PDA

Επιστροφή στο Forum : US Robotics 9107 vs Zyxel Prestige 660H/61



WKaba_D
12-12-05, 23:10
Καλησπέρα παιδιά ..
Έχω pstn και αύριο αγοράζω modem/router. Το δίκτυο στο σπίτι περιλαμβάνει 2 desktops και ένα laptop. Η δικτύωση θα είναι ενσύρματη.

Λοιπόν έχω το εξής δίλημμα :

US Robotics 9107 ή Zyxel Prestige 660H/61 ???
Προσωπικά δεν είμαι τόσο hardcore γνώστης χαρακτηριστικών κτλπ.

Η χρήση που θα κάνω θα είναι κυρίως για surfarisma(και δουλειά), παιχνίδια, και κάποιοι άλλοι θα κατεβάζουν τραγούδια (τλσπ all in all από όλα)

Εσείς ποιο θα διαλέγατε ?

Η διαφορά στη τιμή είναι μόνο 14 € … άρα δεν τίθεται θέμα. :oops:

Cheers !:thumbsup1

nnn
12-12-05, 23:29
Αν κοιτάξεις τα ανάλογα subforum θα βρεις πλήθος αναφορών για τα 2 router που σε ενδιαφέρουν.
Usr (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=58).
Zyxel (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=60).

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις την Αναζήτηση (http://www.adslgr.com/forum/search.php).
:cool:

WKaba_D
12-12-05, 23:36
Είσαι ευγενικότατος (δεν το λέω ειρωνικά το εννοώ) !!

Εννοείται ότι ρίχνω ματιά εκεί .. εδώ και τρεις ώρες τα διαβάζω ... (subforums)

απλά ήθελα νε ακούσω και τη γνώμη άλλων πάνω στο διλλημά μου ... :oops:

αντιλαμβάνομαι ότι σε ένα forum ο κάθε καινούργιος χρήστης δεν μπορεί να ανοίγει ρούκου Topics για ότι του καπνίσει.

Αφού ακουστούν ορισμένες απόψεις δεν θα με ενογχλήσει καθόλου μετά από κάποιες μέρες να σβηστεί το συγκεκριμένο Topic.

Thanks !!!

... keep on w.. reading .. ;)

nnn
13-12-05, 01:39
Μην αγχώνεσαι,με λίγο ψάξιμο θα βρεις πολλές γνώμες εκεί που σε παραπέμπω.

ipo
13-12-05, 01:52
Με αφορμή αυτό το νήμα έριξα μία ματιά στις τιμές και τα χαρακτηριστικά των U.S.Robotics 9108 (107 ευρώ με Φ.Π.Α.) και Zyxel 660 HW (113 ευρώ με Φ.Π.Α.) και βλέπω ότι μάλλον συμφέρει πλέον το Zyxel.

Τα U.S.Robotics ήταν ανάρπαστα όσο τα Zyxel δεν έπεφταν κάτω από τα 200 ευρώ για αντίστοιχα χαρακτηριστικά. Το 660 HW ως Zyxel πιστεύω ότι θα έχει καλύτερη απόδοση σαν router και ως προς τα άλλα χαρακτηριστικά υπολείπεται μόνο ως προς τον print server και την ευελιξία στην αλλαγή Annex. Επίσης το 9108 έχει μερικά bugs στο firmware, ενώ το 9107 (70 ευρώ) δεν τα πάει καλά λόγω μικρής μνήμης, επομένως είναι χειρότερο από το αντίστοιχο αλλά ακριβότερο Zyxel 660H (93 ευρώ).

