PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα αποσυνδέσεων Ροστάν Θεσ/νίκη



Black Cat
13-02-09, 00:28
Μια εβδομάδα περίπου αντιμετωπίζω πρόβλημα αποσυνδέσεων και το πρόβλημα μου το αναγνωρίζουν στον υπολογιστή μου ή στο καλώδιο που συνδέει υπολογιστή με ρούτερ (Siemens SL2 - 141).
Ενώ είμαι μέσα μια χαρά η σύνδεση γίνεται περιορισμένη και μετά απο κάνα δεκάλεπτο επανέρχεται το ιντερνετ και πάλι απο την αρχή η όλη διαδικασία....
Ενώ παραπονέθηκα για πρόβλημα αποσυνδέσεων, η απάντηση τους είναι ότι το ιντερνετ δουλεέυι μια χαρά αλλά είναι πρόβλημα υπολογιστή ή καλωδίου.
Το θέμα είναι ότι και ο δεύτερος υπολογιστής που έχω μου βγάζει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα περιορισμένης σύνδεσης.
Σε ερώτημα μου αν φταίει το Siemens φυσικά η απάντηση ήταν "δεν μας έχει βγάλει κανένα πρόβλημα αυτό το ρούτερ, αλλάξτε τα utp και δεν θα υπάρχει πρόβλημα"
Άλλαξα και τα καλώδια, μόνο και μόνο για να δω πόση χαζομάρα υπάρχει στο μυαλό τους,. αλλά και στο δικό μου που το έκανα, και φυσικά οι περιορισμένες συνδέσεις παρέμειναν.
Έβαλα και ένα Linksys που έχω για να δω τι παίζει απο θέμα αποσυνδέσεων και συγχρονισμού αλλά πάλι τα ίδια στις αποσυνδέσεις και μια μικρή απόκλιση στο συγχρονισμό της τάξεως των 300Kb
Καμία ιδέα κάποιος για το τι μπορεί να παίζει.
Βρίσκομαι Μπότσαρη με Κων/πόλεως.

hel
13-02-09, 00:36
Βάλε το DMT tool να δούμε.

Black Cat
13-02-09, 23:29
Βάλε το DMT tool να δούμε.

Η μέτρηση έγινε με το Siemens SL2 - 141

http://i400.photobucket.com/albums/pp82/Valadiz/th_DMTTest.jpg (http://s400.photobucket.com/albums/pp82/Valadiz/?action=view&current=DMTTest.jpg)

hel
14-02-09, 00:02
Την ώρα που έβγαλες το screenshot δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα . Βέβαια το snr margin 11dB είναι λίγο περίεργο , αλλά ίσως το ρούτερ δίνει λάθος στοιχεία.
Είδες αποσύνδεση λίγο πριν ή μετά από τη μέτρηση;

Black Cat
14-02-09, 00:44
Η μέτρηση έγινε πριν λίγο.
Σήμερα δεν ήμουνα καθόλου σπίτι να δω τι γίνεται αλλά μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλώς, χωρίς κανένα πρόβλημα και με πολύ καλές ταχύτητες ακόμα και μεταξύ 20:00 εως τώρα.
Με το που ξαναρχίζει τις αποσυνδέσεις βγάζω screenshot και το ανεβάζω μπας και βρούμε καμία άκρη.
Το έχω ξαναρωτήσει και η απάντηση ήταν ότι είναι bug του Siemens.
Στο Downstream το tx power είναι 0 dBm, έχει κάποιος άλλος την ίδια μέτρηση;
Εφόσον παίζει, δεν το πειράζω ή αντιμετωπίζεται;:hmm:

Sakoulas
18-02-09, 06:59
@ Black Cat
Σορρυ για την αργοπορημενη απαντηση ( καλλιο αργα παρα ποτε :biggrin: ), αλλα το 0 dBm δεν αποτελει προβλημα. Ειχες αλλα προβληματα απο την παρασκευη ( υποθετω πως οχι αφου δεν εχεις γραψει τιποτα )?

