PDA

Επιστροφή στο Forum : FORTHNET - ΙΛΙΟΝ



evagelos
13-02-09, 13:02
Γεια σας παιδιά.

Εχω ΟΝ και θα ήθελα να βάλω FORTHNET.
Είναι κανένας απο περιοχή ΙΛΙΟΝ για να μου πει στατιστικά κλπ.
Ευχαριστώ

Silent Air
13-02-09, 15:52
Τον τελευταιο καιρο εχει γενικα προβλημα η Φορθνετ. Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης δεν ενοιωσα ποτε οτι ημουν με dial-up συνδεση οπως πολλοι συμφορουμιτες εδω μεσα, ομως υπηρχε αισθητη καθυστερηση σε ολα.

evagelos
13-02-09, 17:19
Που βρίσκεσαι;
Απο τηλέφωνο πως πάει;

Silent Air
13-02-09, 18:14
Ειμαι στο νεο ΙΚΑ εαν ξερεις, περιοχη Ριμινι. Οταν πρωτοσυνδεθηκα σε Νταμπλ Πλει εμεινα 4 μερες χωρις τηλεφωνο απο μαλακια του ΠΟΤΕ, εκανα δυο καταγγελιες την δευτερη φορα ζητωντας και τα ονοματα των τεχνικων του ΠΟΤΕ ωστε να κινηθω δικαστικα και μου το εφτιαξαν Κυριακατικα! (πατσαρισμα στον αερα)

Αυτα οσον αφορα την μεταβαση απο ΠΟΤΕ σε Φορθνετ. Τωρα η ποιοτητα του τηλεφωνου ειναι αρκετα καλη, δεν καταλαβαινω διαφορα αλλα δεν ημουν γενικα ποτε πολυ του τηλεφωνου, παντως δεν εχει ουτε ρομποτισμους (σπασιματα στην φωνη) ουτε ηχώ ουτε κατι αλλο εχω παρατηρησει.

Αμερικη για παραδειγαμ που παιρνω συχνα λογω ενος φιλου, πιανω κατευθειαν γραμμη και με καθαρο ήχο.

Το ιντερνετ με τα στατιστικα που βλεπεις στο προφιλ μου εχω δει να κατεβαζει απο torrent μεχρι 1,2 Τον τελευταιο καιρο οπως σου ειπα υπηρχαν γενικα προβληματα με σαφως χειροτερο μπροουσινγκ και κατεβασμα αλλα οχι τοσο τραγικα οσο αλλοι εδω μεσα.

Παντως αυτο που εχω καταλαβει μετα απο ενα χρονο παρουσιας στο συγκεκριμενο φορουμ ειναι οτι οι ADSL συνδεσεις στην Ελλαδα ειναι κατα μεγαλο ποσοστο και θεμα τυχης.

Αλλοι εχουν προβληματα αλλοι οχι. Αν εισαι ευχαριστημενος με την συγκεκριμενη συνδεση και δεν εχεις ιδιαιτερα προβληματα θα σου προτεινα να περιμενεις λιγακι να ξεκαθαρισει το σκηνικο.

........Auto merged post: Silent Air πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Υποψην οτι δεν παιζω καποιο ονλαιν παιχνιδι....

hel
14-02-09, 01:01
Ειμαι στο νεο ΙΚΑ εαν ξερεις, περιοχη Ριμινι. Οταν πρωτοσυνδεθηκα σε Νταμπλ Πλει εμεινα 4 μερες χωρις τηλεφωνο απο μαλακια του ΠΟΤΕ, εκανα δυο καταγγελιες την δευτερη φορα ζητωντας και τα ονοματα των τεχνικων του ΠΟΤΕ ωστε να κινηθω δικαστικα και μου το εφτιαξαν Κυριακατικα! (πατσαρισμα στον αερα)


Ζήτησες ενημέρωση για τη βλάβη και σου έδωσαν ημερομηνίες ?

Billmg81
14-02-09, 10:03
Γεια σας παιδιά.

