PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση router με conn x



emantsik
14-02-09, 00:19
Κατ αρχήν sorry αν έχω τοποθετήσει σε λάθος topic το ερώτημα που είναι: Στο γραφείο έχω μια σύνδεση adsl connx 1mbit isdn με modem sagem που δουλεύει ΟΚ.Στο σπίτι μου έχω σύνδεση adsl pstn forthnet 1mbit την οποία αναβάθμισα στα 24 mbit και μου έστειλαν 1 router της thomson το οποίο προσπάθησα να το συνδέσω με το connx,κάτι το οποίο ήταν αδύνατο (δεν έβλεπε καν την γραμμή adsl).Όταν το σύνδεσα στο δίκτυο forthnet δούλεψε ΟΚ χωρίς κανένα πρόβλημα.Προκειμένου να έχω ασύρματο δίκτυο και στο γραφείο αγόρασα ένα router της airties ,το μοντέλο rt- 205 ,το οποίο προσπάθησα να το συνδέσω στο connx χωρίς επιτυχία (δεν έβλεπε πάλι την γραμμή adsl).To ίδιο router,προκειμένου να το δοκιμάσω, το συνέδεσα με επιτυχία στην pstn γραμμή (forthnet). Σημειωτέον ότι και τα 2 μόντεμ είναι και για adsl γραμμές.Το ερώτημα μου είναι αν χρειάζεται να κάνω τίποτα ιδιαίτερες ρυθμίσεις προκειμένου να συνδεθώ με το connx.

sdikr
14-02-09, 00:22
το λες και μόνος σου, Pstn vs isdn δεν δουλέυουν η αλλαγές που κάνεςι γιατί απλά δεν είναι συμβάτες

emantsik
14-02-09, 14:15
Δηλ. πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις διαφορετικές ή τα συγκεκριμένα router δεν κάνουν για isdn γραμμή.Πάντως το airties το λέει ξεκάθαρα πως είναι και για τις δυο γραμμές (μάλιστα έχει και isdn splitter καθώς και οδηγίες για το πως θα συνδεθεί σε isdn τις οποίες ακολούθησα πιστά).

maik
14-02-09, 23:09
Δηλ. πρέπει να κάνω κάποιες ρυθμίσεις διαφορετικές ή τα συγκεκριμένα router δεν κάνουν για isdn γραμμή.Πάντως το airties το λέει ξεκάθαρα πως είναι και για τις δυο γραμμές (μάλιστα έχει και isdn splitter καθώς και οδηγίες για το πως θα συνδεθεί σε isdn τις οποίες ακολούθησα πιστά).

το airties ρυθμιζεται για isdn ειτε για pstn. μαλον κατι δενκανεις σωστα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.