PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΣΕ ΣΤΑΘΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ



smasak
19-02-09, 14:46
Έχω αποσυνδέσεις ανα 34 λεπτα ΑΚΡΙΒΟΣ.Tο πρόβλημα μπορεί να οφείλεται στο ΟΤΕ, στις ρυθμίσεις του router(baudtec ασύρματο), ή σε κάποιο πρόγραμμα του Η/Υ;:hmm:
Από τον ΟΤΕ που ήρθαν & μετρήσαν βρήκαν την γραμμή καλή.

Τα στατιστικά μου

ADSL Firmware Version

:FwVer:3.9.4.5_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0

Line State: Showtime

Modulation:ADSL2 PLUS

Annex Mode:ANNEX_B


Downstream Upstream

SNR Margin:18.1 26.5 db

Line Attenuation:20.0 8.7 db

Data Rate: 2048 248 kbps

Tiven
19-02-09, 14:51
Είτε πρόβλημα του ΟΤΕ είτε πρόβλημα του router. Δοκίμασε με κάποιο άλλο router αν μπορείς.

Εμένα πριν λίγους μήνες επί 4 εβδομάδες είχα αποσύνδεση κάθε μέρα στις 3 το μεσημέρι μετά στις 4 και μερικές φορές συνεχόμενα από τις 4 έως τις 6. Είτε ΟΤΕ είτε κάποιο πρόβλημα στις γραμμές του ΟΤΕ ήταν (παρεμβολές από κάποια συσκευή που ενεργοποιούταν την συγκεκριμένη ώρα).

Dr-PsychoGR
19-02-09, 14:52
Και εδώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω.
Δήλωσα βλαβή πριν 10 μέρες, τπτ ακόμα.

Για 4 ώρες δεν είχα dsl σήμερα.. Τσαμπα πληρώνω λογαριασμό δλδ.
Θα τους ξαναπάρω τηλ. και θα πω αν δεν το διορθώσουν δεν θα πληρώσω λογαριασμό... :down:


Όσον αφορά το δικό σου πρόβλημα δοκίμασε πρώτα firmware update τοy modem-router σου και μετά δοκίμασε να συνδεθείς με άλλο router..

+ Ξέρεις πόσα km είναι η απόσταση σου από το dslam?

smasak
19-02-09, 15:19
Από τον ΟΤΕ ήρθαν και αφού μετρήσαν με το όργανο μου είπαν ότι η γραμμή είναι καλή και χωρίς θόρυβο.Έκαναν και update το firmware του router.Το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.
Τι μπορεί να ρίχνει την σύνδεση ανά 34 λεπτά ακριβώς;

olympus
19-02-09, 15:29
Από τον ΟΤΕ ήρθαν και αφού μετρήσαν με το όργανο μου είπαν ότι η γραμμή είναι καλή και χωρίς θόρυβο.Έκαναν και update το firmware του router.Το πρόβλημα δεν διορθώθηκε.
Τι μπορεί να ρίχνει την σύνδεση ανά 34 λεπτά ακριβώς;

Φαντάζομαι πως με κάποιο τρόπο θα σε κατοχύρωσαν για την εγγύηση του ρουτερ σου, δεδομένου ότι μετά την τροποποίηση του firmware η εγγύηση δεν ισχύει.

Τώρα για το τι μετρήσεις έκαναν και με τι όργανο είναι ένα πολύυυυυ μεγάλο θέμα...:whistle: Έχω πέσει "θύμα" τέτοιων τυπικών μετρήσεων από συνεργείο του ΟΤΕ...:down:

Παρόλα αυτά προσπάθησε να ελέγξεις πρώτα τους παράγοντες που μπορεί να οφείλονται στο προσωπικό σου δίκτυο.

smasak
19-02-09, 15:38
Αυτό που έκανα πριν λίγο και περιμένω να δω τι θα γίνει είναι ότι άλλαξα το φιλτράκι που συνόδευε το router του ΟΤΕ.Αυτό που πρόσεξα είναι ότι το συγκεκριμένο έχει δύο συρματάκια ενώ αυτό που έβαλα εγώ έχει 4.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλλο...Αναμένω λοιπόν.

Dr-PsychoGR
19-02-09, 16:42
Πφφφ... 2 αποσυνδέσεις μέσα σε 10 τελευταία λεπτά... Αντε θα κάνω υπομονή και σήμερα μπας και το διορθώσουν..

Αλλα μετά ξύλο :evil:

Tiven
19-02-09, 17:50
Πφφφ... 2 αποσυνδέσεις μέσα σε 10 τελευταία λεπτά... Αντε θα κάνω υπομονή και σήμερα μπας και το διορθώσουν..

