PDA

Επιστροφή στο Forum : WebSMS?!?!?



Σελίδες : [1] 2 3

al_xxx
17-02-09, 10:06
Μια αναζήτηση στο Google για websms forthnet (http://www.google.gr/search?q=websms+forthnet&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a) φανέρωσε κάτι πολύ ενδιαφέρον.


https://www.forthnet.gr/secure/webSMS/login.aspx?ReturnUrl=%2Fsecure%2Fwebsms%2Fdefault.aspx (https://www.forthnet.gr/secure/webSMS/login.aspx?ReturnUrl=%2Fsecure%2Fwebsms%2Fdefault.aspx)

:band:

έντιτ: Υπάρχει και στη σελίδα του 2play

Lagman
17-02-09, 10:16
να και κάτι καλό , http://www.forthnet.gr/media/websms/banner_websms.gif για να δούμε πότε θα το ενεργοποιήσουν.


Τότε μπορείς να απολαύσεις τη νέα υπηρεσία Forthnet webSMS και να στείλεις έως 100 sms το μήνα, εντελώς δωρεάν και σε όποιο κινητό τηλέφωνο επιθυμείς.

elkor
17-02-09, 10:29
Το μόνο που μου κάνει εντύπωση είναι αυτό που διάβασα στα FAQ.

4.Πόσα μηνύματα μπορώ να στείλω?

Η Forthnet ως προσφορά γνωριμίας παρέχει στους συνδρομητές δωρεάν 100 sms /μήνα.

5.Υπάρχει περιορισμός στα μηνύματα που μπορώ να στείλω?

Κατά την περίοδο των δωρεάν sms μπορείτε να στείλετε 100 sms το μήνα(5 sms ημερησίως).Μετά το πέρας των 100 δωρεάν sms δεν μπορείτε να στείλετε επιπλέον μηνύματα.

To οποίο μάλον σημαίνει ότι είναι για λίγο μέχρι να αρχίσει η χρέωση του.
Αν γίνει και αυτό κρίμα γιατί σαν δωρεάν υπηρεσία λέει.

Θα δείξει.

RASTAVIPER
17-02-09, 11:32
Και δεν κάθομαι με τα εντελώς 10 free sms του mycosmos??
Να τα χαίρονται τα 5 τους οι γύφτοι..

utp
17-02-09, 11:35
Mια αντιγραφη του conn-x tools ειναι.Επιτελους!! Απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο,εστω 5 την ημερα.
Οχι και χρεωση ρε παιδια,θα τρελαθουμε τελειως?

famous-walker
17-02-09, 12:03
Δεν νομίζω να το χρεώνουν, δεν αξίζει τον κόπο να το χρησιμοποιεί κάποιος μετά. Απλά ήταν μια υπηρεσία που δεν την είχε η Forthnet, σε αντίθεση με τον ΟΤΕ και την Tellas.

Dr-PsychoGR
17-02-09, 12:07
Εγώ ξέρω τρόπο όμως να στείλεις άπειρα sms, χωρις όριο.


Υπάρχουν τόσες υπηρεσίες στο net. Σου προσφέρουν αρχικά 5 sms δωρεάν..

Ε κάθεσαι φτιάχνεις λογαριασμούς και είσαι καλυμμένος!! :rofl:

........Auto merged post: Dr-PsychoGR πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν νομίζω να το χρεώνουν, δεν αξίζει τον κόπο να το χρησιμοποιεί κάποιος μετά. Απλά ήταν μια υπηρεσία που δεν την είχε η Forthnet, σε αντίθεση με τον ΟΤΕ και την Tellas.

Θα τα χρεώνουν από οτι φαίνεται.
Τουλάχιστον από το FAQ αυτό κατάλαβα εγώ.
Θα δούμε με τον καιρό πάντως τι θα κάνουν.
Αν θέλουν να φτάσουν τις υπηρεσίες του ΟΤΕ, πρέπει να τα κάνουν σαν το σύστημα του ΟΤΕ ή να αυξήσουν το όριο ιγα να τους προτιμήσουν οι χρήστες :whistle:

jacobgr
17-02-09, 12:15
Την νέα υπηρεσία που δημιούργησε η Forthnet αποκλειστικά για τους συνδρομητές της.
Είσαι συνδρομητής Forthnet 2play ή Forthnet ADSL economy?
Τότε μπορείς να απολαύσεις τη νέα υπηρεσία Forthnet webSMS και να στείλεις έως 100 sms το μήνα, εντελώς δωρεάν και σε όποιο κινητό τηλέφωνο επιθυμείς.
Συνδέσου τώρα στην υπηρεσία, απλά και εύκολα, εισάγοντας μόνο τα στοιχεία της broadband συνδρομής σου.

