PDA

Επιστροφή στο Forum : Από 3/2 δεν έχω τηλέφωνο



emer
13-02-09, 00:56
Κοντά ένα χρόνο έχω dp εκτός ιδιόκτητου.Από τέλη Οκτωβρίου που έφτασε και στα μέρη μας (η HOL μας το ανακοίνωνε πανηγυρικά με τηλέφωνα και μηνύματα), 3-2-09 με αναβάθμισαν στα 24 από 2 που ήμουν, και τηλέφωνο τέλος! Μία συσκευή με φίλτρο φυσικά στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού, η οποία δούλευε κανονικότατα.Έχω ανοίξει θέμα στο οποίο έχουν γύρω στις 7 φορές "ανάθεση σε μηχανικο-αποδοχή" και έχω πάρει τηλ. 3-4 φορές. Λίγο νωρίτερα τους έγραψα ότι αν δεν κάνουν τη δουλειά τους σύντομα αποχωρώ.
Επίσης, συγχρονίζω στα 12,5-13 με att.25 σχεδόν 1,5 χλμ από dslam. Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι λίγο πιο κάτω από την ταχύτητα που θα έπρεπε να έχω, και μάλλον δεν ευθύνονται αυτοί, σωστά;
Ελπίζω να σοβαρευτούν και να φτιάξουν ότι είναι. Δεν έχω όρεξη να φύγω αλλά θα το κάνω σίγουρα αν δεν συμμορφωθούν.
Τελικά είναι να μην σου τύχει και να μην μπλέξεις σε τέτοιες καταστάσεις.

baskon
13-02-09, 01:48
Φυσικα το προβλημα με το τηλεφωνο ειναι σοβαρο και ειναι να μη σου τυχει γιατι μετά πρεπει να εχεις αρκετη υπομονη..
Δωστους λιγες μερες περιθωριο και λογικα θα το φτιαξουν.10 μερες για αυτους ειναι μικρο περιθωριο να φτιαξουν τη βλαβη..:down:
Ετσι και αλλιως που αλλου θα πας?Θα γυρισεις στον Οτε?Γιατι αν οχι και όλοι οι υπολοιποι στα ιδια επιπεδα εξυπηρετησης ειναι και παντα ελπιζεις να μη σου κατσει η στραβη.
Οσο για το συγχρονισμο μια χαρα εισαι.
Εγω με Αττ-19.5 τις τελευταιες μερες 14.700 πιανω με το ζορι..Συνηθως ειμαι παρακατω..Καποιος γειτονας μαλλον εβαλε και αλλη adsl γραμμη και μου κοψε και αλλο απο το συγχρονισμο :oops:

guzel
13-02-09, 01:52
Κοντά ένα χρόνο έχω dp εκτός ιδιόκτητου.Από τέλη Οκτωβρίου που έφτασε και στα μέρη μας (η HOL μας το ανακοίνωνε πανηγυρικά με τηλέφωνα και μηνύματα), 3-2-09 με αναβάθμισαν στα 24 από 2 που ήμουν, και τηλέφωνο τέλος! Μία συσκευή με φίλτρο φυσικά στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού, η οποία δούλευε κανονικότατα.Έχω ανοίξει θέμα στο οποίο έχουν γύρω στις 7 φορές "ανάθεση σε μηχανικο-αποδοχή" και έχω πάρει τηλ. 3-4 φορές. Λίγο νωρίτερα τους έγραψα ότι αν δεν κάνουν τη δουλειά τους σύντομα αποχωρώ.
Επίσης, συγχρονίζω στα 12,5-13 με att.25 σχεδόν 1,5 χλμ από dslam. Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι λίγο πιο κάτω από την ταχύτητα που θα έπρεπε να έχω, και μάλλον δεν ευθύνονται αυτοί, σωστά;
Ελπίζω να σοβαρευτούν και να φτιάξουν ότι είναι. Δεν έχω όρεξη να φύγω αλλά θα το κάνω σίγουρα αν δεν συμμορφωθούν.
Τελικά είναι να μην σου τύχει και να μην μπλέξεις σε τέτοιες καταστάσεις.

το πιο πιθανο κατα την πιλοτικη λειτουργια της γραμμης σου υπηρξε βλαβη..υπομονη και συνεχισε να τους ενοχλεις

theopan
14-02-09, 22:14
το πιο πιθανο κατα την πιλοτικη λειτουργια της γραμμης σου υπηρξε βλαβη..υπομονη και συνεχισε να τους ενοχλεις

Εφόσον λοιπόν το παραμύθι της "πιλοτικής λειτουργίας", το χρησιμοποιούν ως άλλοθι στη hol, μπορεί (και μάλλον πρέπει) και ο φίλος μας να κάνει το ίδιο και να στείλει τη hol από εκεί που ήρθε, τώρα που είναι νωρίς! Έτσι δεν είναι;

guzel
14-02-09, 22:49
Εφόσον λοιπόν το παραμύθι της "πιλοτικής λειτουργίας", το χρησιμοποιούν ως άλλοθι στη hol, μπορεί (και μάλλον πρέπει) και ο φίλος μας να κάνει το ίδιο και να στείλει τη hol από εκεί που ήρθε, τώρα που είναι νωρίς! Έτσι δεν είναι;

