PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με lag στο lineage2



ChildInTime
19-02-09, 00:54
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέο μέλος του forum έχωντας βρεί παλαιότερα λύση σε προβλημάτα μέσω αυτής της κοινότητας.
Να πάω στο ψητό. :) <<μιάς κ θα ψήσουμε αύριο κανά κοψίδι>>
Λοιπόν.
Αρχικά να πώ ότι είμαι και εγώ ένας από τους χιλίαδες <<καμένους>> που παίζουν lineage2.
Όμορφα περνάμε.
Ισως αρκετοί να έχουν ήδη κατάλαβει τι μπορεί να πω παρακάτω.
Αντιμετωπίζω πρόβλημα lag=καθυστέρησης.Οχι πάρα πολύ αλλά αρκετό ώστε να παίζουν τα νεύρα μου.Ο server που logarw δεν έχει πρόβλημα lag.Με το laptop μου ,, παιρνοντάς το κ πηγαίνοντας σε έναν φίλο μου λίγα στενά πιο κάτω από εμένα έχοντας κ εκείνος Forthnet παίζει κανονικά.
Πήρα την Forthnet τηλ κ μου είπαν << μετά απο έλεγχο που κάνανε λέει >> ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.
Οταν κάνω login στο L2 μου λέει Ping 119.Aυτό είναι καλό?κακό?
Δεν γνωρίζω πολλά απο Νetworks αλλά πιστεύω με την δική σας βοήθεια θα μπορέσω να βγάλω άκρη.
Σε συζήτηση που είχα με τον διαχειρηστη του server που μπαίνω μου είπε πως είναι πολύ πιθανό να εχω <<Απώλεια πακέτων>> κάτι που είναι πολύ σημαντικό στα Οnline Games.
Εχω SIEMENS CL - 110 με firmare 3.61 r και η γραμμή συνχρονίζει στα 10-11 Μbit
Ευχαρίστω πολύ για τον χρόνο σας. :)

xcyanx
19-02-09, 02:59
Απο όσο ξέρω το packet loss είναι χειρότερο απο το μεγάλο latency για multiplayer games.
Και εγώ που παίζω wow έχω μεγάλο packet loss rate τους τελευταίους 4 μήνες(πριν δεν είχα καθόλου και το latency μου ήταν στα 120-210 ανάλογα την ώρα). Τώρα το latency χτυπάει 700αρια(στην καλύτερη 110 που έχω πετύχει νωρίς το πρωί) και έχω συχνά dcs απο το packet loss rate(7%-9%) προς τον server του wow.

Τώρα 119 ping που έχει εσύ είναι μια χαρά νομίζω για mmo.

fox13
19-02-09, 04:57
Το WoW (και φαντάζομαι και το Lineage2) υπολογίζει το latency που δείχνει ingame στο χρήστη ως ένα μέσο όρο 30sec - 1 min με τη μέθοδο του sliding window. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ενώ μπορείς να βλέπεις χαμηλά pings (κάτω από 200 είναι αρκετά καλά για mmorpg) να μην μπορείς να παίξεις καθόλου εξαιτίας υψηλών spikes (που τις περισσότερες φορές οδηγούν και σε disconnections από τον game server).

manicx
19-02-09, 11:28
Καταρχάς καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέο μέλος του forum έχωντας βρεί παλαιότερα λύση σε προβλημάτα μέσω αυτής της κοινότητας.
Να πάω στο ψητό. :) <<μιάς κ θα ψήσουμε αύριο κανά κοψίδι>>
Λοιπόν.
Αρχικά να πώ ότι είμαι και εγώ ένας από τους χιλίαδες <<καμένους>> που παίζουν lineage2.
Όμορφα περνάμε.
Ισως αρκετοί να έχουν ήδη κατάλαβει τι μπορεί να πω παρακάτω.
Αντιμετωπίζω πρόβλημα lag=καθυστέρησης.Οχι πάρα πολύ αλλά αρκετό ώστε να παίζουν τα νεύρα μου.Ο server που logarw δεν έχει πρόβλημα lag.Με το laptop μου ,, παιρνοντάς το κ πηγαίνοντας σε έναν φίλο μου λίγα στενά πιο κάτω από εμένα έχοντας κ εκείνος Forthnet παίζει κανονικά.
Πήρα την Forthnet τηλ κ μου είπαν << μετά απο έλεγχο που κάνανε λέει >> ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.
Οταν κάνω login στο L2 μου λέει Ping 119.Aυτό είναι καλό?κακό?
Δεν γνωρίζω πολλά απο Νetworks αλλά πιστεύω με την δική σας βοήθεια θα μπορέσω να βγάλω άκρη.
Σε συζήτηση που είχα με τον διαχειρηστη του server που μπαίνω μου είπε πως είναι πολύ πιθανό να εχω <<Απώλεια πακέτων>> κάτι που είναι πολύ σημαντικό στα Οnline Games.
Εχω SIEMENS CL - 110 με firmare 3.61 r και η γραμμή συνχρονίζει στα 10-11 Μbit
Ευχαρίστω πολύ για τον χρόνο σας. :)

