PDA

Επιστροφή στο Forum : OTEnet email gateway blacklisted?



stako
16-02-09, 12:36
Έχω το εξής πρόβλημα εδώ και 1-2 μήνες...

Χρησιμοποιώ το mailgate.otenet.gr για τα εξερχόμενα email μου. Για μια συγκεκριμένη email διεύθυνση λαμβάνω fatal errors.

------------------------------------------------------------------
The original message was received at Fri, 13 Feb 2009 18:26:52 +0200 from xxxxxxxxxx.static.otenet.gr [85.72.37.247]

----- The following addresses had permanent fatal errors ----- <xxxxxx@xxxxxxx.eu>
(reason: 550-Message rejected because kane.otenet.gr [83.235.67.31] is blacklisted at)

----- Transcript of session follows ----- ... while talking to relay-1.room101services.co.uk.:
>>> DATA
<<< 550-Message rejected because kane.otenet.gr [83.235.67.31] is blacklisted at <<< 550-dnsbl-1.uceprotect.net see IP 83.235.67.31 is UCEPROTECT-Level 1 listed.
<<< 550 See http://www.uceprotect.net/rblcheck.php?ipr=83.235.67.31
550 5.1.1 <xxxxx@xxxxxxxxx.eu>... User unknown <<< 503 valid RCPT command must precede DATA
------------------------------------------------------------------

(Τα προσωπικά email και IP adress τα έχω κάνει edit με xxx)

Αν ανοίξετε το link (http://www.uceprotect.net/rblcheck.php?ipr=83.235.67.31) που έχει στο παραπάνω μήνυμα και μετά στο "Check if this is true..." κτλ θα δείτε περισσότερες λεπτομέρειες.

Το θέμα τώρα είναι τι κάνω?

Είναι όντως blacklisted το kane.otenet.gr?

Μήπως το user unknown στο τέλος του μηνύματος σημαίνει κάτι άλλο?

Η IP που δίνει το μήνυμα ΔΕΝ είναι η δικιά μου, είναι του kane.otenet.gr.

:hmm: :hmm: :hmm:

kalicatzaros
16-02-09, 12:47
Ναι είναι blacklisted συμβαίνει πολλές φορές λογικά σε λίγο θα βγει.

DSLaManiaC
16-02-09, 12:55
Να μιλήσεις με το noc @ otenet . gr

stako
16-02-09, 13:02
Ναι είναι blacklisted συμβαίνει πολλές φορές λογικά σε λίγο θα βγει.

Είναι σχεδόν 3 μήνες έτσι...


Να μιλήσεις με το noc @ otenet . gr

Να στείλω απευθείας εκεί mail δλδ? Τι τμήμα είναι αυτό?

DSLaManiaC
16-02-09, 14:08
Να στείλω απευθείας εκεί mail δλδ? Τι τμήμα είναι αυτό?

Το noc..

Και να τους δώσεις το σφάλμα.

stako
16-02-09, 14:53
Το noc..

Και να τους δώσεις το σφάλμα.

Και τι σημαίνει noc? :)

Το έστειλα ήδη πάντως...:)

emeliss
16-02-09, 15:21
Και τι σημαίνει noc? :)
Κέντρο Διαχείρισης Δικτύου ή Network Operation Center

santono
16-02-09, 15:22
Αυτό το πρόβλημα το είχα αντιμετωπίσει και εγώ. Βασικά αν διαβάζω σωστά το μήνυμα δεν έχει βάλει σε blacklist την δικιά σου ip αλλά το συγκεκριμένο block της Ότενετ. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος από αυτό το block έκανε μαιμουδιά και ο συγκεκριμένος φορές έκοψε όλο το μπλοκ της Ότενετ. Τώρα ο mail server της διεύθυνσης που στέλνεις εσύ το email τυγχάνει να έχει στις ρυθμίσεις του αυτόν το φορέα για να ελέγχει τα email του.
Για μένα εδώ συμβαίνουν δύο φάουλ. Το πρώτο φάουλ του φορέα που έκανε blackliste όλο το ip range της Ότενετ βασιζόμενος ότι μία από τις ip του χρησιμοποιήθηκε για spam. Το δεύτερο φάουλ είναι στην ρύθμιση του mail server της διεύθυνσης που προσπαθείς να στείλεις, γιατί είναι απαράδεκτο να χρησιμοποιούνται τέτοιες λίστες για προστασία. Υπάρχουν πιο αξιόπιστοι οργανισμοί για να χρησιμοποιείς τις λίστες τους.