Μήπως πρέπει η U.S.Robotics να ρίξει τις τιμές για να μην την φάει ο ανταγωνισμός;

Πάνω που ονειρευόμουν ένα U.S.Robotics 9108, βλέπω ότι στα ίδια χρήματα βρίσκεται το ενδεχομένως καλύτερο Zyxel 660 HW. Είναι καλό πράγματι;

JoeBar
13-12-05, 23:09
Συμφωνώ ipo με τα λεγόμενα σου.
Για την ακρίβεια ήμουν ένας πρώην κάτοχος ενός 9106 το οποίο και θεωρώ ως ένα πάρα πολύ καλό router. Αποφάσισα να το αλλάξω και ήμουν ανάμεσα στο 9108 (δεν με ενδιαφέρει ακόμα το wireless, αλλά δεν παίρνω τα 9105/7 λόγω περιορισμένης μνήμης) και στο 660Η. Τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω την zyxel και μπορώ να πω πλέον οτί δεν το μετάνοιωσα καθόλου. :thumb_dup
Η απόδοση του είναι πάρα πολύ καλή, το MBM είναι ασύγκριτα καλύτερο από το QoS του 9108, έχεις περισσότερες επιλογές στα NAT/Firewall, άψογο manual, καλύτερο μενού και γενικά δείχνει πιο σοβαρό μηχανάκι. Στα μείον του είνα η έλειψη print server (αδιάφορο για εμένα) και οτί θέλει περισσότερο διάβασμα από τα usr για να το σετάρεις πλήρως... :-k
Να σημειωθεί οτί η γνώμη μου αναφέρεται σε σύγκριση με το 9106 που είχα, το οποίο δείνει ακόμα ένα bonus στο zyxel μια και που τα 9107/8 ακόμα έχουν bugs to be solved (και το άσχημο είνα οτί έχει περάσει αρκετός καιρός χωρίς να έχει γίνει κάτι από μεριάς usr).
Αυτό δεν σημαίνει οτί το 9108 δεν είναι μια καλή επιλογή (ίσα ίσα είναι ένα τερατάκι σε κλουβί λόγω προβληματικού firmware) απλά το 660H/HW είνα καλύτερη κατά την γνώμη μου. :cool:

BTW, πιστεύω οτι αν δεν είχε τόσο καλή φήμη η usr στο adslgr με την προηγούμενη σειρά των 9105/6, τα πράγματα θα ήταν χειρότερα για τα 9107/8... ;)

sdikr
13-12-05, 23:41
Συμφωνώ ipo με τα λεγόμενα σου.
Για την ακρίβεια ήμουν ένας πρώην κάτοχος ενός 9106 το οποίο και θεωρώ ως ένα πάρα πολύ καλό router. Αποφάσισα να το αλλάξω και ήμουν ανάμεσα στο 9108 (δεν με ενδιαφέρει ακόμα το wireless, αλλά δεν παίρνω τα 9105/7 λόγω περιορισμένης μνήμης) και στο 660Η. Τελικά αποφάσισα να δοκιμάσω την zyxel και μπορώ να πω πλέον οτί δεν το μετάνοιωσα καθόλου. :thumb_dup
Η απόδοση του είναι πάρα πολύ καλή, το MBM είναι ασύγκριτα καλύτερο από το QoS του 9108, έχεις περισσότερες επιλογές στα NAT/Firewall, άψογο manual, καλύτερο μενού και γενικά δείχνει πιο σοβαρό μηχανάκι. Στα μείον του είνα η έλειψη print server (αδιάφορο για εμένα) και οτί θέλει περισσότερο διάβασμα από τα usr για να το σετάρεις πλήρως... :-k
Να σημειωθεί οτί η γνώμη μου αναφέρεται σε σύγκριση με το 9106 που είχα, το οποίο δείνει ακόμα ένα bonus στο zyxel μια και που τα 9107/8 ακόμα έχουν bugs to be solved (και το άσχημο είνα οτί έχει περάσει αρκετός καιρός χωρίς να έχει γίνει κάτι από μεριάς usr).
Αυτό δεν σημαίνει οτί το 9108 δεν είναι μια καλή επιλογή (ίσα ίσα είναι ένα τερατάκι σε κλουβί λόγω προβληματικού firmware) απλά το 660H/HW είνα καλύτερη κατά την γνώμη μου. :cool:

BTW, πιστεύω οτι αν δεν είχε τόσο καλή φήμη η usr στο adslgr με την προηγούμενη σειρά των 9105/6, τα πράγματα θα ήταν χειρότερα για τα 9107/8... ;)

Αν μιλάμε για zyxel μιλάμε για τα 6χ2 τα οποία μαμανέ!
αλλά σε σύγκρίση 65χ με usr συγνώμη, usr rules!!
χρήστης Usr 9106/9108/ zyxel 650, 652, 662

