PDA

Επιστροφή στο Forum : γιατι παω με 10 kbps?



SLAYER00
15-02-09, 23:26
γεια σας, ειμαι καινουργιος εδω και χαρηκα που εγινα μελος εδω :)

λοιπον το θεμα εχει ως εξης


οταν πηρα την συνδεση 1MBPS απο τον οτε πριν 2 χρονια ειμοθν στεθερα με 120 kbps που στις χειροτερες περιπτωσεις πηγαινε 100

τωρα εδω και 4-5 μηνες ειμαι με top ταχητητα 40 kbps που ερχετε για περιπου 10 λεπτα και ολο τον υπολοιπο χρονο ειναι 10-20..... καποια λυση? το upstream einai 256 kai downstream 1024 ενω ανεβαζω με περιπου 5-6 και κατεβαζω με ξερετε ποσο... ακομα και σε online games εχω 2500 ms ping..... καποια λυση? δοκιμασα τα παντα, και πρωτα πρωτα να επικοινωνησω στον οτε, αλλα..... λενε εγω εχω το προβλημα ενω δεν εχω πειραξει καμια ρυθμηση εκτος απο το να απενεργοποιω και να ενεργοποιω το ασυρματο....
αν ξερετε τι μπορει να ειναι πειτε το και λιγο απλοπηημενα.... 14 ειμαι δεν ξερω τα παντα :P

........Auto merged post: SLAYER00 πρόσθεσε 55 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

καμια βοηθεια βρε παιδια?

drit146
15-02-09, 23:30
2 πράγματα φταίνε η το ρούτερ ή η πόρτα στο dslam του οτε.
δήλωσε το βλάβη 121

SLAYER00
15-02-09, 23:38
2 πράγματα φταίνε η το ρούτερ ή η πόρτα στο dslam του οτε.
δήλωσε το βλάβη 121


1.το ρουτερ ενταξει πρεπει να ειναι, εκτος κι αν φταιει καποιες φορες που επανελημενα βγηκε απο το ρευμα αποτομα?

2.για πες τι ειναι το dlsam.... δεν ειναι η συνδεση της περιοχης μου?

drit146
15-02-09, 23:44
ακριβώς.

DSLaManiaC
16-02-09, 00:24
1.το ρουτερ ενταξει πρεπει να ειναι, εκτος κι αν φταιει καποιες φορες που επανελημενα βγηκε απο το ρευμα αποτομα?

2.για πες τι ειναι το dlsam.... δεν ειναι η συνδεση της περιοχης μου?

Ποιά είναι η περιοχή σου (ενημέρωσε το προφιλ σου)?

Δώσε μας όλα τα στατιστικά της γραμμής σου, τα βλέπεις στο interface του router.

hel
16-02-09, 08:51
γεια σας, ειμαι καινουργιος εδω και χαρηκα που εγινα μελος εδω :)

λοιπον το θεμα εχει ως εξης


οταν πηρα την συνδεση 1MBPS απο τον οτε πριν 2 χρονια ειμοθν στεθερα με 120 kbps που στις χειροτερες περιπτωσεις πηγαινε 100

τωρα εδω και 4-5 μηνες ειμαι με top ταχητητα 40 kbps που ερχετε για περιπου 10 λεπτα και ολο τον υπολοιπο χρονο ειναι 10-20..... καποια λυση? το upstream einai 256 kai downstream 1024 ενω ανεβαζω με περιπου 5-6 και κατεβαζω με ξερετε ποσο... ακομα και σε online games εχω 2500 ms ping..... καποια λυση? δοκιμασα τα παντα, και πρωτα πρωτα να επικοινωνησω στον οτε, αλλα..... λενε εγω εχω το προβλημα ενω δεν εχω πειραξει καμια ρυθμηση εκτος απο το να απενεργοποιω και να ενεργοποιω το ασυρματο....
αν ξερετε τι μπορει να ειναι πειτε το και λιγο απλοπηημενα.... 14 ειμαι δεν ξερω τα παντα :P

........Auto merged post: SLAYER00 πρόσθεσε 55 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

καμια βοηθεια βρε παιδια?

Κλείσε όλα τα προγράμματα που χρησιμοποιούν ίντερνετ, βάλε το pingplotter που έχω στην υπογραφή μου, πάτα μία διεύθυνση εξωτερικού (πχ ftp://download.nvidia.com/downloads/ ) και μετά tracert , πάρε screenshot , ανέβασέ το σε site όπως πχ το imageshack.gr και μετά δώσε το link εδώ για να δούμε.

SLAYER00
16-02-09, 15:13
παιδια μπορει να υπαρχει και η περιπτωση να μοιραζετε, και καποισ να το κλεβει..... γιατι ορες οπως 7 το προι και 2-3 το βραδυ παω με 85-100 kbps ολη την υπολοιπη μερα ομως με αυτες..... αν κλεισω το ασυρματο γινετε να μου κελψει καποιος?

DSLaManiaC
16-02-09, 23:02
παιδια μπορει να υπαρχει και η περιπτωση να μοιραζετε, και καποισ να το κλεβει..... γιατι ορες οπως 7 το προι και 2-3 το βραδυ παω με 85-100 kbps ολη την υπολοιπη μερα ομως με αυτες..... αν κλεισω το ασυρματο γινετε να μου κελψει καποιος?

Όχι, αν και μπορείς απλά να το κλειδώσεις σωστά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.