PDA

Επιστροφή στο Forum : με το καλωδιο που κατεβαινει απο το πιατο μπορω να κατεβασω και αναλογικο σημα ?



geioannou
16-02-09, 18:12
με το καλωδιο που κατεβαινει απο το πιατο μπορω να κατεβασω και το σημα απο την αναλογικη κεραια μεσο καποιου adaptor ?

nnn
16-02-09, 18:30
Νομίζω όχι, αλλά ας μας πει και κάποιος πιο γνώστης αν υπάρχει μίκτης satelite όπως υπάρχει για το αναλογικό σήμα.

psyxakias
16-02-09, 18:31
Εννοείς αναλογική επίγεια κεραία ή αναλογική δορυφορική λήψη (ναι υπάρχουν ακόμα :p);

emeliss
16-02-09, 18:36
Γίνεται με μίκτη πάνω και διαχωριστή κάτω. Αλλά ανεβάζει το κόστος.

Ψάξε για Satellite-RF combiner splitter. Έχεις ενισχυτή για την επίγεια;

miked
16-02-09, 18:43
Γιατί?
Εγώ αγόρασα τον μείκτη 8 ευρώ και τον διαχωριστή 15 ευρώ γιατί ο δεύτερος ειναι εντοιχισμένος και δεν φαίνεται. Νομίζω ότι είναι μικρό το κόστος αν μένεις σε πολυκατοικία που έχει την καλωδίωση και δεν θες να τρυπάς τοίχους.
Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να έχεις σε όλο το μήκος καλώδιο δορυφορικής, γιατί της tv κόβει συχνότητες καθώς μπορεί και να μην λειτουργεί σωστά το diseq αν έχεις περισσότερα lnb.


Μπορείς να τα ψάξεις σαν combiner και splitter, αλλά θα τα βρείς και σε κάθε σοβαρό μαγαζί με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό.

emeliss
16-02-09, 18:50
Έχουν σημασία οι συνθήκες για την ποιότητα (και την τιμή) του μίκτη. Μπορεί να παίξει των 8 ευρώ, μπορεί και όχι.

Yagos
16-02-09, 18:50
Καλησπέρα,

Γίνεται ομε επιτυχία, πως ανέφεραν οι συνάδελφοι παραπάνω. Να επισημάνω πως η πρίζα-διαχωριστής πρέπει να είναι τερματική και όχι διέλευσης γιατί έχει απώλειες στο σήμα της δορυφορικής. Επίσης, όπως σωστά παρατήρησε ο miked πρέπει η καλωδίωση να είναι τύπου SAT coaxial RG6U για καλύτερες αποδόσεις.

Σε εμένα με "εντοιχισμένη" καλωδίωση παίζει μια χαρά SAT+επίγεια κεραία. Επίσης ο combiner να είναι "στεγανού" τύπου για προστασία απο βροχές κλπ...

miked
16-02-09, 19:32
Έχουν σημασία οι συνθήκες για την ποιότητα (και την τιμή) του μίκτη. Μπορεί να παίξει των 8 ευρώ, μπορεί και όχι.

Ναι και σαν συνθήκες θα έλεγα ότι είναι η ευαισθησία του tuner του δορυφορικού δέκτη σου και τα db του lnb (όσο λιγότερο τόσο καλύτερα).

emeliss
16-02-09, 19:41
βάλε και το μήκος του καλωδίου

adoniram
25-02-09, 13:31
Γίνεται πολύ εύκολα και με μικρό κόστος.

Μεγάλη προσοχή στα επιμέρους σημεία που ανέφεραν και οι προλαλήσαντες, ήτοι ΣΟΒΑΡΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΛΩΔΙΟ, καλή τερματική πρίζα και Combiner.

O Combiner τοποθετείται κοντά στις κεραίες ΠΑΝΤΑ.

Αν τώρα έχεις, λόγω περιοχής και VHF κεραία, χρειάζεσαι και μίκτη αναλογικών πριν το Combiner.

Ούτε δύσκολο, ούτε ιδιαίτερα ακριβής δαπάνης είναι το εγχείρημα.

serf f2
25-02-09, 14:09
Ηθελα να το κανω και εγω αυτο καποτε αλλα καλυτερα ειναι να κατεβασεις 2 καλωδια αν ειναι δυνατον για λογω απλουστευσης και για καλυτερο δορυφορικο σημα ισως. Αν ομως δεν γινεται αλλιως ....

manuel
01-04-09, 09:11
και αν το καλώδιο της πολυκατοικίας είναι τηλεόρασης και όχι SAT coaxial RG6U (πως το ξεχωρίζω) θα έχω πολλά προβλήματα?