Εχω ΟΝ και θα ήθελα να βάλω FORTHNET.
Είναι κανένας απο περιοχή ΙΛΙΟΝ για να μου πει στατιστικά κλπ.
Ευχαριστώ

Εγώ μένω Καματερό αλλά το κέντρο που ανήκω είναι στο ΙΛΙΟΝ.Δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα εκτός απ'το τελευταίο διάστημα που υπήρχε ενα γενικό πρόβλημα.Την τελευταία εβδομάδα όλα βελτιώθηκαν & ελπίζω να κρατήσει! Όσο για την τηλεφωνία καμία διαφορά απο του ΟΤΕ. Πότε δεν είχα διακοπή στο τηλέφωνο...χρειάστηκαν 17 ημέρες για να συνδεθώ & ΟΛΑ καλά! Είμαι 15 μήνες στην FORTHnet οπότε θα έλεγα ότι την έχω ζήσει αρκετά & σου μιλάω εκ πείρας! Κάνε την ερευνά σου όμως & σε άλλες εταιρίες που καλύπτουν την περιοχή σου---> πάντως στην προτείνω την FORTHnet για την περιοχή που είσαι! :cool:

baskon
14-02-09, 10:10
Απο προσωπικη εμπειρια θα ελεγα οτι στη περιοχη μας ισως η καλυτερη χωρις κανενα προβλημα ειναι η hol.Εχω εγω και ενας θειος μου και ολη μερα η ταχυτητα κατεβασματος ειναι full.η forthnet ειχε ψιλοπροβληματα τα οποια εχουν βελτιωθει αλλα όχι τελειως.
Επισης εχω δει και μια συνδεση on η οποια πηγαινε αρκετα καλα

evagelos
14-02-09, 11:35
Κοιτάξτε, αυτή την στιγμή έχω ΟΝ και είμαι ευχαριαστιμένος. ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα.
Ολα πάνε σφαίρα.
Αλλα με αυτά που ακούω κάνω την έρευνά μου.
Αυτό που με τραβάει στην forthnet είναι το γεγονός 'οτι μπορώ να χρεισιμοποιήσω τα hot-spot.
Οσον αφορά την HOL, όσο είναι μέσα ο κοκκαλης, δεν του δίνω φράγκο :)

drakd
14-02-09, 21:13
Κέντρο Ιλίου, είμαι συνδρομητής 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, κλειδώνει στα 18900
και η τηλεφωνία άψογη.:oneup::lol::respekt:

ktisg
15-02-09, 12:24
Γειά χαρά,

είμαι 400-500μ απο κέντρο Ιλίου (σε ευθεία),
συνδρομητής 1,5 έτος χωρίς προβλήματα τηλεφωνείας ή Internet (κλειδώνω στα 16000, αν και όταν ξεκίνησα ήμουν στα 22000), κατεβάζω απο ftp πολάπλά αρχειά με 1.2 - 1.5
κάποιες φορές που είχα δισλειτουργείες, ελάχιστες οφείλω να πω (2-3 φορές), το όποιο πρόβλημα αποκαταστάθηκε σε σύντομο διάστημα και χωρίς δική μου παρέμβαση ή κλήση σε ΤΥ της 4net.

ναι θα δήλωνα ικανοποιημένος σαν ένας απλός χρήστης άνω του μετρίου γνώσης περί η/υ.
(δεν είμαι ο σούπερ ντούπερ power user ούτε γνώστης της dsl τεχνολογίας, αλλά ούτε ψάχνω το απόλυτο)

evagelos
15-02-09, 16:23
Thanks παιδιά
Κατάλαβα ότι όλα παίζουν καλά.
Αν κάνω την κίνησή μου θα σας ενημερώσω

hel
15-02-09, 23:24
Κέντρο Ιλίου, είμαι συνδρομητής 3 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, κλειδώνει στα 18900
και η τηλεφωνία άψογη.:oneup::lol::respekt:

Στοιχεία γραμμής από το ρούτερ σου δώσε μας, αν θέλεις.
Και ενημέρωσε το προφίλ σου με περιοχή κλπ.

Silent Air
16-02-09, 11:24
Ζήτησες ενημέρωση για τη βλάβη και σου έδωσαν ημερομηνίες ?


Μου ειπαν οτι δηλωσαν το προβλημα στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ τους ενημερωσε οτι το προβλημα λυθηκε αλλα εγω τηλεφωνο δεν ειχα. Ξανα καταγγελια και αυτη την φορα το εφτιαξαν. Ημερομηνιες δεν εδωσαν, δεν γνωριζαν. Εμεινα μια εβδομαδα χωρις τηλεφωνο, μετα λυθηκαν ολα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.