PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμίσεις του wag200g για forthnet 2play



Cold_Hearted
18-02-09, 23:39
Έχω το εν λόγω router. Οι ρυθμίσεις που έχω βάλει είναι:

encapsulation: pppoe
multiplexing: vc 8/35
modulatioin: adsl2+
mtu: 1120 (όλα τα παραπάνω θέλαν df)

Τα στοιχεία της σύνδεσης είναι:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13206 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 12 db
Downstream Line Attenuation: 20 db
Upstream Line Attenuation: 3.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db

Δοκίμασα σε διάφορα speedtests, έβγαζα γύρω στο 2,7mbps (πιθανόν λόγω φόρτου στην περιοχή - φοιτητοπεριοχή). Το περίεργο είναι όμως ότι δεν τα τελικιάζω αυτά αν πάω να κατεβάσω κάτι από την nvidia για παράδειγμα. Ούτε από κανέναν άλλο server. Ούτε τα torrents. Αυτό που δουλεύει σταθερά και χωρίς προβλήματα είναι μόνο το upload. Πήρα τλφ στην τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι πρέπει να βάλω splitter. Εγώ έχω έναν διακλαδωτή απλό που στη μια του υποδοχή έχω φίλτρο + σταθερό και στην άλλη έχω κουμπώσει το router. Με το splitter μου είπαν δε θα έχω κανένα πρόβλημα. Κι όμως όταν δοκίμασα να κουμπώσω πάνω στη γραμμή σκέτο το router πάλι τα ίδια αποτελέσματα είχα.

Καμία βοήθεια;
Αν χρειάζεστε παραπάνω info, πείτε μου τι να σας συμπληρώσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edit: Πήρα τηλέφωνο, ενώ είχα συνδέσει το speedtouch 585v7 που μου'χε δώσει η forthnet και το οποίο έχει τα ίδια αποτελέσματα με το linksys και διαπιστώθηκε ότι χρειάζομαι download manager. Αυτό γιατί σε ένα μεμονωμένο αρχείο δεν μπορώ να πιάσω μέγιστη ταχύτητα. Βέβαια ούτε και ο download manager το κατάφερε, καθώς δοκίμασα να κάνω παράλληλα με το κατέβασμα και ένα speedtest και μου'δειξε πως κατέβαζα στο τεστ με 1,2mbyte/s, ενώ ήδη κατέβαζα με τον manager άλλα 200kbyte/s. Δηλώθηκε σαν βλάβη μου'παν.

hel
19-02-09, 01:07
Άσε το ρούτερ μόνο του (το speedtouch) πάνω στη κεντρική γραμμή χωρίς τηλέφωνα.
Βγάλε διάγραμμα από το dmt tool.
Η γραμμή σου έχει θόρυβο.
Για downloads δοκίμασε τα link apple ftp και nvidia ftp με download manager.
Για streaming δοκίμασε το dailymotion (χτες μου έδινε με 1.5 MB/s στις 12 το βράδυ).

Cold_Hearted
19-02-09, 02:28
Άσε το ρούτερ μόνο του (το speedtouch) πάνω στη κεντρική γραμμή χωρίς τηλέφωνα.
Βγάλε διάγραμμα από το dmt tool.
Η γραμμή σου έχει θόρυβο.
Για downloads δοκίμασε τα link apple ftp και nvidia ftp με download manager.
Για streaming δοκίμασε το dailymotion (χτες μου έδινε με 1.5 MB/s στις 12 το βράδυ).

Το router το άφησα μόνο του να τρέξει όπως είπες. Τα ftp που ανέφερες τα δοκίμασα αλλά δε μου τερμάτισαν ποτέ τη σύνδεση. Το dailymotion πήγε το ίδιο χάλια με τα απλά downloads που δοκίμαζα πριν. Σίγουρα επίσης το πρόβλημα δεν είναι στο pc μου, καθώς ένας φίλος έφερε το laptop του για δοκιμή και κατέβαζε κι αυτός με τις ίδιες ταχύτητες (30-50 το πολύ δλδ). Όσο για το dmt, επειδή πρώτη φορά το άκουσα ελπίζω η παρακάτω foto να'ναι αυτή που θες, αλλιώς πες μου:

eniac
19-02-09, 04:44
Βάλε τις παρακάτω ρυθμίσεις στο linksys:

encapsulation: pppoe
multiplexing: llc
vpi/vci: 8/35
modulatioin: adsl2+
mtu: auto (γιατί το είχες ρυθμίσει στο 1120?)