Εξαρτάται το παιχνίδι και σε ποια χώρα είναι ο server. Γενικά, η Forthnet στο θέμα των pings είναι στον πάτο των ISPs.

Athlon_XP
19-02-09, 11:57
Απ' ότι φαίνεται μόνο στο Warhammer Online τα πάει καλά η forthnet (pings 70-80ms περίπου).

Lagman
19-02-09, 12:09
Απ' ότι φαίνεται μόνο στο Warhammer Online τα πάει καλά η forthnet (pings 70-80ms περίπου).


καλά δεν θα το έλεγα , καλύτερα μπορούμε να πούμε ,αυτό συμβαίνει γιατί πιθανότατα για το Warhammer παίζετε μέσω tiscali που έχει καλύτερα Pings από Level3 .

Τώρα τα uplink με tiscali και αυτά πιάνουν 100ρια και βάλε .

xcyanx
19-02-09, 12:10
Το WoW (και φαντάζομαι και το Lineage2) υπολογίζει το latency που δείχνει ingame στο χρήστη ως ένα μέσο όρο 30sec - 1 min με τη μέθοδο του sliding window. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ενώ μπορείς να βλέπεις χαμηλά pings (κάτω από 200 είναι αρκετά καλά για mmorpg) να μην μπορείς να παίξεις καθόλου εξαιτίας υψηλών spikes (που τις περισσότερες φορές οδηγούν και σε disconnections από τον game server).

Δεν είπα κάτι άλλο. Για αυτό το λόγο ενω έχω 110 ms (όπως είπα είναι το καλύτερο που έχω πιάσει ως τώρα τις τελευταίες μέρες) πάλι τρώω dc.

DSLaManiaC
19-02-09, 12:18
Πήρα την Forthnet τηλ κ μου είπαν << μετά απο έλεγχο που κάνανε λέει >> ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.

Τις ίδιες @@ριες λένε σε όλους. Δεν έκαναν κανέναν έλεγχο στη γραμμή.

Το γνωρίζουν το πρόβλημα που έχεις με το online gaming αλλά δε θα το παραδεχτούν ΠΟΤΕ στο τηλέφωνο.

Lagman
19-02-09, 12:33
Δεν είπα κάτι άλλο. Για αυτό το λόγο ενω έχω 110 ms (όπως είπα είναι το καλύτερο που έχω πιάσει ως τώρα τις τελευταίες μέρες) πάλι τρώω dc.

Για πόσα dc μιλάμε και τι ώρες ;

athina_livadi
19-02-09, 13:58
Κι εγώ που παίζω WoW και Guild Wars είναι απελπιστική η κατάσταση, ειδικά στο GW!!!

fox13
19-02-09, 15:02
Για πόσα dc μιλάμε και τι ώρες ;

λόγω packet loss τα dc είναι συνεχόμενα (τουλάχιστον για μένα) περίπου 1 το λεπτό

ειδικά όταν υπάρχει data burst (π.χ. raid groups 25 ατόμων να καστάρουν spells και abilities)

και σίγουρα δεν φταίει το δίκτυο στο σπίτι και το υλικό (καθώς το πρωί και μέχρι τις 12 περίπου τα προβλήματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας ... 90-110 ms σταθερά χωρίς spikes και disconnections)