αν το θεωρεις παραμυθι προβλημα σου,
αλλα δεν ειναι... πριν παραδωθει η γραμμη στον πελατη κανουν καποιυς ελεγχους αν υπαρξει βλαβη προσπαθουν να την εντοπισουν και να το διορθωσουν.. πραγματικα πιστευεις η χολ να εχει καποιο αλλο λογο να εχει βλαβη η γραμμη του ? :hmm:

emer
14-02-09, 23:30
αν το θεωρεις παραμυθι προβλημα σου,
αλλα δεν ειναι... πριν παραδωθει η γραμμη στον πελατη κανουν καποιυς ελεγχους αν υπαρξει βλαβη προσπαθουν να την εντοπισουν και να το διορθωσουν.. πραγματικα πιστευεις η χολ να εχει καποιο αλλο λογο να εχει βλαβη η γραμμη του ? :hmm:

Το θέμα είναι ότι λειτουργούσε κανονικότατα. Πιστεύω ότι είναι κάτι τόσο απλό όσο να γίνει ένα κλικ κάπου και να μπει ένα καλώδιο στη σωστή θέση.Δλδ γιατί βλάβη; Από που κι ως που; Την ίδια στιγμή που "αναβαθμίστηκα"; Δεν ξέρω, να το πω αδιαφορία; Ανευθυνότητα; Ή μήπως είναι τόσα πολλά που πρέπει να φροντίσουν να κάνουν που δεν προλαβαίνουν πια;!!

Ας μου πει κάποιος που ξέρει ρε γ@%# τι ακριβώς πρέπει να κάνουν αυτοί οι κύριοι και κάθε άλλοι οποιασδήποτε εταιρίας.Τόσο σπουδαία δουλειά είναι δηλαδή;
Έχουμε γίνει πολύ ανεκτικοί με όλους και με όλα που πληρώνουμε και δεν έχουμε και δεν ξέρω τι φταίει τελικά.
Άκυρό, ξέρω.
Φταίει ο ........ Ο.Τ.Ε. !!!! :p

guzel
15-02-09, 00:51
Το θέμα είναι ότι λειτουργούσε κανονικότατα. Πιστεύω ότι είναι κάτι τόσο απλό όσο να γίνει ένα κλικ κάπου και να μπει ένα καλώδιο στη σωστή θέση.Δλδ γιατί βλάβη; Από που κι ως που; Την ίδια στιγμή που "αναβαθμίστηκα"; Δεν ξέρω, να το πω αδιαφορία; Ανευθυνότητα; Ή μήπως είναι τόσα πολλά που πρέπει να φροντίσουν να κάνουν που δεν προλαβαίνουν πια;!!

Ας μου πει κάποιος που ξέρει ρε γ@%# τι ακριβώς πρέπει να κάνουν αυτοί οι κύριοι και κάθε άλλοι οποιασδήποτε εταιρίας.Τόσο σπουδαία δουλειά είναι δηλαδή;
Έχουμε γίνει πολύ ανεκτικοί με όλους και με όλα που πληρώνουμε και δεν έχουμε και δεν ξέρω τι φταίει τελικά.
Άκυρό, ξέρω.
Φταίει ο ........ Ο.Τ.Ε. !!!! :p

ο καθενας μπορει να νομιζει οτι θελει ..
απο κει και περα να ξερεις εφοσον θεωρεις οτι πατανε ενα κουμπακι: η χολ θα ενημερωσει τον οτε για το προβλημα σου ,αυτος με την σειρα του θα κανει ελεγχο αν βρει βλαβη θα την διορθωσει και ολα αυτα θα τα κανει λιγες ωρες πριν τελειωσει η προθεσμια του;)

theopan
15-02-09, 04:07
πραγματικα πιστευεις η χολ να εχει καποιο αλλο λογο να εχει βλαβη η γραμμη του ? :hmm:

Αφαλώς όχι! Πιστεύω απλά ότι είναι ανίκανη να ανταπεξέλθει...

sdikr
15-02-09, 04:37
σε εχουν σε pstn ή σε voip, αν είναι σε voip θα πρέπει να μπεί πάνω στο ρουτερ,

Ακόμα αν σε έχουν σε pstn ζήτα τους να ενεργοποιήσουν το voip ώστε τουλάχιστον να έχεις τηλέφωνο μέχρι να βρούνε την βλάβη

vampira
15-02-09, 05:03
Αγαπητέ συμφορουμίτη Βάλε τα τηλέφωνα σου πάνω στο ρουτερ στην fon 1 και στην fon 2 και λίγο υπομονή.

