PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση SN margin από 9 σε 4 εδώ και 10 μέρες



jpan
15-02-09, 12:05
Εδώ και 10 μέρες το SN margin της γραμμής μου έπεσε από 9 σε 4, χωρίς να αλλάξει καμία απολύτως παράμετρος στα χαρακτηριστικά της σύνδεσης.

Δεν έχει γίνει η παραμικρή αποσύνδεση, τα power output και attenuation 18.5 και 4.0 αντίστοιχα. Η γραμμή συγχρονίζει στα 23800 και το download στα 2.5mB/sec. Εννοείται πως έκανα από τη μεριά μου όλους τους απαραίτητους ελέγχους.

Στο 121 μου είπαν να μη δηλώσω βλάβη γιατί μπορεί το αποτέλεσμα να είναι χειρότερο.

Σήμερα το πρωί έκανα μια βόλτα στη γειτονία μου ακολουθώντας το εναέριο καλώδιο του ΟΤΕ από το σπίτι μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Διαπίστωσα ότι πάνω από το ΚΑΦΑΟ, σε ύψος 3-4 μέτρα υπάρχει ένα λευκό κουτί με ανοιχτό καπάκι και είναι γεμάτο καλώδια. Πιθανά όλες οι συνδέσεις της γειτονιάς είναι εκτεθειμένες για άγνωστο αριθμό ημερών στα στοιχεία της φύσης. Επίσης τις δυο τελευταίες εβδομάδες, εδώ στη Μυτιλήνη βρέχει σχεδόν σε καθημερινή βάση.

Υπάρχει πιθανότητα αυτό το ορθάνοιχτο κουτί να ευθύνεται για την πτώση του SNR?

Επίσης πως ενημερώνουμε τους τοπικούς τεχνικούς ΟΤΕ να κλείσουν το καπάκι?

man with no name
15-02-09, 12:51
Απ' όσα έχω διαβάσει εδώ στο forum οι καιρικές συνθήκες επηρεάζουν το sn margin(βροχή,υγρασία) και σε συνδυασμό με το ανοιχτό καπάκι χειροτερεύει η κατάσταση.

Dr-PsychoGR
15-02-09, 13:05
Τελικά σε Ελλαδιστάν ζούμε, όχι Ελλάδα :down:

Τσάμπα πληρώνονται οι υπάλληλοι των ISP's..

Γιατί τα αφήνουν ανοιχτά; :evil:

maik
15-02-09, 13:49
Τελικά σε Ελλαδιστάν ζούμε, όχι Ελλάδα :down:

Τσάμπα πληρώνονται οι υπάλληλοι των ISP's..

Γιατί τα αφήνουν ανοιχτά; :evil:

Επιτηδες, για να σε αναγκασουν να γραφεις στο φορουμ.:evil:

Πες μου καποιον που δεν κανει λαθος στην δουλεια του;

Dr-PsychoGR
15-02-09, 13:51
Για λάθος σου φαίνεται αυτό;
Είναι παράλειψη; Δεν νομίζω :down:

Απλά δεν νιωθούν και δεν ενδιαφέρονται για τους πελάτες τους..
π.χ. χθες πήρα τηλ. μου είπαν οτι είμαστε διαθέσιμοι μέσα στην εβδομάδα όχι Σ/Κ..
Όταν παίρνουν τα λεφτά μας όμως είναι πάντα διαθέσιμοι :down:

maik
15-02-09, 13:56
Για λάθος σου φαίνεται αυτό;
Είναι παράλειψη; Δεν νομίζω :down:

Απλά δεν νιωθούν και δεν ενδιαφέρονται για τους πελάτες τους..
π.χ. χθες πήρα τηλ. μου είπαν οτι είμαστε διαθέσιμοι μέσα στην εβδομάδα όχι Σ/Κ..
Όταν παίρνουν τα λεφτά μας όμως είναι πάντα διαθέσιμοι :down:

Καλα ειπα λοιπον οτι το εκαναν επιτηδες. Τι κακοι ανθρωποι βρε παιδακι μου.


