PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με Zyxel P-660HW-T1 v2



Achillx
13-02-09, 17:44
Γεια σας...

Πριν 1 μήνα αγόρασα το Zyxel P-660HW-T1 v2 ύστερα από παρότρυνση φίλων..μου είπαν ότι είναι σαφώς καλύτερο από το linksys που είχα..
Το πρόβλημα που ήθελα να λύσω που μου είχε σπάσει τα νεύρα ήταν τα άπειρα disconect που είχα και το πόσο δύσκολο ήταν να ξανακάνω connect..
Με το Zyxel κανένα πρόβλημα!! αλλά...

έχω προβλήματα 1.με το wireless και 2.με το client list..

1.ανοίγω το Laptop βρίσκει το δίκτυο μου κάνει connect, βλέπει το τοπικό μου δίκτυο(και τους υπολογιστές μου)αλλά δεν με βγάζει στο internet ενώ είναι online το Zyxel! αν την ίδια στιγμή το συνδέσω με καλώδιο utp όλα μια χαρά! Φυσικά και ο desktop μου την ίδια στιγμή έχει δίκτυο που είναι με καλώδιο συνδεδεμένος!
Άμα κάνω disconnect 2-3 φορές από το Zyxel μπόρει και να με βγάλει στο internet!

2.Το client list δεν ενημερώνετε σχεδόν ποτέ! δείχνει στο status το πράσινο λαμπάκι για ένα laptop ενός φίλου που ήρθε και έφυγε πριν 2 μέρες!!!!!Το ίδιο και με όλα τα pc. και να τα έχω κλείσει δεν γίνετε γκρι το "λαμπάκι" και φυσικά κρατάει δεσμευμένη και την ip που τους είχε δώσει!!

3. Τώρα το θυμήθηκα! Στα καλά καθούμενα κάνει disconect από το router και ξανά connect!(όχι μόνο το δικό μου laptop..αλλά όλα!)κάπου κάθε 25λεπτά...δεν ξέρω..έχει να κάνει με το reauthentication time? αλλά είναι στα 2000..δλδ 33λεπτά!

firmware update έχω κάνει [V3.40(APR.3) | 08/06/2008]

Τι να κάνω ρε παιδιά..έχω κάνει λάθος σε κάποια ρύθμιση ή είναι βλαμμένο το router μου?!!

eski
15-02-09, 11:43
Κατι δε παει καλα με το Wirelles στα Zyxel.To δικο μου Ρ-661 οταν συνδεομαι ασυρματα (laptop, PS3, psp, DS) κανει συνεχως disconnect. Eχω δοκιμασει 4 και ολα κανουν το ιδιο.
Δεν υπαρχει και FW για το δικο μου ακομα. Στο μαγαζι οπου εχω το ιδιο δεν εχω προβλημα.
Σπιτι πιανω 15Mb-1Mb και το mode ειναι LLC, στο μαγαζι 4Μb-256Kb με mode VC-MUX
Kατα τ' αλλα εχουν τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις.
Αναγκαζομαι και παιρνω κολομπαρια ασυρματο Internet απο το γειτονα..

dpa2006
15-02-09, 22:23
δοκιμασε να συνδεθεις με αλλες wi-fi καρτες δικτυου (δανεικες) για να συγκρινεις(usb/pcmcia).
πιθανον να φταιει το ZyXEL,αλλα και οι καρτες δικτυου.ειδικα σε laptop καλυτερη συμπεριφορα δειχνουν οι pcmcia.
ισως στο διορθωσει.:hmm:

stefanos_79
15-02-09, 23:08
1.Δοκίμασε να βάλεις χειροκίνητα ip και default gateaway.Στο client list καλο ειναι να τικαρεις το Reserve για τις ip των υπολογιστών σου εφόσον εχεις τις κάρτες σε automatic ρυθμίσεις.
2.Ανανέωση κάνει μόνο όταν κάνεις ρεσταρτ το μοντεμ.Έχει cache που λογικα κρατάει τους συνδεμενους υπολογιστές
3.Εγω δεν έχω χάσει ποτέ το δικτυο μου,Εχω αφησει τις default τιμές ReAuthentication Timer 1800 Idle Timeout 3600 Group Key Update Timer 1800
Δεν ξερω τι μπορει να συμβαίνει στο ασυρματο του αλλά εγω με το ιδιο firmware που εχεις δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα .Εγω συνδεθει στο ιντερνετ ταυτοχρονα με το AsusEEEPC1000H,Nokia N82,PSP και με εναν αλλο υπολογιστή με Sweex Wifi καρτα.Σε όλα έδωσε ip και όλα μπηκαν ιντερνετ απροβλημάτιστα

eski
16-02-09, 08:19
Στο δικο μου οτι και να συνδεθει στο ασυρματο μετα απο λιγο πεφτει το adsl.
Eχει συμβει με πανω απο 20 διαφορετικα laptop, PS3,psp κλπ.
Και με ιp καρφωμενη απο μενα.
Πιστευω οτι ειναι bug σχετικα με το LLC

Achillx
21-02-09, 23:56
Hello!

Στεφανε(_79) reserve εχω κανει τις ip για τα δικα μου μηχανηματα!
το προβλημά μου παρουσιαζετε και στα 3 μηχανηματα που εχω δοκιμασει..3 Laptop, 2με ενσωματωμενει και 1 με pcmcia...
Eksi..δεν εχω προβλημα με το dsl..ισα ισα που εφτιαξε σε σχεση με το lynksis..

