PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ενεργοποιηση τελλας.Πως μπορω να φυγω χωρις να πληρωσω την ρητρα διακοπης?



26gDaVinci
18-02-09, 14:21
Απιστευτο σπασιμο νευρων μετα απο ενεργοποιηση σε double play tellas .

12/01/09 αιτηση στο προγραμμα Double Play Unlimited.
Απο τις 3/2/09 που εγινε η ενεργοποιηση το τηλεφωνο ειναι νεκρο(το ρουτερ ακομα το περιμενω).
Τηλεφωνο στο 13800 θα το κοιταξουμε.

Καθε μερα τηλεφωνο στο 13800 και συνεχεια η ιδια απαντηση το κοιταζουν οι τεχνικοι μας.

16/02/09 ηρθε τεχνικος απο τον οτε κοιταξε την γραμμη και ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα και ειναι αλλα οκ.
(απο την στιγμη που ερθε ο τεχνικος το τηλεφωνο δεν ειναι τελειως νεκρο ,κανει καποιους περιεργους θορυβους αλλα δεν μπορω να καλεσω και αυτοι που με καλουν δεν με ακουνε αλλα ουτε εγω τους ακουω.
Ξανα τηλεφωνο στο 13800 το κοιταζουν οι τεχνικοι μας!!! ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΣΑΤΑΛΙΑ:evil::evil:

1.Σε ποσες μερες μπορει να εχω τηλεφωνο αμα παω παλι στον οτε?
2.Τι διαδικασιες χρειαζονται για να μην πληρωσω την ρητρα του συμβολαιου ?

crypter
18-02-09, 14:25
2.Τι διαδικασιες χρειαζονται για να μην πληρωσω την ρητρα του συμβολαιου ?
Στελνεις ενα φαξ (στο νουμερο που θα σου πουν) και στο οποιο περα απο τα στοιχεια σου και το αφμ αναφερεις ακριβως τους λογους αποχωρησης διοτι δεν σου παρειχαν τις υπηρεσιες που επρεπε κτλ κτλ και οτι ειναι δικο τους φταιξιμο.

26gDaVinci
18-02-09, 14:41
Στελνεις ενα φαξ (στο νουμερο που θα σου πουν)

Θα παρω τηλεφωνο το 13800? ή να παω σε καποιο καταστημα Wind ?

crypter
18-02-09, 14:46
Θα στο πουν και στο 13800 χωρις προβλημα, αν θυμαμαι καλα ειναι το 211-120-0021 αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

kalitexnis_gr
18-02-09, 15:08
2.Τι διαδικασιες χρειαζονται για να μην πληρωσω την ρητρα του συμβολαιου ?

Το έχω ψάξει κι εγώ αυτό γιατί ήθελα να φύγω από tellas και κατάλαβα το εξής, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Μου είπανε λοιπόν πως στέλνεις αυτό το φαξ διακοπής και είναι στην κρίση του λογιστηρίου αν θα σου χρεώσουν τη ρήτρα ή όχι. ΔΛΔ θα σου διακοπεί η σύνδεση έτσι κι αλλιώς αλλά το αν θα πληρώσεις το πρόστιμο ή όχι θα το αποφασίσουν αυτοί σύμφωνα με τα αιτήματα βλάβης που έχεις δηλώσει. :worthy:

26gDaVinci
18-02-09, 15:59
Θα στο πουν και στο 13800 χωρις προβλημα, αν θυμαμαι καλα ειναι το 211-120-0021 αλλα δεν ειμαι σιγουρος.

Ευχαριστω crypter

........Auto merged post: 26gDaVinci πρόσθεσε 11 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το έχω ψάξει κι εγώ αυτό γιατί ήθελα να φύγω από tellas και κατάλαβα το εξής, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Μου είπανε λοιπόν πως στέλνεις αυτό το φαξ διακοπής και είναι στην κρίση του λογιστηρίου αν θα σου χρεώσουν τη ρήτρα ή όχι. ΔΛΔ θα σου διακοπεί η σύνδεση έτσι κι αλλιώς αλλά το αν θα πληρώσεις το πρόστιμο ή όχι θα το αποφασίσουν αυτοί σύμφωνα με τα αιτήματα βλάβης που έχεις δηλώσει. :worthy:

Ετσι και αλλιως πρωτα θα παω να κανω αιτηση στον οτε για να ξαναγυρισω πισω και μετα θα ασχοληθω με την τελλας.

xag
20-02-09, 13:22
Ενεργοποίείς την παράγραφο 2.9 του συμβολαίου και φεύγεις αζημίως και με δική τους υπαιτιότητα.

ermis333
20-02-09, 17:52
Εγώ άλλο κατάλαβα πάντως........