Παίζει το δοκίμασα ...

utp
17-02-09, 12:20
Εγώ ξέρω τρόπο όμως να στείλεις άπειρα sms, χωρις όριο.


Υπάρχουν τόσες υπηρεσίες στο net. Σου προσφέρουν αρχικά 5 sms δωρεάν..

Ε κάθεσαι φτιάχνεις λογαριασμούς και είσαι καλυμμένος!! :rofl:

........Auto merged post: Dr-PsychoGR πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Θα τα χρεώνουν από οτι φαίνεται.
Τουλάχιστον από το FAQ αυτό κατάλαβα εγώ.
Θα δούμε με τον καιρό πάντως τι θα κάνουν.
Αν θέλουν να φτάσουν τις υπηρεσίες του ΟΤΕ, πρέπει να τα κάνουν σαν το σύστημα του ΟΤΕ ή να αυξήσουν το όριο ιγα να τους προτιμήσουν οι χρήστες :whistle:

Πως καταλαβες οτι θα τα χρωνουν?:hmm:

D4rK_Mess3ngeR
17-02-09, 12:20
Κρίμα που η υπηρεσία δεν ισχύει για εμάς που είμαστε shared..

papi_tam
17-02-09, 14:50
Το δοκίμασα κι εγώ, απορώ πως δεν το έχουν διαφημίσει ακομα..

manual2100
17-02-09, 15:29
Το δοκίμασα κι εγώ, απορώ πως δεν το έχουν διαφημίσει ακομα..
μπορεί να το δοκιμάζουν σε όσους το πάρουν χαμπάρι και άν δεν έχει προβλήματα σε 2-3 μέρες να βγάλουν και καμια διαφήμιση

spsomas
17-02-09, 23:25
Μα καλά στο site δεν βρήκα κάτι. Υπάρχει ρε παιδιά κάπου επίσημα ή μας δουλεύουν? (και πάλι)

utp
17-02-09, 23:30
Μα καλά στο site δεν βρήκα κάτι. Υπάρχει ρε παιδιά κάπου επίσημα ή μας δουλεύουν? (και πάλι)

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010179 Το γραφει.

https://www.forthnet.gr/secure/webSMS/login.aspx?ReturnUrl=%2fsecure%2fwebsms%2fdefault.aspx

weedness
18-02-09, 02:08
Ωραια ευρεση!!!

Lagman
18-02-09, 02:10
από firefox το δοκίμασε κανείς το site ;

Forbidden
You were denied access because:

Access denied by access control list.

vdanasto
18-02-09, 02:42
Εγώ από Firefox μπήκα και δουλεύει κανονικά, έστειλα κι όλας μήνυμα. :)

nrg_polini
18-02-09, 03:18
Πλεον ειναι λογικο να κοιτανε να προσφερουν περισσοτερες υπηρεσιες καθως απο προσφορες δεν κανουν τιποτε το ιδιαιτερο. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν μπορουμε να επιλεξουμε το να φαινεται σαν αποστολεας το ονομα μας ή το κινητο μας (μετα απο επιβεβαιωση οτι ειναι οντως δικο μας βεβαια).

gtl
18-02-09, 03:27
Mια αντιγραφη του conn-x tools ειναι.Επιτελους!! Απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο,εστω 5 την ημερα.

Μιας και βάλανε 100 sms, δεν βάζουν και υπηρεσία ειδοποίησης νέων email μέσω sms? Είναι μεγάλο ατού του connx η τελευταία, ιδιαίτερα γιατί δίνει την δυνατότητα παραμετροποίησης και ειδοποίησης μέσω sms για συγκεκριμένους μόνο αποστολείς.

Πάντως τα 100 sms της Forthnet από μόνα τους αποτελούν καλό προτέρημα για τις υπηρεσίες της εταιρείας. Μην ξεχνάμε ότι με τις σημερινές τιμές των εταιρειών κινητής, 100 γραπτά μηνύματα κοστίζουν περίπου 11 ευρώ!

Από την άλλη, δεδομένης της αστάθειας των δικτύων, τα γραπτά μηνύματα, χωρίς αναφορά παράδοσης, χάνουν μεγάλο μέρος της χρησιμότητάς τους. Δεν είναι λίγες οι φορές που τα sms "χάνονται στον δρόμο", οι παραλήπτες δεν ανοίγουν το κινητό για δύο μέρες και το μήνυμα δεν παραδίδεται καθόλου, κ.ο.κ. Για τέτοιες περιπτώσεις η αξιοπιστία της αναφοράς παράδοσης είναι μονόδρομος...