Εγώ στην θέση σου θα έστελνα μέηλ από άλλο λογαριασμό στον υπεύθυνο δικτύου που αφορά την διεύθυνση που στέλνεις και θα του έθετα το πρόβλημα.

stako
16-02-09, 16:05
Κέντρο Διαχείρισης Δικτύου ή Network Operation Center

Nice to know, thanks...;)


Αυτό το πρόβλημα το είχα αντιμετωπίσει και εγώ. Βασικά αν διαβάζω σωστά το μήνυμα δεν έχει βάλει σε blacklist την δικιά σου ip αλλά το συγκεκριμένο block της Ότενετ. Αυτό σημαίνει ότι κάποιος από αυτό το block έκανε μαιμουδιά και ο συγκεκριμένος φορές έκοψε όλο το μπλοκ της Ότενετ. Τώρα ο mail server της διεύθυνσης που στέλνεις εσύ το email τυγχάνει να έχει στις ρυθμίσεις του αυτόν το φορέα για να ελέγχει τα email του.
Για μένα εδώ συμβαίνουν δύο φάουλ. Το πρώτο φάουλ του φορέα που έκανε blackliste όλο το ip range της Ότενετ βασιζόμενος ότι μία από τις ip του χρησιμοποιήθηκε για spam. Το δεύτερο φάουλ είναι στην ρύθμιση του mail server της διεύθυνσης που προσπαθείς να στείλεις, γιατί είναι απαράδεκτο να χρησιμοποιούνται τέτοιες λίστες για προστασία. Υπάρχουν πιο αξιόπιστοι οργανισμοί για να χρησιμοποιείς τις λίστες τους.

Εγώ στην θέση σου θα έστελνα μέηλ από άλλο λογαριασμό στον υπεύθυνο δικτύου που αφορά την διεύθυνση που στέλνεις και θα του έθετα το πρόβλημα.

Να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω πως επιλέγουν πως και τι θα κάνουν blacklist. Επίσης δεν γνωρίζω ποιοί είναι σοβαροί οργανισμοί για τέτοιες δουλειές.

Αλλά έχεις δίκιο, θα επικοινωνήσω και με το τεχνικό τμήμα της εταιρείας που προσπαθούμε να επικοινωνήσουμε.

:oneup:

Fotis_Greece
16-02-09, 20:37
Κανε forward το μηνυμα λαθους που λαμβανεις στο abuse@otenet.gr
Θα σου το λυσουν αμεσως. Εχεισυμβει πολλες φορες.

DSLaManiaC
16-02-09, 23:01
Κανε forward το μηνυμα λαθους που λαμβανεις στο abuse@otenet.gr
Θα σου το λυσουν αμεσως. Εχεισυμβει πολλες φορες.

To abuse είναι για θέματα... abuse όχι για προβλήματα στο δύκτιο.

stako
17-02-09, 11:21
Απάντησαν μετά από λίγες ώρες από το noc. Μου είπαν ότι ουσιαστικά δεν είναι στο χέρι τους για αυτή τη λίστα και επίσης ότι πράγματι η λίστα είναι "προβληματική" και όχι σοβαρή.

Οπότε τώρα πια θα επικοινωνήσω με το IT στον παραλήπτη και βλέπουμε...

Fotis_Greece
17-02-09, 18:34
Κανε αυτο που σου λεω, κανε forward στο abuse@otenet.gr και ζητα αμεση αποκατασταση. Στην περιπτωση μου (ετυχε 4 φορες) το λυσαν μετα απο 5-6 ωρες.
Και δεν ειναι προβλημα δικτυου παιχτες για να ασχοληθει το noc, απλα εγινε abuse του συγκεκριμενου mailserver στελνοντας ξερω εγω τι και εγινε blacklist. Συμβαινει πολυ τακτικα διοτι η οτενετ εχει τοσους χρηστες και φυσικα καποιοι δεν ειναι και καλα παιδια.
Ολοι ειδικοι γινατε!!

DSLaManiaC
18-02-09, 00:51
Κανε αυτο που σου λεω, κανε forward στο abuse@otenet.gr και ζητα αμεση αποκατασταση. Στην περιπτωση μου (ετυχε 4 φορες) το λυσαν μετα απο 5-6 ωρες.
Και δεν ειναι προβλημα δικτυου παιχτες για να ασχοληθει το noc, απλα εγινε abuse του συγκεκριμενου mailserver στελνοντας ξερω εγω τι και εγινε blacklist. Συμβαινει πολυ τακτικα διοτι η οτενετ εχει τοσους χρηστες και φυσικα καποιοι δεν ειναι και καλα παιδια.
Ολοι ειδικοι γινατε!!

