PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση Forthnet ADSL στη Χίο (2009)



chios
18-02-09, 18:38
Μια που το προηγούμενο θέμα απλώθηκε και κλειδώθηκε, να το κάνουμε συγκεκριμένο και επίκαιρο...

Έμαθα ότι μέσα στις επόμενες ημέρες θα ενεργοποιηθούν στη Χίο τα νέα κυκλώματα και το προσφερόμενο εύρος θα τετραπλασιαστεί (θεωρητικά).

Παράλληλα θα επιτραπεί ξανά ο συγχρονισμός των routers κοντά στο όριο ταχύτητας, όπως ίσχυε παλαιότερα, δηλαδή θα καταργηθούν οι περιορισμοί στην ταχύτητα που είχαν επιβληθεί το τελευταίο διάστημα σε μια προσπάθεια να επιτευχθεί μια στοιχειώδης σταθερότητα μέσα σε όλο αυτό το "μπούκωμα".

Αναμένουμε με ενδιαφέρον τη συνέχεια...

DSLaManiaC
18-02-09, 19:16
Παράλληλα θα επιτραπεί ξανά ο συγχρονισμός των routers κοντά στο όριο ταχύτητας, όπως ίσχυε παλαιότερα, δηλαδή θα καταργηθούν οι περιορισμοί στην ταχύτητα που είχαν επιβληθεί το τελευταίο διάστημα σε μια προσπάθεια να επιτευχθεί μια στοιχειώδης σταθερότητα μέσα σε όλο αυτό το "μπούκωμα".

.....?

Frontier
18-02-09, 20:01
Μια που το προηγούμενο θέμα απλώθηκε και κλειδώθηκε, να το κάνουμε συγκεκριμένο και επίκαιρο...

Έμαθα ότι μέσα στις επόμενες ημέρες θα ενεργοποιηθούν στη Χίο τα νέα κυκλώματα και το προσφερόμενο εύρος θα τετραπλασιαστεί (θεωρητικά).

Η αναβάθμιση έγινε σήμερα και τα αποτελέσματα είναι κάτι παραπάνω από εμφανή (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2650745&postcount=328).



Παράλληλα θα επιτραπεί ξανά ο συγχρονισμός των routers κοντά στο όριο ταχύτητας, όπως ίσχυε παλαιότερα, δηλαδή θα καταργηθούν οι περιορισμοί στην ταχύτητα που είχαν επιβληθεί το τελευταίο διάστημα σε μια προσπάθεια να επιτευχθεί μια στοιχειώδης σταθερότητα μέσα σε όλο αυτό το "μπούκωμα".


Είσαι σίγουρος ότι συμβαίνει αυτό; Το λέω γιατί συνολικά υπήρξε υποβάθμιση συγχρονισμού σε όλους τους παρόχους (2 γνωστοί μου με OTEnet 24MBps "έπεσαν" 4MBit σε ένα βράδυ), το οποίο αποδίδεται σε προβλήματα δικτύου (στο χαλκό και σε αρκετά προβληματικά ΚΑΦΑΩ) τα οποία έγιναν εντονότερα λόγω των έντονων βροχοπτώσεων που είχαμε τους τελευταίους 3 μήνες (8 χρόνια είμαι εδώ και δε θυμάμαι να έχει βρέξει άλλοτε τόσο πολύ χειμώνα καιρό).

Η δική μου σύνδεση έφτασε να έχει 15db SNR στο download και με το που στεγανοποίησαν το ΚΑΦΑΩ που είμαι, έπεσε στα 7.5db (όταν πρωτοσυνδέθηκα είχα 6db).

chios
18-02-09, 21:22
.....?

Χειροκίνητη ρύθμιση του προφίλ :hmm:

@frontier
Κανονικά ο συγχρονισμός γίνεται αυτόματα, στη μέγιστη τιμή με βάση τα στοιχεία της γραμμής, το QoS κ.λπ. και αυτό ισχύει όταν παρουσιάζονται απρόβλεπτοι παράγοντες όπως αυτοί που περιγράφεις (βροχές, καταιγίδες, σεισμοί, λιμοί και καταποντισμοί). Η άλλη λύση είναι μια σταθερή υποβάθμιση που αντιμετωπίζει ταυτόχρονα και άλλα προβλήματα, συνήθως σε επίπεδο bRAS.