Οταν δουλεψεις ελα να τα ξαναπουμε για το Σ/Κ .

emeliss
15-02-09, 14:25
Επίσης πως ενημερώνουμε τους τοπικούς τεχνικούς ΟΤΕ να κλείσουν το καπάκι?
Παίρνεις τηλέφωνο στο 121 και λες το μποξάκι στην οδό τάδε είναι ανοικτό.

jpan
15-02-09, 19:07
Νομίζω ότι το 121 δεν δέχεται τέτοιου είδους βλάβες.

emeliss
15-02-09, 19:39
Νομίζεις...

Αν δούμε ανοικτό ΚΑΦΑΟ, μποξάκι, πεσμένο στύλο ή κάτι άλλο περίεργο το δίνουμε στο 121.

xmperop1
15-02-09, 23:09
Πάρε ένα ξύλο η μια σκούπα και κλείσε το καπάκι και τέλείωσε το θέμα.

hel
16-02-09, 08:53
Για λάθος σου φαίνεται αυτό;
Είναι παράλειψη; Δεν νομίζω :down:

Απλά δεν νιωθούν και δεν ενδιαφέρονται για τους πελάτες τους..
π.χ. χθες πήρα τηλ. μου είπαν οτι είμαστε διαθέσιμοι μέσα στην εβδομάδα όχι Σ/Κ..
Όταν παίρνουν τα λεφτά μας όμως είναι πάντα διαθέσιμοι :down:

To Σ/Κ δουλεύουν πάντως. Σε εμένα και σε άλλους έχουν φτιάξει βλάβη Σ/Κ.

jpan
16-02-09, 14:11
Σήμερα κατά τις 8:30 το πρωί, ενημέρωσα το 121 για το ανοιχτό κουτί. Από τις 13:00 το μεσημέρι φαίνεται να μην έχω DSL. Είμαι στη δουλεία και έχασα κάθε επαφή με το router που είναι στο σπίτι.

Ελπίζω να μην τα έχουν κάνει μαντάρα.

hel
17-02-09, 08:41
Να κοιτάξεις τι έγινε με το κουτί.
Αλλά γιατί σου έκοψαν την σύνδεση; Άλλαξαν ολόκληρο το κουτί;:hmm:

jpan
17-02-09, 09:19
Φίλοι μου, οι άνθρωποι είναι λίαν επιεικώς απαράδεκτοι.

Το κουτί παραμένει ανοικτό και ρύθμισαν πιο συντηρητικές παραμέτρους στη γραμμή μου με αποτέλεσμα να χάσω σχεδόν το 20% από το bandwidth σε up/down.

emeliss
17-02-09, 12:44
Δεν σου άλλαξαν τίποτα.

jpan
17-02-09, 12:49
emeliss το σπίτι είναι ένα οικοδομικό τετράγωνο από τον ΟΤΕ, 120 βήματα για την ακρίβεια. Επί 14 μήνες η γραμμή ήταν τσίτα στα 24+. Ξαφνικά από εχτές το μεσημέρι έπεσε 20%. Η λογική ότι "μπροστά στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος" πρέπει να αποβληθεί σιγά-σιγά, αν θέλουμε να πάμε μπροστά.

Jazzer
17-02-09, 15:38
Kαλό είναι να λαμβάνουμε υπόψη μας ότι υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες εκτός από τον ανθρώπινο, που επηρεάζουν τη λειτουργία της γραμμής μας.

Καλύτερα 2-3 mbps χαμηλότερα ο συγχρονισμός και σταθερότερη γραμμή, παρά αποσυνδέσεις και προβλήματα.

