PDA

Επιστροφή στο Forum : netroute2 & αναβαθμιση firmware



makocer
12-12-05, 22:43
λοιπον μετα απο σχετικη αναφορα σε διαφορα thread του φορουμ
κι ενω καπου διαβασα και για αυτοματη αναβαθμιση του firmware
εκανα ενα ελεγχο και στο δικο μου οποτε και διαπιστωσα οτι
ειχε κολησει! στην 345 (ενω αναφερουν μεχρι και 560!)
εστειλα λοπον ενα μειλ στο support της HOL και ιδου η απαντηση>

η οδηγιες >Netroute_upgrade_how_to__523_.doc (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=4504&stc=1&d=1134416054)

ο τοπος >http://62.38.102.89/

η εκδοση >busybox-uclibc-523-hol.cramfs

για να μπει καποιος στη συγκεκριμενη διευθυνση πρεπει να ειναι
συνδρομητης της HOL (δλδ με ενεργη συνδεση)
το δικο μου netroute ειναι rev.Intracom NetTA2 V4 IAD 55XX DSPC18432 FXO PCMCIA
δεν ξερω τι παιζει με διαφορετικες εκδοσεις κλπ (περι αυτοματης αναβαθμισης)
εκτος παλι κι αν εγω πηρα καποιο πρωιμο μοντελο και ισως τωρα με το νεο firm.
αναβαθμιζεται μονο του (αν και δυσκολο μιας και ζητησε reset)

αυτα...ελπιζω να σας φανουν χρησιμα :thumbsup1

EDIT> εως 12/12/05 η τελευταια εκδοση που ειχαν ηταν η 523 - δεν γνωριζω αν η ΙΝΤΡΑΚΟΜ εχει ΄βγαλει' νεοτερη εκδοση

nnn
12-12-05, 23:55
Μπορείς να μου πεις αν υπάρχει και νεότερη έκδοση στη συγκεκριμένη σελίδα πέραν της 523?

makocer
13-12-05, 00:23
εκανα ηδη edit το αρχικο μυνημα - σε περιπτωση νεας εκδοσης θα ενημερωνεται

nnn
13-12-05, 00:24
εκανα ηδη edit το αρχικο μυνημα - σε περιπτωση νεας εκδοσης θα ενημερωνεται
:thumbsup1 Έγινε και υπόμνημα.

akem
18-12-05, 14:32
Εκανα την αναβαθμιση του Firmware κανονικα ,και μετα το reset μπηκα στη σελιδα διαχειρισης αλλα τα username password διαφορετικα!Αλλαζουν με την αναβαθμιση?Λιγο ακυρο........

papajohn
06-01-06, 16:46
Αν του περάσουμε κανενα αλλο απο τα διατειθέμενα firmwares πάιζει να ξεκλειδωθεί; Το χει κανεις που να μη το χρησιμοποιεί ωστε να μας βοηθήσει στο ...παιχνίδι;; ;)

EDIT: Έκανα και εγω το update και πραγματι άλλαξαν τα username/password! Προηγουμένως είναι US root και pass δικό μου. Τωρα ουτε το δικο μου pass δέχετε ούτε το root/root! :cry: Τι γίνεται τωρα, λυπαμαι να πατήσω reset factory defaults και να χάσω όλες τις ρυθμίσεις... Επίσης λυπάμαι να περιμένω κανα τέταρτο στο cc της hol. Έχουμε καμμια λύση;

sdikr
06-01-06, 18:13
Αν του περάσουμε κανενα αλλο απο τα διατειθέμενα firmwares πάιζει να ξεκλειδωθεί; Το χει κανεις που να μη το χρησιμοποιεί ωστε να μας βοηθήσει στο ...παιχνίδι;; ;)

EDIT: Έκανα και εγω το update και πραγματι άλλαξαν τα username/password! Προηγουμένως είναι US root και pass δικό μου. Τωρα ουτε το δικο μου pass δέχετε ούτε το root/root! :cry: Τι γίνεται τωρα, λυπαμαι να πατήσω reset factory defaults και να χάσω όλες τις ρυθμίσεις... Επίσης λυπάμαι να περιμένω κανα τέταρτο στο cc της hol. Έχουμε καμμια λύση;


Οχι δεν ξεκλείδωνεί αφού και τα νέα firmware είναι κλείδωμενα.

