PDA

Επιστροφή στο Forum : Είμαι τόσο άτυχος?



ownagE_
12-12-05, 21:44
Λοιπόν όπως εχω post-αρει και αλλου πηρα το HOL Broadband 384 6+6 στις 2 του μήνα από το Multirama της περιοχής.
Σήμερα έχει 12 και λέω: "Τι γίνεται ? Ούτε ένα τηλέφωνο απο HOL ούτε τίποτα?"
Δεν μπορούσα να περιμένω αλλο :twisted:

Παίρνω τηλέφωνο στη HOL και τι ακουω!?
"Το FAX είχε blockαρει και δεν πήραμε την αιτηση σας!!!" :cry: :evil:

Καλα ειμαι τοσο άτυχος πια?

Και ο προηγούμενος ISP μου εκανε 1 μηνα για ενεργοποιηση για μια αλλη βλακία τους...

Σας συμβουλεύω να κοιτάξετε μήπως και η δική σας αίτηση δεν πήγε και περιμένετε αδικα.

Τα σχόλια δικά σας :thumbdown

Υ.Γ.: Η αίτηση θα ξανασταλεί την επόμενη μέρα. Ελπίζω αυτή τη φορά να φτασει :mad:

gorgee
13-12-05, 00:01
οταν το στηλεισ παρε τηλ. να σου πουν αν το βλεπουν και αν σου αρχισουν τα με μου πεσ να σε συνδεσουν με αλον πολητη να δεισ πως θα νοιαστουν :ΡΡΡΡ

MNP-10
13-12-05, 05:15
Σκεψου για να μπλοκαρε το fax τι πολεμος γινεται :D

NoYmErOs
13-12-05, 11:09
Σκεψου για να μπλοκαρε το fax τι πολεμος γινεται :D

παραμύθια είναι.. για ενα fax 2-3 μέρες πίσω για αυτούς είναι κέρδος αφού έτσι θα πάρουν περισσότερες αιτήσεις..

MNP-10
13-12-05, 12:39
Μπα, μη το λες.. ειχα παει απ'τα γραφεια το σαββατο και ειδα με τα ματια μου σε κατι χαρτοκουτες, φακελους ασπρους και παχιους που πρεπει να ναι οι αιτησεις που τους ερχονται απο συνεργατες. Πολυ πραμα.. Και το τηλεφωνικο κεντρο δουλευε συνεχεια.

papajohn
13-12-05, 13:18
Και εμένα που η αίτηση μου στάλθηκε απο την HOL στο ΟΤΕ 1η Δεκεμβρίου, πάλι φως δεν έχω δει! Ενα παιδι μάλιστα στον ΟΤΕ μου είπε "Τις συνδέσεις αυτές των πακέτων σκόπιμα τις αφήνουν τελευταίες" προς όφελος των κανονικών μέσω ΟΤΕ που τις ενεργοποιούν σε 3-5 μέρες...

NoYmErOs
13-12-05, 14:26
Εσεις ρε παιδια αν είχατε μια τέτοια επιχείρηση ποιές θα προοθούσατε ? καλά κάνει (εδώ) ο ΟΤΕ ..αφού οι ISPs αδιαφορούν.

didisies
13-12-05, 15:00
Τα φαξ χανονται γιατι τα λαμβανουν αύλα (σε αρχεια) και οχι σε χαρτια!
Απο τα πολλα αρχεια κολλαει ο server τους!

ownagE_
13-12-05, 15:26
Ρε παιδιά είχα νευριάσει τοσο που ήμουν ετοιμος να τους πω: FAX OFF :D

stathis argitis
13-12-05, 15:40
Παιδιά κι εγώ είχα τι ίδιο πρόβλημα. Είχα στείλει την αίτηση 6/12 το fax χάθηκε λόγω προβλήματος στον fax server ο οποίος μετατρέπει τα fax σε acrobat documents (pdf)
και μετά βάση του κωδικού συνεργάτη πάει στον πωλητή.
Στισ 6/12 χάθηκαν πολλές αιτήσεις.

customer
13-12-05, 16:35
Ακριβώς τα ιδια και εγω. Την περασμενη εβδομαδα χαθηκε και το δικο μου FAX. Kαι μαλιστα στις 6/12. Mετα απο πολυ ψαξιμο, εγινε επαναπροωθηση του FAX. Το Σαββατο(????) πηρα mail της HOL, οτι εγινε η αιτηση παροχης στον OTE. Σημερα πηρα στον ΟΤΕ και κανεις δεν ξερει τιποτα. Δυσκολο πραμα το ADSL βρε παιδια μου.