Y.Γ. ρε λες να προτείνω να κάνουμε τα raids 7-11 το πρωί ? :twisted::twisted::twisted:

Lagman
19-02-09, 15:26
λόγω packet loss τα dc είναι συνεχόμενα (τουλάχιστον για μένα) περίπου 1 το λεπτό

ειδικά όταν υπάρχει data burst (π.χ. raid groups 25 ατόμων να καστάρουν spells και abilities)

και σίγουρα δεν φταίει το δίκτυο στο σπίτι και το υλικό (καθώς το πρωί και μέχρι τις 12 περίπου τα προβλήματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας ... 90-110 ms σταθερά χωρίς spikes και disconnections)

Y.Γ. ρε λες να προτείνω να κάνουμε τα raids 7-11 το πρωί ? :twisted::twisted::twisted:


έτσι όπως μου τα λες έχεις χοντρό πρόβλημα κάθε μέρα περίπου από τις 14:00 το μεσημέρι μέχρι τις 2:00 τα ξημερώματα που ανεβαίνουν τα ping με level3 ... να ρωτήσω κάτι το router το έχεις adsl2+ η g.dmt ;

xcyanx
19-02-09, 19:38
Lagman χτες είχα dc κάθε 5 λεπτά πρπ...μερικές φορές και με το που έκανε loading και έμπενα στο game έτρωγα dc. Και για τα lag spikes δν το συζητάω...δλδ καλύτερα να έχω lag παρά packet loss :(...αν θέλετε μπορώ να τραβήξω ενα vid να δείτε την κατάσταση :p

A και btw οι ώρες που έχω πρόβλημα είναι 2-4 το μεσημέρι που αρχίζει και κατα τις 1-2 το βραδυ που σταματάει.

........Auto merged post: xcyanx πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Y.Γ. ρε λες να προτείνω να κάνουμε τα raids 7-11 το πρωί ? :twisted::twisted::twisted:
Μεσα :p

athina_livadi
19-02-09, 21:48
Κι εγώ μέσα παιδιά πάμε να σκοτώσουμε κανέναν! ;)

drf
20-02-09, 11:10
μια από τα ίδια.. έχω γίνει γραφικός πλέον με τα dc όταν αρχίζουν fights τύπου satharion +3D που γίνεται χαμός :down::down::down:


back to OTE mates..:cool:

Lagman
20-02-09, 14:12
τώρα που το λέτε έχω παρατηρήσει περίεργα κολλήματα σε counter strike servers timed ,dc από τον server κλπ μήπως συμβαίνει κάτι άλλο και δεν το έχουμε καταλάβει ; σαν να μην λαμβάνει το router και μόνο στέλνει... δηλαδή ξαφνικά σταματάει να λαμβάνει πακέτα ... έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο ;

Tiven
20-02-09, 14:21
Αφού λέει πως στον φίλο του είναι μια χαρά και οι 2 έχουν forthnet, τι λέτε ρε παιδιά;


καλά δεν θα το έλεγα , καλύτερα μπορούμε να πούμε ,αυτό συμβαίνει γιατί πιθανότατα για το Warhammer παίζετε μέσω tiscali που έχει καλύτερα Pings από Level3 .

Τώρα τα uplink με tiscali και αυτά πιάνουν 100ρια και βάλε .

70-80 και δεν είναι καλό ping; Θα μας τρελάνεις :rofl:

Lagman
20-02-09, 14:34
Αφού λέει πως στον φίλο του είναι μια χαρά και οι 2 έχουν forthnet, τι λέτε ρε παιδιά;



70-80 και δεν είναι καλό ping; Θα μας τρελάνεις :rofl:

δε κατάλαβες τι λέω , λέω ναι μεν έχουμε 70-80ms άλλα ΣΙΓΟΥΡΑ όχι πάντα , αυτό λέω .

Κάθε μέρα τα Ping ανεβαίνουν και ξεπερνάνε τα 100ms... θέλεις screenshot ; :P

Tiven
20-02-09, 14:41
Μπα.