Για να ενεργοποιήθηκες στις 3/2 και να σου ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ στις 16/2 σημαίνει πως η Tellas δεν εντόπισε πρόβλημα από τη μεριά της.

Φίλτρο έχεις βάλει στη πρίζα του τηλεφώνου ή έχεις βάλει το τηλέφωνο έτσι;; Βάλε φίλτρο στο τηλέφωνο και δοκίμασε να καλέσεις το τηλέφωνό σου από ένα κινητό.

26gDaVinci
20-02-09, 21:00
Ερμη τα πραγματα εχουν ως εξης.Οταν ενεργοποιηθηκα το τηλεφωνο ηταν νεκρο.
Επερνα απο κινητο τηλ ακουγοταν κανονικα οτι καλουσα αλλα το σταθερο δεν χτυπαγε .
Φυσικα παντα με φίλτρο στο τηλέφωνο.Μετα οταν ηρθε ο τεχνικος του οτε κοιταξε την γραμμη και ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Μετα την επισκεψη του τεχνικου οταν εκανα κληση απο κινητο ακουγοταν κανονικα οτι καλουσα,το σταθερο χτυπαγε κανονικα δουλευε η αναγνωριση αλλα μολις το σηκωνα δεν ακουγα αυτον που με καλουσε.

Επισης οταν παω να παρω τηλ απο το σταθερο δεν ακουω τον κλασσικο ηχο (τουτ τουτ) ουτε μπορω να παρω καποιον τηλεφωνο.

Λεω κατσε να δω μη φταιει η εγκατασταση του σπιτιου μου (Μονοκατοικια εκτος πολης).
Απομονωσα την καλωδιωση του σπιτιου και συνδεσα το τηλεφωνο κατευθειαν στο καλωδιο που ερχεται απο την κολονα του οτε, παλι τα ιδια.
Ξανα τηλεφωνιο στο 13800 παλι μια απο τα ιδια το κοιταζουν οι τεχνικοι μας.
Δεν το παλευω αλλο απο Δευτερα παω στον οτε για αιτηση connex.
Τωρα που ειναι το προβλημα ενας θεος ξερει, αλλα δεν μπορω να περιμενω ακομα και να μου λενε εδω και 17 ημερες το ξερουμε το προβλημα το κοιταζουν οι τεχνικοι μας ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΑ

ermis333
20-02-09, 22:48
Ερμη τα πραγματα εχουν ως εξης.Οταν ενεργοποιηθηκα το τηλεφωνο ηταν νεκρο.
Επερνα απο κινητο τηλ ακουγοταν κανονικα οτι καλουσα αλλα το σταθερο δεν χτυπαγε .
Φυσικα παντα με φίλτρο στο τηλέφωνο.Μετα οταν ηρθε ο τεχνικος του οτε κοιταξε την γραμμη και ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Μετα την επισκεψη του τεχνικου οταν εκανα κληση απο κινητο ακουγοταν κανονικα οτι καλουσα,το σταθερο χτυπαγε κανονικα δουλευε η αναγνωριση αλλα μολις το σηκωνα δεν ακουγα αυτον που με καλουσε.

Επισης οταν παω να παρω τηλ απο το σταθερο δεν ακουω τον κλασσικο ηχο (τουτ τουτ) ουτε μπορω να παρω καποιον τηλεφωνο.

Λεω κατσε να δω μη φταιει η εγκατασταση του σπιτιου μου (Μονοκατοικια εκτος πολης).
Απομονωσα την καλωδιωση του σπιτιου και συνδεσα το τηλεφωνο κατευθειαν στο καλωδιο που ερχεται απο την κολονα του οτε, παλι τα ιδια.
Ξανα τηλεφωνιο στο 13800 παλι μια απο τα ιδια το κοιταζουν οι τεχνικοι μας.
Δεν το παλευω αλλο απο Δευτερα παω στον οτε για αιτηση connex.
Τωρα που ειναι το προβλημα ενας θεος ξερει, αλλα δεν μπορω να περιμενω ακομα και να μου λενε εδω και 17 ημερες το ξερουμε το προβλημα το κοιταζουν οι τεχνικοι μας ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΡΕΛΑ

Εσύ από τη μεριά σου έκανες ότι μπορούσες, αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, και για να ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και όχι της Tellas σημαίνει πως δεν μπορεί να κάνει κάτι η Tellas....πιθανώς πρόβλημα βρόγχου ή στο Καφάο. Αργεί τόσο η δουλειά γιατί μάλλον ξανα στείλανε άιτημα στον ΟΤΕ να το κοιτάξει.

