PDA

Επιστροφή στο Forum : jetspeed 520i & lan



gpan123
13-12-05, 14:20
Γεία σας...

Έχω εγκαταστήσει ένα jetspeed 520i (προσορινά) σε ένα pc της εταιρείας μέσω USB.
Έχει δημιουργηθεί κανονικά η εικονική κάρτα δικτύου και συνδεομαι κανονικά στο internet.

Το πρόβλημα είναι ότι για να παίξει το aDSL πρέπει να έχω ανενεργή την σύνδεση του LAN της εταιρείας, γιατί αλλιώς μπερδεύεται και δεν προσπαθεί να βγεί μέσω της εικονικής κάρτας. Η αληθεία είνα ότι αυτό δεν με πολύ-απασχολεί γιατί είναι προσορινή λύση....

Τα IP που χρησιμοποιούνται στο LAN είναι (δυδτυχώς) της μορφής 10.10.40.x

Πρόκειται να συνδέσω το modem μέ το LAN (στο HUB της εταιρείας), όμως από ότι φαίνεται θα υπάρξει πρόβλημα με τα IPs και μάλλον χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις στα routings του modem κλπ....

Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω???

Ευχαριστώ

Νικαετός
13-12-05, 15:01
Καλώς ήλθες @ gpan . Κατά την εγγραφή σου συμφώνησες με τους κανονισμούς του φόρουμ , σύμφωνα με τους οποίους τα Greeklish δεν επιτρέπονται . Πάτησε λοιπόν το πλήκτρο επεξεργασία και ξαναγράψε το μήνυμά σου στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ .

Ευχαριστώ !

BlindG
15-12-05, 11:24
gpan123:
Καλωσήρθες :)
Αυτό που λες, μυρίζει GATEWAY/DNS πρόβλημα. Από ρυθμίσεις ΙΡ πώς είσαι?
Το jetspeed στη USB 192,168,2,1 το οποίο σε καμία περίπτωση δεν έχει conflict με το ΙΡ του LAN σου.
Εάν στο LAN χρησιμοποιούν DHCP, είναι πιθανό να σου δίνουν αυτόματα GATEWAY/DNS διευθύνσεις που σου δημιουργούν το πρόβλημα. Δοκίμασε με στατικές διευθύνσεις στο LAN και άσε τα GATEWAY/DNS κενά.

gravis
15-12-05, 13:08
Να αναφερω κατι ασχετο που ισως βοηθηση, ειχα δηλωσει λαθος DNS servers μεσα απο τα μενοu του Jetspeed, αλλα απο τα properties τις καρτας δικτυου ειχα βαλει τους σωστους DNS servers, με αποτελεσμα στην αρχη μια να μου εμφανιζει σελιδες και μια οχι, μετα προς το τελος δεν με εμφανιζε καθολου, και μετα πηρα χαμπαρι τι εγινε..
αυτα. :)

sdikr
15-12-05, 13:26
Γεία σας...

Έχω εγκαταστήσει ένα jetspeed 520i (προσορινά) σε ένα pc της εταιρείας μέσω USB.
Έχει δημιουργηθεί κανονικά η εικονική κάρτα δικτύου και συνδεομαι κανονικά στο internet.

Το πρόβλημα είναι ότι για να παίξει το aDSL πρέπει να έχω ανενεργή την σύνδεση του LAN της εταιρείας, γιατί αλλιώς μπερδεύεται και δεν προσπαθεί να βγεί μέσω της εικονικής κάρτας. Η αληθεία είνα ότι αυτό δεν με πολύ-απασχολεί γιατί είναι προσορινή λύση....

Τα IP που χρησιμοποιούνται στο LAN είναι (δυδτυχώς) της μορφής 10.10.40.x

Πρόκειται να συνδέσω το modem μέ το LAN (στο HUB της εταιρείας), όμως από ότι φαίνεται θα υπάρξει πρόβλημα με τα IPs και μάλλον χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις στα routings του modem κλπ....

Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω???

Ευχαριστώ


Δεν χρείαζεται πολλά απλά αλλάζεις το Ip του jetspeed καθώς και το subnet να είναι συμβατά με τα υπάρχον 10.10.40.χ κάνεις disable και τον dhcp server και το κουμπώνεις πάνω στο δικτύο

BlindG
16-12-05, 13:36
:shock: :shock:
gpan123: Εεε δεν διάβασα οτι θέλεις να συνδέσεις το jetspeed στο lan...Απαντούσα στο πρώτο πρόβλημα που έλεγες οτι για να δουλέψει το internet δεν πρέπει να έχεις συνδεδεμένο το τοπικό δίκτυο. Αυτό που λέει ο sdikr είναι το σωστό αφού θες να το συνδέσεις πάνω στο hub της εταιρίας και να παίρνουν όλοι internet από εκεί.

Ευχήσου μόνο να μην τρέχουν όλοι emule :-k :-k

@ ADSLgr.com All rights reserved.