Δοκίμασε να το συνδέσεις στο κεντρικό τηλεφωνικό μπριζάκι μόνο του
και κάνε τις δοκιμές σου.
(όχι speedtest.net και λοιπές μπούρδες...
download από apple, nvidia servers όπως σου είπε και ο hel)

chios
19-02-09, 10:40
Έχω το εν λόγω router.
...
Τα στοιχεία της σύνδεσης είναι:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 13206 kbps
Upstream Rate: 1021 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 12 db
Downstream Line Attenuation: 20 db
Upstream Line Attenuation: 3.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 22 db


Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και εδώ. Θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι και πολλά ακόμα για το συγκεκριμένο router:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=69192

Με βάση τα στοιχεία που περιγράφεις θα περίμενε κανείς αρκετά υψηλότερο συγχρονισμό, αλλά προφανώς η γραμμή έχει πολύ θόρυβο. Ίσως για αυτό το έδωσαν ως βλάβη.

Athlon_XP
19-02-09, 11:59
Η τιμή του MTU αν δεν κάνω λάθος για PPPoE protocoll είναι 1492.

Cold_Hearted
19-02-09, 13:00
To mtu το έχω τόσο χαμηλά γιατί το τσέκαρα με την εντολή ping www.google.com -f -l 1500 και πάει λέγοντας μέχρι να δω που δεν έχω df. Γι'αυτό το'φτασα τόσο χαμηλά. Έχω δοκιμάσει να κατεβάσω drivers από nvidia. Έχω δοκιμάσει να κατεβάσω google earth, αρχεία από ftp.forthnet.gr και διάφορα τέτοια. Σε μεμονωμένα αρχεία δεν πιάνει ταχύτητα μεγαλύτερη των 40kB/s. Κατάφερα να πάρω 200 στο σύνολο κατεβάζοντας 8 αρχεία ταυτόχρονα. Θα δοκιμάσω το llc. Αν και νομίζω ότι το δοκιμασα, θα δούμε.

Edit: Πήρα τώρα το μεσημέρι τηλέφωνο στις βλάβες της forthnet και μου είπαν ότι τελικά έχει πρόβλημα η περιοχή ολόκληρη, το οποίο θα λυθεί με αναβάθμιση που θα... γίνει. Άρα, οι ρυθμίσεις μου σωστές ήταν, το δίκτυο φταίει. Υπομονή μόνο δυστυχώς. Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε. Να'στε καλά.

hel
20-02-09, 01:44
Ο συγχρονισμός όμως είναι προβληματικός λόγω θορύβου, όπως φαίνεται από το διάγραμμα.
Αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις θα πρέπει να συνδέσεις το ρούτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου.

Cold_Hearted
20-02-09, 22:23
Λίγες παραπάνω πληροφορίες γι'αυτό αν μπορείς να μου δώσεις... Πού θα τον βρω τον κατανεμητή; Με τι μοιάζει; Σίγουρα μπορώ να κουμπώσω πάνω του (επιτρέπεται;); Και άντε και συνδέθηκα, τι θα δω από εκεί; Τι να ψάξω που θα χρειαστεί; Τι θα μπορώ να κάνω για να το φτιάξω, αν διαπιστωθεί ότι κάτι φταίει από εκει;

Ευχαριστώ.

hel
22-02-09, 00:15
Ο κατανεμητής είναι σιδερένιο ή ξύλινο κουτί κοντά στην είσοδο της πολυκατοικίας, απ όπου περνάνε όλες οι συνδέσεις τηλεφωνίας.
Με άδεια από τον διαχειριστή μπορείς να πειράξεις την γραμμή σου.
Κάπου υπάρχει ένας οδηγός στο adslgr για το πως να βρεις τη γραμμή σου. Έβρηκα http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1777089&postcount=1584 .

@ ADSLgr.com All rights reserved.