JoeBar
13-12-05, 23:45
Αν μιλάμε για zyxel μιλάμε για τα 6χ2 τα οποία μαμανέ!
αλλά σε σύγκρίση 65χ με usr συγνώμη, usr rules!!
χρήστης Usr 9106/9108/ zyxel 650, 652, 662
Μπορείς να μου αιτιολογήσεις την γνώμη σου;

Να σημειωθεί οτί εγώ μιλάω για το 660 συγκεκριμένα μην έχοντας προηγούμενη εμπειρία από zyxel.

sdikr
13-12-05, 23:51
Μπορείς να μου αιτιολογήσεις την γνώμη σου;

Να σημειωθεί οτί εγώ μιλάω για το 660 συγκεκριμένα μην έχοντας προηγούμενη εμπειρία από zyxel.


Σε σχέση με ποιο;

JoeBar
13-12-05, 23:55
αλλά σε σύγκρίση 65χ με usr συγνώμη, usr rules!!

Πάνω σε αυτό. Μιλάς και για τα 660Η/HW ή μόνο για τα 65x; Και αν ναι μπορείς να το αιτιολογήσεις;

sdikr
13-12-05, 23:58
Πάνω σε αυτό. Μιλάς και για τα 660Η/HW ή μόνο για τα 65x; Και αν ναι μπορείς να το αιτιολογήσεις;


Μιλάω για τα 650r, 650H

JoeBar
14-12-05, 00:02
Μιλάω για τα 650r, 650H
ΟΚ. Απλά ο ipo αναφέρθηκε στα 660.

ipo
15-12-05, 13:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Αν το MBM είναι καλύτερο από το QoS του 9106, τότε δεν έχω λόγο να κοιτάω προς U.S.Robotics. Ο print server δεν μου είναι απαραίτητος και μπορώ να θυσιάσω την ευελιξία της αλλαγής Annex. Όμως στο Wireless μάλλον το U.S.Robotics πρέπει να έχει λίγο μεγαλύτερη εμβέλεια με τα νέα μοντέλα (9108), το οποίο είναι σημαντικό.

Αν όμως σε όλα τα άλλα υπερτερεί το Zyxel 660HW, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

Sdikr, το Zyxel 662 HW κοστίζει 300 ευρώ (και 230 ευρώ κοστίζει το 662Η). Συμφωνώ ότι είναι καλύτερο από το 660 HW, αλλά είναι απλησίαστο σε θέμα κόστους. Μπαίνει στο πεδίο των cisco.

Προς το παρόν είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός U.S.Robotics 9105 (το οποίο έχει αρκετή μνήμη, σε αντίθεση με τα 9107). Οποιαδήποτε αλλαγή modem θα γίνει όταν μου χαλάσει ή αν περάσω στο μέλλον σε ADSL2+.

JoeBar
16-12-05, 02:40
Προς το παρόν είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός U.S.Robotics 9105 (το οποίο έχει αρκετή μνήμη, σε αντίθεση με τα 9107). Οποιαδήποτε αλλαγή modem θα γίνει όταν μου χαλάσει ή αν περάσω στο μέλλον σε ADSL2+.

Σε βλέπω να το καθυστερείς για αρκετό καιρό... :-k

:lol:

Sorana
21-12-05, 13:52
Καλημερα σε ολους. Ειμαι καινουργιος στο Forum και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Εχω ενα Crypto F200 το οποιο θελω να το σπασω κ να παρω ενα καινουργιο modem-router. Ειμαι μεταξυ των USR 9107,USR9108 kai Zyxel 660H. Εχω διαβασει μεσα στο Forum αρκετα πραγματα και για τα τρια αλλα εχω μπερδευτει λιγο. Κατ αρχην, πειτε μου τι ρολο παιζει η μεγαλυτερη μνημη που εχει το 9108 εναντι του 9107 και αν εχει κανενα αλλο πλεονεκτημα εκτος απο το wi-fi, δευτερο αν τελικα flashαρονται τα USR σε annex A και Β και αντιστροφα κ εαν αυτο καταργει την εγγυηση τους. Τελος, θα εκτιμουσα μια γενικη αποψη για το ποιο απο τα τρια ειναι καλυτερο μιας κ ι τιμη τους ειναι περιπου η ιδια. Να διευκρινησω οτι το ιντερνετ το χρησιμοποιω για σερφαρισμα, παιχνιδια online κ download απο το μουλαρι κ θελω κατι καλο, αξιοπιστω (οσο το δυνατον απροβληματιστο) και που να μην "μπουκωνει" οπως το crypto στο Americas Army.
Θα εκτιμουσα οσο το δυνατον γρηγορη απαντηση μιας κ δεν το αντεχω αλλο το crypto κ θελω να αγωρασω καινουργιο. Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα.

