PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ (isdn)DSLAMS, ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?



adrianos
11-11-03, 10:54
Εγω παντως πριν 4 μερες πηγα στο οτε-σοπ Αγ Δημητριου και πηρανε ενα τηλεφωνο και μου ειπανε σε μια βδομαδα αναβαθμιση (συγκεκριμενα στις Ηλιουπολης)
Στα κεντρικα οτε (πατησιων 4ος οροφος ) ειπανε εχει παρει διαγωνισμο ο Οτε και περιμενε μετα τον Απριλιο.
Στις Βλαβες ειπανε Απριλιο.....
grrrrrr!! :evil:
Ξερει κανεις τιποτα περι το Θεματος?
ατομα απτον Οτε στο φορουμ εχουμε??

Axilleass
11-11-03, 19:39
Εγω εμαθα -οτε Ν.Σμυρνης- οτι θα μπει η αναβαθμιση μεσα στη εβδομαδα που διανυουμε.. Αλλα : η θυρες που θα προστεθουν ειναι ηδη κατηλημενες λογω των αιτησεων που εκκρεμουν ! δηλ.. χαμος ! Πρεπει να περιμενουμε την επομενη αναβαθμιση η οποια ενας θεος ξερει ποτε θα γινει ετσι που το παει ο οτε !

vagelis
11-11-03, 19:52
παιδιά , το έχουμε πει πολλές φορές .Κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει σύμβαση αναβάθμισης των θυρών .Κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ υπάρχει. Όταν ο ΠΟΤΕ προσθέτει θύρες στα υπάρχοντα dslams δεν είναι από αναβάθμιση ,αλλά στην αρχική σύμβαση της τοποθέτησης των 17900 θυρών σε όλη τη χώρα . Έχει ακουστεί ότι κόβει από περιοχές (κυρίως επαρχίας ) που δεν έχουν ζήτηση και τις μεταφέρει στα μεγάλα αστικά κέντρα . Δεν μπορώ να το επαληθεύσω (ακόμη χε ,χε ) αλλά μου φαίνεται απόλυτα λογικό .

NeK
11-11-03, 21:02
Τι κόβει; Ρε παιδιά απλά 2 εντολές δίνουν από τον υπολογιστή τους και ανοίγουν (αυξάνουν το bandwidth του) ATM για το κάθε DSLAM. Αυτή η υπόθεση μισού λεπτού και χωρίς απολύτως κανένα κόστος για τον ΟΤΕ (έχει όσο ATM bandwidth θελήσει που τώρα απλώς κάθεται) είναι η όλη ιστορία.

Axilleass
11-11-03, 21:14
Βαγγελη το θεμα ειναι οτι για μια ακομα φορα ο οτε εδωσε ρεσιταλ.. αναξιοπιστιας !
Δεν φτανει που ενα μηνα γεμισταν τα παντα , αλλα δεν τσακιζεται να κανει αυτο που πρεπει για να εξυπηρετηθει ο κοσμος. Και δημοσιο -ξεδημοσιο ας το καταλαβουν επιτελους.. ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ -μαλιστα εν σχεση με αλλες χωρες αρκετα ακριβα- και οποιος πληρωνει για μια υπηρεσια την θελει εδω και τωρα ! ουτε σε ενα μηνα ουτε σε 2 βδομαδες ! Τη θελει σημερα, αντε μετα βιας αυριο...
Ετσι οπως παει θα το κλεισει το μαγαζακι του.. Πως θα μπορεσει να ανταγωνιστει ξενες εταιρεις που σιγουρα θα δραστηριοποιηθουν στην χωρα μας στο μελλον ??
Ενα μελος του φορουμ μας ελεγε προχθες οτι στην Ολλανδια τα 384 εχουν 15 € ! κσι σιγουρα δεν κανει ο εκει φορεας 3 τερμινα να τους συνδεσει !
Το εχουν συνειδητοποιησει αυτο οι εργαζομενοι στον οτε, ωστε να κινουν λιγακι πιο σβελτα τα χερια τους και το μυαλο τους ?? (αλλο μερος του σωματος ηθελα να πω . αλλα χαρην της σωστης υποδειξεως του empire, στο σχετικο περι συμπεριφορας ποστ, ειπα να ειμαι πιο συγκρατιμενος.. :) )

Με το να ειναι ενταξει δεν κανουν χαρη σε μας.. Στον εαυτο τους κανουν.. Για να διατηρησουν την δουλεια τους και τις θεσεις τους...