Ειδικοί δεν είμαστέ αλλά όχι και τόσο άσχετοι ώστε να στέλνουμε mail στο abuse για προβλήματα email. :cool:

stako
18-02-09, 10:37
Η απάντηση από το noc είναι εμπιστευτική και δεν μπορώ να την ποστάρω. Αν την βλέπατε δεν αφήνει κανένα περιθώριο να λυθεί το πρόβλημα από μεριάς Uceprotect. Και αν δείτε και την σελίδα της Uceprotect το blacklist έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο που δεν σηκώνεται με τίποτα.

karavagos
18-02-09, 13:17
Κάποιοι άλλοι πάροχοι (πιο προνοητικοί? :whistle:) βάζουν "clusters" από email servers σε διαφορετικά δίκτυα, έτσι ώστε αν μπλοκάρεται ένας, να χρησιμοποιούνται οι υπόλοιποι, τουλάχιστον μέχρι να ξεμπλοκαριστεί αυτός ο ένας.

stako
06-03-09, 11:05
Κάποιοι άλλοι πάροχοι (πιο προνοητικοί? :whistle:) βάζουν "clusters" από email servers σε διαφορετικά δίκτυα, έτσι ώστε αν μπλοκάρεται ένας, να χρησιμοποιούνται οι υπόλοιποι, τουλάχιστον μέχρι να ξεμπλοκαριστεί αυτός ο ένας.

Ίσως αυτοί οι πάροχοι να κάνουν καλά τελικά...

Γιατί έχουμε κι άλλα προβλήματα από άλλα domains... Τις τελευταίες μέρες έσκασαν άλλα 2 παρόμοια μηνύματα, το ένα από χρήστη της AOL και το άλλο από χρήστη Yahoo.

Θα κάνω μια προώθηση για να δω τι θα μου πουν από το NOC αλλά δεν τους εμπιστεύομαι πια.

Η ερώτηση λοιπόν είναι, τι μπορώ να χρησιμοποιήσω για SMTP gateway? Υπάρχει κάποια εταιρεία/provider, ελληνική κατά προτίμηση, ξένη αν είναι απαραίτητο, που να παρέχει την υπηρεσία? Η τιμή δεν έχει σημασία καθώς το email είναι πολύ σημαντικό να λειτουργεί τέλεια.

Fotis_Greece
06-03-09, 16:17
Αν κανεις αυτα που εγραψα πιο πανω (επικοινωνια με abuse@otenet.gr) θα σου δωσουν και εναλλακτικο gateway να βελεις στο Outlook. Με εμας τουλαχιστον ετσι κανουν.

Υ.Γ και χθες ειχαμε παλι προβλημα.

stako
10-03-09, 15:12
Αν κανεις αυτα που εγραψα πιο πανω (επικοινωνια με abuse@otenet.gr) θα σου δωσουν και εναλλακτικο gateway να βελεις στο Outlook. Με εμας τουλαχιστον ετσι κανουν.

Υ.Γ και χθες ειχαμε παλι προβλημα.

Τους έστειλα σχετική ερώτηση και αναμένω απάντηση.

Σε ευχαριστώ και ελπίζω αυτή τη φορά να βρεθεί μια λύση.

waste
24-10-09, 19:08
τελικα stako με το abuse σου βρηκαν καμια ακρη?????

stako
25-10-09, 12:24
τελικα stako με το abuse σου βρηκαν καμια ακρη?????

Όχι φίλε μου, καμία άκρη δεν βγήκε...

Οπότε σταμάτησα να χρησιμοποιώ τους αναξιόπιστους SMTP των provider και γύρισα σε δικό μου DNS σε συνδυασμό με TXT records κτλ και από τότε όλα καλά.

Αν θες λεπτομέρειες σχετικά μπορώ να βοηθήσω από Πέμπτη που θα είμαι στην δουλειά...

valen_gr
25-10-09, 18:50
Κανε αυτο που σου λεω, κανε forward στο abuse@otenet.gr και ζητα αμεση αποκατασταση. Στην περιπτωση μου (ετυχε 4 φορες) το λυσαν μετα απο 5-6 ωρες.
Και δεν ειναι προβλημα δικτυου παιχτες για να ασχοληθει το noc, απλα εγινε abuse του συγκεκριμενου mailserver στελνοντας ξερω εγω τι και εγινε blacklist. Συμβαινει πολυ τακτικα διοτι η οτενετ εχει τοσους χρηστες και φυσικα καποιοι δεν ειναι και καλα παιδια.
Ολοι ειδικοι γινατε!!

Μην επιμενεις. Εδωπερα, για να μιλαμε απλα, μια εταιρεια Χ εχει "banarei" σε ΔΙΚΟ της συστημα καποιο IP range μιας εταιρειας Β, της οτενετ. Η οτενετ, τι σχεση εχει με την εταιρεια Χ??? καμια. Τι αμεση αποκατασταση να ζητησει?!?! Να παρει τηλεφωνο η οτενετ την εταιρεια Χ και να τους πει, μην μου μπλοκαρετε στο συστημα σας τις ΙΡ μου?