Πάντα φιλικά. :)

emeliss
17-02-09, 15:45
emeliss το σπίτι είναι ένα οικοδομικό τετράγωνο από τον ΟΤΕ, 120 βήματα για την ακρίβεια. Επί 14 μήνες η γραμμή ήταν τσίτα στα 24+. Ξαφνικά από εχτές το μεσημέρι έπεσε 20%. Η λογική ότι "μπροστά στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος" πρέπει να αποβληθεί σιγά-σιγά, αν θέλουμε να πάμε μπροστά.
Καλά όλα αυτά, αλλά δεν σου άλλαξαν τίποτα. Δεν "ρύθμισαν πιο συντηρητικές παραμέτρους στη γραμμή σου" όπως λες. Το SNR επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα.

Αν θεωρείς πως έχεις πρόβλημα δήλωσε βλάβη.

jpan
17-02-09, 18:51
Έχει δηλωθεί βλάβη από τις 16/2. Έγιναν πολλά τηλέφωνα και χτες και σήμερα στο 121. Κάθε φορά υπόσχονταν ότι θα λυθεί το πρόβλημα άμεσα και ζήτησαν τηλέφωνα οικίας, εργασίας και κινητό για να με ενημερώσουν. Όσο πήραν εσάς, άλλο τόσο πήραν και μένα.
Μετά κόπων και βασάνων επικοινώνησα με τεχνικό ADSL του τοπικού ΟΤΕ. Ο άνθρωπος μου είπε πολύ απλά ότι "από τη διαχείριση πειράζουν το bandwidth στις 24άρες" και "αν δε σε πάρουν και αύριο τηλέφωνο από τις βλάβες, ξαναπάρε με τηλέφωνο να δω τι μπορώ να κάνω"

xmperop1
17-02-09, 20:40
Έχει δηλωθεί βλάβη από τις 16/2. Έγιναν πολλά τηλέφωνα και χτες και σήμερα στο 121. Κάθε φορά υπόσχονταν ότι θα λυθεί το πρόβλημα άμεσα και ζήτησαν τηλέφωνα οικίας, εργασίας και κινητό για να με ενημερώσουν. Όσο πήραν εσάς, άλλο τόσο πήραν και μένα.
Μετά κόπων και βασάνων επικοινώνησα με τεχνικό ADSL του τοπικού ΟΤΕ. Ο άνθρωπος μου είπε πολύ απλά ότι "από τη διαχείριση πειράζουν το bandwidth στις 24άρες" και "αν δε σε πάρουν και αύριο τηλέφωνο από τις βλάβες, ξαναπάρε με τηλέφωνο να δω τι μπορώ να κάνω"

Χαλάρωσε γιατί προβλέπω να ταλαιπωριέσαι.

emeliss
17-02-09, 22:55
Χαλάρωσε γιατί προβλέπω να ταλαιπωριέσαι.
Δώσε μου εμένα τον "κακό" συγχρονισμό στα 20300 και ταλαιπώρησε με...

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 1 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχει δηλωθεί βλάβη από τις 16/2. Έγιναν πολλά τηλέφωνα και χτες και σήμερα στο 121.
Χθες δηλαδή. Δεν χρειάζονται πολλά τηλέφωνα ένα φτάνει.

jpan
18-02-09, 22:15
Σήμερα το απόγευμα, μου τηλεφώνησε μια κοπελίτσα από το κέντρο διαχείρισης ADSL του ΟΤΕ στο Ηράκλειο της Κρήτης και μου είπε πως η γραμμή μου δεν έχει πρόβλημα εφόσον η σύνδεση είναι ως 24Mbps.

Αφού κάναμε μια ακαδημαϊκή συζήτηση περί προβλημάτων ADSL, αποφασίσαμε ότι κάθε περίπτωση είναι μοναδική και ότι το πρόβλημα μιας σύνδεσης που είναι δίπλα στον ΟΤΕ είναι διαφορετικό από το πρόβλημα μιας άλλης που απέχει π.χ. 1Km από το Α/Κ. Άρχισε λοιπόν να κάνει reset τη γραμμή μου και σχολιάζαμε τα στατιστικά της σύνδεσης. Το καλό είναι, ότι οι τιμές που μετράει το SpeedTouch είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές που έδινε το DSLAM. Ο συγχρονισμός δεν ανέβαινε με τίποτα πάνω από 21Mbps και το SNR από 9.5 σταδιακά έφτανε στο 4. Αφού επαναλήφθηκε το πείραμα τρεις φορές, συμπέρανε ότι το καλώδιο του ΟΤΕ πρέπει να μπάζει νερά.