Για τον κώδικο αν δεν κάνω λάθος είναι admin admin, ή admin 1234

Λουφάκης Ιωάννη
07-01-06, 09:00
Συγνώμη αλλα γιατι το δικό μου έχει εκδοση 559;

papajohn
07-01-06, 17:32
Ευχαριστω πολύ sdikr. admin/admin είναι.
Οι πόντιοι απο την HOL μου απάντησαν το εξής:

σύμφωνα με το μήνυμά σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τα στοιχεία που χρειάζεστε (by default) για να κάνετε login στο Net Route2 είναι σαν username & password το "root". Στην περίπτωση που έχετε κάνει κάποια αλλαγή σε αυτό το πεδίο, τα στοιχεία τα οποία χρειάζεστε τα γνωρίζετε μόνο εσείς.

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης. Για οτιδήποτε χρειαστείτε ή για οτιδήποτε θεωρήσετε ότι θα σας φανούμε χρήσιμοι, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω τηλεφώνου στο 2108762000, είτε μέσω e-mail στο support@hol.gr


--------------------------------------------------------------------------------
HOL Πελάτης (06-Jan-2006, 16:12:02) ASSIGN TO CCC Mail Reception
Created automatically by HOL Mime Parser 2.52 with key 1136556722_14255.


Γεια σας,
Μόλις αναβάθμισα το firmware του netroute2 στην έκδοση 523. Η διαδίκασία του update έληξε κανονικά και έκανα στη συνέχεια reset του netroute όπως μου ζητήθηκε.
Μόλις όμως ξαναπροσπάθησα να μπω στο web interface της συσκευής παρατηρώ οτι τo username/password μου δεν είναι δεκτό. Σημειώνω ότι προηγουμένως είχα αλλάξει το password σε άλλο της δικής μου επιλογής. Δοκίμασα και το root/root χωρις αποτέλεσμα. Σημειώνω οτι η συσκευή λειτουργεί κανονικά, έχω internet χωρις (ασυνήθιστα) προβλήματα...
Γνωρίζετε κάποιο τρόπο να αποκτήσω πρόσβαση στις ρυθμίσεις της συσκευής χωρις να επιλέξω τον δρόμο του "reset factory defaults" το οποίο θα μου χαλάσει ότι ρυθμίσεις έχω εισάγει στη συσκευή;
Ευχαριστω,

sosimple
19-01-06, 21:23
Υπαρχει καποια αλλαγη/βελτιωση αν αναβαθμισουμε το o modem απο 523 se 559???

8anos
22-08-06, 02:05
Αναβαθμισα το firmware σε 523.
Ποιο ειναι το username/password οεο;;;
δοκιμασα root/root, admin/admin admin/1234 root/παλιο passwd και τιποτα :rant:
Εστειλα mail στο τμημα υποστηριξης της hol και βλεπουμε.
Οποια βοηθεια δεκτη

8anos
27-08-06, 14:45
Το προβλημα λυθηκε τελικα αδειάζοντας την cache και ολα τα αποθηκευμενα στοιχεια του browser.
H αναβαθμιση firmware επαναφερει τα default στοιχεια προσβασης root/root.

ktisg
20-01-07, 12:44
Γεια και χαρά σας
Λοιπόν έχω το netroute2 (απο HOL) και έψαχνα για το τελευταίο Firmware. Απο το http://62.38.102.89/ δεν έβγαλα άκρη καθώς αρνήτε να με "βάλει".

Μετά απο ψάξιμο βρήκα το FW No 577 (2006/04/12), το εγκατέστησα και όλα πήγαν καλά.
Επίσης δεν ξέρω αν ήταν κλειδωμένα τα προηγούμενα FW στη HOL, πάντως εμένα πήρε τις ρυθμίσεις για OTENET κανονικά μετά το update.

Δεν θα γράψω εδώ το site που το βρήκα, καθώς δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να το κάνω, αλλά με αναζήτηση στο γνωστό ψαχτήρι θα το βρείτε εύκολα.

Ελπίζω να βοήθησα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.