γιώργο λοιπόν.
Απο ταχύτητες βλέπω σκίζει...:rofl:

Δεν ξέρω τον λόγο μα το μυαλό μου πάει στο σαμποτάζ προς hol!
Πραγματικά δεν πάει αλλού το μυαλό μου εκτός & αν οι τεχνικοί του ΟΤΕ είναι 100% γκαγκά!

Όσο για την ταχύτητα, είχα μια ευχάριστη αύξηση στα 7Μbits!:worthy:

Αναμονή για καλύτερα αποτελέσματα:whistle:!!!!

valsam
14-04-09, 23:32
Με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι εχουν προβλημα στην περιοχη και οτι γνωριζουν οτι οι ταχυτητες δεν ειναι οι αναμενωμενες και συντομα θα το φτιαξουν!
Φιλος στην διπλα οικοδομη με 24αρα πιανει 2-3 mbps!!!

Georgevtr
15-04-09, 04:17
Με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι εχουν προβλημα στην περιοχη και οτι γνωριζουν οτι οι ταχυτητες δεν ειναι οι αναμενωμενες και συντομα θα το φτιαξουν!
Φιλος στην διπλα οικοδομη με 24αρα πιανει 2-3 mbps!!!
Τουλάχιστον η τηλεφωνία σου είναι ανθρώπινη?

valsam
15-04-09, 18:54
Και το τηλ. εχει προβληματα με διακοπες στην ομιλια!
Και σημερα παλευω με την τρομερη ταχυτητα των 565kbps!!!!!!!!!

Georgevtr
20-04-09, 15:12
Και το τηλ. εχει προβληματα με διακοπες στην ομιλια!
Και σημερα παλευω με την τρομερη ταχυτητα των 565kbps!!!!!!!!!
Ενημέρωσε το προφίλ σου.
Χρόνια πολλά

constantinos2
22-04-09, 12:45
Καλημερα παιδια και χρονια πολλα. Κι εγω συνδεθηκα στις 30 Μαρτιου κι εχω τα ιδια προβληματα. Στις 6 π.μ. εχω κατεβασει με 1600 kb/sec ενω μετα το απογευμα εχω πεσει και κατω απο 100 kb/sec. Το router συγχρονιζει πανω απο 15000. Οι τεχνικοι της HOL (εχω μιλησει με 10 περιπου) επιμενουν οτι δεν φταιει το DSLAM της Περαιας. Μηπως εσας σας εχουν ενημερωσει ποτε θα λυθει το προβλημα μας?

Georgevtr
22-04-09, 15:49
Καλημερα παιδια και χρονια πολλα. Κι εγω συνδεθηκα στις 30 Μαρτιου κι εχω τα ιδια προβληματα. Στις 6 π.μ. εχω κατεβασει με 1600 kb/sec ενω μετα το απογευμα εχω πεσει και κατω απο 100 kb/sec. Το router συγχρονιζει πανω απο 15000. Οι τεχνικοι της HOL (εχω μιλησει με 10 περιπου) επιμενουν οτι δεν φταιει το DSLAM της Περαιας. Μηπως εσας σας εχουν ενημερωσει ποτε θα λυθει το προβλημα μας?
Ωχ...άρχισαν νωρίς βλέπω τα βάσανα..:whip::whip:

valsam
22-04-09, 19:23
Σημερα απο τις 8.00 το πρωι μεχρι τις 1.00 το μεσημερι ειχα συνεχεια πανω απο 400kbps σε download και μετα παλι επεσε κατω απο 50 και αυτο θα κρατησει μεχρι τις 3-4 τα ξημερωματα οπου παλι θα χτυπαω 5αρες, εγω πιστευω οτι κατι γινετε και μπουκωνει το dslam τους!!!!!
Εχω αγανακτησει και η πλακα ειναι οτι δεν με παιρνουν αλλο πισω τηλεφωνο οπως εκαναν τις πρωτες φορες που δηλωσα βλαβη!

harris
22-04-09, 19:43
valsam, μπορείς να μπεις στην σελίδα www.holtv.gr και να τσεκάρεις να σου δίνει διαθεσιμότητα για iptv στο νούμερό σου;

Η γραμμή σου στα πόσα κλειδώνει;

blade_
22-04-09, 19:47
μια απ τα ιδια κ μενα...στην αρχη φορτσαρε με κατεβασμα 500-600 αυτες τις μερες 50-60 ακομα κ 15-20.....

valsam
22-04-09, 20:43
Up Stream
785 (Kbps.)

Down Stream
6139 (Kbps.)