το θέμα είναι ότι μου είναι απίστευτα δύσκολο να περάσω με όμορφο τρόπο ένα νέο καλώδιο....από μόνο του το εγχείρημα αυτό αποτελεί ανατρεπτικό παράγοντα για να ξεκινήσω την εγκατάσταση (φτου!! και το είχα αποφασίσει)

υπάρχει κανένας άλλος τρόπος?

kyrnikos
01-04-09, 12:45
Έχω την εντύποωση (αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος ) ότι όλα τα καλώδια για sat και
tv είναι RG6U .
Tην διαφορά την κάνει η ποιότητα του καλωδίου σε συνάρτηση με το μήκος του .

Το καλώδιο θα γράφει πάνω του σίγουρα φίρμα και μοντέλο . Τσέκαρε το τι γράφει και
μετά ψάξε να δεις πόσο ποιοτικό είναι το συγκεκριμένο .

Απ' ότι κατάλαβα εσύ θες στο καλώδιο που τώρα φέρνει το αναλογικό να ρίξεις και το
sat , και επειδή λες για πολυκατοικία :

Αν είναι κάπως παλιά η εγκατάσταση και είναι κεντρική τότε υπάρχει πρόβλημα γιατί
παλιότερα κατέβαζαν ένα καλώδιο από πάνω μέχρι κάτω και μετά με κόψιμο σε κάθε
όροφο και απλή σύνδεση με στρίψιμο καλωδίων μοίραζαν στα διαμερίσματα .
Αν είναι έτσι το ξεχνάς .
Μόνο αν κατεβαίνει ένα καλώδιο ανά διαμέρισμα μπορείς να κάνεις αυτό που θες .
Και πάλι δεν πρέπει να έχει κοψίματα-στριψίματα μέσα στο σπίτι εκτός ίσως από τις
πρίζες .Αν το ίδιο καλώδιο το έχει κάνει κύκλο σε όλες τις πρίζες του διαμερίσματος
με το παλιό σύστημα (κόψε-ένωσε ) τότε θα πρέπει να αλλαχτούν οι πρίζες με
συγχρονες διέλευσης tv-sat και στο τέλος τερματική tv-sat.

manuel
01-04-09, 14:34
Έχω την εντύποωση (αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος ) ότι όλα τα καλώδια για sat και
tv είναι RG6U .
Tην διαφορά την κάνει η ποιότητα του καλωδίου σε συνάρτηση με το μήκος του .

Το καλώδιο θα γράφει πάνω του σίγουρα φίρμα και μοντέλο . Τσέκαρε το τι γράφει και
μετά ψάξε να δεις πόσο ποιοτικό είναι το συγκεκριμένο .

Απ' ότι κατάλαβα εσύ θες στο καλώδιο που τώρα φέρνει το αναλογικό να ρίξεις και το
sat , και επειδή λες για πολυκατοικία :

Αν είναι κάπως παλιά η εγκατάσταση και είναι κεντρική τότε υπάρχει πρόβλημα γιατί
παλιότερα κατέβαζαν ένα καλώδιο από πάνω μέχρι κάτω και μετά με κόψιμο σε κάθε
όροφο και απλή σύνδεση με στρίψιμο καλωδίων μοίραζαν στα διαμερίσματα .
Αν είναι έτσι το ξεχνάς .
Μόνο αν κατεβαίνει ένα καλώδιο ανά διαμέρισμα μπορείς να κάνεις αυτό που θες .
Και πάλι δεν πρέπει να έχει κοψίματα-στριψίματα μέσα στο σπίτι εκτός ίσως από τις
πρίζες .Αν το ίδιο καλώδιο το έχει κάνει κύκλο σε όλες τις πρίζες του διαμερίσματος
με το παλιό σύστημα (κόψε-ένωσε ) τότε θα πρέπει να αλλαχτούν οι πρίζες με
συγχρονες διέλευσης tv-sat και στο τέλος τερματική tv-sat.

η κεραία είναι ατομική...πάει κατευθείαν στο διαμέρισμα μου και σε μόνο μια πρίζα

της έριξα μια γρήγορη ματιά το πρωί και κάπου πήρε το μάτι μου 75 Ohm TV (αυτό το tv με ανησυχεί)

θα το κοιτάξω. thanks.. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.