Lunacy
11-11-03, 21:17
Όχι ρε συ eMPiRe... για τις θύρες μιλάμε (ΑΑΑΑΑΑααααχ!) που έχουν γεμίσει (ΑΑΑΑΑΑΑΑααααχ!)... όχι για το ΑΤΜ που μπουκώνει (ακόμα δε με νοιάζει, μια και δεν έχω σύνδεση :P )

Νέα Σμύρνη μέσα στη βδομάδα;;; Για λένε, για λέγε!!! Τώρα... αυτό το "εχουν γεμίσει και οι καινούριες πόρτες" με φοβίζει πολύ όμως...

Axilleass
11-11-03, 21:30
ναι Lunacy αυτα εμαθα απο τους εργαζομενους στον οτε Ν. Σμυρνης , οπου ηταν ιδιαιτερως εξυπηρετικοι και τους αξιζουν ειλικρινα συγχαριτηρια.. (Ας παραδειγματιζονται οι συναδελφοι τους..)

Ειναι πιασμενες και οι επιπλεον θυρες που θα μπουν με την την αναβαθμιση !
Το πιο καλο ειναι οτι αφου το ξερουν απο τωρα (ή μαλλον απο την περασμενη εβδομαδα -τουλαχιστον ) δεν παραγγελνουν μια επομενη αναβαθμιση αλλα περιμενουν να μπει η πρωτη, να δουν με τα ματια τους οτι γεμισε, και μετα να κανουν το αναλογο αιτημα την αρμοδια υπηρεσια !
Τετοια ωραια πραγματα !
Ο προϊσταμενος μιλησε μπροστα μου απευθιας με την αναλογο του στο τεχνικο τμημα.. και το ρεζουμε ηταν ιδιαιτερως απογοητευτικο για την περιπτωση isdn...
Δεν ειπαν ημερομηνιες.. αλλα απο τα λογια τους υποθετω Γεναρη και μετα...

Axilleass
11-11-03, 21:35
Συμβουλη : εγω εχω παραγγηλει μια γραμμουλα pstn.. η οποια θα μπει ομως κατα τον Δεκεμβρη λογο φορτου στα συνεργεια..
Αλλα καθημερινα μπαινω στο οτε-shop και κοιταζω αν υπαρχει διαθεσιμοτητα σε isdn... ποτε δεν ξερεις..

Lunacy
11-11-03, 21:41
Εγώ έχω κάνει αίτηση στις 21/10 και την άλλη μέρα μου είπαν οτι γέμισε. Θα πάρω αύριο να μάθω με κάποιο τρόπο αν είμαι μέσα στην "ουρά"... Παίρνω κάθε 7-10 μέρες από τότε και μου λένε να ξαναπάρω σε 1-2 εβδομάδες. Μου είπαν οτι θα με ειδοποιήσουν όταν γίνει η αναβάθμιση (αλλά το πιστεύουμε αυτό; )... ομως εγω ΚΑΙΓΟΜΑΙ!!! ΘΕΛΩ DSL ΤΩΡΑ!!!!! :evil:

Όσο για την εξυπηρέτηση, δεν... έχω... κάτι... αρνητικό... να... πώ (συγγνώμη αλλά τα καλά ή τα όχι-κακά λόγια για τον πΟΤΕ μου βγαίνουν με δυσκολία :P) αλλά ούτε και τίποτα θετικό (αυτό ήταν πιο εύκολο). Για παράδειγμα, ναι μεν ήταν με το σεις και με το σας, αλλά τους ζήτησα να δω τη σύμβαση και μου είπαν οτι δεν υπάρχει σύμβαση (!!!). Τελικά μου έβγαλαν μια φωτοτυπία την αίτηση και αυτό ήταν... Και αν σκεφτώ και την όλη φάση με τις γεμάτες πόρτες... ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΒΡΙΖΩ!!! :evil:



Συμβουλη : εγω εχω παραγγηλει μια γραμμουλα pstn.. η οποια θα μπει ομως κατα τον Δεκεμβρη λογο φορτου στα συνεργεια..
Αλλα καθημερινα μπαινω στο οτε-shop και κοιταζω αν υπαρχει διαθεσιμοτητα σε isdn... ποτε δεν ξερεις..