Καλά ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν σε έβαλε να κάνεις κλήση ή να σου κάνει ο τεχνικός μια κλήση;; Πέταξε ένα ξερό όλα ΟΚ, κανένας δεν τσέκαρε τίποτα και σηκώθηκε και έφυγε;; Και θές να πάς και Connx....Συγγνώμη αλλά εγώ μετά από τέτοια συμπεριφορά, απλά θα πήγαινα σε άλλον εναλλακτικο.

26gDaVinci
21-02-09, 04:02
Εσύ από τη μεριά σου έκανες ότι μπορούσες, αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά, και για να ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και όχι της Tellas σημαίνει πως δεν μπορεί να κάνει κάτι η Tellas....πιθανώς πρόβλημα βρόγχου ή στο Καφάο. Αργεί τόσο η δουλειά γιατί μάλλον ξανα στείλανε άιτημα στον ΟΤΕ να το κοιτάξει.

Καλά ο τεχνικός του ΟΤΕ δεν σε έβαλε να κάνεις κλήση ή να σου κάνει ο τεχνικός μια κλήση;; Πέταξε ένα ξερό όλα ΟΚ, κανένας δεν τσέκαρε τίποτα και σηκώθηκε και έφυγε;; Και θές να πάς και Connx....Συγγνώμη αλλά εγώ μετά από τέτοια συμπεριφορά, απλά θα πήγαινα σε άλλον εναλλακτικο.

Επειδη εχω κολλητο φιλο τεχνικο στην τελλας στην αθηνα με βοηθησε και μου ειπε οτι οι τεχνικοι της τελλας στην περιοχη μου βρισκουν το κυκλωμα ανοιχτο και οτι μπορει να ειναι και μονοπολο.(Ειχα βαλει ενα δικο μου ρουτερ χωρις κωδικους και το λαμπακι της dsl συχρονιζε κανονικα).
Μετα απο 2 μερες που μιλησα με τον κολλητο μου ηρθε ο τεχνικος του οτε.
Την ημερα που ηρθε ο τεχνικος δεν ημουν παρων, ηταν η μητερα μου.Μου ειπε οτι κοιταξε το κουτι που ερχεται απο την κολωνα , κοιταξε και τις συσκευες του σπιτιου οπου δεν ειχε αρμοδοιοτητα με τα λεγομενα του και οτι δεν εχει προβλημα ουτε η γραμμη ουτε η εγκατασταση του σπιτιου αλλα η τελλας. Μετα την επισκεψη του τεχνικου το τηλεφωνο δεν ηταν τελειως νεκρο αλλα υπολειτουργουσε οπως ανεφερα πιο πριν.

Μπορει να εχεις δικιο ερμη αλλα ο οτε εχει και το μαχαιρι και το πεπονι απο οτι εχω καταλαβει.Σε βλαβες των δικων του συνδρομητων σκοτωνεται να τις φτιαξει στην περιοχη μου.Σε βλαβη γνωστου μου οπου ουτε τηλεφωνο ειχε ουτε ιντερνετ μετα απο 4 ωρες που δηλωσα την βλαβη ολα δουλευαν αψογα χωρις κανενα προβλημα.

Αμα δεν ειχα αναγκη το τηλεφωνο (αρρωστη γιαγια) θα το παλευα ακομα.Δεν εχω κανενα προβλημα με τους εναλακτικους .Οπως βλεπεις στο προφιλ μου η μια γραμμη που εχω ειναι φορθνετ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Ειχα ακουσει καλα λογια για την τελλας στην περιοχη μου γιαυτο και προχωρησα και εκανα αιτηση και για την δευτερη γραμμη μου αλλα δεν μου καθησε .Θα παω στον οτε κανα εξαμηνο και θα το προσπαθησω ξανα σε καποιον εναλλακτικο.

ermis333
21-02-09, 11:25
Έτσι όπως το θέτεις, θα κάνεις το σωστό. :oneup:

Μπορείς να τους στείλεις ένα ΦΑΞ περιγράφοντας το πρόβλημα, ότι ποτέ δεν σου δούλεψε η σύνδεση και ζητώντας να φύγεις αζημίως, λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

26gDaVinci
27-02-09, 00:34
Τελικα δεν χρειαστηκε να ξαναγυρισω στον οτε.Τρελη η γκαντεμια με την ενεργοποιηση.
Η πρωτη βλαβη ηταν βλαβη του Οτε ,η γραμμη λειτουργουσε με το ενα καλωδιο-μονοπολο(13 μερες για να το διορθωσει ο Οτε)
Η δευτερη βλαβη ηταν απο την μερια της τελλας καποιο βραχυκυκλωμα στο δικτυο τους (10 μερες για να διορθωθει)

Απο σημερα εχω και τηλεφωνο και ιντερνετ(ιντερνετ εχω με δικο μου ρουτερ, το δικο τους ερχεται απο το υπερπεραν με χελωνα)
Μεχρι στιγμης αριστη ποιοτητα στο τηλεφωνο και τελεια με το ιντερνετ .Η γραμμη μου συγχρονιζει στο μεγιστο 7 mbs κατεβαζω στο μεγιστο 680kbs,youtube ,eradio ,και skype δουλευουν μια χαρα χωρις διακοπες-κοψιματα.

