PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Double Play Best Price Ηράκλειο Κρήτης εντυπώσεις



poupouxios
14-02-09, 15:43
Γεια σας! Έχω κάνει αίτηση για διακοπή από την Forthnet και σύνδεση με την Tellas στο πακέτο Double Play Best Price.. Θα ήθελα να ξέρω όσοι έχουν Τελλάς στο Ηράκλειο να πούνε εντυπώσεις πόσο καλά πάει, τουλάχιστον αν δεν πάει καλά να πάω σε ένα κατάστημα της Wind να ακυρώσω την αίτηση μου πριν ενεργοποιηθώ..

johnson
14-02-09, 15:56
Δεν έχω ακούσει καλά λόγια. Στη θέση σου θα πήγαινα για hol.

poupouxios
14-02-09, 17:30
Δεν νομίζω να συμφέρει η hol( όχι από θέμα πληρωμής)! Τώρα όλοι τρέχουνε να κάνουν σύνδεση με hol.. Στο τέλος θα μπουκκώσει και η hol και πίσω πάλι σ'αυτά που έχει η forthnet τώρα! Θα πάω να κάνω ακύρωση της αίτησης μου καλύτερα! Μπορεί από εβδομάδας δια μαγείας να φτιαχθεί η forthnet..

xag
15-02-09, 11:19
Καλύτερα να πάρεις γνώμες από συνδεμένους στο κέντρο Αριάδνης. Εγώ είμαι στο κέντρο Θερίσσου. Μέχρι τα μέσα Ιανουαρίου περίπου, η κατάσταση ήταν απελπιστική. Είχα φτάσει ένα βήμα πριν την καταγγελία της σύμβασης.

Τον τελευταίο μήνα, η κατάσταση έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. Η τηλεφωνία δουλεύει άριστα. Κλειδώνω στα 16MBps (SNR:9, Att:16) και κατεβάζω με download manager περίπου με 15000KBs.

Μ' αυτά που έχω δει βέβαια σ'αυτήν την εταιρεία, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει :lol:

Όπως σου είπα, καλύτερα να πάρεις και κάποια γνώμη από το κέντρο σου, για να έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

poupouxios
15-02-09, 20:11
Κάποιοι φίλοι μου είχαν βάλει Tellas και όταν τουσ ρώτησα χθες μου είπανε ότι περίπου έφτιαξε.. Αλλά κλειδώνουν πολλή χαμηλά σε σχέση με το snr και την απόσταση από το dslam Αριάδνη.. Πάντως από βδόμάδας θα πάω στην Wind να ακυρώσω την αίτηση..

samamithas
16-02-09, 10:06
Εγώ πριν 3 μέρες έκανα αίτηση διακοπής από ΟΤΕ σε Tellas στο Double Play Best Price ,κυρίως για να γλιτώσω 30 ευρώ το μήνα,αλλά αρχίζω να το (ξανα)σκέφτομαι,γράψε πως θα εξελιχθεί η περίπτωση σου poupouxie για να δω τι θα κάνω.
Αν τελικά αποφασίσω να μην αλλάξω απο ΟΤΕ,ξέρει κανείς τι να κάνω για να ακυρώσω την αίτηση?Πάω στην Wind ή στέλνω φαξ στην Tellas,ζητώντας την μη διεκπεραίωση της αίτησης,ή αρκεί να πάω στον ΟΤΕ και να τους πω να μην δεχτούν την παραχώρηση της γραμμής μου στην Tellas.
Eπειδή είμαι λίγο άσχετος,όταν λέτε ότι κλειδώνουν πολυ χαμηλά σε σχέση με το snr και την απόσταση από το dslam Αριάδνη,τί εννοείτε? -Μένω Αριάδνη-
Βασικά η Τellas αξίζει,ή θα μπω σε περιπέτειες?

poupouxios
16-02-09, 10:33
Θα αφήσω λίγες μέρες να περάσουν και μέτα θα πάω στην Wind.. Βασικά όταν μου έκανε την αίτηση η κοπέλα μου έδωσε και ένα χαρτί στο οποίο από πίσω μπορούσα να το συμπληρώσω και να το στείλω στην Tellas για υπαναχώρηση/ακύρωση της αίτησης μου.. Αλλά καλύτερα θα πάω στο κατάστημα να το συμπληρώσω εκεί και να το στείλει μπροστά μου με φαξ στην Tellas και να μόυ δώσει και αντίγραφο..
Σχετικά με την απόσταση από το dslam kai to Downstream Attenuation (που μπορείς να δεις από το status του router σου) μπορείς να υπολογίσεις πόση μέγιστη ταχύτητα θα κλειδώνεις.. Δηλαδή πχ..
Εμένα το Downstream Attenuation είναι 15db και max που μπορώ να κλειδώσω είναι γύρω στα 21000-22000 και έχω τα εξής:

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 18730 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 19220 Kbps 1222 Kbps
Noise Margin 2.9 dB 13.2 dB
Line Attenuation 15.0 dB 6.6 dB
Output Power 12.4 dBm 18.5 dBm