Ε, τώρα και αυτό δε γίνεται... άλλος εξοπλισμός, άλλα πάγια, άλλα έξοδα εγκατάστασης... too much.
ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ;;;;;

Οκ... συμβουλή: Επειδή όλοι όσοι καίγονται για dsl, φαίνεται να βάζουν σιγά σιγά PSTN, προβλέπω (πράγμα που, φυσικά, ΔΕΝ θα κάνει ο πΟΤΕ) οτι μέχρι να στην εγκαταστήσουν, θα έχουν γεμίσει οι θύρες PSTN και θα ψάχνεις μπαλκόνι να πέσεις!

Axilleass
11-11-03, 21:53
χαχαχαα ! Εεε ας μη ειμαστε και υπερβολικοι.. Και εμενα μου εκανε την αιτηση ο ιδιος ο δ/ντης.. αλλα μετα χαθηκε ! δεν την εβρισκαν πουθενα ! και εκανα αλλη στο 134 ! (οταν του το ειπα την Δευτερα σχιστικε να ψαχει τα κλασερ να δει τι ειχε συμβει.. αλλα τι να τι κανεις ..) παντως μου φαινεται οτι γινεται μια θετικη προσπαθεια εκει μεσα.. Ας το ελπιζουμε.

Συμφωνα με την δικη μου λογικη (η οποια ομως απεχει μακραν του δημοσιου ! :) )
πρεπει να εισαι μεσα στην αναβαθμιση...
Αν ειναι ετσι οπως καταλαβα μεσα στην εβδομαδα.. αντε αρχες της επομενης πρεπει να σαι οκ..

Axilleass
11-11-03, 22:05
Lunacy :) και αυτο δεν το αποκλειω καθολου !
για αυτο κοιταω παραλληλα και την διαθεσημοτητα σε isdn..

Δεκεμβριο μαστα ! Και το ωραιο ειναι οτι πριν γινει η πληρης εγκατασταση της γραμμης δεν μπορεις να κανεις αιτηση για dsl ! με καμια δυναμη !

Lunacy
12-11-03, 21:06
Ξαναπήρα σήμερα τηλέφωνο, μές'την ευγένεια πάλι, αφού με έκαναν 2-3 πάσες από εδώ και από εκεί, μίλησα με έναν άντρα (πρώτη φορά σε αυτό το νούμερο) και με ρώτησε στοιχεία κ.λπ. και είπε οτι δε μπορεί να κοιτάξει τί γίνεται τώρα (έχω την εντύπωση οτι δεν κατάλαβε ποιό ήταν το πρόβλημα μου) γιατί τους είχε πέσει το σύστημα. Είπε οτι θα με έπαιρνε αργότερα να μου πέι (ζήτησε και κινητό) και στο τέλος πετάει και την κλασική, πλέον, ατάκα
-"Κάνετε τηλεφωνήματα στο εξωτερικό;"
-"Όχι"
-"Καθόλου ή σπάνια;"
-"ΠΟΤΕ!" (αλλά συγκρατήθηκα, μήπως και με εξυπηρετήσει)

Δε με πήρε τηλέφωνο μέχρι τις 15:00 και πήρα εγώ. Το σύστημα ήταν ακόμα πεσμένο και θα ξαναπάρω αύριο (μια και δε βρήκα τον ίδιο). Άντε να δούμε!

Btw, ψήνομαι για Telepassport Surf 384/384 (!) με 70€ το μήνα και να κόψω τον πΟΤΕ (από το 2004, για να κρατήσω τον αριθμό) ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ!!! :twisted:
( http://www.telepassport.gr/TPH_news/sdsl.html )

Axilleass
13-11-03, 05:34
Γειτονααα ! Βρε μια και ειμαστε (υποθετω) κοντα.. δεν συναντιομαστε κανα πρωι να βρουμε και δυο ωραιες (οχι γκομενες :) αυτο αλλη φορα :) ) βρεγμενες σανιδες και να κινησουμε προς τον οτε ?? Μπορει αμα ανοιξουμε κανα-δυο κεφαλια οτετζιδων να μας παρουν επιτελους στα σοβαρα... :)

Για την Telepassport δεν ξερω.. δεν την πολυεμπιστευομαι..μια και ειχαμε βαλει στο γραφειο (τηλεφωνια) και ειχαμε προβληματα.. Αλλα ακουγεται καλο το πακετο...
Το σιγουρο θα ειναι οτι συντομοτατα θα ακολουθησουν κι αλλες εταιρειες στο να προσφερουν και φωνητικες υπηρεσιες μεσα στις γραμμες dsl.. Και τοτε.. θα αποχαιρετησω δια παντως τον αξιαγαπητο οτε.. Ας παει να βρει αλλα κοροϊδα να χρεωνει οτι του κατεβει.

