PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη απο Vivodi σε...?



TheCondor
12-12-05, 22:21
Καλησπερα :D

Ειπα τωρα στις γιορτες να αλλαξω isp γιατι πλεον δεν παει αλλο, ειλικρινα. Εδω και παρα πολυ καιρο ( πανω απο εξαμηνο ) η μεγιστη ταχυτητα που εχω δει ειναι γυρω στα 17 με 18 max. Εχω vivodi μεσω ΟΤΕ.

Μεχρι τωρα δεν εκανα τιποτα γιατι πολυ απλα με καλυπτε για αυτα που ηθελα, αλλα πλεον αρχιζω και κουραζομαι ( ενα torrent να κατεβαζει δεν μπορω να κανω surfing :haha ) και ειπα να αλλαξω μιας και παει απο το κακο στο χειροτερο. ( α ρε vivodi, στις αρχες εβλεπα 48αρια ακατεβατα και τωρα ουτε καν 20 :evil: )

Η ερωτηση ειναι η εξης. Τι provider προτεινετε? Ειμαι στα γλυκα νερα, δεν θυμαμαι σε ποιο dslam πεφτω.

Απο λεφτα μπορω μεχρι και 50-60 ευρω το μηνα. Με τοσα λεφτα παω για 512kbps αν δεν με απατα η μνημη μου. Κατι φιλαρακια που εχουν Οtenet εχουν τρελες ταχυτητες απο οτι μου λενε, εδω και πολλους μηνες, αλλα εχω ενα κολλημα και θα ηθελα την otenet ως την εσχατη λυση. ( οι λογοι ειναι γνωστοι πιστευω :thumbdown )

Ειναι κανεις απο εδω κοντα με καλη εμπειρια απο τον isp του μπας και δουμε ασπρη μερα? :p

Ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγεθος του post.

sdikr
12-12-05, 22:35
Δυστήχως θα σε "χαλάσω"
μάλλον το πρόβλημα σου ειναι στο dslam, φυσικά μπορείς να δοκιμάσεις πρώτα demo απο άλλον isp ωστέ να δεις τι παίζει

TheCondor
12-12-05, 22:46
Aφου ενας φιλος μου με Οtenet στο ιδιο dslam με το Ondsl κιτ πιανει 40αρια!

Και ενας αλλος στην Παιανια ( μου φαινεται το κεντρο ιδιο ειναι ) πιανει πολυ καλες ταχυτητες!

Μπορω να παρω απο κανενα περιπτερο καρτα για dsl και να δοκιμασω? ( η ειναι μονο για pstn-isdn ? )

Υ.Γ. ευχαριστω για το move

theodoros2004
12-12-05, 23:08
Aφου ενας φιλος μου με Οtenet στο ιδιο dslam με το Ondsl κιτ πιανει 40αρια!

Και ενας αλλος στην Παιανια ( μου φαινεται το κεντρο ιδιο ειναι ) πιανει πολυ καλες ταχυτητες!

Μπορω να παρω απο κανενα περιπτερο καρτα για dsl και να δοκιμασω? ( η ειναι μονο για pstn-isdn ? )

Υ.Γ. ευχαριστω για το move

Οχι οι καρτες ειναι και για ADSL οποτε μπορεις να παρεις να δοκιμασεις!!!

TheCondor
12-12-05, 23:13
Οχι οι καρτες ειναι και για ADSL οποτε μπορεις να παρεις να δοκιμασεις!!!

Ευχαριστω! :yahoo:

Εφυγα για το περιπτερο :cool:

TheCondor
13-12-05, 02:15
Πηρα της Altec μια των 5 ευρω να δω τι γινεται.

Κατι ασχετο, μηπως ξερει κανεις πως ειναι τα passwords της vivodi? ( το στανταρ μερος, το αλλο το θυμαμαι ) δηλαδη username@ ????

Γιατι ειναι σε σημειο που δεν μπορω να το δω αυτη τη στιγμη, και σε περιπτωση που κανω καμια πατατα με την καρτα να συνδεθω παλι με την vivodi.

nrg_polini
13-12-05, 03:57
Πηρα της Altec μια των 5 ευρω να δω τι γινεται.

Κατι ασχετο, μηπως ξερει κανεις πως ειναι τα passwords της vivodi? ( το στανταρ μερος, το αλλο το θυμαμαι ) δηλαδη username@ ????

Γιατι ειναι σε σημειο που δεν μπορω να το δω αυτη τη στιγμη, και σε περιπτωση που κανω καμια πατατα με την καρτα να συνδεθω παλι με την vivodi.

Παρε τηλ να τους ρωτησεις.

TheCondor
13-12-05, 04:42
Ασχημα νεα......:(

Ιδιες ταχυτητες πιανω με την καρτα της ACN :(

Πιτα το dslam παιδες :cry:

TheCondor
13-12-05, 05:03
Aν απο 384 παω σε 512 η και 1024 ( λεμε τωρα ) θα υπαρχει το ιδιο προβλημα με τις ταχυτητες? Κανονικα δεν ειναι διαφορετικες οι πορτες για καθε ταχυτητα?

apok
13-12-05, 11:27
Πηρα της Altec μια των 5 ευρω να δω τι γινεται.

Κατι ασχετο, μηπως ξερει κανεις πως ειναι τα passwords της vivodi? ( το στανταρ μερος, το αλλο το θυμαμαι ) δηλαδη username@ ????

Γιατι ειναι σε σημειο που δεν μπορω να το δω αυτη τη στιγμη, και σε περιπτωση που κανω καμια πατατα με την καρτα να συνδεθω παλι με την vivodi.

username@dsl_service.vivodi

nnn
14-12-05, 00:50
Aν απο 384 παω σε 512 η και 1024 ( λεμε τωρα ) θα υπαρχει το ιδιο προβλημα με τις ταχυτητες? Κανονικα δεν ειναι διαφορετικες οι πορτες για καθε ταχυτητα?
Είναι διαφορετικό το διαθέσιμο bandwidth.
Για αρχή πήγαινε σε 512(άλλωστε η διαφορά τιμής από 384 είναι μικρή)και αν δεν σε ικανοποιεί πέρασε και εσύ στο club του 1 Mbit :D .

TheCondor
14-12-05, 03:04
Παιδια μετα απο εναν γολγοθα να προσπαθω να βρω το password του modem ( δεν μπορω να καταλαβω πως μπερδευτηκε ετσι αφου ηξερα τι παταγα - για το web interface ) και μετα απο πολλα τηλεφωνα στη vivodi εκανα hardware reset στο router και οι ταχυτητες ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ επανηλθαν στα κανονικα επιπεδα!! Μεχρι και 48αρια ξανα χτυπαω πλεον με πολλη ανεση!!! :D:D:D:D:D

Αφου το καταλαβα και απο το web interface του modem, μεχρι πριν το reset ηταν πολυυυυ sluggish, πολυ αργο, σου εσπαγε τα νευρα, και τωρα ειναι παρα πολυ σωστο, γρηγορο. Πως το εξηγειται αυτο??

Και πως εξηγειται οτι για καμια 10αρια μηνες που ειχα τετοιες ταχυτητες ( τις χαλια εννοω ) δεν σκεφτηκα να κανω ΕΝΑ, ΕΝΑ hardware reset?? ( Σκεφτομαι τι ΔΕΝ κατεβασα λογω αυτου του προβληματος και ξενερωνω :D -- για διανομες Linux φυσικα εννοω :P )

@ ADSLgr.com All rights reserved.