Αλλά είδα και εγώ διαφορά στην απόκριση με ένα απλό σερφάρισμα, το βράδυ θα κάνω καμιά μέτρηση να δω τι παίζει.
Σαν να φαίνεται φως στο βάθος του τούνελ ;)

Icyreloaded
18-02-09, 21:30
Το λέω γιατί συνολικά υπήρξε υποβάθμιση συγχρονισμού σε όλους τους παρόχους (2 γνωστοί μου με OTEnet 24MBps "έπεσαν" 4MBit σε ένα βράδυ), το οποίο αποδίδεται σε προβλήματα δικτύου (στο χαλκό και σε αρκετά προβληματικά ΚΑΦΑΩ) τα οποία έγιναν εντονότερα λόγω των έντονων βροχοπτώσεων που είχαμε τους τελευταίους 3 μήνες (8 χρόνια είμαι εδώ και δε θυμάμαι να έχει βρέξει άλλοτε τόσο πολύ χειμώνα καιρό).

Και εδω μια απο τα ιδια. Στην Forthnet οταν εβρεχε εμπενα με 16 αντι για 23-24, τωρα με τον ΟΤΕ μπενω με 15 αντι για 19. Και βρεχει και συνεχεια, μα ειναι δυνατον καθε μερα λες και ειμαστε Αγγλια?

GiannisX
18-02-09, 22:56
Πριν από λίγο κατέβαζα με μονή σύνδεση από Nvidia 400 KB/sec και με Download manager με 1700 KB/sec. Ελπίζω να μην είναι παροδικό και μείνουμε με τη χαρά!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

tupolev
18-02-09, 23:14
Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι η πολυπόθητη αναβάθμιση φαίνεται να έγινε. Κατεβάζω από Nvidia με 350+KB/sec και μάλιστα χωρίς download manager. Κανονικά τέτοια ώρα ούτε το 1/10 δεν θα έπιανα. Ας ελπίσουμε ότι θα κρατήσει.

Όσο γι αυτά που λέτε για το συγχρονισμό, εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Συγχρονίζω "σταθερά" μεταξύ 20,5-21Mbps.



Όσον αφορά το προηγούμενο μας νήμα, ο Evilhawk όφειλε να δώσει περισσότερες εξηγήσεις πριν το κλειδώσει στα καλά του καθουμένου. Αποτελεί περιφρόνηση προς όλους εμάς που είχαμε συνεισφέρει σε αυτό.:down:

jazzl2
18-02-09, 23:39
+1 σαυτο.περιμενα καθε φορα πως και πως να μπω μετα απο τη δουλεια να διαβασω κανα νεο μπας και γινει τπτ.anyway καλη αρχη στο παρον κ καλο μελλον με την συνδεση προπαντων!;)

probato
19-02-09, 01:17
Μια χαρά σήμερα. Και youtube kai internet radio ανετα και τις ώρες αιχμής. Και βρέχει. Παρόλα αυτά ευχομαι να μεινουν έτσι και το υπόλοιπο 6μηνο που μου μένει. Η 3μηνη ταλαιπωρία με έχει χαλάσει πολύ.
Και εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κλειδώθηκε το προηγούμενο θέμα. Πάνω που έγραψα και κάτι καλό:lol:

Lagman
19-02-09, 12:18
Χειροκίνητη ρύθμιση του προφίλ :hmm:



Χειροκίνητη δεν νομίζω άλλα αυτό που φαντάζομαι είναι τρέχουν κάποια scriptακια και μπορούν να εφαρμόσουν μαζικές αλλαγές σε προφιλ ενός dslam ...

chios
19-02-09, 14:04
Χειροκίνητη δεν νομίζω άλλα αυτό που φαντάζομαι είναι τρέχουν κάποια scriptακια και μπορούν να εφαρμόσουν μαζικές αλλαγές σε προφιλ ενός dslam ...

Το ίδιο λέμε φίλε lagman, χρησιμοποιώ τη λέξη χειροκίνητη με την έννοια ότι γίνεται παρέμβαση (με script ή άλλο τρόπο) στο προφίλ που διαφορετικά θα ρυθμιζόταν αυτόματα ;)

Ronin
19-02-09, 14:48
Ανασάναμε λίγο. Για να δούμε...

ΝΙΚΟΣxios
19-02-09, 22:52
Παιδιά ΟΚ κανένα πρόβλημα εδώ και 2 μέρες!!!! αλλά θα ήθελα να πώ πως δεν ειναι και εξαιρετική η ταχύτητα!!! 2 MBPS!!!! Θέλω να πιστεύω πως τις επόμενες μέρες θα βελτιωθούν ακόμα περισσότερο τα πράγματα!!!!!!..............

