PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύπλοκη Συνδεσμολογία + Newbie !!!



abazhag
13-12-05, 06:56
Λοιπον...
Παρούσα Κατάσταση :
2 Η/Υ συνδεδεμένοι σε PSTN (απο τοίχο σπάω το καλώδιο σε δύο και ερχεται το πρώτο στο δωμάτιο μου (modem) και το αλλο στου αδελφού μου (modem + τηλέφωνο).
Προφανώς θελουμε Internet και οι δύο. Για αυτο εχουμε συνδεθεί με Ethernet, αν και δεν τη χρησιμοποιούμε (Συνήθως ο ένας απο τους δύο σερφάρει).
Φοιτητές και οι δύο. (Περιμένουμε να δούμε τί θα γίνει με ΟΤΕ).

Διάβασα καποια πράγματα αλλα τα έχω μπερδέψει. Συν το οτι μένω με τους γονείς μου οπότε θέλω στάνταρ πράγματα. εύκολα στη χρήση και να ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.

Ενδιαφέρομαι για :
)1DSL Internet.
2)VoIP τηλεφωνία.

Ερωτήσεις:
1)Τι θα χρειαστώ σε πρώτη φάση για Internet ωστε να έχω το ίδιο σύστημα με το υπάρχον και να έχω και δυνατότητα για το 2)? (Σπλιττερ, Ρουτερ, DSL modem, λοιπα κλαμπατσίμπαλα).
2)Η πιο εύχρηστη (λογω γονέων) λύση για VoIP τηλεφωνία? (ΑΤΑ? ΣΑΤΑ? ΜΑΤΑ? ΦΑΤΑ? Softphone?)
3)Επειδή θα με κράξουν οι γονείς μου αν δεν είναι αξιόπιστο το VoIP, μπορώ να έχω συνδεδεμένο και το κανονικό τηλέφωνο συνδεδεμένο και όποτε θέλω να τηλεφωνώ μέσω ΟΤΕ?
4)Πόσες και τί θύρες θα πρέπει να έχει ο παραπάνω εξοπλισμός για να ειμαι ΟΚ? (Ρουτερ πχ 7 Ethernet 3 USB 2 κεντρικούς επεξεργαστές και δορυφορικό πιάτο για NOVA)

Σας κούρασα αλλα ξέρω οτι κάνω την ερώτηση στους καλύτερους.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλο το φιλαθλο κόσμο, τους γονεις μου και όλους όσους είναι γ@μώ τα παιδιά.

Paknick
05-01-06, 16:00
Λοιπόν χρειάζεσαι:
1. DSL modem/router με τουλάχιστον 3 εξόδους ethernet... (οπότε πάρε ένα με 4, ή παίρνεις ένα απλό και του προσθέτεις ένα hub).
Συνδεσμολογία>> Μπρίζα τοίχου>Modem/Router <Τα PC τα βάζεις εδώ...(με ethernet)

2.Εδώ το πράγμα μπλέκει...
Για να έχεις Voip τηλεφωνία πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο internet συνέχεια, οπότε πάρε ένα modem/router με σύνδεση ethernet για να μην χρειάζεσσαι ανοικτό υπολογιστή συνεχώς.