Black Cat
18-02-09, 20:53
Τίποτα απολύτως, όλα παίζουν άψογα, εκτός απο την ταχύτητα τις ώρες αιχμής αλλά για αυτό δεν υπάρχει λύση οπότε όλα καλά :oneup:

bohemis09
19-02-09, 20:39
Φιλε black θα ηθελα να σε ρωτησω πως ειναι οι συνδεσεις της forthnet στην περιοχη ροσταν της θεσσαλονικης μιας και θελω να φυγω απο την τελλας.Εχει προβληματα συχρονισμου,αποσυνδεσεις γενικοτερα εχεις καλα ping ?κυριως για online gaming ενδιαφερομαι.Ευχαριστω

Sakoulas
20-02-09, 07:18
Φιλε black θα ηθελα να σε ρωτησω πως ειναι οι συνδεσεις της forthnet στην περιοχη ροσταν της θεσσαλονικης μιας και θελω να φυγω απο την τελλας.Εχει προβληματα συχρονισμου,αποσυνδεσεις γενικοτερα εχεις καλα ping ?κυριως για online gaming ενδιαφερομαι.Ευχαριστω

Αν ενδιαφερεσαι κυριως για παιχνιδι, συνιστω να αποφυγεις την 4νετ. Μπορει στην Ροσταν γενικως να μην εχει προβληματα αποσυνδεσεων και ταχυτητων, αλλα το παιχνιδι ειναι μια αλλη, λυπητερη ιστορια...

hel
20-02-09, 08:46
Δεν έφτιαξαν τα ping? Ή εξαρτάται από τη δρομολόγηση που θα πετύχεις;

Sakoulas
22-02-09, 07:56
Δεν έφτιαξαν τα ping? Ή εξαρτάται από τη δρομολόγηση που θα πετύχεις;

Δυστυχως, τα ping ειναι το προβλημα, που απο οτι βλεπω πανε απο το κακο στο χειροτερο...
Δρομολογηση...?... :lol: Καλο...

Lagman
22-02-09, 12:15
Δεν έφτιαξαν τα ping? Ή εξαρτάται από τη δρομολόγηση που θα πετύχεις;

Η FORTHnet μας το έχει δηλώσει και στο παρελθόν από απαντήσεις σε email που έχει δώσει , δεν την ενδιαφέρει αυτή η κατηγορία συνδρομητών για αυτό και άλλωστε δεν δίνει την δυνατότητα αλλαγής από interleaved σε FastPath...

Sakoulas
05-03-09, 08:04
Απο τις 4 το πρωι μεχρι και πριν απο λιγο ( 6.45 ), τα παντα σερνονταν. Καλα-καλα σελιδα δεν ανοιγε. Δεν συζηταμε προφανως για τορρεντ ή γιουτιουμπ. Το πρωτο δεν κατεβαζε σχεδον και το δευτερο δεν ξεκινουσε καν το φορτωμα. Τωρα ειναι παλι στα κανονικα του επιπεδα.
Παρατηρησε κανεις αλλος τιποτα?

hel
05-03-09, 08:37
Η FORTHnet μας το έχει δηλώσει και στο παρελθόν από απαντήσεις σε email που έχει δώσει , δεν την ενδιαφέρει αυτή η κατηγορία συνδρομητών για αυτό και άλλωστε δεν δίνει την δυνατότητα αλλαγής από interleaved σε FastPath...

Ναι αλλά σε Θεσσαλονίκη θυμάμαι η nmavro είχε παρατηρήσει βελτίωση.
Αλλά ήταν παροδική φαίνεται.

dolphin75
21-06-11, 18:49
Ανανέωση ενός τόσο παλιού θέματος (προ 2 ετών), μια που τίποτα δε φαίνεται να έχει αλλάξει. Τις τελευταίες δύο ημέρες έχει τρελλαθεί στις αποσυνδέσεις στο DSLAM Ροστάν στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα??

silegav
22-06-11, 18:14
Ξέρεις κι άλλους με το ίδιο πρόβλημα εκεί κοντά ή μόνο εσύ έχεις αποσυνδέσεις; Γιατί αν είσαι μόνο εσύ δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το DSLAM ή κάτι στη δική σου γραμμή.

sdikr
22-06-11, 19:03
Ανανέωση ενός τόσο παλιού θέματος (προ 2 ετών), μια που τίποτα δε φαίνεται να έχει αλλάξει. Τις τελευταίες δύο ημέρες έχει τρελλαθεί στις αποσυνδέσεις στο DSLAM Ροστάν στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο γενικό πρόβλημα??


Δεν έχω κάποιο πρόβλημα, 2 γραμμές οτε μια hol, Θα έλεγα πρώτα να τσεκάρεις όσο μπορείς την δικιά σου πλευρά (καλώδια κλπ) αν μπορείς και ως τον κατανεμητή

dolphin75
22-06-11, 22:21
Θα κάνω έναν έλεγχο και θα ποστάρω αποτελέσματα παιδιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.