Αυτό που είναι bold είναι αυτό που κλειδώνω.. Είμαι ευχαριστημένος πάντως..

ermis333
16-02-09, 11:05
Εγώ πριν 3 μέρες έκανα αίτηση διακοπής από ΟΤΕ σε Tellas στο Double Play Best Price ,κυρίως για να γλιτώσω 30 ευρώ το μήνα,αλλά αρχίζω να το (ξανα)σκέφτομαι,γράψε πως θα εξελιχθεί η περίπτωση σου poupouxie για να δω τι θα κάνω.
Αν τελικά αποφασίσω να μην αλλάξω απο ΟΤΕ,ξέρει κανείς τι να κάνω για να ακυρώσω την αίτηση?Πάω στην Wind ή στέλνω φαξ στην Tellas,ζητώντας την μη διεκπεραίωση της αίτησης,ή αρκεί να πάω στον ΟΤΕ και να τους πω να μην δεχτούν την παραχώρηση της γραμμής μου στην Tellas.
Eπειδή είμαι λίγο άσχετος,όταν λέτε ότι κλειδώνουν πολυ χαμηλά σε σχέση με το snr και την απόσταση από το dslam Αριάδνη,τί εννοείτε? -Μένω Αριάδνη-
Βασικά η Τellas αξίζει,ή θα μπω σε περιπέτειες?

Η αλήθεια είναι πως η Tellas είναι η μόνη μαζί με τον ΟΤΕ η οποία έχει ρίξει υποβρύχιο καλώδιο Ναυπλιο-Χανια....αλλά η δεύτερη αλήθεια είναι πως παρόλο που είναι έτοιμο το καλώδιο εδώ και 7 μήνες δεν μπορεί να το λειτουργήσει γιατί στο άκρο του Ναυπλίου για λίγα μέτρα δεν μπορεί να σκάψει και να το ενώσει με το υπόλοιπο δίκτυο...γιατί δεν της δίνουν άδεια......οπότε προς το παρών βγαίνει από Κρήτη στην Αθήνα μέσω κυκλώματος από τον ΟΤΕ.

........Auto merged post: ermis333 πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα αφήσω λίγες μέρες να περάσουν και μέτα θα πάω στην Wind.. Βασικά όταν μου έκανε την αίτηση η κοπέλα μου έδωσε και ένα χαρτί στο οποίο από πίσω μπορούσα να το συμπληρώσω και να το στείλω στην Tellas για υπαναχώρηση/ακύρωση της αίτησης μου.. Αλλά καλύτερα θα πάω στο κατάστημα να το συμπληρώσω εκεί και να το στείλει μπροστά μου με φαξ στην Tellas και να μόυ δώσει και αντίγραφο..
Σχετικά με την απόσταση από το dslam kai to Downstream Attenuation (που μπορείς να δεις από το status του router σου) μπορείς να υπολογίσεις πόση μέγιστη ταχύτητα θα κλειδώνεις.. Δηλαδή πχ..
Εμένα το Downstream Attenuation είναι 15db και max που μπορώ να κλειδώσω είναι γύρω στα 21000-22000 και έχω τα εξής:

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 18730 Kbps 1021 Kbps
Attainable Line Rate 19220 Kbps 1222 Kbps
Noise Margin 2.9 dB 13.2 dB
Line Attenuation 15.0 dB 6.6 dB
Output Power 12.4 dBm 18.5 dBm

Αυτό που είναι bold είναι αυτό που κλειδώνω.. Είμαι ευχαριστημένος πάντως..


Άμα πάς στην Tellas θα κλειδώσεις κοντά στα 15.999-16.999 γιατί έχει ελάχιστο SNR 9db, η γραμμή σου έχει αυτήν τη στιγμή υψηλό συγχρονισμό λόγω SNR 2.9

kalitexnis_gr
16-02-09, 17:57
Βασικά η Τellas αξίζει,ή θα μπω σε περιπέτειες?

Εγώ φίλε μου με την tellas εδώ και 5 μήνες σέρνομαι και δεν έχω βγάλει άκρη... Σου συνηστώ ανεπιφύλλακτα να την αποφύγεις!

Bougatsas
17-02-09, 02:57
Βασικά όλες οι εταιρίες είναι ίδιες, μηδαμινές διαφορες, το θέμα είναι εσύ που μένεις και ποιου παρόχου είναι το κοντινότερο dslam που λογικά θα σε συνδέσουν. Απο εκεί και ύστερα είναι και θέμα τύχης.

poupouxios
20-02-09, 13:10
Πήγα σήμερα σε ένα κατάστημα της Wind και τους είπα ότι θέλω να ακυρώσω το συμβόλαιο που έκανα με την Tellas. Η κοπέλα εκεί τύπωσε μία αίτηση ακύρωσης της ενεργοποίησης την συμπλήρωσα και την έστειλε με fax και μετά μου είπε να πάρω τηλέφωνο την Δευτέρα στο 13800 να επιβεβαιώσω ότι έγινε η ακύρωση του συμβολαίου μου. Πολλή απλά τα πράγματα μου φαινονται.:hmm: Θα δείξει την Δευτέρα που θα πάρω τηλέφωνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.