PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τον σκληρό - βοήθεια παρακαλώ



cookies
19-02-09, 15:06
Να είμαι συνοπτικός.
Έχω σε stand by τα Windows XP SP3 32bit, και μολίς πάω να μπώ στα Windows, μου πετάει κάτι βλακείες (δεν έδωσα σημασία γιατί τελευταία έχουν μερικά προβλήματα τα Windows με μπλέ οθόνες και να γεμίζει η μνήμη υπερβολικά).

Μετά από λίγη ώρα παρατήρησα πως δεν διάβαζε τον 2ο εσωτ. σκληρό που έχω 1ΤΒ (της Seagate ο καινούριος)

Λέω σιγά...μια επανακίνηση κι όλα Okay θα είναι.

Και καταλήγουμε να μην τον διαβάζει τον σκληρό πουθένα σε 3 υπολογιστές (ούτε στο BIOS).
Δεν είναι νεκρός, ακούγεται ένας θόρυβος σαν ανεμιστιράκι, αλλά δεν είναι ο κλασικός θόρυβος που κάνει ο σκληρός όταν διαβάζει συνήθως!

Παιδιά, λέτε να χάλασε έτσι στο τελείως ξαφνικό?!:sorry:

Κάθε απάντηση δεκτή;)

29gk
19-02-09, 18:42
α) τι εννοεις με την παρακατω φραση ?

.......και μολίς πάω να μπώ στα Windows, μου πετάει κάτι βλακείες...

β) τι ακριβως προβληματα εχουν τα windows που δεν δινεις σημασια ?

....δεν έδωσα σημασία γιατί τελευταία έχουν μερικά προβλήματα τα Windows με μπλέ οθόνες και να γεμίζει η μνήμη υπερβολικά....

γ) ναι, οι σκληροι χαλανε αλλα οχι ξαφνικα. Μηπως καποιες απο τις "βλακειες" και τα "προβληματα" που δεν δινεις σημασια δειχνουν χτυπημενο σκληρο ? Θα ηθελες να γινεις πιο συγκεκριμενος στην περιγραφη σου ?

δ) οταν ακους τον δισκο, και καταλαβαινεις ποτε ο δισκος ακουγεται, τα σημαδια δεν ειναι καλα. Ποσο καιρο εχεις που τον ... ακους περιεργα ?

ε) οταν γραφεις το παρακατω, τι ακριβως δοκιμες εννοεις πως εχεις κανει ?

Και καταλήγουμε να μην τον διαβάζει τον σκληρό πουθένα σε 3 υπολογιστές (ούτε στο BIOS)

cookies
19-02-09, 19:46
α) τι εννοεις με την παρακατω φραση ?

.......και μολίς πάω να μπώ στα Windows, μου πετάει κάτι βλακείες...

β) τι ακριβως προβληματα εχουν τα windows που δεν δινεις σημασια ?

....δεν έδωσα σημασία γιατί τελευταία έχουν μερικά προβλήματα τα Windows με μπλέ οθόνες και να γεμίζει η μνήμη υπερβολικά....

γ) ναι, οι σκληροι χαλανε αλλα οχι ξαφνικα. Μηπως καποιες απο τις "βλακειες" και τα "προβληματα" που δεν δινεις σημασια δειχνουν χτυπημενο σκληρο ? Θα ηθελες να γινεις πιο συγκεκριμενος στην περιγραφη σου ?

δ) οταν ακους τον δισκο, και καταλαβαινεις ποτε ο δισκος ακουγεται, τα σημαδια δεν ειναι καλα. Ποσο καιρο εχεις που τον ... ακους περιεργα ?

ε) οταν γραφεις το παρακατω, τι ακριβως δοκιμες εννοεις πως εχεις κανει ?

Και καταλήγουμε να μην τον διαβάζει τον σκληρό πουθένα σε 3 υπολογιστές (ούτε στο BIOS)

1. Μόλις πάτησα το κουμπί να βγώ από Stand By και να μπώ κανονικά στα Windows (επιφάνεια εργάσιας..)