Noise Margin
up 12 dB
down 17 dB

Attenuation
up 6 dB
down 19 dB



Μου δινει διαθεσιμοτητα για iptv στο νουμερο μου!!!!
Ρε μπας και με παιδευουν επειδει εχω το πακετο lait για να παω στην 24αρα?

constantinos2
22-04-09, 20:54
Αποκλειεται να συμβανει αυτο. Εγω εχω 24αρα κι εχω τα ιδια προβληματα. Και πραγματι σταματησαν και μαζι μου την επικοινωνια οι τεχνικοι τους. Παντως προτεινω να το δηλωνουμε ολοι καθημερινα στις βλαβες μηπως και μας βαρεθουν και λυσουν το προβλημα

valsam
22-04-09, 21:24
Οταν πεφτει η ταχυτητα του internet μου παρουσιαζονται και διακοπες στο τηλεφωνο!
Συμβαινει και σε σας?

tomvasd
22-04-09, 21:40
Καλησπέρα κι από μένα. Θωμάς από κάτω Περαία.
Χρήστης της hol double play lite εδώ και ένα μήνα σχεδόν και τις τελευταίες δύο μέρες η ταχύτητα είναι απογοητευτική. Μιλάμε για download speed από 68kbps έως το πολύ 120kbps. Aρκετά εκνευρισμένος αφού ναι μεν δεν περίμενα να πάρω την ονομαστική ταχύτητα στο 100% αλλά δεν περίμενα και αυτά τα χάλια.

miltossat
22-04-09, 21:58
Γεια σας και από μένα... Κι εγώ κάτοικος Περαίας και σκυλομετανιωμένος που άφησα το 24mbit conn-x που είχα για να πάω στη HOL και τελικά βλέπω το ιντερνετ να σέρνεται και το σταθερό να κάνει διακοπές σα κινητό που δεν έχει σήμα σε σημείο να μη μπορώ να μιλήσω. Έχω 24άρα γραμμή αλλά εδώ και 3-4 μέρες είναι πιο αργή και από την isdn που είχα πριν πολλά πολλά χρόνια. Προσωπικά είμαι σχεδόν έτοιμος να ξαναπάρω ΟΤΕ.

http://www.speedtest.net/result/457965736.png (http://www.speedtest.net)

Αυτό είναι απο τις καλές τις περιπτώσεις

Georgevtr
22-04-09, 22:40
Σήμερα ο γαμπρός έκανε αίτηση διακοπής(Ν.επιβάτες).Ύστερα απο 100 μέρες πάλι το ίδιο παραμύθι του είπαν(Για όλα φταιει ο ΟΤΕ),οπότε τους έστειλε:rofl:

blade_
22-04-09, 23:38
τελικα ειμαστε πολλα τα περαιωτακια της ΗΟΛ.

παντως τις μερες του Πασχα ειχα εξαιρετικες ταχυτητες/...τωρα τι γινεται κ σερνεται...πιστευω θα φτιαξει καποια στιγμη...

Georgevtr
22-04-09, 23:45
τελικα ειμαστε πολλα τα περαιωτακια της ΗΟΛ.

παντως τις μερες του Πασχα ειχα εξαιρετικες ταχυτητες/...τωρα τι γινεται κ σερνεται...πιστευω θα φτιαξει καποια στιγμη...
Kαι με ΟΤΕ?

blade_
22-04-09, 23:54
me OTE το κατωτερο που ειχα πιασει με χιλιαρα παντα στο κατεβασμα ηταν 30.

παντα εκανε διακοπες ομως κ επεφτε συνεχεια το νετ...αυτο βεβαια ηταν πιθανως λογω phillips.

τωρα ειναι πολυ σταθερο αλλα κ ψοφιο...κριμα γιατι ξεκινησε πολυ φορτσατο

........Auto merged post: blade_ πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

εβαλα κ τα στοιχεια μου

miltossat
23-04-09, 00:13
εμενα με ΟΤΕ ούτε έπεφτε η γραμμή και κατέβαζα με 1.8mbit... Νομιζω οτι ήταν πολύ λαθος επιλογή... Θα περιμένω λίγο καιρό μπας και στρώσει

valsam
23-04-09, 01:42
Το κακο με τις ιδιοτικες εταιριες ειναι οτι δεν εχουν υπαληλους!!!!!!!!
Με τον Οτε παρολου που μας επιανε τον ποπο οταν δηλωνες βλαβη την αλλη μερα ερχοντουσαν και στη εφτιαχναν,αυτοι στην hol πρωσπαθουν μεσο κομπιουτερ να την φτιαξουν!
Καλα πως θα πιασουν και αλλους πελατες οταν στο συγκροτημα που μενω με ρωταν αν ειμαι ευχαριστημενος και εγω τους λεω μακρια απ'την HOL?????????