Η στάση σου απέναντι στην forthnet στο forum και ειδικά in real life είναι πολύ πειστική :lol:

athina_livadi
20-02-09, 15:53
Εγώ στο Guild Wars έχω φτάσει 1800ms παιδιά χωρίς πλάκα και το χαμηλότερο 120-150ms....δράμα...

Ashdalande
20-02-09, 19:03
Απ' ότι φαίνεται μόνο στο Warhammer Online τα πάει καλά η forthnet (pings 70-80ms περίπου).


Μην εισαι και τοσο σιγουρος...
Εχω να παιξω WAR 3 εβδομαδες εξαιτιας της Forthnet...

Lagman
20-02-09, 19:07
Μην εισαι και τοσο σιγουρος...
Εχω να παιξω WAR 3 εβδομαδες εξαιτιας της Forthnet...


Απορώ πως αντέχετε εκεί στην Κρήτη...

Ashdalande
20-02-09, 19:22
Μην νομιζεις, οποια υπομονη ειχαμε, μας τελειωσε κ αυτη...(η δικη μου τουλαχιστον)

Περιμενω ηδη ενεργοποιηση απο αλλο παροχο :oneup:

fox13
20-02-09, 23:34
Και εγώ προχώρησα σε εγκατάσταση νέας γραμμής / adsl από OTE/conn-x (έτσι κι αλλιώς ήθελα για το δευτερο όροφο στο σπίτι)... μόλις γίνει αυτό μάλλον θα αλλάξω τον πρώτο όροφο από for(never)thnet σε hol.

xcyanx
20-02-09, 23:42
Nokia connecting people, Forthnet disconnecting people. :p

Alompar
21-02-09, 12:27
Ρε παιδια τι χαλι ειναι αυτο με τα online games. Δε μπορω να σταυρωσω ουτε πενταλεπτο χωρις dc στο wow. Τους πηρα τηλεφωνο να δηλωσω βλαβη και μου ειπαν οτι γινεται αναβαθμιση του αστικου κεντρου και δε ξερουν ποσο θα διαρκεσει..φσσσσσ μποινγκ. Εγω ομως πληρωνω συνδρομη στη blizzard τσαμπα μεχρι να γινει η μεγαλη αυτη αναβαθμιση μεσω υποβαθμισης.

Τι να πω...Ελλαδισταν..:mad:

Lagman
21-02-09, 13:42
Ρε παιδια τι χαλι ειναι αυτο με τα online games. Δε μπορω να σταυρωσω ουτε πενταλεπτο χωρις dc στο wow. Τους πηρα τηλεφωνο να δηλωσω βλαβη και μου ειπαν οτι γινεται αναβαθμιση του αστικου κεντρου και δε ξερουν ποσο θα διαρκεσει..φσσσσσ μποινγκ. Εγω ομως πληρωνω συνδρομη στη blizzard τσαμπα μεχρι να γινει η μεγαλη αυτη αναβαθμιση μεσω υποβαθμισης.

Τι να πω...Ελλαδισταν..:mad:

Ζήτα πίστωση για όλο το διάστημα που έχεις πρόβλημα .

D4rK_Mess3ngeR
21-02-09, 14:06
Να φανταστώ οι περισσότεροι από εσάς που παίζουν l2 ή wow συνειδητοποιούν ότι έχουν μεγάλο ping επειδή οι servers είναι hosted στο εξωτερικό καθώς αυτό δεν θα αλλάξει δραματικά ακόμα και με αλλαγή isp.

PS: Δεν αναφέρομαι σε lag spikes / αύξηση ping σε ώρες αιχμής, packet loss κλπ.

DSLaManiaC
21-02-09, 14:08
Να φανταστώ οι περισσότεροι από εσάς που παίζουν l2 ή wow συνειδητοποιούν ότι έχουν μεγάλο ping επειδή οι servers είναι hosted στο εξωτερικό καθώς αυτό δεν θα αλλάξει δραματικά ακόμα και με αλλαγή isp.

PS: Δεν αναφέρομαι σε lag spikes / αύξηση ping σε ώρες αιχμής, packet loss κλπ.

Τι λες?
Με γερμανία πχ μπορείς να έχεις 40-50 ms εύκολα με καλό routing και όχι μπούκωμα.