Μακαρι να μην μου τυχει καποια αλλη γκαντεμια.

agrinio6
01-03-09, 07:19
μπορεις να μου πεις σε ποιο τηλεφωνο δηλωσες για βλαβη γιατι πιστευω πως και εμενα υπαρχει το ιδιο προβλημα....δεν γινεται τετοια ωρα παραμονη Αποκρεων που δεν υπαρχει ψυχη μεσα να κατεβαζω με 2,04KB/sec ενα αρχειο 2,63ΜΒ ....ελεος δηλαδη....εκτος και αν εχω προβλημα στην καλωδιωση μου....ενας φιλος μου μου ειπε να δοκιμασω να συνδεσω το ρουτερ με μικροτερο καλωδιο τηλεφωνικης γραμμης και να εχω μακρυτερο καλωδιο εθερνετ....θα το δοκιμασουμε και αυτο αλλα δεν νομιζω....στα χαρακτηριστικα του το ρουτερ φαινεται να συγχρονιζει στο φουλ

26gDaVinci
01-03-09, 10:58
μπορεις να μου πεις σε ποιο τηλεφωνο δηλωσες βλαβη

Στο 13800 επερνα τηλεφωνο αλλα επερνα τηλ και γνωστο μου που δουλευει στην τελλας.

........Auto merged post: 26gDaVinci πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κατεβαζω με 2,04KB/sec ενα αρχειο 2,63ΜΒ

Με download manager κατεβαζεις ????

........Auto merged post: 26gDaVinci πρόσθεσε 9 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


εκτος και αν εχω προβλημα στην καλωδιωση μου....ενας φιλος μου μου ειπε να δοκιμασω να συνδεσω το ρουτερ με μικροτερο καλωδιο τηλεφωνικης γραμμης και να εχω μακρυτερο καλωδιο εθερνετ....θα το δοκιμασουμε και αυτο αλλα δεν νομιζω....στα χαρακτηριστικα του το ρουτερ φαινεται να συγχρονιζει στο φουλ

Το καλωδιο τηλεφωνου που συνδεω το ρουτερ μου ειναι 4 μετρα αλλα δεν εχω καποιο προβλημα. Απο οτι μου λες το ρουτερ συγχρονιζει στο φουλ οποτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

takgeorg
02-03-09, 01:45
μπορεις να μου πεις σε ποιο τηλεφωνο δηλωσες για βλαβη γιατι πιστευω πως και εμενα υπαρχει το ιδιο προβλημα....δεν γινεται τετοια ωρα παραμονη Αποκρεων που δεν υπαρχει ψυχη μεσα να κατεβαζω με 2,04KB/sec ενα αρχειο 2,63ΜΒ ....ελεος δηλαδη....εκτος και αν εχω προβλημα στην καλωδιωση μου....ενας φιλος μου μου ειπε να δοκιμασω να συνδεσω το ρουτερ με μικροτερο καλωδιο τηλεφωνικης γραμμης και να εχω μακρυτερο καλωδιο εθερνετ....θα το δοκιμασουμε και αυτο αλλα δεν νομιζω....στα χαρακτηριστικα του το ρουτερ φαινεται να συγχρονιζει στο φουλ

Φίλε δοκίμασε να ενώσεις τη γραμμή απ΄ ευθείας με το μόντεμ (χωρίς διαχωριστή)πολλές φορές κολλάει ο διαχωριστής και πέφτει πολύ η ταχύτητα.

agrinio6
20-03-09, 06:45
ναι κατεβαζω με το download manager και παλι τα ιδια!!!αλλαξα και ρουτερ και παλι τα ιδια και χειροτερα!!!!τωρα ψαχνω να βρω το εμειλ της Τελλας να τους το στειλω γιατι δεν παλευεται...Ελπιζω να κατανοησουν το προβλημα και αν ειναι βλαβη να την φτιαξουν....Απεχω να φανταστεις απο τον κομβο τους γυρω στα 500 με 600 μετρα και σερνεται !!!Φαντασου να ημουν κανα 10αρι χιλιομετρα μακρια!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.