PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση tv με pc



mstamoulas
12-12-05, 15:43
Παιδιά μόλις πήρα ενα pc με κάρτα tv και θέλω να το συνδέσω με την tv για να γράφω προγράμματα. Εκεί που το πήρα μου είπαν ότι το μόνο που έχω να κάνω είναι να συνδέσω την κεραία της tv με το pc και θα βλέπω.
όμως συνέχεια μου δείχνει χιόνι. ψάχνω καναλια αλλα δεν βρίσκω. υπαρχει κάποια άλλη ρύθμιση? Είμαι λιγο ασχετος γι αυτό ζητάω καποια βοήθεια. Ευχαριστώ

igiak
12-12-05, 15:58
Σύνδεσε το καλώδιο της κεραίας με την κάρτα τηλεόρασης στον υπολογιστή σου και μετά τρέξε το πρόγραμμα που τη συνοδεύει για να κάνει ένα scan και να εντοπίσειι και να αποθηκεύσει τα κανάλια. Γενικά να ψάχνεις πάντα λίγο τα settings ή preferences των προγραμμάτων που χρησιμοποιείς. :thumbsup1

cyberp
12-12-05, 16:49
Έχεις βάλει σίγουρα σωστά το καλώδιο της κεραίας στο PC?

harrygr
12-12-05, 17:52
Πες μας μάρκα και μοντέλο.

Οι πιο πολλές κάρτες έχουν ρύθμιση για:
- Antenna [x]
- Cable
- S-Video
και για:
- PAL/SECAM [x]
- NTSC

Μπάμπης

apxwv
13-12-05, 15:15
να κανω και εγω μια ερωτηση παραπλησια. εχω μια καρτα τηλεορασης και πανει τα καναλια καλουτσικα(βλεπονται). υπαρχει κανα προγραμμα για ενισχυση του σηματος? η κεραια ειναι μια χαρα γιατι οταν τη βαζω στη τηλεοραση πιανει τελεια οποτε κατι ειναι με το σεικτη τηλεορασης

mstamoulas
15-12-05, 11:19
Εχω Δοκιμασει Τα Παντα Παιδια. 4 Μερεσ Τωρα Δεν Κανω Τιποτα Αλλο. Δεν Γινεται Τιποτα. Θα Την Παω Πισω Και Θα Παρω Αλλη. Παντωσ Ευχαριστω Πολυ

Ducklord
24-12-05, 01:26
Διάβασες τις οδηγίες που τη συνοδεύουν; Και άλλη να πάρεις, μην περιμένεις πως θα δουλέψει "απλά, σαν τηλεόραση". Πρώτα πρέπει να επιλέξεις πως θες να δεις ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (Antenna) και όχι βίντεο (S-Video/Composite), και μετά να ανιχνεύσεις για κανάλια (scan).
Διάβασε τις οδηγίες της και σίγουρα θα βγάλεις άκρη.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Νικαετός
24-12-05, 01:57
Εχω Δοκιμασει Τα Παντα Παιδια. 4 Μερεσ Τωρα Δεν Κανω Τιποτα Αλλο. Δεν Γινεται Τιποτα. Θα Την Παω Πισω Και Θα Παρω Αλλη. Παντωσ Ευχαριστω Πολυ

Θα βοηθούσε πολύ να μας πεις αυτό που σε ρώτησαν και πιο πριν , δηλαδή μάρκα και μοντέλο !

MariaTs.
02-01-06, 00:59
Για δοκίμασε να αλλάξεις και χώρα στις επιλογές του προγράμματος της κάρτας τηλεόρασης. Ξετσέκαρε την Ελλάδα και βάλε Γερμανία... και κάνε παιχνίδι στο σύστημα pal/secam! Στην δική μου αυτό έκανα και έπαιζε καλούτσικα, όλα τα κανάλια! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.