D4rK_Mess3ngeR
21-02-09, 14:17
Μα εγώ με Γερμανία σε αρκετούς προορισμούς έχω ~50-60ms. Το θέμα όμως είναι πως ΔΕΝ βρίσκονται όλοι οι servers από όλα τα games εκεί. Κάποιοι είναι και στην Αμερική όπου εκεί το 100αρι δεν το αποφεύγεις.

fox13
21-02-09, 15:07
Ξέρεις πολύ καλά ότι στην περίπτωση της forthnet η αιτία δεν είναι εκεί ;)

gerasimosfo
21-02-09, 16:13
Παιζω και εγω lineage 2 με ping 180 εως 250 στον official και εχω forthnet. Δεν εχω κανενα προβλημα το lang ειναι ελαχιστο και δεν επιρεαζει το game,Δες μηπως εχεις προβλημα με το pc σου.

D4rK_Mess3ngeR
21-02-09, 16:33
Δεν μιλάω για προβλήματα αντίστοιχα των ατόμων που βρίσκονται Κρήτη ή σε κάποια άλλη "απομακρυσμένη" απ' το κέντρο περιοχή (Αθήνα/Θεσσαλονίκη). Ούτε στα προβλήματα που εμφανίζονται στις ώρες αιχμής και μπουκώνει το δίκτυο.

Υπάρχουν άτομα όμως που επειδή ίσως υπάρχει πρόβλημα με τους dns servers βγαίνουν και λένε ότι όλα σέρνονται και πως δεν ανοίγουν σελίδες και άλλα διάφορα περίεργα. Υπάρχουν άλλοι που το θεωρούν δεδομένο πως όταν παίζουν WoW πρέπει να έχουν κάτω από 50ms χωρίς καν να γνωρίζουν αν αυτό είναι εφικτό σε σχέση με την τοποθεσία του server.

Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα αλλά μιλάω γενικότερα πως δεν πρέπει να τα ισοπεδώνουμε όλα. Δεν νομίζω να είμαι ο μόνος που δεν έχω τέτοια τόσο ακραία προβλήματα. Στην τελική χώρια τους σταθερούς χρήστες που ποστ-άρουν σ' αυτό το forum ένα μεγάλο ποσοστό είναι άτομα που μπήκαν για να πουν το πρόβλημα/πόνο τους σχετικά με μία εμπειρία που ζήσανε/ζουν.

Ashdalande
21-02-09, 16:59
Υπάρχουν άτομα όμως που επειδή ίσως υπάρχει πρόβλημα με τους dns servers βγαίνουν και λένε ότι όλα σέρνονται και πως δεν ανοίγουν σελίδες και άλλα διάφορα περίεργα. Υπάρχουν άλλοι που το θεωρούν δεδομένο πως όταν παίζουν WoW πρέπει να έχουν κάτω από 50ms χωρίς καν να γνωρίζουν αν αυτό είναι εφικτό σε σχέση με την τοποθεσία του server.

Εγω παιζω online games (εστω...επαιζα)

Και ξερω που ειναι οι servers του παιχνιδιου (Γαλλια btw)

Και δεν περιμενω να εχω 50ms, και με 150ms ευχαριστημενος θα ημουν αφου μιλαμε για MMO.Κατα πασα πιθανοτητα τοσο θα ειχα παλιοτερα, απλα μπορουσα να παιξω και για αυτο τον λογο δεν το εψαξα ποτε.

Αλλα αυτη η κατασταση δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την τωρινη.To να εχεις καποιο lag και spikes ειναι μεχρι ενος σημειου αποδεκτα(οπως συνεβαινε παλιοτερα), αλλα το να μην μπορεις να κανεις αυτο που θες γιατι δεν μπορεις καν να κανεις log-in και σε πεταει ο server αμεσως...ε τοτε η διαφορα ειναι απλα τεραστια!
Και ειναι ευθυνη αποκλειστικα και μονο της Forthnet, γιατι ο υπολοιπος κοσμος (εκτος Forthnet) παιζει ακομα οπως επαιζε παλιοτερα.