aesir
21-12-05, 14:03
Μήπως να χρησιμοποιήσεις την "αναζήτηση" (http://www.adslgr.com/forum/search.php) πρώτα; ;)

Sorana
21-12-05, 16:15
Χωρις καμια παρεξηγηση, την αναζητηση την χρησιμοποιησα αρκετη ωρα, γι αυτο κατεληξ κ σε αυτα τα τρια μοντελα , αλλα να σου πω την αληθεια πιο πολυ μπερδευτικα οσον αφορα τα συγκεκριμενα, γι αυτο και ρωταω. Ζηταω συγνωμη αν υπαρχει καπου αντιστοιχη συζητηση την οποια δεν βρηκα. Απλα βλεπωντας τα περισσοτερα πραγματα που εχετε γραψει καταλαβαινω οτι εχετε πολλαπλασιες γνωσεις απο εμενα στο αντικειμενο και ηθελα μια μικρη βοηθεια για το πιο απο τα τρια ειναι καλυτερο να αγορασω. Οποιος μπορει να μου δωσει τα φωτα του το εκτιμησω γιατι δεν θελω να κανω μια επενδυση κ μετα να τραβαω τα μαλια μου. Και παλι ευχαριστω.

Sorana
22-12-05, 10:42
Λοιπον, μετα απο αρκετο ψαξιμο στο forum και γενικα στο ιντερνετ κατεληξα στα εξης δυο, USR 9108 και Zyxel 660HW. Ειναι και τα δυο στα ιδια λεφτα και απο οτι βλεπω μαλλον ειναι με παρομοια χαρακτηριστικα. Θα ηθελα αν εχει καποιος λιγο χρονο να μου πει αν εχουν καποια σημαντικη διαφορα μεταξυ τους εκτος απο τη δυνατοτητα του 9108 να φλασαρεται. Δε ρωταω ποιο ειναι καλυτερο γιατι απο οτι εχω καταλαβει αυτο ειναι καπως υποκειμενικο (δηλαδη οποιος εχει USR υποστηριζει USR και οποιος εχει Zyxel υποστηριζει Zyxel), απλα αν καποιο εχει καποιο πλεονεκτημα εναντι του αλλου ωστε να το επιλεξω. Αυτο που με ενδιαφερει επισης ειναι να ειναι σχετικα ευκολο στην εγκατασταση του και στη λειτουργια του γενικα καθ οτι δεν ειμαι και ο πιο σχετικος στα adsl-router (αλλωστε αυτο φαινεται). Ελπιζω να μην σας κουρασα και ευχαριστω προκαταβολικα.

sdikr
22-12-05, 21:57
Στην κατηγόρια χρημάτων του 9108 και του 660 το usr,

Στο λέει κάτοχος και Usr και zyxel (652, και δοκιμή στο 662)

Sorana
23-12-05, 10:00
Σε ευχαριστω για την απαντηση, μιας κ τα εχεις δοκιμασει κατι θα ξερεις παραπανω, ετσι εκανα και εγω την επιλογη μου και πηρα το USR. Το μονο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης, παρολο που στο forum γραφετε οτι το συγκεκριμενο φλασαρεται, οι διαφοροι πωλητες στη Στουρναρη με διαβεβαιωναν πως δεν γινεται και οτι το εχουν δοκιμασει και οι ιδιοι και ειναι αδυνατο. Να πω την αληθεια δεν τους πολυεμπιστευομαι και αν το λετε εσεις εμενα δε μου πεφτει λογος. Αυτο που πηρα εγω ειναι Annex B, οποτε αν καποια στιγμη το θελησω, φλασαρεται σε Annex A? Ευχαριστω και παλι.