Billmg81
18-02-09, 03:42
Μια χαρά δουλεύει! Μόλις την χρησιμοποίησα! Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα κανένα με τον Firefox. Να και κάτι καλό επιτέλους μετά απο όλα τα προβλήματα που είχαμε & ακόμα έχουμε -έστω & σε μικρότερο βαθμό-! Προσωπικά δεν νομίζω να τα χρεώσει ποτέ! Το μόνο που ίσως κάνει είναι να μειώσει τον αριθμό των μηνυμάτων! Την ήθελα αυτή την υπηρεσία...να και ένα Μπράβο μετά απο καιρό! :respekt:

den_irtha
18-02-09, 04:55
Βγάλε το proxy!Γιαυτό δεν μπαίνει!

agelakos
18-02-09, 12:04
πιο proxy

DSLaManiaC
18-02-09, 12:16
πιο proxy

Internet explorer:

Εργαλεία -> Επιλογές Internet -> Συνδέσεις -> Ρυθμήσεις τοπικού δυκτίου

Εκεί βγάζεις οτιδήποτε έχει τικαρισμένο.


Firefox:

Εργαλεία -> Επιλογές -> Για προχωρημένους -> Δύκτιο -> Πάνω δεξιά κουμπάκι "ρυθμήσεις" -> Κλείνεις το proxy

Lagman
18-02-09, 12:24
μπα το πρόβλημα πρέπει να ήταν το noscript παρόλο που του επιτρέπω τα site, δεν μου ανοίγει την σελίδα .

Silent Air
18-02-09, 12:49
Νομιζω οτι για να χρησιμοποιηθει το websms θα πρεπει πρωτα να εχεις ενεργοποιησει το μειλ σου. Εγω που δεν το ενεργοποιησει δεν μπορω!

Μαλακια ειπα, το μειλ ειναι ενεργοποιημενο απο μονο του.

atsaloux
18-02-09, 13:07
Μπράβο. Για τέτοιες υπηρεσίες αξίζουν τα συγχαρητήρια ...

2048dsl
18-02-09, 13:29
από firefox το δοκίμασε κανείς το site ;

Forbidden
You were denied access because:

Access denied by access control list.

εστειλα απο firefox μια χαρα δουλευει.Μπραβο στην forthneτ. re φτιαξτε τα #$λο pings και αφηστε τις #$παριες.:twisted:

Silent Air
18-02-09, 14:01
Αντε και τον επομενο μηνα και MMS.... :rolleyes:

kostas_pav
18-02-09, 14:04
Έστειλα κι εγώ SMS κανονικά.:oneup:

Σαν αποστολέας εμφανίζεται το webSMS .:)

zartman
18-02-09, 14:52
έστειλα και εγώ..και ελληνικά υποστηρίζει, τα έβγαλε κεφαλαία πάντως..

Frontier
18-02-09, 20:03
Εφόσον είναι SMS 160 χαρακτήρων, κεφαλαία θα βγαίνουν.
Και το Conn-X tools το ίδιο κάνει.

kingness
18-02-09, 21:27
Παιδια μπορει να μου πει κανεις πιο email βαζουμε για να μπουμε στο λογαριασμο μας?

Black Cat
18-02-09, 21:34
Παιδια μπορει να μου πει κανεις πιο email βαζουμε για να μπουμε στο λογαριασμο μας?

Όπως όλοι μας έχεις ένα mail τύπου ονομα.ath.forthnet.gr@forthnet.gr
Βάζεις όνομα@ath.forthnet.gr
και το password που σου δώσανε και είσαι ΟΚ.

hel
19-02-09, 01:27
Εφόσον είναι SMS 160 χαρακτήρων, κεφαλαία θα βγαίνουν.
Και το Conn-X tools το ίδιο κάνει.

5 δίνουν και στον ΟΤΕ;

deadlock7
19-02-09, 03:49
Μια χαρούλα στέλνω πάντως...:p

macuser32
19-02-09, 04:10
πολύ καλό και χρήσιμο. το χρησιμοποιώ ήδη.;)

jimpan
19-02-09, 09:28
Για κάποιο λόγο δε δουλεύει σε εμένα!
Σαν email δε βάζουμε username.ath.forthnet.gr@forthnet.gr και password το password της σύνδεσης;

zartman
19-02-09, 10:09
..όχι στο email βάλε username@ath.forthnet.gr

Lagman
19-02-09, 12:05
5 δίνουν και στον ΟΤΕ;

5 την ημέρα και 100 τον μήνα , παλιότερα είχαν περισσότερα τον μήνα νομίζω 250 και μετά το αλλάξανε .

Μια παρατήρηση στον ΟΤΕ έχουν πρόσβαση στα conn-x tools ΟΛΟΙ οι συνδρομητές ΟΤΕ ακόμα και αυτοί με την απλή την PSTN ενώ στην FORTHnet βλέπουμε δεν έχουν πρόσβαση εταιρικοί πελάτες(οι οποίοι δίνουν αρκετά χρήματα) η πελάτες με απλές συνδέσεις pstn isdn, η με shared llu.

