PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοίρασμα Γραμμής (Γίνεται;-Μέχρι πόσοι;)



SDimou
14-12-05, 13:15
Γειά σας παιδιά! Δεν έχω βάλει ακόμα ADSL γραμμή αλλά είμαστε στο ψάξιμο μαζί με κάτι φίλους να το προχωρήσουμε. Για να μην κάνουμε όμως ο καθένας την δική του, μήπως ξέρει κανείς αν μπορεί να μοιραστεί μία γραμμή ADSL σε διαφορετικούς χρήστες (με χρήση IP Addresses ίσως) και αν ναι μέχρι πόσους και τι περιορισμοί υπάρχουν; Πρέπει τα σπίτια μας να είναι κοντά;
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

apok
14-12-05, 13:28
Με wifi μονο και φυσικά να είστε κοντά..
Δε γίνεται αλλοιώς να μοιράσεις το "καλώδιο " σε φυσικό επίπεδο

sandman
14-12-05, 13:29
Για να μοιράσεις την σύνδεση πρέπει οι υπολογιστές να είναι στο ίδιο LAN (τοπικό δικτυο).

Αν δεν είστε στο ίδιο κτήριο ο μόνος τρόπος να στήσετε LAN είναι μέσω WIFI και των κατάλληλων κεραιών αν είστε μακριά.

Στον αριθμό δεν υπάρχει περιορισμός, αλλά η ταχύτητα θα διαιρεθεί ανάλογα.

kifinas
18-12-05, 09:05
Για να σου λύσω την απορία στην γειτονία μας είμαστε 7 άτομα από 2 διαφορετικά στενά περίπου 50-60 μέτρα ο καθένας απόσταση αναμεταξύ μας. Το ADSL έρχεται σπίτι μου που είμαι περίπου στο κέντρο από κάθε σπίτι και από εμένα φεύγει ένα καλώδιο σε κάθε σπίτι. Το άσχημο είναι ότι έχω κάνει μια τρυπά φ4 στον τοίχο να φεύγει το utp καλώδιο. Εγώ στο σπίτι μου συνδέομαι ασύρματα γιατί είμαι κοντά αλλά οι άλλοι που βρίσκονται 50-60 μέτρα και μέσα από τοίχους μόνο ενσύρματα. Λοιπόν Έχουμε μια 1024 και την πληρώνουμε όλοι μας. Το σπαστικό είναι ότι αν κατεβάζει κάποιος συνεχεία όπως κάνουν τα 2 άτομα από τα 7 πρέπει να μπαίνεις στον υπολογιστή τους (μέσω radmin γίνετε) και να τους κανείς παύση μέχρι να κάνεις κάποια δουλεία που θέλεις. Τώρα τελευταία βάζουμε στα εκάστοτε download programs όρια για να μην έχουμε αυτό το πρόβλημα.

Φιλικά.

macgiorgosgr
18-12-05, 09:23
Μιας και είστε αρκετά άτομα, ίσως θα ήταν λογικότερο να κάνετε μια μικρή επένδυση σε κάποιο linuxόκουτο το οποίο θα παίζει τον ρόλο του ράουτερ, του κεντρικού downloader, του QoS-Bandwidth Manager κτλ. Θέλει διάβασμα βέβαια και αφιέρωση αρκετού χρόνου για το στήσιμο, αλλά μακροπρόθεσμα αξίζει τον κόπο. Δεν είναι και το καλύτερο πράγμα να έχει ο άλλος πρόσβαση στον υπολογιστή σου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.