sfougis
15-02-09, 14:20
Αν εχει αναψει το λαμπακι του Voip στο router σου τοτε ειναι καιρος να μετακομισει η τηλεφωνικη σου συσκευη... (FON1 - FON2)

protonium
15-02-09, 17:14
...Ακόμα αν σε έχουν σε pstn ζήτα τους να ενεργοποιήσουν το voip ώστε τουλάχιστον να έχεις τηλέφωνο μέχρι να βρούνε την βλάβη

Ώπα φίλε sdikr. Αυτό που γράφεις παραπάνω δεν γίνεται. Είναι άλλου είδους dslam η σύνδεση για voip τηλεφωνία και άλλου είδους για pots. Η αλλαγή και μόνο από το ένα στο άλλο είναι ασύμφορη από θέμα χρόνου κυρίως καθώς πρέπει να δηλωθεί αλλαγή ορίων στον ΟΤΕ για αλλαγή dslam και μπορεί να πάρει όσο και μία κανονική ενεργοποίηση. Αν είναι σε pots κάρτα θα πρέπει να γίνει παραγγελία γραμμής για voip (απλή broadband κάρτα λοιπόν) πάνω στα ίδια όρια για να μην χρειαστεί μικτονόμηση και μετά τα ίδια για επιστροφή σε pots διότι δεν μπορούν να είναι ενεργοί 2 βρόγχοι για μία τηλεφωνική σύνδεση. Από όλο αυτό μόνο χαμένος μπορείς να βγεις. Άσε που είναι πιθανόν η βλάβη να έχει λυθεί πολύ πρίν την ενεργοποίηση της νέας γραμμής.

Φιλικά.

emer
15-02-09, 22:31
Αν εχει αναψει το λαμπακι του Voip στο router σου τοτε ειναι καιρος να μετακομισει η τηλεφωνικη σου συσκευη... (FON1 - FON2)

Το θέμα είναι ότι κι εκεί όταν το βάζω, ναι μεν έχει σήμα αλλά ούτε μπορώ να καλέσω ούτε να με καλέσουν.

emer
16-02-09, 16:00
Λοιπόν, με πήραν τηλ.και μου είπαν ότι είναι ο.κ.
Τώρα μήπως εγώ δεν κάνω κάτι καλά; Τη συσκευή όταν την έχω με το φίλτρο στην μπρίζα δεν λειτουργεί. Μόνο αν την συνδέσω πάνω στο router δουλεύει.
Ξέρει κανείς το πρέπει να κάνω;

grkiwi
16-02-09, 16:11
Τυχερός είσαι που'χεις τηλέφωνο! Εγώ από 8/1 ακόμα παλεύω...!!!
:down:

emeliss
16-02-09, 16:14
...Μόνο αν την συνδέσω πάνω στο router δουλεύει.
Ξέρει κανείς το πρέπει να κάνω;

Να αφήσεις την συσκευή στο router.

emer
16-02-09, 16:23
Εντάξει, τους πήρα τηλ.και μου είπαν ότι πρέπει να στείλω καλώδιο από το router στο splitter κι ετσι θα πάρουν και οι άλλες μπρίζες.


Τυχερός είσαι που'χεις τηλέφωνο! Εγώ από 8/1 ακόμα παλεύω...!!!
:down:

Από τη μέρα που ξεκίνησε η ιστορία έκανα θέμα στα man. tools, σχολίαζα καθημερινά υπήρχε δεν υπήρχε κίνηση και τους έπαιρνα τηλέφωνο κάθε μέρα.

grkiwi
16-02-09, 16:33
Καλά έκανες! Εμένα το έκλεισε κάποιος το θέμα προχθές σχολιάζοντας πως το πρόβλημα λύθηκε!!! Φυσικά δεν έχει λυθεί τίποτα ακόμα, έχω κάνει 892 restarts και update ston fritz! Έχω ακούσει πως έχει πρόβλημα η γραμμή χαλκού και περιμένω απάντηση από ΟΤΕ, θέλει σκάψιμο η υπόγεια καλωδίωση έξω από την πολυκατοικία μου, και το τελευταίο κάνει αναβάθμιση ο ΟΤΕ τις γραμμές στην περιοχή μου!!! Όταν βγει το νέο σενάριο για την γραμμή μου θα σας κρατήσω ενήμερους!!!
Τελικά μάλλον προσπαθούν να με διώξουν από πελάτη...:hmm:

grkiwi
17-02-09, 13:07
Σήμερα μου'ρθε ξανά sms για πρόβλημα χαλκού στην γραμμή μου!!! Το ίδιο ακριβώς sms μου'χε έρθει και στις 9/1/2009!!!
40 μέρες χωρίς τηλέφωνο & internet νομίζω είναι πολλές!!!
Μήπως να καταγήσω τελικά το σταθερό τελείως?
Έλεος πια!!! Αυτή δεν είναι Hellas On Line, είναι Hellas OFF Line...
:down::down::down:

grkiwi
18-02-09, 12:14
Τελικά έκανα αίτηση φορητότητας για ΟΤΕ. Bye bye Hellas Off Line!
Αρκετά άντεξα!
:nono:

@ ADSLgr.com All rights reserved.