PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια antivirus δουλεύουν στα Windows 7!



Dr-PsychoGR
19-02-09, 13:28
Χθες έβαλα τα νέα Windows 7 στο pc και έκανα κάποιες δοκιμές.

Τα antivirus που δουλεύουν χωρίς προβλήματα στα Windows 7 είναι:
AVG ve AVG Free, Kaspersky Antivirus 2009, Norton AntiVirus 2009, Eset NOD32, Avast! Home Edition, Avira AntiVir Personal, BitDefender Internet Security 2009


Ενώ υπάρχουν προβλήματα με τα παρακάτω antivirus (είτε πρόβλημα εγκατάστασης είτε λειτουργίας):
McAfee VirusScan Plus, Trend Micro Internet Security Pro, eScan Internet Security Suite, Ahnlab V3 Internet Security 2007.

51986


Αυτά για να ξέρετε από πριν τι σας περιμένει :oneup::oneup:

zig
19-02-09, 14:13
Χαράς στο κουράγιο σου να τεστάρεις όλα αυτά :-).

Μόνο για το αβαστ που έχω πάνω μπορώ να πω γνώμη. Δουλεύει σίγουρα και απροβλημάτιστα 100%. Το διαπίστωσα από μολυσμένο USB stick :p.

asm
19-02-09, 14:17
Antivirus; Υπάρχουν ακόμα; :p

tsek
19-02-09, 14:30
εγω στα 7 έχω βάλει το AVG και δεν έχω κανένα πρόβλημα ως τώρα.στο firewall έχω το πρόβλημα γιατι το zonealarm δεν είναι συμβατό.αν ξέρει κανένας κανένα δοκιμασμένο firewall ας μου προτείνει.

Caret
19-02-09, 16:33
Δοκίμασε comodo.

asm
19-02-09, 16:39
Καλά μιλάμε για Windows 7 και ψάχνεις για firewall τρίτου κατασκευαστή; :what:
Γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτό των Windows που και ταχύτερο σε φιλτράρισμα είναι, και στο κατώτερο επίπεδο sockets λειτουργεί, και δεν έχει αντίκτυπο στο performance του συστήματος και από τα Vista και μετά έχει όλες τις δυνατότητες παραμετροποίησης που χρειάζεται κάποιος.

manosdoc
19-02-09, 20:27
Καλά μιλάμε για Windows 7 και ψάχνεις για firewall τρίτου κατασκευαστή; :what:
Γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτό των Windows που και ταχύτερο σε φιλτράρισμα είναι, και στο κατώτερο επίπεδο sockets λειτουργεί, και δεν έχει αντίκτυπο στο performance του συστήματος και από τα Vista και μετά έχει όλες τις δυνατότητες παραμετροποίησης που χρειάζεται κάποιος.

Πες τα χρυσόστομε....

treli@ris
19-02-09, 20:31
Συμφωνω με τον asm :oneup:

Επισης αν υπαρχει το McAfee αργουν 1-2 δευτερα να ανοιξουν τα tabs στον IE8

Α, και το SEP v11 δουλευει στα 7 αλλα θελει ματσακονιά :p

aristidischr
07-08-09, 15:47
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ panta internet security δουλευει σε windows 7

elise
07-08-09, 18:38
χρησιμοποιειτε ακομη antivirus???

Hook
07-08-09, 19:21
Εχω το Avira Antivir Personal και λειτουργει απροβληματιστα τους τελευταιους μηνες που ειμαι με την RC..

menyctas_nik
09-08-09, 09:59
εχω βαλει το avast home edition και τα παει πολυ καλα

globalnoise
09-08-09, 15:37
Αυτοί που ρωτάνε αν χρησιμοποιούμε ακόμα antivirus τι εννοούν ακριβώς; Οτι έχουν σύστημα Windows και το δουλεύουν χωρίς antivirus;

RePlay
09-08-09, 15:54
99% των απειλών(για να μην πω παραπάνω) που αντιμετωπίζουν τα τελευταία χρόνια οι χρήστες είναι trojan horses και λοιπές μλκιες από το Ίντερνετ.Έτσι η χρήση antivirus έχει γίνει σχεδόν περιττή αφού κατά κανόνα χρειαζόμαστε "Internet Protection".

