PDA

Επιστροφή στο Forum : Level One Προσοχή! Θέμα ασφάλειας!! Σημαντικό!



vag_stephanou
12-12-05, 05:45
Γεια χαρά σε όλους. Νομιζω πως το ακόλουθο σας ενδιαφέρει.

Χαζεύοντας σε διάφορες σελίδες, ανακάλυψα πως όποιος έχει modem/router με υποστήριξη web configuration και έχει ενεργοποιήσει (πολλές φορές by default) την πρόσβαση στο modem εξ αποστάσεως, διατρέχει σοβαρό κίνδυνο!!

Δείτε αυτή τη σελίδα:Πιθανό hack του modem (http://www.insomnia.gr/vb3/archive/index.php/t-96724.html)

Δεν είναι μούφα, δουλεύει... Φαντάζομαι πως είναι προφανές ότι αναφέρεται μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς... Δεν υπάρχει καμιά διάθεση εκμετάλλευσης! (Μην αρχισετε και με βαράτε δηλαδή...)

Καλό θα ήταν να το κοιτάξουν όλοι...

mrsaccess
12-12-05, 05:52
Έχει αναφερθεί ήδη πάρα πολλές φορές στο forum ;)

vag_stephanou
12-12-05, 05:56
α οκ... απλά μου έκανε εντύπωση!! και το θέμα είναι πως το δοκίμασα (εντελώς αθώα εννοείται) σε κάποιον στο IRC και του το γράφω σε μηνυμα για να τον προειδοποιήσω και δεν απαντάει!!! Τι να του πεις... (ή μαλλον "της πεις", γυναίκα πρέπει να είναι...)

mastermind
12-12-05, 13:39
Πολλά Modem όπως τα Usr δεν επιτρέπουν (αν δεν ζητηθεί απο τον ιδιοκτήτη) η συνδεση κάποιου στο web interface απο το wan:cool:

apok
12-12-05, 13:42
Όπως και το zyxel

vag_stephanou
12-12-05, 15:54
κι ομως, το modem που είδα "ελευθερο" ήταν zyxel... προφανώς δε θα είχε ενεργοποιηθεί η κατάλληλη ρύθμιση

apok
12-12-05, 15:57
H default ρύθμιση δεν επιτρέπει τις wan συνδέσεις;)

alexandrozz
15-12-05, 01:45
Ούτε τα Level1 το έχουν ενεργοποιημένο. Γενικά πρέπει να προσέχουν αρκετά όσοι παίρνουν wireless και να είναι διατεθημένει να ασχοληθούν λίγο.

mrsaccess
15-12-05, 01:51
Και τα linksys έχουν μια επιπλέον επιλογή ώστε, αν θέλεις, να μπορεί κάποιος να συνδέεται εξωτερικά αλλά να μην μπορεί να κάνει firmware upgrade!

(άντε, γιατί μου το έχετε καταβρίσει το linksys μου σε αυτό το forum)
ξεσπάει σε κλάμματα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.