Μου υποσχέθηκε μετρήσεις σε KAΦΑΟ και κατανεμητή και αν χρειαστεί θα κάνουν και αλλαγή ζεύγους. Επίσης, την παρακάλεσα να πει στους τεχνικούς του ΟΤΕ να κλείσουν το κουτί που έχει γίνει λούτσα από τη βροχή και τόσες μέρες δεν ενδιαφέρθηκε κανένας.

Τέλος, αν κατάλαβα καλά, νομίζω ότι είπε σε κάποια φάση της συζήτησης, πως δεν μπορεί να δώσει πληροφορίες για την πολιτική του bandwidth που ακολουθεί ο οργανισμός. Δηλαδή οι υποψίες μου περί περικοπής 4Mbps από τις 24άρες, έχουν αρχίσει να επαληθεύονται.

emeliss
18-02-09, 23:55
Το τελευταίο δεν ισχύει. Δεν χρειάζεται να ισχύσει. Το τηλεπικοινωνιακό δίκτυο έχει πάρα πολλά σημεία που περιορίζεται η κίνηση. Δεν υπάρχει λόγος να κόψουν από τον συγχρονισμό (το μόνο απόλυτα μετρήσιμο μέγεθος)

hel
19-02-09, 08:33
Αυτό που λέει ο emeliss.
Αν θέλει να κάνει κάποιος provider traffic shaping δεν χρειάζεται να μειώσει τον απόλυτο συχρονισμό (κάτι που είναι εύκολο να διαπιστωθεί από την αύξηση του snr margin).

jpan
21-02-09, 08:09
Τη Παρασκευή το πρωί με πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός του ΟΤΕ για να με ενημερώσει πως θα κάνει μετρήσεις στη γραμμή μου, από το σπίτι έξω μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Δε γνωρίζω τα αποτελέσματα των μετρήσεων, αυτό που ξέρω είναι ότι από τις επτά το απόγευμα, μου κόπηκε το τηλέφωνο και το router ναι μεν συγχρονίζει με το ζόρι στα 4-8Mbit αλλά αποσυγχρονίζει σε 1 λεπτό και πάλι από την αρχή. Πήρα το 121, το οποίο δεν μπορούσε να μου υποσχεθεί ότι το Σαββατοκύριακο θα γίνει αποκατάσταση της βλάβης που μου έκαναν.
Άρε ρε ΟΤΕ αθάνατε, να δούμε πότε θα βάλεις μυαλό εσύ και τα παλικάρια σου!!!:down:

hel
21-02-09, 09:00
Νόμιζα ότι δουλεύουν και Σ/Κ αλλά μάλλον θα είναι για τις σοβαρές βλάβες.

vaggos_fromhell
21-02-09, 11:32
Μια χαρά ήσουν στα 20 δεν έπρεπε να το δηλώσεις για 3-4 mbps απώλεια. Τώρα δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