Δεν ειναι στο χερι της otenet και της καθε otenet τι θα κανει ο καθε αλλος παροχος και εταιρεια στον κοσμο. Το τι θελει να κανει η εν λογω εταιρεια, και τα κριτηρια με τα οποια μπλοκαρει ΙΡ αφορουν την εν λογω εταιρεια και οχι την οτενετ. Η οτενετ δεν εμπλεκεται στην ολη ιστορια σε κανενα σημειο. Εαν καποιος χρησιμοποιει μια χαζη λιστα οπως αυτη στο να κοβει εισερχομενη αλληλογραφια, τοτε αυτος εχει το προβλημα.

DJman
05-04-19, 10:44
Καλημερα, εχω παρομοιο προβλημα, και απο το B2B της cosmote, μου ειπαν να στειλω στο abuse@otenet.gr

Να περιμενω απαντηση ή μπα? Επισης για καποιο λογο μου εχουν βαλει static ip επομενως και ρεσετ να κανω το ρουτερ
παλι την ιδια παιρνω.(η οποια ειναι σε blacklist)

Τι παιζει ομως? Ειναι δυνατον να καταχωρουνται οι IP σαν spam , απο τριτες εταιριες?

netblues
05-04-19, 10:48
Καλημερα, εχω παρομοιο προβλημα, και απο το B2B της cosmote, μου ειπαν να στειλω στο abuse@otenet.gr



Τι παιζει ομως? Ειναι δυνατον να καταχωρουνται οι IP σαν spam , απο τριτες εταιριες?
Εδω και πολλα πολλα χρονια.. Welcome to the club.

ξεκινα απο δω https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx

DJman
05-04-19, 12:28
Εκει ειμαι, αλλα τι να κανω παρακατω?

Ειμαι blacklist στο RATS Dyna και BARRACUDA

πχ στην BARRACUDA πρεπει να στειλω mail? H οποια ωστοσο εχει site http ??(ουτε καν https)
Πως ειναι δυνατον τετοιες ακυρες σελιδες να εχουν τετοιο έλεγχο?

sdikr
05-04-19, 12:41
Εκει ειμαι, αλλα τι να κανω παρακατω?

Ειμαι blacklist στο RATS Dyna και BARRACUDA

πχ στην BARRACUDA πρεπει να στειλω mail? H οποια ωστοσο εχει site http ??(ουτε καν https)
Πως ειναι δυνατον τετοιες ακυρες σελιδες να εχουν τετοιο έλεγχο?

Αν είσαι σε dynamic ip Λογικό είναι να σε κόβουν, αν θέλεις να ανεβάσεις mail server τοπικά θα πρέπει να έχεις στατική Ip
Αν έχει σχέση με το άλλο μήνυμα σου που δεν μπορείς να στείλεις μέσω webmail δεν έχει να κάνει με το ότι η ip σου είναι dynamic

DJman
05-04-19, 12:51
Δεν εχω mail σερβερ σε αυτη την ip. Την σελιδα και τα mail μου, τα εχει η forthnet.

Και εγω ετσι νομιζα, οτι δεν εχει σχεση αμα στελνεις απο webmail , αλλα τελικα
οταν πηγα σπιτι και εστειλα απο webmail , πηγαν κανονικα τα mail, ενω απο το γραφειο
(με την μπλοκαρισμενη IP) δεν πανε.

Το ιδιο εγινε, οταν εστειλα απο το yahoo(μεσα απο την σελιδα του yahoo mail).
Απο το σπιτι πανε, απο το γραφειο οχι.

k.m.
05-04-19, 18:15
και από το γραφείο με web μαιλ υποθέτω θα πάνε.

DJman
08-04-19, 14:04
και όμως δεν πάνε. Ακόμα και Yahoo να χρησιμοποιήσω απο το γραφείο, τα μέιλ που στέλνω πάνε στα Spam.
Από το abuse μου είπαν να κάνω αίτηση αφαίρεσης από την spam rats και να ακολουθήσω τις οδηγίες για best practise της spamrats...
http://spamauditor.org/best-practices/check-ip-reverse-dns .


τι χάος είναι αυτό που έχω μπλέξει...Ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλον...

DJman
09-04-19, 17:46
Υπαρχει περιπτωση να φταει οτι καποια PC με thunderbird δεν χρησιμοποιουν SSL authentication?

Αλλο προβλημα. Οταν στελνω συννημενο απο το γραφειο, σε gmail παει spam ενω σε hotmail παει κανονικα inbox..

@ ADSLgr.com All rights reserved.