PDA

Επιστροφή στο Forum : Upload κολλημένο στα 500



lemon
18-02-09, 19:55
Τα "φώτα" σας παιδιά...

Μέχρι πρότινος είχα γραμμή 8άρα με 384upload (Tellas, όχι ιδιόκτητο δίκτυο) και σκέφτηκα να μεταβώ στην ΟΤΕnet σε 24άρα, γιατί πρωτίστως με ενδιέφερε το 1Mbit upload. Η γραμμή είναι ISDN.

Η ενεργοποίηση έγινε προχθές (Δευτέρα) και συμβαίνουν τα εξής:
α) δεν υπάρχει περίπτωση να κλειδώσει στο 1Mbit Upload, κάποια στιγμή προσέγγισε τα 900 και αυτή τη στιγμή έχει καρφωθεί στα 500 χοντρικά.
β) με ένα δεύτερο router, αυτό που μου δώσανε δωρεάν (Thomson SpeedTouch 536i) το σύνδεσα απευθείας έξω από το κουτί του σπιτιού για να δω, μήπως το πρόβλημα είναι εσωτερικής καλωδίωσης ή στο κανονικό router Linksys WAG354G. Τίποτα και εδώ στα 500 το upload.
γ) το S/N είναι περίπου στο 9 και για το down & Up
δ) το Attenuation είναι για μεν το Linksys στο 29(Down) & 14(Up) για δε το SpeedTouch στο 24(Down) & 15(Up) ... περίεργο αυτά δεν είναι σταθερά και εξαρτώνται με την απόσταση από το DSLAM? Πως εδώ με την αλλαγή του router οι παράμετροι αλλάζουν;

Ήδη το δήλωσα ως βλάβη στο 121

Σημείωση προς τους διαχειριστές: συγνώμη που το μήνυμα το έχω διπλοποστάρει και [εδώ] (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2650726#post2650726)

hel
19-02-09, 08:40
Βγάλε ένα διάγραμμα από το dmt tool με το speedtouch.
Eίναι πάντως πολύ πιθανό να υπάρχει βλάβη στο κέντρο σου, αφού έλεγξες την καλωδίωσή σου.

lemon
19-02-09, 10:02
To SpeedTouch δεν το έχω συνδεδεμένο, το χρησιμοποίησα πρόχειρα για να κάνω τον έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού.
Έχω μόνιμα το Linksys WAG354G (ISDN).
Αλήθεια (επειδή εκτός από τα στατιστικά γραμμής) δεν κοίταξα τίποτα άλλο στο SpeedTouch το dmt Tool τι μας δίνει;

Πολύ φοβάμαι, με αυτά που διαβάζω τελευταίως εδώ, ότι δεν είναι ούτε καν πρόβλημα γραμμής αλλά πολιτικής του ΟΤΕ προς όφελος της ipTV που αρχίζει και προωθεί.

Και αν επαληθευτώ, άσχημο καιρό διάλεξα να γυρίσω στον ΟΤΕ.

pan.nl
19-02-09, 11:49
Όχι, δε θα το έλεγα. 14 upstream attenuation, 9 snr margin και συγχρονισμός μόλις 496 Kbps υποδηλώνει πρόβλημα στις συχνότητες του upload. Μάλλον πρόκειται για κάποια παρεμβολή.

hel
20-02-09, 02:00
To SpeedTouch δεν το έχω συνδεδεμένο, το χρησιμοποίησα πρόχειρα για να κάνω τον έλεγχο της εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού.
Έχω μόνιμα το Linksys WAG354G (ISDN).
Αλήθεια (επειδή εκτός από τα στατιστικά γραμμής) δεν κοίταξα τίποτα άλλο στο SpeedTouch το dmt Tool τι μας δίνει;

Πολύ φοβάμαι, με αυτά που διαβάζω τελευταίως εδώ, ότι δεν είναι ούτε καν πρόβλημα γραμμής αλλά πολιτικής του ΟΤΕ προς όφελος της ipTV που αρχίζει και προωθεί.

Και αν επαληθευτώ, άσχημο καιρό διάλεξα να γυρίσω στον ΟΤΕ.

Το dmt tool μας δίνει διάγραμμα συχνοτήτων-bit loading. Βλέπουμε αν υπάρχει θόρυβος και που , στο φάσμα των συχνοτήτων που χρησιμοποιεί το adsl.
Αν το έκαναν από ΟΤΕ δεν θα είχες default upstream snr κοντά στο 9.

Georgevtr
20-02-09, 03:03
Επίσης καλό θα ήταν 2-3 εργάσιμες μέρες,να περιμένεις, μέχρι να σταθεροποιηθεί το προφίλ της γραμμής σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.