Lunacy
13-11-03, 09:31
ΝΑΙ ΝΑΙ!!! Μπορώ να πάρω ρόπαλο με πρόκες και βραστά αυγά (για τις μασχάλες);; ΠΛΙΙΙΖ!! :twisted:
(Εκτός αν έχεις φορτηγάκι, να κουβαλούσαμε καμία iron maiden)

Πήρα πάλι τηλέφωνο και μου είπαν οτι δεν ξέρουν (τί τους γίνεται) για την αναβάθμιση και οτι σε 10-15 μέρες ΙΣΩΣ να γίνει κάτι. Μετά ρώτησα αν είμαι μέσα σε αυτούς που θα εξυπηρετηθούν με την αναβάθμιση και μου είπε να πάρω στις 14:00 για να κοιτάξει το σύστημα... No comments

Σήμερα, έχεις κάτι να κάνεις; :twisted: :wink:

Axilleass
13-11-03, 10:18
χεχεχε παμεεε ! απανω τουυυςςς ~ !! :)
τι ειναι αυτη η iron maiden ?? κανει μεγαλη ζημια ?? :) :mrgreen:

Οχι σημερα.. γιατι θα βρουν ευκαιρια να μην δουλεψουν σημερα και αυριο..να παμε παρασκευη μεσημερι ωστε να ειναι ..τουμπανο το Σ/Κ !!! :) (αχ, αυτη η κακια μου μερικες φορες.. :) ) Να δουν αυτοι !

14.. θα ειναι η ..ωρα που σχολανε για αυτο σου ειπε να παρεις.. :)

Lunacy
13-11-03, 22:59
Έλα ρε, iron maiden είναι αυτή η (σιδερένια, προφανώς) "πολυθρόνα" που σε δένουν επάνω και... σου κάνει κάτι! (Δεν ξέρω τι... Πάντος είναι για βασανιστήρια :) )

Δίκαιο έχεις... Καλή ιδέα. Να το δοκιμάσουμε σε διακοπές ή κάτι τέτοιο

Μπα, τελικά πήρα και μου είπε (χωρίς να κοιτάξει το σύστημα) οτι πιστεύει οτι σε 15 μέρες θα έχει λυθεί το πρόβλημα (δεν προσδιόρισε ΠΟΙΟ πρόβλημα) και όταν ρώτησα αν θα εξυπηρετηθώ και εγώ από τη ρημάδα την αναβάθμιση, γιατί άκουσα οτι έχει ήδη "γεμίσει" μου είπε "Αντε καλέ, τόσο πολύ πια; Δε νομίζω." :x

(Σημείωση: Να ξαναδώ το Fightclub, για να θυμηθώ πώς φτιάχνουμε "σπιτικά" εκρηκτηκά :roll: )

Axilleass
14-11-03, 05:09
axaxaxxa Ok.. να ενημερωθουμε λοιπον περι των οπλων.. κι απανω τους ! :)

Την πολυθρονα που λες, θα την παρουμε οποσδηποτε... να καθησουμε εκει τπτ διευθυντικα στελεχη (αυτοι αλλωστε εχουν μανια με πολυθρονες, καρεκλες κλπ.. :) ) για να μας εξηγησουν γιατι δυσκολευονται να κανουν τις αναβαθμισεις που πρεπει.. :)

Αγγελια : Παρακαλουντε οσα μελη του φορουμ γνωριζουν απο βασανιστηρια (εξειδικευση σε οτετζιδες θα εκτιμηθει δεοντως :) ) να επικοινωνησουν με εμενα ή τον φιλο Lunacy, για εργασια που θα τελεστει στο παρακειμενο κατ/μα του οτε.
Μεγαλες αποδοχες, θα λαβουν επιπλεον μια γραμμη dsl η οποια θα τους εγκατασταθει ΑΜΕΣΩΣ ! (το τελευταιο θα ισχυσει μονο αν κανουν σωστα την δουλεια τους..) :mrgreen: :mrgreen:

Nick2k2
14-11-03, 05:19
Παιδιά μήπως να ανεβάσω πουθένα το Terrorist Handbook :lol: Έχει μπόλικα κολπάκια εκεί μέσα.Θα μας χρειαστεί λίαν συντόμως όπως την κόβω :D

Axilleass
14-11-03, 05:25
Nick2k2 θα ηταν μια πολυτιμη βοηθεια.. :) :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.