PDA

Επιστροφή στο Forum : Noise Margin



Excessium
17-02-09, 17:31
Ειχα κρατησει πληροφοριες απο τα χαρακτηριστικα της συνδεσης μου πριν περιπου εναν μηνα, και σημερα (Επισυναπτω τις φωτο). Παρατηρησα μια τεραστια διαφορα στο downstream noise margin (απο 5 ανεβηκε στα 10). Τι γινεται? :confused:

freak27
17-02-09, 19:57
Οπως φαινεται ναι. Αν κατεβαζεισ κιολας με 1,5mb/s εισαι κομπλε. Ισως κατι του προκαλουσε βραχυκυκλωμα, η περασανε καινουργια καλωδια. Εγινε και σε γνωστο μου. Απο 6 SNR η Forthnet εσκαψε κοντα στο σπιτι του και ανεβηκε στο 11, με αποτελεσμα να κερδισει 3 mbit περιπου

Excessium
21-02-09, 16:32
Αψογα, τωρα επεσε στα 3 και εχω την κλασικη "ποιοτικη" υπηρεσια της φορθνετ -_-

athina_livadi
21-02-09, 16:42
Μη το ψάχνεις γιατί θα σε τρελάνουν στο τέλος...

Excessium
21-02-09, 16:45
Παρατηρω οτι σε παααρα πολλες σελιδες, οταν παει να φορτωσει βγαζει σφαλμα οτι και καλα δεν βρηκε τη σελιδα, και πρεπει να κανω μια ανανεωση για να φορτωσει. Σχετιζεται με το margin? Γενικα η χαλια ποιοτητα ιντερνετ που απολαμβανω συνδεεται με το margin?

wasntme
21-02-09, 17:40
Ναι γιατι οταν το ΝΜ πεφτει κατω του 3.5 κανει πολλα disconnect με αποτελεσμα να χανει την ΙP και να την ξαναπερνει απο IPCP.

Excessium
21-02-09, 21:07
καλα κρασια, 2.8
Αν κανω αιτηση για οτε ποσο παιρνει ? :twisted:

hel
22-02-09, 00:07
Κάνε και κανένα search για ανάλογα προβλήματα.
Δώσε μας διάγραμμα από το DMT tool της υπογραφής μου.

Excessium
22-02-09, 20:48
Κάνε και κανένα search για ανάλογα προβλήματα.
Δώσε μας διάγραμμα από το DMT tool της υπογραφής μου.
πως ακριβως βγαζω διαγραμμα?

Στην κεντρικη οθονη παντως εμφανιζει αυτα:

geodeath
23-02-09, 18:57
καλα κρασια, 2.8
Αν κανω αιτηση για οτε ποσο παιρνει ? :twisted:

2 εβομάδες το πολύ συνήθως

brb
26-02-09, 23:51
καλα κρασια, 2.8
Αν κανω αιτηση για οτε ποσο παιρνει ? :twisted:

Έχεις την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ θα σου δώσει καινούρια γραμμή; :lol:

Κι εγώ τελευταία έχω κάποιες στιγμές χαμηλό SNRM, χωρίς όμως αποσυνδέσεις και τα σχετικά.

52865

hel
27-02-09, 00:02
πως ακριβως βγαζω διαγραμμα?

Στην κεντρικη οθονη παντως εμφανιζει αυτα:

Yπάρχει ένα αδικαιολόγητο κενό στις χαμηλές συχνότητες.
Έλεγξε την καλωδίωσή σου και τα φίλτρα, άσε το ρούτερ μόνο του πάνω στην κεντρική γραμμή και δες αν άλλαξαν τα στοιχεία γραμμής.
Το μεγάλο κενό που βλέπεις στις συχνότητες κοντά στα 2 Khz είναι λόγω των dslam της Forthnet και σου τρώει 1-2 Mbit.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχεις την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ θα σου δώσει καινούρια γραμμή; :lol:

Κι εγώ τελευταία έχω κάποιες στιγμές χαμηλό SNRM, χωρίς όμως αποσυνδέσεις και τα σχετικά.