thePrince
09-08-09, 16:02
Όποιος χρήστης windows νομίζει πως δεν χρειάζεται πλέον antivirus, ας κάνει μια επίσκεψη στο «μολυσμένο» εδώ και 1-2 μέρες site της Βιβεχρώμ (http://www.vivechrom.gr/), έτσι, για να προστεθεί και το δικό του μηχάνημα στο botnet!

ipo
09-08-09, 16:11
Όποιος χρήστης windows νομίζει πως δεν χρειάζεται πλέον antivirus, ας κάνει μια επίσκεψη στο «μολυσμένο» εδώ και 1-2 μέρες site της Βιβεχρώμ (http://www.vivechrom.gr/), έτσι, για να προστεθεί και το δικό του μηχάνημα στο botnet!
Πώς μπαίνει στη μέση η google για να κόψει την πρόσβαση στο site με προειδοποίηση;

thePrince
09-08-09, 16:16
Πώς μπαίνει στη μέση η google για να κόψει την πρόσβαση στο site με προειδοποίηση;
Λυπάμαι, δεν έχω ιδέα, δεν πρόλαβα να το ψάξω. Η προειδοποίηση ωστόσο δεν εμφανίζεται στον IE, οπότε δεν πρέπει να είναι θέμα μόνο της Google.

kourampies
10-08-09, 06:41
Με το McAffee Enterprise 8 δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, προτείνω να προστεθεί και αυτό στη λίστα.

flamelab
10-08-09, 10:24
Αυτοί που ρωτάνε αν χρησιμοποιούμε ακόμα antivirus τι εννοούν ακριβώς; Οτι έχουν σύστημα Windows και το δουλεύουν χωρίς antivirus;

Φυσικά, δεν χρειάζεται antivirus. Κι εάν θες ντε και καλά antivirus, έχε ένα μικρό-μικρό freeware (Avira που λέει ο λόγος), θεόκλειστο, για να κάνεις με δεξί κλικ scan.

Εάν ο άλλος έχει ανοικτό το UAC των Windows 7, και μάλιστα στην προτελευταία σκάλα ή ακόμη και στην τελευταία, για να πετάει το παραθυράκι, χρησιμοποιεί browser με Adblock (πχ Firefox με Adblock Plus, που κόβει ένα σωρό βλακείες από διαφημίσεις τύπου "πατήστε εδώ να κερδίσετε 10000000000 ευρώ), εάν δεν εγκαθιστά ανοησίες τύπου Limewire, δεν χρειάζεται γιγαντο-antivirus, πόσο μάλιστα απλό antivirus.

amoyda
10-08-09, 10:27
και γιατι κλειστο το avira?

flamelab
10-08-09, 12:38
και γιατι κλειστο το avira?

Και γιατί να'ναι μονίμως ανοικτό να τρώει μονίμως κύκλους της CPU και να κουράζει τον σκληρό δίσκο;

globalnoise
10-08-09, 12:55
Δηλαδή εσείς είστε τόσο καλά παιδιά που δεν κατεβάζετε τίποτα σε πακέτα RAR από περίεργα deliverάδικα που δεν έχετε ξαναδει, εδώ και απο κει στο Internet;:p Βρίσκετε τα πάντα στην πρωτεύουσα πηγή σας;

Εγώ κυρίως για αυτό το έχω το avast και τρέχει. Μη κατέβει τίποτα περίεργο μέσα στο rar να το πάρει πρέφα να σταματήσει το connection και να μπλοκάρει κανα περίεργο script από μολυσμένο site.

