PDA

Επιστροφή στο Forum : χοντρό πρόβλημα με xp!!!!



Roronoa
16-02-09, 19:52
λοιπόν, υπάρχει ένα μηχάνημα το οποίο:
ξαφνικά ενώ λειτουργούσε κανονικά, πάγωσε εντελώς και δεν ξεκόλλαγε ούtε με Alt+Ctrl+Delete.
Το είχε ξαναπάθει κάποια στιγμή στο παρελθόν και κάναμε reset μετά έκανε check disk και επανήλθε.
αυτή τη φορά όμως κάνει πάλι το ίδιο και κολλάει και σε safe mode! και κάνει και πολύ ώρα να μπεί. την πρώτη φορά που το έκανε και μπήκα έβγαζε κάτι προηδοποιήσεις στο kaspersky και όταν δοκίμαζα να του κάνω scan ή update ξεκίναγε και σταμάταγε πολύ γρήγορα! πήγαινε πχ στο 1% και σταμάταγε!
δοκίμασα με live usb fedora9 να μπώ για να σώσω αρχεία για παν ενδεχόμενο και ενώ βλέπει κάπους δίσκους δεν τους ανοίγει. επίσης δεν έβλεπε ούτε το μέγεθος τους.
τώρα το ανοίγω και όταν μπαινει στην εικόνα για να βάλω τον κωδικό και να μπεί στα windows μετά από λίγα δευτερόλεπτα βγάζει με μπλε οθόνη:
*** ΣΤΟΡ: 0χ0000008Ε (0χC0000005, 0x806355FE, 0xA6508790, 0x00000000)
και κάτι άλλα πιό πάνω και μένει εκεί.

είναι ιός ή σφάλμα του υπολογιστή; πού μπορώ να ψάξω αυτόν τον κωδικό; στο site της microsoft δεν βρίσκω αυτόν αλλα κάποιους άλλους.

giwrgosth
16-02-09, 19:56
Κάτι σε δίσκο μου κάνει... Αφού δεν μπορεί να τον δει το Live CD τότε μάλλον έχει πρόβλημα. Επίσης όλα τα συμπτώματα που αναφέρεις οδηγούν σε σκληρό. Ξανδοκίμασε με Live CD να δεις αν μπορείς να κάνεις κάτι.

Roronoa
16-02-09, 20:03
θα δοκιμάσω αύριο με άλλο live cd αλλά δεν ξέρω. δεν έχω μαζί μου άλλες διανομές.
υπάρχει κάποιο site να μπορέσω να βρώ τι σημαίνει αυτός ο κωδικός;
επίσης σίγουρα δεν είναι ιός; το kaspersky γιατί μου έκανε νερά και κόλλαγε..;

giwrgosth
16-02-09, 20:15
Για ιο λίγο δύσκολο, γιατί το LiveCD θα σου έβρισκε το σκληρό, έστω και αν είχε ιο.
Ο κωδικός που λες μπορεί σίγουρα σημαίνει κάτι, αλλά δεν υπάρχει πουθενά που τον έψαξα.

edit
Σκληρούς, ή σκληρό έχεις??? Τώρα το πρόσεξα...
Αν έχεις σκληρούς τότε δύσκολο να χτύπησαν όλοι μαζί, οπότε το πιο πιθανό να είναι μνήμη.

Roronoa
16-02-09, 20:19
είναι 2 σκληροί! όταν λές μνήμη?
RAM;

giwrgosth
16-02-09, 20:23
Ναι η RAM ίσως έχει πρόβλημα.
Το πρόβλημα που έχεις (λογικά) είναι από σκληρό ή από RAM. Αφού έχεις δύο σκληρούς και είναι δύσκολο να χτύπησαν μαζί, τότε η μνήμη είναι ύποπτη, χωρίς φυσικά να αποκλείουμε όλα τα υπόλοιπα! Απλά πιστεύω πως δεν είναι από ιο γιατί σου κάνει τα ίδια και με το LiveCD.
Εκτός φυσικά αν έχει χτυπήσει αυτός που έχει το λειτουργικό και το LiveCD δεν βλέπει τον άλλο για κάποιο λόγο!

Roronoa
16-02-09, 21:05
όχι, και τους 2 τους έβλεπε αλλά δεν τους άνοιγε.
θα πάω να πάρω ram τώρα και θα δω αν θα δουλέψει αύριο.
εχω όμως την εντύπωση ότι είναι σκληρός γιατί αν ήταν ram δεν θα ανοιγε το fedora. έτσι πιστεύω τουλάχιστον.. θέλω να πώ ότι θα είχε και στη διανομή πρόβλημα.
ελπίζω να είναι αυτό και όχι σκληρός! επίσης ελπίζω να μην είναι και μητρική επίσης!
Άντε, καλή μου τύχη και καλά ξεμπερδέματα....

Roronoa
17-02-09, 10:17
http://www.adslgr.com/forum/picture.php?albumid=165&pictureid=1992
αυτή είναι η οθόνη που μου βγάζει.
άλλαξα τις μνήμες ram και έβαλα μια καινούρια αλλά μου βγάζε πάλι την ίδια μπλέ οθόνη.
μάλλον σκληρός τότε...

Roronoa
17-02-09, 14:56
λοιπόν, το έβαλα να κάνει boot από τον 2ο σκληρό και μπήκε σε windows xp! δεν ξέρω πως το είχαν στήσει αυτο το pc...εχω μείνει! επίσης όλα τα αρχεία μπορεσα και τα έσωσα από τον πρώτο δίσκο. εκτίμηση μου ότι έχει bad sectors ο πρώτος και οταν τα διαβάζει κλείνει με την μπλέ οθόνη.
απλά τώρα θα σωσω ότι περισσοτερο μπορώ και θα πάρω έναν νέο δίσκο για να τον αντικαταστήσει.
Αν μπορεί κάποιος administrator ας αλλάξει το όνομα θέματος σε κάτι σχετικό με blue screen για να το βρει και κανας χριστιανός που θα εχει παρόμοιο πρόβλημα.
τελικά το πρόβλημα ήταν ο σκληρός και απλά έπρεπε να μπουταρω από αλλού με χρ για να μπορεσω να τον διαβάσω και να σώσω τα αρχεία μου.

Κάτι τελευταίο: Δεν είναι western digital...;)

Roronoa
23-02-09, 12:37
Α, ναι, είχα δοκιμάσει να σώσω τα προσωπικά δεδομένα από τον φάκελο και μετά να φτιάξω νέο προφίλ αλλά δεν λειτούργησε. φαίνεται δεν τα έβλεπε γιατί τα είχε δεσμέυσει το avg. τέλος πάντων τα bookmarks που χάθηκαν δεν ήταν και τόσο σημαντικοί...ευτυχώς...
Ευχαριστώ πάντως.

bkakou
28-02-09, 20:29
φίλε μου καλησπέρα
Ακριβως τ ίδιο προβλημα αντιμετώπισα και εγω. Ειχα καταλήξει στο συμπερασμα οτι ηταν πρόβλημα σκληρου, που οντως μου εβγαζε bad sectors, αλλα μετα απο πολυ ελεγχο αυτο που ευθυνοταν ηταν το τροφοδοτικο το οποιο υπολειτουργούσε. Αλλαξα τροφοδοτικο και πλεον ειμαι μια χαρα. Δοκιμασε να δεις το τροφοδοτικο σου γιατι ισως να σου χτυπαει τον σκληρο, ειδικα αν εινα sata
καλη τύχη

@ ADSLgr.com All rights reserved.