jpan
21-02-09, 13:27
Τελικά ήρθαν στις 8:30 το πρωί δύο άτομα από τον ΟΤΕ. Η διάγνωσή τους ήταν ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα. Αρχικά έλεγξαν τις πρίζες του σπιτιού. Αφού δεν βρήκαν πρόβλημα, άνοιξαν το κουτί του κατανεμητή που είναι πέντε σπίτια πέρα από το δικό μου. Ούτε και εκεί βρήκαν κάτι.
Τέλος άνοιξαν το χωνευτό κουτί που είναι στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού και απ' όπου γίνεται η εισαγωγή του τηλεφωνικού σήματος. Λοιπόν, αυτό το τόσο καλά μονωμένο κουτί, ήταν γεμάτο υγρασία. Υπήρχαν σταγονίδια νερού, τα οποία είχαν συσσωρευτεί με τα χρόνια και λόγω της μόνωσης δεν μπορούσαν να διαφύγουν με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν οξειδώσεις. Δυστυχώς το ένα από τα δυο ζεύγη του δικού μου καλωδίου ήταν "σάπιο" και έσπασε κατά την επανασύνδεση με το καλώδιο του ΟΤΕ. Έτσι χρησιμοποίησαν το εφεδρικό ζευγάρι που υπήρχε.
Μου είπαν επίσης, ότι λόγω του ISDN το ρεύμα που περνά είναι 110 Volt και η ύπαρξη υγρασίας δημιουργεί σπινθηρισμούς που ουσιαστικά τρώνε τα καλώδια.
Το ερώτημα μου είναι, ότι αν αλλάξω τα καλώδια με UTP θα είναι εντάξει ή πρέπει να βάλω πιο χοντρό καλώδιο σαν αυτό που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ;

maik
21-02-09, 13:36
Τελικά ήρθαν στις 8:30 το πρωί δύο άτομα από τον ΟΤΕ. Η διάγνωσή τους ήταν ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα. Αρχικά έλεγξαν τις πρίζες του σπιτιού. Αφού δεν βρήκαν πρόβλημα, άνοιξαν το κουτί του κατανεμητή που είναι πέντε σπίτια πέρα από το δικό μου. Ούτε και εκεί βρήκαν κάτι.
Τέλος άνοιξαν το χωνευτό κουτί που είναι στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού και απ' όπου γίνεται η εισαγωγή του τηλεφωνικού σήματος. Λοιπόν, αυτό το τόσο καλά μονωμένο κουτί, ήταν γεμάτο υγρασία. Υπήρχαν σταγονίδια νερού, τα οποία είχαν συσσωρευτεί με τα χρόνια και λόγω της μόνωσης δεν μπορούσαν να διαφύγουν με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν οξειδώσεις. Δυστυχώς το ένα από τα δυο ζεύγη του δικού μου καλωδίου ήταν "σάπιο" και έσπασε κατά την επανασύνδεση με το καλώδιο του ΟΤΕ. Έτσι χρησιμοποίησαν το εφεδρικό ζευγάρι που υπήρχε.
Μου είπαν επίσης, ότι λόγω του ISDN το ρεύμα που περνά είναι 110 Volt και η ύπαρξη υγρασίας δημιουργεί σπινθηρισμούς που ουσιαστικά τρώνε τα καλώδια.
Το ερώτημα μου είναι, ότι αν αλλάξω τα καλώδια με UTP θα είναι εντάξει ή πρέπει να βάλω πιο χοντρό καλώδιο σαν αυτό που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ;

Να βαλεις καλωδιο που αντεχει σε εξωτερικο χωρο. Αν μπορεις μαλιστα θωρακισμενο. Μεγαλο ρολο παιζει το σημειο και ο τροπος συνδεσης.

emeliss
21-02-09, 13:51
Καμιά καλή κουβέντα τώρα για τα παλικάρια του ΟΤΕ;

maik
21-02-09, 14:03
Καμιά καλή κουβέντα τώρα για τα παλικάρια του ΟΤΕ;

Σιγα . Το βρισιμο και η λοιδωρια ειναι πιο ευκολα. :angryr:

FuS
21-02-09, 14:49
Τελικά σε Ελλαδιστάν ζούμε, όχι Ελλάδα :down:

Τσάμπα πληρώνονται οι υπάλληλοι των ISP's..