Και συγχωρεστε με για την αγνοια, αλλα αυτα τα forum υπαρχουν για να μπορει καποιος να πει το προβλημα του και αν ειναι δυνατον να βοηθηθει για την λυση του.Απο ποτε αυτο καταντησε κατακριτεο?

fox13
21-02-09, 17:32
Θα το ξαναπώ μπας και το καταλάβουν ορισμένοι: ΔΕΝ είναι πρόβλημα τοποθεσίας των servers (συγκεκριμένα για το WOW το ίδιο το παιχνίδι σου βγάζει πράσινη ένδειξη για latencies κάτω από 300 ms <- αυτό είναι το αποδεκτό πάνω όριο για να παίζεις άνετα και να το ευχαριστιέσαι το παιχνίδι ... ούτε 100 ούτε 50 ... ΜΜΟ είναι και όχι FPS εξάλλου)

ΔΕΝ είναι πρόβλημα του PC μου / τοπικού δικτύου κλπ κλπ ... Και μένα το μυαλό μου εκεί πηγαινε αρχικά και το τσέκαρα με άλλα pcs/routers/ότι μπορείτε να φανταστείτε... ώσπου προκειμένου να μπορώ να κάνω raid άρχισα να πηγαίνω σε net cafe στο κέντρο της πόλης του Ηρακλείου (λιγότερο από 500 μέτρα από το Α/Κ της Αριάδνης).
Τι διαπίστωσα?
Ότι σε όσα net cafe υπήρχε σύνδεση από ΟΤΕ (π.χ. αυτό που είναι κάτω από το Ηράκλειο Center, το καινούριο που άνοιξε απέναντι από το καφέ Ουτοπία) το παιχνίδι έπαιζε τέλεια με 100-200 ms και κανένα spike / dc κλπ (ανέβαινε στα 300-400ms όταν είχε Wintergrasp Event το οποίο είναι ευθύνη του game).
Αντίθετα σε όσα net cafe υπήρχε σύνδεση forthnet (π.χ. Gnet) η κατάσταση ήταν ίδια και απαράλλακτη με αυτή που έβλεπα παίζοντας από το σπίτι μου (σύνδεση ΟΚ αρχικά και μέσα σε 2-5 λεπτά spike και disconnection από το server λόγω packet loss)

Τώρα αν υπάρχει ακόμα κάποιος που να πιστεύει ότι ευθύνονται τα PCs και οι τοπικές δικτυακές ρυθμίσεις / ότι είμαστε υπερβολικοί που θεωρούμε την forthnet απαράδεκτη τόσο για την παροχή υπηρεσιών που μας προσφέρει όσο και (κυρίως) για τις δικαιολογίες στις οποίες καταφεύγει ...

Υ.Γ.1. αναφέρομαι πάντα για την κατάσταση που επικρατεί στο Ηράκλειο Κρήτης και συγκεκριμένα στο Α/Κ Αριάδνης

Ashdalande
21-02-09, 18:32
Ότι σε όσα net cafe υπήρχε σύνδεση από ΟΤΕ (π.χ. αυτό που είναι κάτω από το Ηράκλειο Center, το καινούριο που άνοιξε απέναντι από το καφέ Ουτοπία) το παιχνίδι έπαιζε τέλεια με 100-200 ms και κανένα spike / dc κλπ (ανέβαινε στα 300-400ms όταν είχε Wintergrasp Event το οποίο είναι ευθύνη του game).
Αντίθετα σε όσα net cafe υπήρχε σύνδεση forthnet (π.χ. Gnet) η κατάσταση ήταν ίδια και απαράλλακτη με αυτή που έβλεπα παίζοντας από το σπίτι μου (σύνδεση ΟΚ αρχικά και μέσα σε 2-5 λεπτά spike και disconnection από το server λόγω packet loss)


Ειλικρινα σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια, δεν το ηξερα.

Σε τι σημειο μας εφεραν, να ακουμε Forthnet και να τρεχουμε μακρια...:sorry:

Manos4
21-02-09, 18:51
Και WOW και Lineage II και ολα τα MMORG ,stream κτλπ εχουν πρόβλημα με forthnet στην Κρητη

guybrush07
21-02-09, 19:04
Κ στην Καβαλα τα ιδια μονο Surf και παλι με το ζορι...