Αλλα μετά ξύλο :evil:

Υπάρχουν και χειρότερα... Πολύ χειρότερα. Πίστεψέ με. ;)

Dr-PsychoGR
19-02-09, 17:56
Υπάρχουν και χειρότερα... Πολύ χειρότερα. Πίστεψέ με. ;)


Ναι έχεις δίκαιο. Αλλά θα πληρώνω για κάτι που δεν μου προσφέρουν; :hmm::hmm:
Πριν 10+ μέρες δήλωσα βλάβη. Ούτε έκαναν τπτ ούτε με ενημέρωσαν :down::down:

Tiven
19-02-09, 17:59
Ναι έχεις δίκαιο. Αλλά θα πληρώνω για κάτι που δεν μου προσφέρουν; :hmm::hmm:
Πριν 10+ μέρες δήλωσα βλάβη. Ούτε έκαναν τπτ ούτε με ενημέρωσαν :down::down:
Φυσικά και δεν θα πληρώσεις :)

Καλά και εδώ τα ίδια... Βλάβη την προηγούμενη Δευτέρα και με πήραν χθες τηλέφωνο να με ρωτήσουν. Φυσικά το θύμισα την Παρασκευή αλλιώς ακόμα θα περίμενα. Θα στείλουν τεχνικό μου είπαν χθες, για να δούμε πόσο καιρό θα περιμένω τώρα.

Dr-PsychoGR
19-02-09, 18:05
Α καλά του χρόνου θα σου στείλουν τον τεχνικό..

Θέλουν να ρίξεις βρισιές.. Μόνο έτσι θα κάνουν τη δουλειά τους.. ή να πας στο υποκατάστημα της περιοχής σου και να τους βρίσεις αυτούς και να γίνουν ρεζίλι μπροστά σε κόσμο..

emeliss
19-02-09, 19:19
Τι μπορεί να ρίχνει την σύνδεση ανά 34 λεπτά ακριβώς;
Κάποιος κινητήρας ίσως.

Έχεις παρατηρήσει όταν κόβεται τι ακριβώς γίνεται; Το ρούτερ κάνει reset σαν να το έκλεισες και άναψες αμέσως; Μήπως κολλάει και πρέπει να κλείσεις χειροκίνητα; Πέφτει το dsl link ή μόνο το ppp; Έχεις μετρήσει την τάση της ΔΕΗ; Έχεις δοκιμάσει να το βάλεις πάνω σε UPS; Άλλο ρούτερ μπορείς να δανειστείς να δοκιμάσεις;


Θέλουν να ρίξεις βρισιές.. Μόνο έτσι θα κάνουν τη δουλειά τους.. ή να πας στο υποκατάστημα της περιοχής σου και να τους βρίσεις αυτούς και να γίνουν ρεζίλι μπροστά σε κόσμο..
Ρεζίλι γίνεται μόνο ο υβρίζων. Όχι ο υβριζόμενος.


Φαντάζομαι πως με κάποιο τρόπο θα σε κατοχύρωσαν για την εγγύηση του ρουτερ σου, δεδομένου ότι μετά την τροποποίηση του firmware η εγγύηση δεν ισχύει.
Συγνώμη; Που το είδες αυτό; δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

olympus
19-02-09, 19:52
Συγνώμη; Που το είδες αυτό; δεν ισχύει κάτι τέτοιο.


Έχει γραφτεί δεκάδες φορές αυτό που αναφέρω μέσα σε αυτό το φόρουμ. Πάντως δε μου κατέβηκε έτσι και το είπα.

emeliss
19-02-09, 20:01
Μήπως εννοείς το πέρασμα πειραγμένων από τρίτους firmware;

Έχει διαφορά από το επίσημο που δίνει ο κατασκευαστής ή ο προμηθευτής και σε καμία περίπτωση δεν παραβαίνει τους όρους εγγύησης.

olympus
19-02-09, 20:14
Μήπως εννοείς το πέρασμα πειραγμένων από τρίτους firmware;

Έχει διαφορά από το επίσημο που δίνει ο κατασκευαστής ή ο προμηθευτής και σε καμία περίπτωση δεν παραβαίνει τους όρους εγγύησης.

Σε όλες τις αναφορές που αναφέρομαι πως έχω δει επί του θέματος, δεν γινόταν ποτέ σαφής διαχωρισμός οπότε δεν έχω κάποιο λόγο να το αμφισβητήσω αυτό που λες. Φαντάζομαι πως ο τεχνικός θα έβαλε εγκεκριμένο firmware...

smasak
20-02-09, 12:17
Κάποιος κινητήρας ίσως.