Γιατί τα αφήνουν ανοιχτά; :evil:

Φίλε μου, το trolling δεν οδηγεί πουθενά ;)

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 1 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για λάθος σου φαίνεται αυτό;
Είναι παράλειψη; Δεν νομίζω :down:

Απλά δεν νιωθούν και δεν ενδιαφέρονται για τους πελάτες τους..
π.χ. χθες πήρα τηλ. μου είπαν οτι είμαστε διαθέσιμοι μέσα στην εβδομάδα όχι Σ/Κ..
Όταν παίρνουν τα λεφτά μας όμως είναι πάντα διαθέσιμοι :down:

Είναι διαθέσιμοι και για Σ/Κ αρκετοί τεχνικοί.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 5 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καμιά καλή κουβέντα τώρα για τα παλικάρια του ΟΤΕ;

Ζητάς και εσύ κάτι πράγματα :lol:

jpan
21-02-09, 20:10
Για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις:

Δεν έχω κάτι με τα παλικάρια αλλά ούτε και με τα "παλικάρια" του ΟΤΕ. Άνθρωποι είναι και αυτοί και έχουν και τα καλά τους και τα κακά τους. Επίσης, ούτε και με τον ΟΤΕ έχω κάτι και γι' αυτό δεν αλλάζω πάροχο, παρόλο που σε καθημερινή βάση δέχομαι προσφορές από Forthnet, HOL και Τελλάς. Λένε πως πάνω από το 50% των νοικοκυριών στη πόλη της Μυτιλήνης και σχεδόν όλοι οι επαγγελματίες έχουν πάει σε εναλλακτικούς. Σας διαβεβαιώ πως εγώ θα είμαι ο τελευταίος που θα φύγει από τον ΟΤΕ.

Επί του θέματος τώρα. Το χωνευτό κουτί τοποθετήθηκε από τον ΟΤΕ τον Ιούλιο του 2002 στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού μου και μάλιστα φέρει ανάγλυφη στάμπα με το λογότυπο του οργανισμού. Παρόλα αυτά, αναλαμβάνω την απόλυτη ευθύνη για την υγρασία που είχε μέσα, αφού εγώ το στόκαρα με σιλικόνη και το πέρασα 5-6 χέρια μπογιά.

Εννοείται πως ευχαρίστησα τους ανθρώπους που εντόπισαν την αιτία του προβλήματος.

emeliss
21-02-09, 20:14
Χωνευτό; Μήπως εννοείς επιτοίχιο; Το καλώδιο πως μπαίνει στο σπίτι σου; Από τρύπα εκεί κοντά;

Παρεξηγήσεις δεν δημιουργούνται. Απλά συνήθως λέμε μόνο τα κακά και ξεχνάμε να αναφέρουμε τα καλά. Όσο για όσα λένε είναι λόγια του αέρα.

jpan
21-02-09, 20:29
emeliss, το κουτί είναι στρογγυλό μεταλλικό και είναι όλο μέσα στον τοίχο. Το καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται από το επιτοίχιο τετράγωνο κουτί που είναι στο διπλανό σπίτι, και μπαίνει μέσα στο δικό μου κουτί από μια τρύπα που είναι στην δεξιά πλευρά του. Επίσης στο στρογγυλό κουτί έρχονται μέσα από τον τοίχο μου και δυο ζευγάρια καλωδίων, τα οποία εισάγουν το τηλεφωνικό σήμα στο σπίτι.

emeliss
21-02-09, 20:43
Ξέρεις γιατί σε ρωτάω;

Ή το καλώδιο που είχε βάλει ο ηλεκτρολόγος σου ήταν από την αρχή κακό και απλά έγινε άχρηστο, ή το κουτί πήρε υγρασία από μέσα από τις σωλήνες. Μαντεύω το πρώτο αφού το άλλο ζευγάρι ήταν οκ.

Η τρύπα που μπαίνει το καλώδιο του ΟΤΕ σίγουρα είναι εντάξει; Ιδανικά το καλώδιο πρέπει να μπαίνει από κάτω (να μην γίνεται οδηγός για νερό).

jpan
21-02-09, 21:07
Δε θυμάμαι τώρα την ακριβή θέση του καλωδίου. Πάντως και αυτό είναι σιλικοναρισμένο και βαμμένο και σίγουρα δε μπορεί να περάσει μέσα του νερό. Την υγρασία πρέπει να την πήρε το κουτί από τον ίδιο τον τοίχο. Ο τοίχος είναι πέτρινος και για όσους δεν το ξέρουν, η πέτρα τραβάει την υγρασία σαν μαγνήτης.