nnn
24-12-05, 02:29
Σε ευχαριστω για την απαντηση, μιας κ τα εχεις δοκιμασει κατι θα ξερεις παραπανω, ετσι εκανα και εγω την επιλογη μου και πηρα το USR. Το μονο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης, παρολο που στο forum γραφετε οτι το συγκεκριμενο φλασαρεται, οι διαφοροι πωλητες στη Στουρναρη με διαβεβαιωναν πως δεν γινεται και οτι το εχουν δοκιμασει και οι ιδιοι και ειναι αδυνατο. Να πω την αληθεια δεν τους πολυεμπιστευομαι και αν το λετε εσεις εμενα δε μου πεφτει λογος. Αυτο που πηρα εγω ειναι Annex B, οποτε αν καποια στιγμη το θελησω, φλασαρεται σε Annex A? Ευχαριστω και παλι.
Φυσικά φλασάρεται.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26380

WoosH
05-01-06, 21:00
...αλλά δεν παίρνω τα 9105/7 λόγω περιορισμένης μνήμης...Μπορείς μήπως να εξηγήσεις κι εμάς τους άσχετους σχετικά με την "περιορισμένη μνήμη" που αναφέρεσαι;
Κι εγώ είμαι ανάμεσα σ'αυτά τα 2 τα modems/routers αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει!
Καμία έξτρα βοήθεια;

JoeBar
05-01-06, 21:49
Μπορείς μήπως να εξηγήσεις κι εμάς τους άσχετους σχετικά με την "περιορισμένη μνήμη" που αναφέρεσαι;
Κι εγώ είμαι ανάμεσα σ'αυτά τα 2 τα modems/routers αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει!
Καμία έξτρα βοήθεια;
Τα ρουτερ διαθέτουν ένα ποσό μνήμης η οποία βοηθάει στην αντοχή του σε πολλά connections (χαρακτηρηστικό των p2p προγραμμάτων).
Τα 9105/7 διαθέτουν λιγότερη από τα αντίστοιχα ασύρματα αδελφάκια τους (9106/8).

gravis
06-01-06, 01:56
Εγω θα ελεγα να σκεφτειτε και λιγο το AVM FRITZBOX, καλο ρουτερακι, αξιοπιστο και πολυ καλη υποστηριξη..
:-k

ipo
07-01-06, 14:37
Το U.S.Robotics 9105 έχει λιγότερη μνήμη από το αντίστοιχο wireless (9106), αλλά αυτό δεν επηρεάζει τη λειτουργία του στα p2p απ' ό,τι έχω παρατηρήσει. Έχει αρκετή μνήμη δηλαδή. Πρόβλημα με τη μνήμη έχει μόνο το 9107, το οποίο και πάλι έχει μικρότερη μνήμη από το αντίστοιχο wireless (9108).

Προσωπική μου άποψή είναι ότι η καλύτερη λύση είναι το 9108 (107 ευρώ). Αν θέλετε όμως να γλυτώσετε χρήματα και δεν σας ενδιαφέρει η ασύρματη δικτύωση, τότε πάτε στο 9105 (60 ευρώ) και όχι στο 9107.

nickolas2005
11-01-06, 23:34
Σκέφτομαι να αλλάξω το usr9106 που έχω γιατί θα το πάω στο εξοχικό μου. Αρα σύντομα θα αγοράσω νέο router. Το θέμα είναι ποιο. Το zyxel είναι κατα πολύ πιο ακριβό αλλα αξίζει τον κόπο? Τι παραπάνω θα κερδίσω? Επίσης με ενδιαφέρει και η ακτίνα του ασύρματου δικτύου. ΠΟιο είναι πιο ισχυρό?


Επίσης αν τα switch ή τα AP είναι άλλης μάρκας υπάρχεις πρόβλημα? Μήπως δεν συνεργάζονται ή δεν πετυχαίνουν την μέγιστη απόδοση?

