PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ ,BAUTEC Ή μTORRENT?



vagath74
14-02-09, 18:52
Καλησπέρα!
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.Ζητώ συγγνώμη εξ'αρχής αλλά είναι πλέον τόσες πολλές οι καταχωρήσεις στο forum για να τσεκάρω αν εχει ξανα αναφερθεί σχετική ερώτηση.Έχω σύνδεση connex και bautec router.Κάποια στιγμή έκανα port forward όπως οι περισσότεροι για να κατεβάζω πιο γρήγορα torrents.Αν και ψιλοζορίστηκα να το κάνω πιστευω πως έχει γίνει σωστά γιατί εμφανίζεται το γνωστό πράσινο σηματάκι.Όμως απο τότε που το έκανα όποτε εχω ανοιχτό το μTorrent αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα στο browsing με αργη ταχύτητα ,συνεχή "Σφάλματα εύρεσης διεύθυνσης",σελίδες να ανοίγουν με 2-3 προσπάθειες ή να μην ανοιγουν κανονικά κτλ.Αυτά συμβαίνουν και με explorer και με firefox.
Σκέφτομαι μήπως με το port forward άλλαξα κάποια ρύθμιση που δεν θα έπρεπε ή μας "τιμώρει" ο ΟΤΕ για το downloading.Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος σχετικά θα'μουν υπόχρεος.Ευχαριστώ!!!::(

Icyreloaded
14-02-09, 19:07
Το χαλασες!!

Οχι πλακα κανω, ολα σωστα ειναι απλως το κατεβασμα σου τρωει ολο το bandwidth οποτε οι σελιδες ανοιγουν πιο αργα ή κανουν time out. Αν θες μπορεις να βαλεις οριο (στο upload κυριως) και να αφησεις ~10kb/sec ελευθερα για να μην εχεις προβλημα καθολου στο browsing. Αν δεν τερματιζει το κατεβασμα σου απο τα τορρεντς μεχρι και youtube μπορεις να δεις κανονικα οσο κατεβαζεις, αρκει να μην ειναι τερμα το upload (που τερματιζει πιο ευκολα επειδη ειναι πιο λιγο).

Dr-PsychoGR
14-02-09, 19:42
Με 2mbps όλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Βάλε να κατεβάζει με 1mbps το utorrent και θα έχεις τα άλλα 1mbps για surfing μετά!

+ Άλλαξε modem όσο είναι νωρίς, γιατί Baudtec --> :down:

vagath74
14-02-09, 20:01
Καταρχάς ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης,πραγματικά επιβεβαιώνεται τα καλά σχόλια που ακούγονται για το site.Στις ρυθμίσεις υπαρχει αναφορά για ταχύτητα αποστολής στις καρτέλες Εύρος Ζώνης και Προτεραιότητα.Αν κατάλαβα καλά πρέπει στην 2η να τικάρω "περιορισμός της ταχ..." και να βάλω πχ 20? Σορυ αλλα τεχνολογικά ειμαι λιγο πίσω...:sorry:

Dr-PsychoGR
14-02-09, 20:05
Δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=32027

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=20145&thumb=1&d=1229674106

δες την παραπάνω εικόνα στο θέμα. Από εκεί κάνεις την ρύθμιση.

vagath74
14-02-09, 20:25
Thanx! θα το ψάξω.

Dr-PsychoGR
14-02-09, 20:36
Np :rofl:

sdikr
14-02-09, 20:38
Καλησπέρα, εχώ μια γραμμή με up 1024, αλλά στο torrent εχώ βάλει 2048

τι κάνω λάθος;

maik
14-02-09, 22:58
Καλησπέρα, εχώ μια γραμμή με up 1024, αλλά στο torrent εχώ βάλει 2048

τι κάνω λάθος;

Στο torrent πρεπει να βαλεις 4096:p

mirtiano
15-02-09, 17:57
Προσοχη μην μπερδευεστε στο utorrent απο τις επιλογες/οδηγος ταχυτητας/ δηλωνουμε το UPLOAD ΔΗΛ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ και οχι την ληψη δηλ το dounload.
Αρα στη 1024/256 δηλωνουμε το 256 ..... (χχχ/256).
Απο εκει και περα δεν σκαλιζουμε τις ρυθμισεις αν δεν ξερουμε ακριβως τι κανουμε,γιατι το κανουμε και πως θα το κανουμε.

giorgosts
15-02-09, 18:02
Στις αρχικές ρυθμίσεις του μtorrent βάζουμε το upload της γραμμής. Αφού το λέει ξεκάθαρα xxx/128 xxx/192 xxx/256 κ.ο.κ

@ ADSLgr.com All rights reserved.