ownagE_
13-12-05, 17:52
Καλύτερα μην ψάχνεις στον ΟΤΕ αφού η γραμμή δεν είναι στο όνομά σου!
Αφού με το καλό προωθήθηκε στον ΟΤΕ λιγη υπομονη ακόμα.
Εγώ τι να πώ που ακόμα δεν εχω στείλει την αιτηση γ*μω τα FAX τους :evil:

JoeBar
13-12-05, 22:49
Εσεις ρε παιδια αν είχατε μια τέτοια επιχείρηση ποιές θα προοθούσατε ? καλά κάνει (εδώ) ο ΟΤΕ ..αφού οι ISPs αδιαφορούν.
Ακριβώς. Θα συμφωνήσω μαζί σου!
Ασε που το να παίρνεις στον ΟΤΕ ρωτώντας για την γραμμή σου είναι άτοπο μιας και δεν έχεις καμία δικαιοδωσια επάνω της αφού έχεις εξουσιοδοτήσει τον εκάστοτε isp να την διαχειριστεί. Το βρίσιμο εκεί λοιπόν... ;)

papajohn
14-12-05, 00:42
Παιδία, αυτή η λογική επεκτεινόμενη μπορεί να οδηγήσει στο εξής:
"Αφου εγω ο ΟΤΕ παρέχω υπηρεσίες φωνής, γιατι να αφήσω τρίτες εταιρίες να περέχουν νέεες υπηρεσίες που ξεσκίζουν τις δικές μου (VoIP); Ας ρυθμίσω τα DSLAMs λοιπόν όπως με βολεύει"

Όταν ζητάω DSL στη γραμμή μου, είτε άμεσα είτε μέσω τρίτου και στις δυο περιπτώσεις είμαι πελάτης του ΟΤΕ. ΤΙ σχέση έχει αν την παίρνω χονδρική μέσω ενός ISP η λιανική άμεσα; Αυτό λέγεται κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης στην αγορά και είναι προ πολλού κατακριτέο...

sdikr
14-12-05, 01:16
Παιδία, αυτή η λογική επεκτεινόμενη μπορεί να οδηγήσει στο εξής:
"Αφου εγω ο ΟΤΕ παρέχω υπηρεσίες φωνής, γιατι να αφήσω τρίτες εταιρίες να περέχουν νέεες υπηρεσίες που ξεσκίζουν τις δικές μου (VoIP); Ας ρυθμίσω τα DSLAMs λοιπόν όπως με βολεύει"

Όταν ζητάω DSL στη γραμμή μου, είτε άμεσα είτε μέσω τρίτου και στις δυο περιπτώσεις είμαι πελάτης του ΟΤΕ. ΤΙ σχέση έχει αν την παίρνω χονδρική μέσω ενός ISP η λιανική άμεσα; Αυτό λέγεται κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης στην αγορά και είναι προ πολλού κατακριτέο...

Οχί, με 512 γραμμη *που δεν έχει πρόβλημα με τα πακετα* το voip είναι μια χαρα

maik
14-12-05, 02:00
Όταν ζητάω DSL στη γραμμή μου, είτε άμεσα είτε μέσω τρίτου και στις δυο περιπτώσεις είμαι πελάτης του ΟΤΕ. ΤΙ σχέση έχει αν την παίρνω χονδρική μέσω ενός ISP η λιανική άμεσα; Αυτό λέγεται κατάχρηση της δεσπόζουσας θέσης στην αγορά και είναι προ πολλού κατακριτέο...

Λαθος μεγαλο . Ζητας το adsl λιανικως απο μια εταιρεια χονδρικης που συναλασετε με τον ΟΤΕ.
Παραγγελνεις απο ενα καταστημα κατι που δεν υπαρχει εκεινη την στιγμη και σου λενε θα στο φερουμε σε 10 μερες πχ .Αν αργησουν δεν απευθυνεσαι στην εταιρεια κατασκευης αλλα στο καταστημα που εκανες την παραγγελια.

customer
14-12-05, 02:55
Παντως, επειδη συνεχιζουμε να ειμαστε πελατες του ΟΤΕ, εχει την υποχρεωση να απαντησει τουλαχιστον τι ειδους γραμμη εχουμε. Εγω γι αυτο πηρα τηλεφωνο,μηπως μου δωσανε δηλ. γραμμη και δεν το πηρα χαμπαρι, για διαφορους λογους.(ασχετίλα, βλαβη μοντεμ κλπ) Τωρα για τη αιτηση βλεπουμε. Εκει θα εχει πεσει τωρα στις γιορτες πανικος με το ADSL, την αίτησή μου θα βρούνε? Ασε που μπορει και αυτη η αιτηση να ειναι αυλη σν τα FAX της HOL . Mαλλον εκτος απο το τηλεφωνικο ψαξιμο, χρειαζεται και αρκετη υπομονή.