........Auto merged post: ΝΙΚΟΣxios πρόσθεσε 63 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γνωρίζει κανείς κατά πόσο είναι οφελημένοι όσον αφορά την ταχύτητα αυτοί που βρίσκονται πιο κοντά στον ΟΤΕ απ'ότι αυτοί που βρίσκονται σε απόσταση 2km;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!:hmm::hmm:

hel
20-02-09, 01:36
Παιδιά ΟΚ κανένα πρόβλημα εδώ και 2 μέρες!!!! αλλά θα ήθελα να πώ πως δεν ειναι και εξαιρετική η ταχύτητα!!! 2 MBPS!!!! Θέλω να πιστεύω πως τις επόμενες μέρες θα βελτιωθούν ακόμα περισσότερο τα πράγματα!!!!!!..............

........Auto merged post: ΝΙΚΟΣxios πρόσθεσε 63 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γνωρίζει κανείς κατά πόσο είναι οφελημένοι όσον αφορά την ταχύτητα αυτοί που βρίσκονται πιο κοντά στον ΟΤΕ απ'ότι αυτοί που βρίσκονται σε απόσταση 2km;;;;;;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!:hmm::hmm:

Εννοείς τι σχέση έχει το attentuation με την ταχύτητα συγχρονισμού;

chios
20-02-09, 09:52
Με download manager από το link nvidia του φίλου hel, περίπου 1.3MBps σε ώρα σχετικής αιχμής (χθες το απόγευμα). :oneup:

ΝΙΚΟΣxios
20-02-09, 12:14
Παιδιά οι υπηρεσίες θα βελτιωθούν ακόμα περισσότερο ή θα παραμείνουν όπως είναι αυτήν την στιγμή;;;;;; Από την άποψη της ταχύτητας μιλάω!!!!!!:hmm::hmm:

emeliss
20-02-09, 12:46
Γιατί, δεν είσαι ικανοποιημένος;

ΝΙΚΟΣxios
20-02-09, 15:47
Φίλε μου Emeliss, αν διάβαζες λίγο τα προηγούμενα μηνύματα μου θα καταλάβαινες πως είμαι ικανοποιημένος, ΑΛΛΑ οι ταχύτητες τις οποίες μας προσφέρουν είναι πολύ πιο χαμηλές απ'τα 24 MBPS τα οποία υποτίθεται πως μας παρέχονται!!!!!

Ashdalande
20-02-09, 17:53
Φίλε μου Emeliss, αν διάβαζες λίγο τα προηγούμενα μηνύματα μου θα καταλάβαινες πως είμαι ικανοποιημένος, ΑΛΛΑ οι ταχύτητες τις οποίες μας προσφέρουν είναι πολύ πιο χαμηλές απ'τα 24 MBPS τα οποία υποτίθεται πως μας παρέχονται!!!!!

Η ταχυτητα που σου προσφερεται ειναι εως 24Μb(ite)ps. Αυτο διαιρουμενο δια 8 (8bites = 1 byte) σου δινει ταχυτητα 3Mbps (το οποιο ειναι σε καθε περιπτωση ιδανικο, χωρις να υπολογιζεις θορυβο,απωλειες γραμμης κλπ).

Αν εσυ κατεβαζεις με 2Mbps (=2 Mbytes per second),εισαι παρα πολυ καλα.


(σε περιπτωση που κανω λαθος διορθωστε με σας παρακαλω,αλλα εχω την εντυπωση οτι κατι τετοιο ισχυει)

emeliss
20-02-09, 19:28
Καλά το πας ashdalande.

Νίκο, μετά την αναβάθμιση αυτές είναι οι ταχύτητες. Δεν υπάρχει περίοδος "στρωσίματος". Αυτές θα είναι μέχρι φυσικά την επόμενη αναβάθμιση.

tupolev
20-02-09, 20:23
Καλά το πας ashdalande.

Νίκο, μετά την αναβάθμιση αυτές είναι οι ταχύτητες. Δεν υπάρχει περίοδος "στρωσίματος". Αυτές θα είναι μέχρι φυσικά την επόμενη αναβάθμιση.

Καλά τα λες. Μέχρι την επόμενη αναβάθμιση μόνο μείωση ταχυτήτων μπορούμε να δούμε, αφού είναι λογικό να προστίθενται κάθε μέρα νέοι χρήστες που θα εξυπηρετούνται από το υπάρχον κύκλωμα. Απλά ελπίζουμε η επόμενη να γίνει έγκαιρα προτού φτάσουν τα πράγματα στο αμήν.

RedArmada
21-02-09, 06:04
Απλά ελπίζουμε η επόμενη να γίνει έγκαιρα προτού φτάσουν τα πράγματα στο αμήν.