D4rK_Mess3ngeR
21-02-09, 21:33
> Ashdalande
Δεν είναι κατακριτέο το ποιοι μπαίνουν σε ένα forum και συγκεκριμένα σ' αυτό, αλλά σίγουρα κάτι λέει πως ένα μεγάλο ποσοστό είτε κράζει είτε βρίζει είτε διαδίδει φήμες για τον isp του.

Ανέφερα το πρόβλημα της Κρήτης (και των άλλων αστικών κέντρων) το οποίο είναι γνωστό εδώ και καιρό.

Τέλος εγώ όπως και αρκετά άτομα που γνωρίζω και έχουμε forthnet δεν αντιμετωπίζουμε προβλήματα στο gaming (mmporpg όπως wow) και παίζουμε σε servers Ευρώπης. Όπως παίζαμε παλιά έτσι είναι και τώρα (Ίσως με μια αύξηση της τάξης των ~10-20ms max σε ώρες αιχμής). Εξαίρεση αποτελεί το cs και κάθε FPS game καθώς όσοι θέλουν να παίξουν στην Ελλάδα συναντάν το "παλούκι" με το όνομα aix. Για εξωτερικό δεν γίνεται συζήτηση καν.

Lagman
21-02-09, 22:28
@fox13 πριν λίγο καιρό συμμετείχα με μια ομάδα σε ηλεκτρονικούς αγώνες στο ESL , φυσικά έχουν παρθεί screenshot με αρκετά υψηλά ms όσοι είχαν FORTHnet , το καλό είναι ότι στο gaming community φαίνεται ποιος πάροχος έχει πρόβλημα.

Να σου πω το αστείο κάποια παιδιά πηγαίνανε σε κάποια gnet Κρήτης παρόλο που τους είχα προειδοποιήσει για τα υψηλά ping, με ρώταγαν τι ώρα θα πέσουν τα ping τους έλεγα πχ 2.30 τα ξημερώματα όντως 2.31 άρχιζε και έπεφτε το ping lol.

ZAGNA
22-02-09, 21:47
Kαι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το lineage . Έχω κατά μέσο όρο 220ms και με adsl2+ και με g.dmt γραμμή.
Την πρώτη φορά που αναγκάστικα να βάλω g.dmt έπεσε στο 160ms και ήταν μια χαρά . Την επόμενη μέρα όμως έφτασε ξανά τα 220ms και τώρα δεν ξανα-κατεβαίνει ούτε με adsl2+ ούτε με g.dmt.

Δεν ξέρω τι να κάνω :down:

Alompar
23-02-09, 00:32
Το χαλι και με το wow καλα κρατει. Δε σταυρωσα ουτε πενταλεπτο χωρις αποσυνδεση. Με το που μπαινω σε major city βλεπω κατι εξωφρενικα 20473ms. Τι να πω. Αν δε γινει κατι μες στη βδομαδα θα παω γι αλλα.:rtfm:

D4rK_Mess3ngeR
23-02-09, 01:30
Δεν θέλω να φανώ κακός αλλά εσείς στην Κρήτη μου φαίνεται πως άδικα περιμένετε να γίνει κάποιο θαύμα. Ίσως είναι καλύτερα να πάτε σε άλλο isp. Μήνες τώρα τραβάτε αυτό το μαρτύριο. Απορώ με την υπομονή που έχετε δείξει τόσο καιρό.
Πέρα απ' την πλάκα είστε "ήρωες".. :(

fox13
23-02-09, 02:13
Ελπίζω στο τέλος της βδομάδας που έρχεται να κάνω μια εξίσου ηρωική έξοδο προς ΟΤΕ :twisted::twisted::twisted:

(Χωρίς πλάκα πάντως η ιστορία με την Κρήτη θα τους κάνει πολύ μεγάλη ζημιά στην πορεία ... σαν εταιρία δεν έχασε απλά πελάτες, έχασε την αξιοπιστία της και αυτό όχι τόσο λόγω των προβλημάτων αλλά για τη στάση που κράτησε απέναντί μας)

@ ADSLgr.com All rights reserved.