PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος Χρηστης ADSL forthnet με πρόβληματα :P



freeblue
14-12-05, 03:42
Για σας,
μια βοήθεια αν γίνεται...
είμαι νέος χρήστης στο Adsl με το πακέτο της Forthnet in a box plus (384/128 router WAG354G)

....

το προβλημα υπάρχει στο ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτοχρονα 3 messenger που έχω ( skype , msn , icq) .... κάποιο από τα 3 χάνει την συνδεσή του για λίγο κάθε μερικά λεπτά

επίσης; ανάλογο πρόβλημα έχω όταν δουλεύω το DC++ me messenger η με κάποιο torrents client (αλήθεια ποιο είναι το καλλύτερο για συνδεσεις ADSL ?) ... που χρησιμοποιώντας το Bitlord δεν είδα οθτε μια φορά να κατεωαίνει κατι με ταχύτητα πάνω απο 1 K/sec // :(

απλά αν μπορει κάποιος να μου απαντήσει , μήπως στο ADSL στο 384 πρέπει να χρησιμοποιόυμε μόνο μεσσενγερ η μόνο Torrents client ή μόνο Dc++ ....

η μέγιστη ταχύτητα που έχω δει σε download είναι 28κ στο DC++ αλλα με μέση 22κ .... στην καλλύτερη περίπτωση ....

...
τι πρέπει να αλλάξω στα settings να βελτιωθεί η ταχύτητα ?

έχει να προτίνει κανεις κάτι .. η κάποιο ανάλογο link σε αυτο το site?

είναι φυσιολογικα αυτά που βλέπω στο Pc μου? και η μικρή ταχύτητα???

( ακόμα και χωρίς firewall του Royter , και χωρις software-firewall (KERIO) ....
έχω τα ίδια σχεδον αποτελέσματα.....

overgr
14-12-05, 03:53
με adsl in a box plus, νέος χρήστης, παρατηρώ και εγώ παρόμοια προβλήματα.

NoYmErOs
14-12-05, 10:11
Για αρχή πές μας σε ποιό DSLAM είσαι.

Δές αν έχεις ανοίξει τις σωστές πόρτες στο ρούτερ.

Το bitlord είναι άχρηστο βάλε ή το Azureus ή BitComet.

To download σε p2p παίζει πάντα γιατι έχει να κάνει με τις πηγές που κατεβάζεις και απο πολλές άλλες λεπτομέριες.δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι(μεγάλο αρχείο) απο το ftp.ntua.gr

settings για τα προγράμματα (dc++, torrents κτλπ) δές στο subforum του P2P

Βάλε το patch για τα max connections.
http://www.p2pforums.com/viewtopic.php?t=6431

δές και εδώ.. http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_FAQ/faqindex.php

slaughter
14-12-05, 13:19
ψαξε στο site www.portforwarding.com αν το θυμαμε καλα πως να ρυθμισεις το router σου για να κατεβαζεις με καλα speeds απο το BitComet.
Οσο για το MSN Mess κ εγω με πολλές συνδεσεις στο Bit-Torrent εχω πολλες φορες προβλημα να συνδεθω κ πολλες φορες οταν κατεβαζω πεφτει το MSN
:)

freeblue
14-12-05, 13:25
1. DSLAM = 12-20 Alcatel --> καλο υατο η όχι ??????

2. Στο router οι πόρτες είναι ανοιγμένες. κατέβασα αρχεία αλλά με 1k/sec

3. BitComet.... μόνο δούλεψε

4. Από το ftp.ntua.gr κατέβασα ένα μεγάλο αρχείο, με το fileZilla έφτασε στα 31k/sec , αρκετά καλά φαντάζομαι....

//....

τώρα χωρίς να δουλεύει τίποτα , έχω αυτή την εικόνα στο ping στην Forthnet

Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=62ms TTL=250
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=59ms TTL=250
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=57ms TTL=250
Reply from 193.92.150.50: bytes=32 time=58ms TTL=250

Ping statistics for 193.92.150.50:
Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 57ms, Maximum = 62ms, Average = 59ms

πολλά ε?

apok
14-12-05, 13:29
Ε, νταξ.. δεν ειναι και άσχημα.. θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερα

toneworks
14-12-05, 13:40
το προβλημα υπάρχει στο ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτοχρονα 3 messenger που έχω ( skype , msn , icq) .... κάποιο από τα 3 χάνει την συνδεσή του για λίγο κάθε μερικά λεπτά

Δες WAG354G & disconnects (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26551)

Επισης: http://speedtest.forthnet.gr

state.of.
14-12-05, 14:06
αχ να είχα και εγώ τέτοια pings...που χτυπάω κατοστάρες στην καλύτερη

freeblue
14-12-05, 14:09
To test της Forthnet έδωσε αυτα τα αποτελέσματα :


TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 104.69Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 248.51kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

toneworks
14-12-05, 14:21
Για μεσημερι καλουτσικα ειναι (αναλογα το dslam). Καντο διαφορες ωρες και βγαλε ενα μεσο ορο. Παντα χωρις να κανεις τιποτα αλλο στο internet. Διαβασε και το thread για τα linksys.

freeblue
14-12-05, 14:47
Ευχαριστώ ....

dream21
15-12-05, 13:03
Για σας,
μια βοήθεια αν γίνεται...
είμαι νέος χρήστης στο Adsl με το πακέτο της Forthnet in a box plus (384/128 router WAG354G)

....

το προβλημα υπάρχει στο ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτοχρονα 3 messenger που έχω ( skype , msn , icq) .... κάποιο από τα 3 χάνει την συνδεσή του για λίγο κάθε μερικά λεπτά

επίσης; ανάλογο πρόβλημα έχω όταν δουλεύω το DC++ me messenger η με κάποιο torrents client (αλήθεια ποιο είναι το καλλύτερο για συνδεσεις ADSL ?) ... που χρησιμοποιώντας το Bitlord δεν είδα οθτε μια φορά να κατεωαίνει κατι με ταχύτητα πάνω απο 1 K/sec // :(

απλά αν μπορει κάποιος να μου απαντήσει , μήπως στο ADSL στο 384 πρέπει να χρησιμοποιόυμε μόνο μεσσενγερ η μόνο Torrents client ή μόνο Dc++ ....

η μέγιστη ταχύτητα που έχω δει σε download είναι 28κ στο DC++ αλλα με μέση 22κ .... στην καλλύτερη περίπτωση ....

...
τι πρέπει να αλλάξω στα settings να βελτιωθεί η ταχύτητα ?

έχει να προτίνει κανεις κάτι .. η κάποιο ανάλογο link σε αυτο το site?

είναι φυσιολογικα αυτά που βλέπω στο Pc μου? και η μικρή ταχύτητα???

( ακόμα και χωρίς firewall του Royter , και χωρις software-firewall (KERIO) ....
έχω τα ίδια σχεδον αποτελέσματα.....


Οσο αναφορα το skype και ειδικα οτι εχει σχεση με voiceip οπως και το i-call απο την altec με γραμμη 384/128 δεν πεζει.θελεις γραμμη 512 η εστω pstn/isdn και αυτο διοτι τα πακετα που ερχονται μεσω 384 δεν μπορεις να τα παρεις γρηγορα λογο οτι οι περισοτεροι χρηστες ιντερνετ εχουν 384 γραμμη.
παρεπιπτοντος μιλησα με support απο i-call και μου το ειπαν το πιο παραπανω που σου γραφω.
ειναι οντος μαμακια να εχεις 384 και να μην μπορεις να κανεις χρηση voiceip phone μεσω ιντερνετ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.