Τώρα για την ευχρηστία:
Το πιο εύχρηστο είναι το headset και το προγραμματάκι για το voip... Ούτε πόρτες ανοιγοκλείνεις ούτε NAT και άλλα αλαμπουρνέζικα... και δουλεύει σε 3 λεπτά... Αλλά πάλι δουελεύει συνέχεια ο υπολογιστής και μπορεί να γράφεις εσύ στο word(για να μην πώ τίποτα χειρότερο) και να μπαίνει η μάνα σου μέσα με τα αλεύρια από του κεφτέδες και να σου λέει "κάνε πέρα να πάρω τη θεία Ματούλα"!!!
Τώρα τα ΑΤΑ softphone κλπ..
Αν έχεις ethernet modem/router και ένα ethernet ή wifi ΑΤΑ ή voip τηλέφωνο μπορείς να τηλεφωνείς μέσω internet όποτε θές χωρίς να χρειάζεται υπολογιστής!!! Με μόνη παραφωνία ότι αν κατεβάζεις εκείνη την ώρα η voip τηλεφωνία ζορίζεται πολύ...
(κατέβαζε το βράδυ όταν όλοι κοιμούνται ή οταν λείπουν σιγά τώρα, δεν νομίζω να σε χαλάσει)
Εγώ στο σπίτι μου έχω ένα sipura-3000 ΑΤΑ και χρησιμοποιώ VoipBuster και SipDiscount και είναι μια χαρά. (μετά από μια βδομάδα εκνευρισμού και πολύ ψαξίματος και δοκιμών!!!) Το έχω συνδέσει σε ένα ασύρματο τηλεφωνο το οποίο πλέον μπορεί να τα κάνει όλα. PSTN κλήσεις(εισερχόμενες και εξερχόμενες) Voip>Pstn και Voip>Voip, φυσικά χωρίς να χρειάζεται και ο υπολογιστής ανοικτός... Μόνο αυτό έχω δοκιμάσει και μόνο γι αυτό μπορώ να σε διαβεβαιώσω... Τώρα κάποιο voip τηλέφωνο έχει την ίδια λειτουργία μόνο που δεν θα δέχεται pstn κλήσει και δεν μπορέις να χρησιμοποιείς πάνω από μία συσκευές, όπως με ένα ATA (μοιράζοντας την έξοδο του ATA στις μπρίζες του σπιτιού...)

Επειδή κι εγώ μένω με τους γονείς το επιχείρημα για να πείσω για DSL ήταν η voip τηλεφωνία.. Οι γονείς εκπαιδεύτηκαν και το χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα...

Η μόνη παραφωνία είναι μια μικρή καθυστέρηση στην συνομιλία μέσω voip... (το πολύ 1 sec) Αυτό δεν μπορώ να το λύσω...

Για να έχεις μαι γραμμή μόνο ΟΤΕ απλά θα καρφώσει ένα τηέφωνο ως εξής Μπρίζα τοίχου(ΟΤΕ)>Φιλτερ>Τηλέφωνο.
Αν θές να έχεις σε διάφορα σημεία στο σπίτι Τηλέφωνα ΟΤΕ και Voip (Αυτό κατάλαβα οτι θές) πρέπει να έχεις διπλές μπρίζες και διπλή καλωδίωση, η αν δεν έχεις κάτι τέτοιο μπορέις α βάλεις το ΟΤΕτηλέφωνο στην πρώτη μπρίζα του σπιτιού.

ελπίζω να βοήθησα...

BoGe
05-01-06, 16:19
Eπειδή κι εγώ μένω με τους γονείς το επιχείρημα για να πείσω για DSL ήταν η voip τηλεφωνία.. Οι γονείς εκπαιδεύτηκαν και το χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα...

Nα δω, όταν ο ΟΤΕ θα σου απαγορεύεσει και εσένα να χρησιμοποιείς VoIP, τι επιχειρήματα θα πεις στους γονείς σου :twisted:

powerthunder
05-01-06, 16:35
Μην ξεχνάτε το πρόβλημα με τα UDP πακέτα στις ADSL, πριν πάρεις VoIP εξοπλισμό δοκίμασε με softphone όταν έχεις ADSL για την ποιότητα του VoIP ειδικά αν πάρεις 384/128.

Paknick
05-01-06, 17:45
Nα δω, όταν ο ΟΤΕ θα σου απαγορεύεσει και εσένα να χρησιμοποιείς VoIP, τι επιχειρήματα θα πεις στους γονείς σου :twisted:

Ο Πατέρας Δουλεύει στον ΟΤΕ... καλό!!!!:thumb_dup

@ ADSLgr.com All rights reserved.