Μόνο αυτό.
Από άποψη ταχύτητας εγώ είμαι υπερευχαριστημένος έτσι όπως είναι τώρα.Μου φτάνει που κατεβάζω με πολύ καλές ταχύτητες (1.4mb/sec) και μπορώ να βλέπω video, σελίδες και να ακούω webradios χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.:oneup:

Frontier
21-02-09, 10:13
Λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα σε επόμενες αναβαθμίσεις, μιας που το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν να αναβαθμιστεί ο δακτύλιος του ΟΤΕ.

Από τη στιγμή που έγινε αυτό, τον Σεπτέμβρη που θα γίνει η επόμενη αναβάθμιση δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

ΝΙΚΟΣxios
21-02-09, 17:32
FRONTIER, πώς ξέρεις πως η επόμενη αναβάθμιση θα γίνει τον Σεπτέμβρη;;; Τώρα πιστεύεις πως το κύκλωμα έχει αντοχή για πολλά ακόμα άτομα ή με την προσθήκη λίγων ακόμη θα έχουμε τα ίδια προβλήματα;;;;

Frontier
21-02-09, 23:04
Λογικά τότε γίνονται ξανά αναβαθμίσεις - όπως έγινε και πέρσι.

Κανένας δεν μπορεί να σου εγγυηθεί συγκεκριμένες ταχύτητες στις απλές aDSL συνδέσεις όπως αυτές, υπάρχουν οι μισθωμένες για αυτό το σκοπό. Βέβαια, κάθε εταιρία που σέβεται τους συνδρομητές της φροντίζει ώστε να μην "φορτώνονται" υπερβολικά τα κυκλώματά της, το ίδιο ισχύει και για τη Forthnet άσχετα αν εδώ στην επαρχία εξαρτάται απόλυτα από τον ΟΤΕ και τα κυκλώματα διασύνδεσής του με την Αθήνα.

Στην τελική, όταν λήξει το 12-μηνό σου και έχεις προβλήματα, φεύγεις (όπως και οποιοσδήποτε άλλος θα έκανε το ίδιο).

ΝΙΚΟΣxios
24-02-09, 18:28
Παιδιά εσείς πόσο περίπου πιάνετε σαν ταχύτητα download τις ωρες αιχμής;;;;;;

chios
20-03-09, 11:11
Πέρασαν οι πρώτες εβδομάδες μετά την αναβάθμιση ("περίοδος προσαρμογής") και όλα φαίνεται να είναι εντάξει.

Οι ταχύτητες και η σταθερότητα του Internet είναι πολύ καλές. Συγχρονίζω λίγο χαμηλότερα από ότι πριν (18.000 αντί 22.000) αλλά αυτό είναι τελείως δευτερεύον και δε με απασχολεί καθόλου.

Η τηλεφωνία εξακολουθεί να έχει κάποια προβλήματα, αλλά η Τ.Υ. της Forthnet έδειξε σοβαρό ενδιαφέρον και παρόλο που δεν έγινε τελικά κάτι ουσιαστικό, η υπεύθυνη αντιμετώπιση εκ μέρους τους καταγράφεται οπωσδήποτε στα συν.

Αν κάποιος με ρωτήσει σήμερα αν του συστήνω να βάλει στη Χίο Forthnet 2play στο σπίτι του, δυστυχώς θα πρέπει να του πω ΟΧΙ, γιατί η υπηρεσία τώρα είναι καλή και δε θέλω να έρθουν και άλλοι και να ξαναμπουκώσουμε :p

Lagman
20-03-09, 15:14
μα ούτως η άλλως τις ώρες αιχμής καταλαβαίνουμε ότι έχει μπουκώσει :)

ΝΙΚΟΣxios
20-03-09, 21:24
Φίλε μου chios, όταν λές πως συγχρινίζεις στις 18000 εννοείς πόσα μπορείς να φτάσεις!!!,,, όχι πως πιάνεις τέτοια ταχύτητα!!! Έτσι δεν εννοείς;;;;; Τι προβλήματα έχεις με την τηλεφωνία;;; Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα εδώ και περίπου 1 χρόνο!!!!!

Ronin
02-04-09, 00:42
Αργές ταχύτητες πάλι... όλο και πεφτουμε...

Frontier
02-04-09, 10:58
Αργές ταχύτητες πάλι... όλο και πεφτουμε...

Σήμερα είναι όντως πιο αργό, αλλά γίνονται προγραμματισμένες εργασίες και ίσως αυτές να επηρρεάζουν τις ταχύτητες.

Πάντως, από τότε που έγινε η αναβάθμιση, τα απογεύματα και τις ώρες αιχμής βλέπω youtube χωρίς προβλήματα.

Κανένα απολύτως πρόβλημα με το τηλέφωνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.