Georgevtr
23-04-09, 03:57
Δίκιο έχει ο valsam αλλά κι εσύ μίλτο κάντε λίγο υπομονή.Ίσως και να στρώσει.....

blade_
23-04-09, 11:59
και γω αυτης της αποψης ειμαι...ειναι πολυ νωρις ακομα..το καλο με την περαια ειναι οτι σαν σχετικα νεοδμητη περιοχη ολο το δικτυο ειναι καινουριο..εχουμε κ τις ολοκαινουριες οπτικες ινες...θα στρωσει καποια στιγμη....

petros44
23-04-09, 12:42
καλημερα παιδια και απο μενα καλως σας βρηκα

ειμαι κατοχος double play εφυγα απο το conexx talk των 8 mbit

Την πατησαμε με τη hol οι ταχυτητες ειναι για κλαματα ενω στην αρχη το πρωτο 20 ημερο απο 12 μαρτιου εως τελη μαρτιου ηταν ολα καλα μετα αρχισαν τα προβληματα απο 11 το πρωι μεχρι και 12 το βραδυ κατεβαζει με 35kb/sec , εχω απογοητευτει τους εχω παρει 10 τηλεφωνα αλλα το προβλημα παραμενει.........

tomvasd
23-04-09, 16:49
Σήμερα πήρα sms από hol με το οποίο με ενημερώνουν ότι "προέκυψε προσωρινό τεχνικό πρόβλημα δικτύου που επηρεάζει την υπηρεσία μου. Το πρόβλημα αποκαθίσταται". Αυτό περίπου στις 15:30. Το πρωί βέβαια είχα πολύ καλές ταχύτητες σχεδόν κοντά στην ονομαστική 500-600 kbps. Τώρα μια από τα ίδια (χάλια εννοείται!)

oreseivios
24-04-09, 20:40
Γεια σας και από μένα ομοιοπαθείς φίλοι! περιοχή πισσαλίδη.
Ημ/νία ενεργοποίησης στην HOL 11/4.
Έχω 24Mbps και απεριόριστες κλήσεις+ 1ώρα κινητά = 39,90

Όσον αφορά στο κατέβασμα:
Κατεβάζω από 9kb/s έως και 300 kb/s συνήθως!!! Τις περισσότερες φορές κυμαίνεται από 50 - 250kb/s.Είναι απαράδεκτο!
Μια φορά έχω καταφέρει να κατεβάσω με 1,5 mb/s. Κάποιες φορές γύρω στα 500-700 και μή χειρότερα!
Υπάρχει μεγάλη αστάθεια, αφού από 10λεπτο σε 10λεπτο μπορεί να πέσεις από τον ουρανό στα τάρταρα...
Απόσταση από οτε 300-500 μέτρα.Ταχύτητα router downstream 18220... Attenuation downstream 12db...

Όσον αφορά στην τηλεφωνική γραμμή:
Συνέχεια υπάρχουν διακοπές - δεν καταλαβαίνεις το συνομιλητή σου!!!

Έχω επικοινωνήσει τηλεφωνικά και ηλεκτρονικά με τεχνικούς, αλλά δεν κατάφερα κάτι.
Έχουν λέει γενικό πρόβλημα στην περιοχή.
Έχει περάσει μια βδομάδα από τότε που τους έστειλα τα αποτελέσματα του δικού τους download test
(το οποίο έχω βαρεθεί να το κάνω 3 φορές τη μέρα) και δεν πήρα απάντηση.

Επειδή δεν θέλω να πληρώνω τόσα χρήματα για υπηρεσίες που δεν μου προσφέρονται, σκέφτομαι να διακόψω - καταγγείλω τη σύμβαση πριν κλείσει ο μήνας...Ή, αν έχουν καμιά προσφορά με VoIP τηλέφωνο και ίντερνετ μαζί στα 19,90 να αλλάξω το συμβόλαιό μου, γιατί τα 39,90 είναι πολλά για τόσα λίγα που μου δίνουν και το τηλέφωνό μου τώρα είναι χειρότερο και από VoIP!

it9733
24-04-09, 22:22
Καλησπέρα,
μένω Ν. Επιβάτες με HOL 24Mbps εδώ και περίπου 1 μήνα. Συχρονίζομαι μόνιμα στα 15500+ Kbps Down με 28db Attenuation.

Την πρώτη εβδομάδα σχετικά οκ, download μέχρι 1.2 ΜΒ/s σε torrent (από private tracker), ~400Kb/s από http το πολύ (από ntua, nvidia κτλ. με 1 connection)
Εδώ και 3 εβδομάδες η ταχύτητα είναι στην καλύτερη περίπτωση είναι λίγο χειρότερη από την απλή 2Mbit ADSL που είχα με Forthnet (πάνω σε γραμμή ΟΤΕ), εκτός από πρωϊνές ώρες (3:00-8:00) όπου βελτιώνεται λίγο η κατάσταση (πολύ λιγο :) )

Έχω παρατηρήσει ότι σε μονό connection η ταχύτητα σπάνια ανεβαίνει πάνω από 40ΚΒ/s (ακόμα και σε περιπτώσεις όπου ο server ¨έχει να δώσει¨). Γενικά υποψιάζομαι -χωρίς φυσικά να μπορώ να αποδείξω τίποτα - ότι υπάρχει κάποιου είδους μέγιστο όριο στην ταχύτητα που μπορεί να πιάσει 1 μόνο connection, η σύνδεσή μου πάντως έτσι συμπεριφέρεται. Το speed test της ΗΟL βγάινει από 1Μbit-2Mbit (όχι ότι λέει κάτι αυτό βέβαια).