Σκέφτομαι να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να περάσει UTP θωρακισμένο από το κουτί μέχρι το splitter-router-netmod.

maik
21-02-09, 21:11
Σκέφτομαι να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να περάσει UTP θωρακισμένο από το κουτί μέχρι το splitter-router-netmod.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις. Επισης πες του να βαλει ενα αλλο κουτι τελειως εξωτερικο για αντικατασταση του παλιου με προβλεψη τα καλωδια να μπαινουν απο την κατω πλευρα.

emeliss
21-02-09, 21:16
Ο τοίχος είναι πέτρινος και για όσους δεν το ξέρουν, η πέτρα τραβάει την υγρασία σαν μαγνήτης.

Σκέφτομαι να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να περάσει UTP θωρακισμένο από το κουτί μέχρι το splitter-router-netmod.
Θα έχεις ξανά πρόβλημα σε κάποιο καιρό. Το θωρακισμένο UTP (FTP, SFTP) είναι άχρηστο στην περίπτωσή σου. Θα πρέπει να βάλεις (αν χωράει) καλώδιο για χρήση σε εξωτερικούς χώρους, πχ Α-2Y(L)2Y 0.4

jpan
21-02-09, 21:36
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

Το υπάρχον καλώδιο είναι το κλασικό μπλε-κόκκινο. Απ' ότι είδα το Α-2Y(L)2Y 0.4 έχει διάμετρο 10mm και νομίζω πως θα ζοριστεί να περάσει, γιατί το σπιράλ που διαπερνά τον τοίχο σίγουρα δεν θα έχει ευθεία κατεύθυνση. Πιθανά να κάνει κάποιες καμπύλες ανάμεσα στις πέτρες.

jpan
24-02-09, 11:40
Χτες το απόγευμα έφερα ηλεκτρολόγο και έβαλε καινούριο καλώδιο από το εξωτερικό κουτί του ΟΤΕ μέχρι την πρίζα που συνδέονται splitter-router-netmod. Το καλώδιο είναι όπως το αυτό που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ για εξωτερικούς χώρους, με δυο ζεύγη άσπρο-κίτρινο, μπλε-κόκκινο και μπήκε απευθείας από έξω μέχρι την πρίζα. Το UTP το απέκλεισε γιατί όπως είπε δεν θα αντέξει στο σημείο της εξωτερικής σύνδεσης.
Το attenuation πήγε από 4 σε 3.5, το SNR πλέον κυμαίνεται από 9-10 αλλά ο συγχρονισμός του router δεν ανεβαίνει με τίποτα πάνω από 21200kbps. Από τις 24 Ιανουαρίου 2008 μέχρι και τις 16 Φεβρουάριου 2009 ο router συγχρόνιζε στα 23800-24500kbps. Η απώλεια των 4mbps είναι προφανώς το τίμημα του επερχόμενου IPTV στην περιοχή μας.

hel
25-02-09, 09:13
Μάλλον το crosstalk από γειτονικές γραμμές φταίει...

baskon
25-02-09, 09:49
Τελικα δε κερδισες και κατι παρολλη τη ταλαιπωρια ..
Και επειδη δε το εχει αναφερει κανεις στην αρχη ειχες snr 4 γιατι μαλλον δεν ειχες κλεισει το ρουτερ και να το ξαναανοιξεις..Μολις το εκλεισες και το ξανανοιξες(ή εγινε καποια αποσυνδεση και ξανασυγχρονισε) το snr σου επανηλθε ,και ως επακολουθο επεσε η ταχυτητα .Μαλλον αυτο που ειπε ο hel Πριν ειναι η αιτια,το crosstalking.

jpan
25-02-09, 10:41
Τους τελευταίους 6 μήνες ο router είναι πάνω σε UPS και ζήτημα είναι να έχει κλείσει 2-3 φορές και άντε να έχω κάνει και εγώ 2-3 restart.