Έχεις παρατηρήσει όταν κόβεται τι ακριβώς γίνεται; Το ρούτερ κάνει reset σαν να το έκλεισες και άναψες αμέσως; Μήπως κολλάει και πρέπει να κλείσεις χειροκίνητα; Πέφτει το dsl link ή μόνο το ppp; Έχεις μετρήσει την τάση της ΔΕΗ; Έχεις δοκιμάσει να το βάλεις πάνω σε UPS; Άλλο ρούτερ μπορείς να δανειστείς να δοκιμάσεις;




Σβήνουν στιγμιαία και το λαμπάκι του Link(adsl) και της παροχής internet.Κάνει επανασύνδεση αυτόματα μετά από 15-20 δευτερόλεπτα έχω ξανά σύνδεση.Το έχω συνδεδεμένο πάνω σε UPS.Πριν τον OTE είχα tellas με router PSTN ANNEX A US ROBOTICS 9108 και πάλι τα ίδια μου έκανε.

Και φιλτρο που άλλαξα πάλι τα ίδια.....:mad:

Το firmware που βάλανε ήταν εγκεκριμένο.

Dr-PsychoGR
20-02-09, 13:16
Σβήνουν στιγμιαία και το λαμπάκι του Link(adsl) και της παροχής internet.Κάνει επανασύνδεση αυτόματα μετά από 15-20 δευτερόλεπτα έχω ξανά σύνδεση.Το έχω συνδεδεμένο πάνω σε UPS.Πριν τον OTE είχα tellas με router PSTN ANNEX A US ROBOTICS 9108 και πάλι τα ίδια μου έκανε.

Και φιλτρο που άλλαξα πάλι τα ίδια.....:mad:

Το firmware που βάλανε ήταν εγκεκριμένο.

τότε νομίζω φταίει η γραμμή.. Όχι το modem κτλπ..
:(

FuS
21-02-09, 14:35
Φαντάζομαι πως με κάποιο τρόπο θα σε κατοχύρωσαν για την εγγύηση του ρουτερ σου, δεδομένου ότι μετά την τροποποίηση του firmware η εγγύηση δεν ισχύει.

Tα αλλάζουν τα ρούτερ, μην αγχώνεσαι.

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 3 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Α καλά του χρόνου θα σου στείλουν τον τεχνικό..

Θέλουν να ρίξεις βρισιές.. Μόνο έτσι θα κάνουν τη δουλειά τους.. ή να πας στο υποκατάστημα της περιοχής σου και να τους βρίσεις αυτούς και να γίνουν ρεζίλι μπροστά σε κόσμο..

Xωρίς παρεξήγηση αλλά όπως πολύ εύστοχα είπε και ο emeliss εσύ θα γίνεις ρεζίλι και θα εκτεθείς έτσι ;)
χωρια ότι χλωμό να εξυπηρετηθείς αν μπεις κάπου φωνάζοντας και βρίζοντας τους υπάλλήλους. Παντού αυτό.

Γράψε στο avatar σου τα στοιχεία γραμμής για να δούμε το πρόβλημα σου ;)

........Auto merged post: Fusmoker πρόσθεσε 5 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Έχω αποσυνδέσεις ανα 34 λεπτα ΑΚΡΙΒΟΣ.Tο πρόβλημα μπορεί να οφείλεται στο ΟΤΕ, στις ρυθμίσεις του router(baudtec ασύρματο), ή σε κάποιο πρόγραμμα του Η/Υ;:hmm:
Από τον ΟΤΕ που ήρθαν & μετρήσαν βρήκαν την γραμμή καλή.

Τα στατιστικά μου

ADSL Firmware Version

:FwVer:3.9.4.5_TC3085 HwVer:T14.F7_3.0

Line State: Showtime

Modulation:ADSL2 PLUS

Annex Mode:ANNEX_B


Downstream Upstream

SNR Margin:18.1 26.5 db

Line Attenuation:20.0 8.7 db

Data Rate: 2048 248 kbps

Μου θυμίζει ένα πρόβλημα που είχα σε άλλη γραμμή (άλλο σπίτι) με conn-x και τότε..
Κάθε μέρα σχεδόν μετά τις 10-12 το βράδυ έπεφτε τελείως η dsl και "σηκωνόταν" μετά τις 6-7 το πρωί (συνήθως).

Το πρόβλημα λύθηκε (εντελώς) όταν ένας γείτονας (από κάτω, στον 3ο όροφο) άλλαξε ασύρματο dect.
Mετά το δοκίμασα και εγώ.
Όποτε έμπαινε το dect (panasonic συγκεκριμένα -δεν θυμάμαι μοντέλο-, ένα των 30 ευρώ ασύρματο) στη βάση, έπεφτε η adsl ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.