ownagE_
14-12-05, 15:51
Παντως, επειδη συνεχιζουμε να ειμαστε πελατες του ΟΤΕ, εχει την υποχρεωση να απαντησει τουλαχιστον τι ειδους γραμμη εχουμε. Εγω γι αυτο πηρα τηλεφωνο,μηπως μου δωσανε δηλ. γραμμη και δεν το πηρα χαμπαρι, για διαφορους λογους.(ασχετίλα, βλαβη μοντεμ κλπ) Τωρα για τη αιτηση βλεπουμε. Εκει θα εχει πεσει τωρα στις γιορτες πανικος με το ADSL, την αίτησή μου θα βρούνε? Ασε που μπορει και αυτη η αιτηση να ειναι αυλη σν τα FAX της HOL . Mαλλον εκτος απο το τηλεφωνικο ψαξιμο, χρειαζεται και αρκετη υπομονή.

www.adsl.gr
Πάτα "Management Tools" μετά "My Account" και βάζεις username και password που σημείωσες στην αίτηση. Αν δουλέψει εχουν την αίτηση σου, αν όχι δοκίμασε τα άλλα username που σημείωσες. Αν και παλι δεν δουλέψει παρε στην HOL και ρώτα αν πήραν την αίτηση σου!

Btw - Μια και εγώ ξεκίνησα το topic (:P) πήραν επιτέλους την αίτηση μου, μου ενεργοποίησαν το Account και τώρα περιμένω DSL Line που όπως μου είπαν έδωσαν την αιτηση μου στον υπευθυνο που θα την στειλει στον OTE... :thumb_dup

Edit: DSL Πρόσβαση μέχρι 14-12-06 :D

JoeBar
14-12-05, 21:07
Αντε καλορίζικος! :D

siemos
15-12-05, 00:56
Γεια χαρα κι απο εμενα.Χαιρομαι που μπηκα σε αυτη την κοινοτητα και ποιο πολυ χαιρομαι για ολες τις πολυτιμες πληροφοριες απο ολους.
Η δικια μου εμπειρεια ειναι η εξης.Εκανα αιτηση στην HOL 6/12 για 512.Η γραμμη μου ενεργοποιηθηκε απο τον ΟΤΕ 13/12 και σημερα 14/12 μου ηρθε το FRITZ BOX Fon(Ειμαι over ISDN).Το υπεροχο ειναι οτι κατεβαζω με Bitcomet σταθερα στα 53-57 kb/sec.Εχω παθει πλακα.Μπραβο στη HOL και στα οχι πιτταρισμενα ακομα DSLAM του ΟΤΕ(Περιοχη Ιωαννινων).Επισης για οσους θελουν να ανοιξουν ports στο συγκεκριμενο modem ενας πωλητης της HOL μου εδωσε την λυση μεσω του γνωστου site www.portforward.com.Στο section με τα modems εχει μονο ενα fritz.Τα settings ομως ειναι ιδια.Απλα τα αντιγραφετε βημα-βημα και port open!Ελπιζω να φανηκανε χρησιμα ολα αυτα και sorry σαν newbie αν εγραψα κατι που ειχε ξαναγραφτει.

NoYmErOs
15-12-05, 15:30
siemos ο τεχνικός αυτός ..είναι μάλλον μέλος του site :lol:

καλώς ήρθες :thumb_dup

ownagE_
15-12-05, 18:05
Αντε καλορίζικος! :D

Thanks :thumbsup1
Αλλά δεν περνάνε οι μέρες γαμώτο :p

papajohn
15-12-05, 19:32
Εκανα αιτηση στην HOL 6/12 για 512.Η γραμμη μου ενεργοποιηθηκε απο τον ΟΤΕ 13/12 και σημερα 14/12 μου ηρθε το FRITZ BOX Fon(Ειμαι over ISDN).Το υπεροχο ειναι οτι κατεβαζω με Bitcomet σταθερα στα 53-57 kb/sec.Εχω παθει πλακα.

Και εγω έχω πάθει πλάκα επίσης!! Περιμένω απο τις 29/11 και ακόμα η γραμμή μου είναι νεκρή... :evil: :evil: Και χουν και απεργία χθές και σήμερα!!!

customer
17-12-05, 02:11
Ok, και η γραμμη μου. Ενεργοποιήθηκε σημερα η 384, και το download εφθασε ακομα και στα 37kb/sec σταθερα.

ownagE_
17-12-05, 10:29
Ok, και η γραμμη μου. Ενεργοποιήθηκε σημερα η 384, και το download εφθασε ακομα και στα 37kb/sec σταθερα.

Nice :cool:
Αντε μέχρι Παρασκεύη θα έχω κι εγω (ελπίζω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.