Το 662 υποστηρίζει Bandwidth Managment?

deadlock7
12-01-06, 00:31
Τα ρουτερ διαθέτουν ένα ποσό μνήμης η οποία βοηθάει στην αντοχή του σε πολλά connections (χαρακτηρηστικό των p2p προγραμμάτων).
Τα 9105/7 διαθέτουν λιγότερη από τα αντίστοιχα ασύρματα αδελφάκια τους (9106/8).

Oποτε το να παρεις ας πουμε ενα cisco soho97 με 64ΜΒ μνημη θα εισαι πολυ καλυτερος απο τα αλλα δυο που λεμε?(εστω κι αν δεν ειναι ασυρματο..)

JoeBar
13-01-06, 01:34
Oποτε το να παρεις ας πουμε ενα cisco soho97 με 64ΜΒ μνημη θα εισαι πολυ καλυτερος απο τα αλλα δυο που λεμε?(εστω κι αν δεν ειναι ασυρματο..)
Θα είσαι πολύ καλύτερος γενικά... ;)

johnvam
03-04-06, 08:57
Καλημέρα σε όλους....

Σήμερα ξύπνησα το πρωί και αποφάσισα να αγοράσω ένα καλό routerακι γιατί πρέπει να ξεφύγω απο το Speedtouch 510..... Είμαι ανάμεσα στα 2 συγκεκριμένα μοντέλα και αυτό λόγω του γεγονότος οτι θέλω ένα καλό firewall, χρειάζομαι traffic shaping (λόγω VoIP), radio streaming και γενικά θέλω να είναι αξιόπιστο. Προσωπικά γέρνω στο Zyxel 660H αλλά θα ήμουν πολύ ευτυχισμένος αν άκουγα και λίγο την άποψή σας.....


Με εκτίμηση

JoeBar
03-04-06, 21:23
Πάρε το 660Η. Αν θες usr μόνο το 9108.

yiannost
07-04-06, 11:40
Απ' ό,τι βλέπω όλοι γέρνουν προς το zyxel (μιλώντας για τα συγκεκριμένα 2 μοντέλα).

Θα ήθελα όμως να βάλω στο παιχνίδι και το netgear DG834. Για πείτε καμιά γνώμη.

kadronarxis
07-04-06, 15:00
Εγώ να βάλω στο παιχνίδι και το speedtouch 585?

JoeBar
07-04-06, 23:48
Εγώ να βάλω στο παιχνίδι και το speedtouch 585?
Let the games begin! :D

teo_L20
08-04-06, 09:35
Ρε παιδιά αυτο σύγριση είναι ή το DEAL!:p
2 είπαμε να συγκρίνουμε,όχι όλα τα router.:evil:

hercules_j
09-04-06, 22:16
κάποιος μου είπε για το Tornado 813 το οποίο υποστηρίζει καί wifi αλλά καί ενσύρματο δίκτυο ταυτόχρονα. Τιμή: € 103 στο Πλαίσιο.
από απόδωση, ευκολία εγκατάστασης κλπ πώς πάει;
ξέρει κανένας;

nnn
09-04-06, 22:49
Με αυτά τα χρήματα παίρνεις κάποιο Alcatel,Zyxel ή Usr με τα ίδια χαρακτηριστικά.
Τα tornado είναι κάποιες φορές λίγο περίεργα.

hercules_j
10-04-06, 21:00
τα τηλέφωνα καί διευθύνσεις των αντιπροσώπων της
zyxel, netgear, us robotics πού μπορώ να τα βρώ;

Γενικά από πού θα αγοράσω κάποιο από αυτά τα ρουτεράκια;
σε μαγαζιά ή στον αντιπρόσωπο;
Στην Στουρνάρη; Πείτε κανά μαγαζί...

teo_L20
10-04-06, 21:31
Λοιπον,τα ρουτεράκια αυτα λίγο δυσκολο σε μαγαζί!
Mαλλον θα πας σε μαγαζάκι.Σε προτεινv το e-shop στη Γιαννιτσών 31.;)
Τα τηλεφωνα λυπαμαι αλλα δεν τα ξερω,ουτε τις διευθύνσεις.:rolleyes:

sdikr
10-04-06, 21:48
Λοιπον,τα ρουτεράκια αυτα λίγο δυσκολο σε μαγαζί!
Mαλλον θα πας σε μαγαζάκι.Σε προτεινv το e-shop στη Γιαννιτσών 31.;)
Τα τηλεφωνα λυπαμαι αλλα δεν τα ξερω,ουτε τις διευθύνσεις.:rolleyes:

το e-shop μαγαζάκι :scared:

Για zyxel μπορείς να παρεις στα Μακεδονικά 2310330440 (θα σου δώσουν τηλ καταστηματος λιανικής)
Για usr απο όσο είδα το φέρνει και το πλαισιο
για speedtouch στον Οτε

JoeBar
10-04-06, 22:55
τα τηλέφωνα καί διευθύνσεις των αντιπροσώπων της
zyxel, netgear, us robotics πού μπορώ να τα βρώ;

Γενικά από πού θα αγοράσω κάποιο από αυτά τα ρουτεράκια;
σε μαγαζιά ή στον αντιπρόσωπο;
Στην Στουρνάρη; Πείτε κανά μαγαζί...
www.skroutz.gr

Vormulac
10-04-06, 23:36
Τελικά καταλήξαμε κάπου ή να το ρίξω κορόνα γράμματα ; :hmm: 660HW ή 9108
Έχω μελετήσει και τα δυο subforum για τα modem και δε μπορώ να αποφασίσω :(

JoeBar
11-04-06, 01:22
Τελικά καταλήξαμε κάπου ή να το ρίξω κορόνα γράμματα ; :hmm: 660HW ή 9108
Έχω μελετήσει και τα δυο subforum για τα modem και δε μπορώ να αποφασίσω :(
Πάρε όποιο προτιμάς. Και τα δύο καλά μοντέλα είναι...

hercules_j
11-04-06, 08:33
Τελικά καταλήξαμε κάπου ή να το ρίξω κορόνα γράμματα ; :hmm: 660HW ή 9108
Έχω μελετήσει και τα δυο subforum για τα modem και δε μπορώ να αποφασίσω :(

απ'ότι έχω καταλάβει οι δύο συσκευές είναι σχεδόν ίδιες.
Οι μόνες εξαιρέσεις είναι ότι το zyxel έχει πιό ισχυρή (256bit) encryption αλλά δεν έχει print server.
Στα θέματα της ασφάλειας, firewall, nat ... είναι ισοδύναμες.

Εγώ λέω να αγοράσω εκείνο πού να έχει την πιό ευκολή εγκατάσταση, πιό φιλικό software, παρουσιάζει τα λιγότερα προβλήματα. Επίσης ένα σοβαρό κριτήριο είναι να το έχουν αγοράσει πολλοί χρήστες του adslgr.com για να έχω "συμπαράσταση" άν (που σίγουρα) τα βρώ δύσκολα στο setup. Επίσης να υπάρχει κάποιος online guide.
Ποιό απο τα δύο (9108 ή 660/1) πληρεί αυτά τα κριτήρια καλύτερα;

Vormulac
11-04-06, 12:06
Τελικά παρήγγειλα το 9108 που ήδη έχω μια περιορισμένη εμπειρία ( το εγκατέστησα σε έναν φίλο) και επίσης γιατί το πρώτο μου modem 14400 ήταν USR !

hercules_j
11-04-06, 13:22
από πού το παρήγγειλες;
να το παραγγείλω κι'εγώ!

Vormulac
11-04-06, 23:53
από πού το παρήγγειλες;
να το παραγγείλω κι'εγώ!

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=2177

υπαρχει και στο e-shop κατι ευρω λιγοτερα αλλα δε μπαινω στον κοπο να στειλω ταυτοτητα και καρτα

Nodens
19-04-06, 17:19
Μακριά από το 9107. Χίλιες φορές να πάρεις Zyxel. Είχα Zyxel, το έδωσα για να πάρω το 9107 και το μετάνιωσα. Όταν μπορέσω θα ξαναπάρω Zyxel.

silencer51
21-04-06, 00:18
Κι εγώ είμαι στο ίδιο δίλλημα, 9108 ή 660HW...

Μάλλον με βλέπω για το Zyxel αύριο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.