Τώρα με το UAC δεν ξέρω πόσο προστατευμένος είμαι. Στην dont dim my desktop ρύθμιση το έχω

ipo
10-08-09, 15:06
Συμφωνώ με τον globalnoise στην αξία του antivirus και επιπλέον θα επισημάνω ότι τον τελευταίο καιρό κυκλοφορούν πάρα πολλοί ιοί σε flash disks. Επειδή αυτά πάνε από pc σε pc μεταξύ γνωστών που εμπιστεύονται τα αρχεία τους είναι ό,τι καλύτερο για τη διακίνηση ιών. Με έχει σώσει πάρα πολλές φορές το antivirus (AVG Free). Οι ιοί γράφουν γραμμή στο autorun.inf, οπότε όποιος δεν έχει προνοήσει να το απενεργοποιήσει στα windows ή δεν έχει antivirus, le poul.

serfistas1
10-08-09, 20:03
Φιλε μου μας εσωσες, αν οντως δουλευει καλα το avast για προσωπικη χρηση και το εχετε δοκιμασει να μας ενημερωσετε παρακαλω...

ETEOKRITIS02
11-08-09, 00:14
to norton 2009 και το kar.2009 δεν δουλευουν σε 32bit

RASTAVIPER
14-08-09, 10:59
Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε καποιο που να θεωρειται πολυ ελαφρυ +καλο?

amoyda
14-08-09, 11:09
Παιδια μπορειτε να μου προτεινετε καποιο που να θεωρειται πολυ ελαφρυ +καλο?

δοκιμασε avira free η norton 360
ειδικα o νορτονας ηταν η μεγαλη εκπληξη αλλα δεν ειναι free.

spira
28-08-09, 12:19
Το kaspersky internet security 2009 πάντως δεν δουλεύει. Έβαλα το 2010.

LEFKIMMI
25-01-10, 01:45
Καλημέρα και από εμένα...
Έχω και εγώ τα καινούρια windows7 και ήθελα τα φώτα σας και να ρωτήσω το εξής:
Πώς μπορώ να κόψω την επικοινωνία ενός προγράμματος με το internet, χρησιμοποιώντας το τείχος προστασίας του λειτουργικού αυτού;
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση...

akist
25-01-10, 04:30
Ανοίγεις τον πίνακα ελέγχου και επιλέγεις το Windows Firewall. Στο παράθυρο που θα σε βγάλει στην αριστερή στήλη πηγαίνεις στην πρώτη επιλογή και διαλέγεις από τη λίστα το πρόγραμμα του οποίου θες να τερματίσεις την επικοινωνία απλά βγάζοντας το νι από τα δυο κουτάκια.

new5
25-01-10, 05:30
Ενα απλο antivirus που αξιζει να δοκιμασει κανεις απο το www.softpedia.com ειναι το microsoft security essentials, και δωρεαν μαλιστα:
http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Microsoft-Security-Essentials.shtml

RASTAVIPER
27-01-10, 15:14
Τελικά το AVIRA δοκιμασμένο από τον Αύγουστο, δίνει ρέστα.
Πανάλαφρο και πιάνει τα πάντα.

akis61
27-01-10, 20:51
Εγώ έχω το DRWeb σε 64Bit. Ολα οκ :)

sakisgrand
31-01-10, 01:10
ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ESET NOD32 antivirus 4.0.474.0
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ;

nnn
31-01-10, 20:19
Όσο καλές είναι οι αναβαθμίσεις του, που είναι επί πληρωμή.

logosof
31-01-10, 23:13
ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ESET NOD32 antivirus 4.0.474.0
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ;
Καλό είναι, αρκεί να εκπληρώνει δύο συνθήκες. Την πρώτη την ανέφερε ο nnn, η δεύτερη είναι να ενεργοποιήσεις τα advanced heuristics.

Minas1000
02-02-10, 06:14
Τελικά το AVIRA δοκιμασμένο από τον Αύγουστο, δίνει ρέστα.
Πανάλαφρο και πιάνει τα πάντα.

Τι κεραία του 'χεις βάλει; :)

Εδώ πάντως NoScript στο firefox και το advanced firewall των win7 με τα security essentials
σαν AV.
Και φυσικά προσοχή,που είναι το καλύτερο AV.

flord
06-02-10, 02:41
Να προσθέσω και το Norton Internet Security 2010 με προσθετο Win live mail scan:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.