Τουλάχιστον τώρα έχω καινούργιο καλώδιο, αν και το πρόβλημα του παλιού ήταν μόνο στην ένωση με ΟΤΕ, όπου είχε οξειδωθεί από υγρασία.

ermis333
26-02-09, 22:57
Πραγματικά τώρα, από τον ΟΤΕ κάναν εκπληκτική δουλειά, ασχοληθήκαν ΠΑΡΑ πολύ με το "προβλημά" σου.

Γιατί δεν μπορείς να λές πρόβλημα συγχρονισμό στα 21Mbps!!!! Συγγνώμη κι όλας.

Επίσης δεν υπάρχει κανένα τίμημα για Connx-TV, είναι εντελώς άσχετο με το θέμα σου.....

Καλό θα είναι να μην έχουμε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ απαιτήσεις, αλλά λογικές, ειδικά όταν ανήκεις στο 5% που απολαμβάνει ταχύτητες άνω των 20Mbit.

nontasaggelis
27-02-09, 00:55
Πραγματικά τώρα, από τον ΟΤΕ κάναν εκπληκτική δουλειά, ασχοληθήκαν ΠΑΡΑ πολύ με το "προβλημά" σου.

Γιατί δεν μπορείς να λές πρόβλημα συγχρονισμό στα 21Mbps!!!! Συγγνώμη κι όλας.

Επίσης δεν υπάρχει κανένα τίμημα για Connx-TV, είναι εντελώς άσχετο με το θέμα σου.....

Καλό θα είναι να μην έχουμε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ απαιτήσεις, αλλά λογικές, ειδικά όταν ανήκεις στο 5% που απολαμβάνει ταχύτητες άνω των 20Mbit.

ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ!!!
Δεν εχω καθολου-καθολου αποσυνδεσεις!Και δεν πρεπει να εχω λογω εξειδικευμενων διασυνδεσεων και χρηση VOIP τηλεφωνιας!
Ετσι λοιπον,εκτος απο τις προκαθορισμενες αποσυνδεσεις λογω εργασιων του οτε, ειδα μια φορα στο my.otenet.gr 2 αποσυνδεσεις:NAS ERROR!
Μη γνωριζοντας τι ειναι αυτο και απο που προερχετε (απο την δικια μου υποδομη η απο τον ΟΤΕ) εδωσα βλαβη στο 121!
Με φοβο οτι θα με κοροιδευουν και θα με γραψουν!
Προς ιδιαιτερη εκπληξη την επομενη με πηραν απο το ψηφιακο να με ρωτησουν λεπτομερειες!
Τελικα οι ανθρωποι εδω δεν ηξεραν τι ειναι το NAS ERROR και απευθυνθηκαν στην ΑΘΗΝΑ!
Με πηραν απο εκει και μετα απο λιγες μερες,και με την βοηθεια του τεχνικου τμηματος του ΖΥΖΕΥΞΙΣ (!!!!),(οι τεχνικοι εκει ρωτησαν τους συναδελφους τους στο ΣΥΖΕΥΞΙΣ,διοτι ο τροπος συνδεσης μου μοιαζει πολυ με τον τροπο που χρησιμοποιει το Συζευξις) βγαλαμε ακρη και το θεμα λυθηκε!!!
Παρραλληλα με περναν και απο το τοπικο τμημα εδω να μαθουν τι εκανα για να κλεισουν την βλαβη η οχι!!!!

jpan
27-02-09, 12:44
Τελικά έμαθες τι είναι το NAS ERROR?

nontasaggelis
28-02-09, 20:20
Τελικά έμαθες τι είναι το NAS ERROR?

ΝΑΙ! Εμαθα!

vaggoulas
28-02-09, 20:32
Τελικά έμαθες τι είναι το NAS ERROR?
Πρόβλημα του ISP είναι παροδικό.Συνήθως όταν γίνονται εργασίες.

jpan
28-02-09, 20:33
Αν δε σου κάνει κόπο, μπορείς να εξηγήσεις τι είναι το NAS ERROR?

@ ADSLgr.com All rights reserved.