Από την άλλη torrents από private trackers με πολλούς seeders πιάνουν ~800+ΚΒ/s, ακόμα και σε ώρες αιχμής, αλλά τι να το κάνω αν μερικές φορές αισθάνομαι ότι έχω ακόμα dial-up! (η ταχύτητα αυτή φυσικά χωρίς να κάνω παράλληλα upload).

Το τηλέφωνο μια από τα ίδια, την 1η εβδομάδα μια χαρά, μετά ανάλογα με τα κέφια του, αλλά συνήθως ακούγεται σαν κινητό με μέτριο σήμα.

Μίλησα με τεχνικούς 4-5 φορές συνολικά, από την μεριά μου δεν υπάρχει σίγουρα πρόβλημα, έκαναν έλεγχο στην γραμμή κανά δυο φορές χωρίς να βρουν τίποτα. Ένας τεχνικός μου είπε ότι θέλει αναβάθμιση η γραμμή που φεύγει από το DSLAM , οτι πάρα πολύς κόσμος αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα στην περιοχή και οτι η HOL γνωρίζει το πρόβλημα και θα το αντιμετωπίσει.

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ απογοητευμένος γιατί επέλεξα 24Μbits αντί για την προσφορά που είχαν στα 6Mbit μόνο και μόνο για την ταχύτητα (δεν με ενδιαφέρουν απεριόριστες κλήσεις κτλ). Θα ήταν προτιμότερο για εμένα μία σταθερή γραμμή στα 4Μbits παρά αυτό το χάλι.

Θέλω να ελπίζω ότι ο λόγος είναι ότι η HOL ήταν η πρώτη με ιδιόκτητο δίκτυο στην Περαία (και λογικά έγινε 'ντου' από συνδρομητές) και όχι λόγω κακής εγκατάστασης υποδομών, ακατάλληλο φενγκ σουι ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Σκέφτηκα να ακυρώσω την σύμβαση μαζί τους (ας πληρώσω και πρόστιμο - δεν με νοιάζει) ή να ζητήσω να με βάλουν στο πακέτο των 6Mbit (με το κατάλληλο γράμμα στον ΕΕΤΤ φυσικά) αλλά ελπίζω ακόμα ότι κάτι μπορεί να αλλάξει οπότε θα περιμένω λίγο καιρό ακόμα. Σίγουρα πάντως θα εξακολουθώ να τους ενοχλώ τηλεφωνικά όποτε αντιμετωπίζω πρόβλημα (καθημερινά δηλαδή) μέχρι να πάρω τουλάχιστον μία ξεκάθαρη απάντηση, ότι δηλαδή αντιμετωπίζουμε το τάδε πρόβλημα και θα προσπαθήσουμε να το λύσουμε μέχρι την τάδε ημερομηνία .

daffy68
24-04-09, 23:15
ειμαι στο ιδιοκτητο της hol απο τις 30/3 περιπου και κατοικω στην Α.Περαια ,ονομαστικη ταχυτητα στα 6 mbps, πραγματικη ομως γυρω στα 200 kbit/s συμφωνα με το ιστογραμμα απο το fritz,εδω και μια εβδομαδα τους βομβαρδιζω με αναφορες στην αναγγελια βλαβων απο το site τους αλλα στου κουφου την πορτα...,τις απογευματινες ωρες η κατασταση ειναι τραγικη με ταχυτητες που μετα βιας φτανουν τις παλιες <<γρηγορες>> isdn,το περιεργο παντως ειναι οτι την παραμονη του Πασχα και μονο για εκεινη την μερα σε downloading επιασα σχεδον ονομαστικη ταχυτητα

Georgevtr
24-04-09, 23:28
Τόσο χάλια?Κρίμα για την hol

blade_
25-04-09, 03:06
μια απ τα ιδια βλεπω ολοι...μηπως βιαστηκαν να δωσουν πορτες?

........Auto merged post: blade_ πρόσθεσε 91 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

παρεμπιπτοντως περα απο τις πρωτες αποσυνδεσεις που ειχαμε το πρωι εως αργα το απογευμα τωρα παει καπως καλυτερα...οτι ναναι βεβαια παλι μεγαλα σκαμπανευασματα στην ταχυτητα αλλα κατεβαζει με 50-150 kbps

@ ADSLgr.com All rights reserved.