Πώς σας φένεται αυτό ;

D4rK_Mess3ngeR
19-02-09, 14:09
Κρίμα που η υπηρεσία δεν ισχύει για εμάς που είμαστε shared..

:oops:

gtl
19-02-09, 15:05
Πάντως το skype και το voipbuster έχουν αποδείξει ότι μπορείς να έχεις αναφορά παράδοσης και σε sms που στέλνεις μέσω διαδικτυακών υπηρεσιών. Κρίμα που η forthnet δεν ακολούθησε.

chemboy
19-02-09, 16:48
Πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι καλή κίνηση να δώσει αυτή την υπηρεσία. Πάντως την δίνει ελλιπέστατη και με τσιγκουνιά. Θα μπορούσε να δίνει περισσότερα sms ανά ημέρα και ανά μήνα. Τόσο δύσκολο ή ακριβό της ήταν; Αλλά το σημαντικότερο, δεν έχει αναφορά. Μα καλά είναι δυνατόν να μην έχει αναφορά; Πολλά sites δίνουν αντίστοιχη υπηρεσία με 100 sms/μήνα και 5 sms/ημέρα με αναφορά παράδοσης και με εμφάνιση του προσωπικού σου αριθμού (ύστερα από sms επιβεβαίωσης βεβαίως). Ένα site που ξέρω μάλιστα είναι και Ελληνικό. Δεν έπρεπε λοιπόν να προσφέρει κάτι περισσότερο ως υπηρεσία η Forthnet; Μήπως όμως απλά το δοκιμάζει και γι αυτό δεν το διαφήμισε και όταν ολοκληρωθούν οι δοκιμές θα προσφέρει κάτι καλύτερο; Μάλλον βέβαια το τελευταίο μου φαίνεται απίθανο γιατί τον τελευταίο καιρό ακολουθεί απλά τις εξελίξεις μην προσφέροντας κάτι σημαντικό έναντι του ανταγωνισμού. Ίσως είναι δύσκολοι καιροί για κάτι καινούργιο που στοιχίζει ειδικά αν έχει υπερχρεωθεί για κάτι όπως η NOVA και δεν ξέρουμε πως θα καταλήξει η υπόθεση.

gtl
19-02-09, 17:07
Γι'αυτό κι εγώ επιμένω τόσο. Εξάλλου έχω "καεί" στο παρελθόν από την αντίστοιχη υπηρεσία web sms της Tellas, η οποία στέλνει τα γραπτά μηνύματα όποτε (και αν!) θυμηθεί. Αν δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το μήνυμα που έστειλα παρελήφθη επιτυχώς, τί να την κάνω μια τέτοια υπηρεσία?

Silent Air
19-02-09, 17:15
Παντως μεχρι στιγμης (δυο μερες τωρα) οτι εχω στειλει εχει παραδοθει. Βεβαια ενα θα σου κατσει και μπορει να ειναι καταστροφικο....

Υ.Γ: Συμφωνω για την τσιγγουνια, κανεις που κανεις κατι, καντο σωστα, ποσο δηλαδη θα τους κοστιζε 10 μηνυματα την ημερα, χωρις μηνιαιους περιορισμους.

jimpan
19-02-09, 20:08
..όχι στο email βάλε username@ath.forthnet.gr
Ευχαριστώ, δουλεύει όντως!

PetrosK
19-02-09, 20:11
Ναι, δε λέω, ωραία προσφορά...

Να μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω κιόλας...

Περνάω τα στοιχεία της σύνδεσης, μου βγάζει λάθος "ονομα χρήστη"

Πάω να συνδεθώ στο My Forthnet, μου βγάζει λάθος "κωδικό"

Τώρα, πως γίνεται να έχω σύνδεση με ακριβώς αυτά τα στοιχεία, μόνο εκεί στη 4νετ ξέρουν...

michpan
19-02-09, 20:36
Δυστυχώς ισχύει μόνο για 2play χρήστες..


Μιχάλης

PetrosK
19-02-09, 20:46
Μα 2Play έχω φίλε μου, αν απαντάς σε εμένα.

hel
20-02-09, 01:40
Μια χαρά μπήκα.
Ωραία υπηρεσία. Αυτή και το mycosmos μου δίνουν 400 sms free το μήνα. Κάτι είναι και αυτό:cool:

RASTAVIPER
20-02-09, 21:42
..όχι στο email βάλε username@ath.forthnet.gr

Έτσι το βάζω και δεν κάνει τίποτα.
Βγάζει: εισάγετε ένα σωστό email.πχ yourname@domain.com

@ ADSLgr.com All rights reserved.