Αλλα ρε γαμωτο ουτε μουσική απο τον lan HDD που εχω δεν μπορω να ακουσω...καθε 4-5 τραγουδια σταματαει γιατι εχω κανει disconnect απο το zyxel και μετα απο 10sec ξανα ολα ενταξει..!!

eski
22-02-09, 07:53
Eπειδη δεν ακους και ρωτας και τους αλους σου επαναλαμβανω πιο λιανα
Δε κανει disconnect το ADSL αλλα restart για αυτο χανεις και το μουσικο δισκο σου
Ακομα και με ξεβρακωτο Wlan θα εχεις restart
Δοκιμασε το εξης: μη συνδεσεις τπτ στο Wlan (ή καντο disable) και δουλεψε μονο με καλωδιο ethernet.
Θα δεις οτι δε θα κανει ποτε disconnect (restart για την ακριβεια)

Achillx
26-02-09, 02:15
Eksi δεν ξερω τι ειναι το "ξεβρακωτο" Wlan και δεν καταλαβα τι δεν ακουσα?!

επισεις εγραψα "καθε 4-5 τραγουδια σταματαει γιατι εχω κανει disconnect απο το zyxel" οποτε δεν μιλησα για dsl...αφου ειπα απο την αρχη οτι ολα μια χαρα με το dsl...

και τελος η λύση του ολα με utp καλωδιο δεν ειναι λυση παρα συμβιβασμος...δεν γινεται να εχω 3 laptop μεσα στο σπιτι με 3 καλωδια να τρεχουν παντου!!

eski
26-02-09, 09:24
Σου εχω καλα νεα.
Επειδη ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα τη λυση την εδωσε ο φιλος lechuck μ΄αυτο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=274114)το εξαιρετικο post.

Αντιγραφω
Αφου λοιπον κανεις telnet στο router απο γραμμη εντολων
telnet 192.168.x.x
δινεις τα παρακατω:

ras> sys general load 1
ras> sys general bridge on
ras> sys general save

Για να διαχωρισετε ξανα τα δικτυα μεταξυ τους γραφετε αντιστοιχα
ras> sys general load 1
ras> sys general bridge off
ras> sys general save

Ηδη εδω και 5 μερες βλεπω επιτελους ασυρματα το δικτυο του σπιτιου μου

Ξεβρακωτος=Ξεκλειδωτος δηλ. σημειολογικα=γυμνος στις p0uts3s

Achillx
27-02-09, 06:10
Το έκανα...μαλλον!

με το putty εκανα Telnet στο 192.168.1.1 και εδωσα με την σειρα:

sys general load 1
sys general bridge on
sys general save

και εβγαλε μετα μηνυμα general save ok

για να δουμε!!

eski
27-02-09, 13:02
Περιμενω ανυπερθετως...

Achillx
28-02-09, 17:33
Τίποτα τελικά!

Αυτό που περιγράφει ο lechuck νομίζω ότι υπάρχει σαν επιλογή μέσα στο zyxel... http://i291.photobucket.com/albums/ll291/Achillx/zyxel.gif
κάποια άλλη πρόταση?

stefanos_79
28-02-09, 18:52
Τι να σου πω ρε φίλε...:sorry:Δοκίμασε να αλλαξεις το κανάλι εκπομπής και την κωδικοποίηση-ασφάλεια του Wifi.ισως στρωσει ετσι

Achillx
01-03-09, 16:03
Καλημέρα απο την καρναβαλουπολη!

Στεφανε τα έκανα και αυτα πρην στραφω στο forum..
επεξα με μερικα καναλια μηπως και εχει παρεμβολες απο αλλα γειτονικα δυκτια αλλά φυσικα δεν εγινε τπτ!!
και το ιδιο με την κωδικοποιηση...μεχρι και ελευθερο το ειχα αλλά τπτ!

Λέτε να το στήλω στη μαμά του?:hmm:

ChrisGa
03-03-09, 23:10
Έχω και γω το ίδιο router εδώ και 5 μέρες και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.Με κάνει δηλαδή disconnect στα καλά καθούμενα από το ασύρματο δίκτυο.Το κάνει περίπου 3-4 φορές την ημέρα και όχι σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα.Είναι πολύ σπαστικό ιδιαίτερα όταν παίζω online.Συνδέομαι με 2 διαφορετικά laptop και ps3.Το firewall είναι απενεργοποιημένο και έχω ενεργοποιήσει και το upnp.Δοκίμασα να αλλάξω και γω κανάλι, έκανα και update το firmware αλλά τίποτα.To intenet πάντως δεν νομίζω να κόβεται.Πήρα σήμερα το service(Sima digital) και μου είπαν πρώτη φορά ακούω πρόβλημα στο wireless στο συγκεκριμένο modem.Φερ' το μου λέει εδώ να το δοκιμάσουμε.Τι να πω;Και να φανταστείς οτι άλλαξα λόγο disconnections ένα sagem router που μου είχε δώσει ο ΟΤΕ, το οποίο βέβαια είχε παραγίνει το κακό τελευταία...Η είμαι πολύ άτυχος...Η δεν ξέρω...Να σε ρωτήσω κάτι......Όταν κάνεις ping το ρούτερ με την εντολή -t τι στοιχεία σου βγάζει;Γιατί εμένα εκεί που βγάζει άσους και δυάρια ξαφνικά πετάει και κάτι 72ms 49ms....Είναι λογικό αυτό?

Achillx
04-03-09, 23:13
ChrisGa 1-2ms μου κάνει πάντα...

Κανε και εσυ 1 test...εχε και καποιο pc συνδεδεμενο με καλωδιο και οταν σε κανει disconect απο το wireles δες απο το pc με το καλωδιο αν ειναι ολα οκ(που θα είναι βεβαια!!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.