Eίναι λόγω της ώρας. Αυξάνεται η κίνηση στο δίκτυο , άρα και ο θόρυβος.
Το πρωί θα δεις μεγαλύτερες τιμές.

brb
27-02-09, 00:10
Yπάρχει ένα αδικαιολόγητο κενό στις χαμηλές συχνότητες.
Έλεγξε την καλωδίωσή σου και τα φίλτρα, άσε το ρούτερ μόνο του πάνω στην κεντρική γραμμή και δες αν άλλαξαν τα στοιχεία γραμμής.
Το μεγάλο κενό που βλέπεις στις συχνότητες κοντά στα 2 Khz είναι λόγω των dslam της Forthnet και σου τρώει 1-2 Mbit.

Εκτός από το κενό στις χαμηλές συχνότητες, υπάρχει γενικότερο πρόβλημα σε όλες τις συχνότητες, απ' ό,τι βλέπω. Το διάγραμμα θα έπρεπε να είναι περίπου όπως το δικό μου, με ομαλή εξασθένηση όσο ανεβαίνει η συχνότητα. Ας το στείλει όμως καλύτερα στον ειδικό να του το αναλύσει:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=233268&page=29

Excessium
27-02-09, 04:04
Yπάρχει ένα αδικαιολόγητο κενό στις χαμηλές συχνότητες.
Έλεγξε την καλωδίωσή σου και τα φίλτρα, άσε το ρούτερ μόνο του πάνω στην κεντρική γραμμή και δες αν άλλαξαν τα στοιχεία γραμμής.
Το μεγάλο κενό που βλέπεις στις συχνότητες κοντά στα 2 Khz είναι λόγω των dslam της Forthnet και σου τρώει 1-2 Mbit.
Δε θυμαμαι να ειχα βαλει φιλτρα, νομιζω λογω ISDN..

theopan
28-02-09, 12:35
Δε θυμαμαι να ειχα βαλει φιλτρα, νομιζω λογω ISDN..

Το ISDN θέλει splitter πριν το netmod. Φτιάξε την εγκατάστασή σου όπως πρέπει και ξαναμιλάμε.

Excessium
28-02-09, 19:28
Το ISDN θέλει splitter πριν το netmod. Φτιάξε την εγκατάστασή σου όπως πρέπει και ξαναμιλάμε.
Εννοειται οτι υπαρχει σπλιτερ πριν το νετμοντ..

ZORO
03-03-09, 10:56
Κανονικά με εξασθένιση 14 θα έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστον 20. Εγώ με εξασθένιση 15 είμαι στα 21,5 με 22.

Excessium
03-03-09, 12:30
20? Αυτο δεν ειναι πολυ μεγαλο? :oops:

Χθες βραδυ:

Excessium
03-03-09, 17:14
2η μερα με 1.8 margin. Καλα παμε.


Έχεις την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ θα σου δώσει καινούρια γραμμή; :lol:

Εχμ, με OTE δηλαδη θα ειχα το ιδιο margin και χαλια pings?..

ZORO
04-03-09, 13:24
Όπως σου είπαν κάπου έχεις πρόβλημα, πιθανόν κάποια παρεμβολή με 14 εξασθένιση και με 1,8 snrm έπρεπε η γραμμή σου να συγχρονίζει κόντα στα 24. Π.χ. δες την δική μου γραμμή που έχει εξασθένιση 15,
τι συγχρονισμό είχα με snrm 2,3 http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2104537&postcount=57

Excessium
06-03-09, 22:16
Kαι τι προτεινετε να κανω? Να παρω φορθνετ για να αρχισει το δουλεμα?..

Παρεπιμπτοντως, κανοντας reset το ρουτερ παει το margin και παλι στα 6 πλεον, μετα απο 1-2 μερες αργιζει και πεφτει. Λογικο αυτο?

Durdyn
06-03-09, 22:44
Επειδή δεν είδα κάτι σχετικό, επικοινώνησες μαζί τους και αν ναι τι σου απάντησαν;

Excessium
20-03-09, 16:30
Hμαρτον, τωρα το margin παιζει μεταξυ 6-10, αλλα γιατι εγω αισθανομαι οτι ακομα σκαλωνει? (ειδικα οταν ειναι στο ~10)

@ ADSLgr.com All rights reserved.