2.Τα προβλήματα που έχουν είναι ότι μετά από πολύ ώρα, η RAM που χρησιμοποιούν τα Windows γεμίζει πάρα πολύ, μέχρι που σέρνεται. Και τις περισσότερες φορές πετάει μία μπλέ οθόνη που λέει πως κάτι δεν πήγε καλά με την διαχείρηση της μνήμης! Restart αναγκαστικό από μόνο του τότε, και μετά από κάποιες ώρες θα συμβεί το ίδιο.
(μόνο με format λύνεται αυτό?!)

3. Όχι όχι, ο σκληρός καθόλου δεν είχε κουνηθέι - αντιθέτως πρόσεχα να μην κουνάω και το κουτί για να προσέχω τους σκληρούς. Ξαφνικά εννοώ πώς χωρίς να έχει γίνει κάτι, ανοίγεις τον υπολογιστή και είναι σαν να μην υπάρχει ο σκληρός. Είναι τραγικό αν έχει γίνει κάτι τέτιο, στο άσχετο τελείως. Κι αν έχει γίνει τα δεδομένα χάθηκαν??:sorry: 1TB είναι γαμώτο!:(

4.Εννοώ πως έβαλα το αυτί μου από πανω για να δω μήπως είναι "νεκρός" αλλά ακούγεται κάτι. Δηλαδή δεν είναι πως έχει κάει και δεν πέρνει καν ρέυμα. Δουλέυει. Αλλά δεν κάνει το γνωστοό ήχο που κάνουν όλοι οι σκληροί όταν διαβάζουν, αντιγράφουν, διαγράφουν.
Εναν ήχο σαν ανεμιστιράκι - λέμε τώρα (όχι δεν είναι από τους ανεμιστήρες του κουιού).

5. Τον τοποθέτησα σε 2 άλλα Desktop Pc. Και ήταν σαν να μην ηπύρχε. Δεν φαινόταν στα BIOS. Δεν άνοιγαν τα Ubuntu που έιχε. Δοκίμασα μόνο αυτόν και τίποτα. Οπως και σε συνδυσμό με τον άλλον. Τι να πω....δεν ξέρω...έχω τόσα πράγματα μέσα:cry:

29gk
19-02-09, 20:20
Τα 1 και 2 ειναι ενδειξεις, το 4 ειναι ανησυχητικο αλλα το 5 ειναι αποδειξη, δυστηχως. Αν ο δισκος δεν φαινεται στο bios , εχεις προβλημα.

cookies
20-02-09, 00:35
και δεν υπάρχει τρόπος για να κρατήσω τα δεδομένα?
κάτι τέλοσπάντων!:worthy:

29gk
20-02-09, 01:29
O μονος τροπος που μπορω να σκεφτω, ειναι η δοκιμη αλλαγης της πλακετας με ενος αλλου ολοιδιου δισκου, ετσι ωστε να μπορεσεις να παρεις τα δεδομενα σου πριν τον πεταξεις. Διαφορετικα αν δεν προκειται για επαγγελματικα δεδομενα, δεν νομιζω να συμφερει η αναζητηση της επι πληρωμης ανακτησης των δεδομενων σου.

Κοιτα και αντιστοιχα θεματα, σε αυτην την κατηγορια, για να παρεις μια ιδεα.

tasvar
20-02-09, 01:48
Μήπως είναι από αυτούς που θέλουν firmware update?

cookies
20-02-09, 03:42
Μήπως είναι από αυτούς που θέλουν firmware update?

Firmware update?
Πως? Τι? Κι άμα δεν τον διαβάζει πως θα το κάνω?

crypter
20-02-09, 10:14
Firmware update?
Πως? Τι? Κι άμα δεν τον διαβάζει πως θα το κάνω?

Απο bootable cd κανεις την αναβαθμιση, δες εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=264987

mikstratos
22-02-09, 15:36
ελενξε και πες μας

dimkar68
27-02-09, 10:57
Έπαθα και εγώ το ίδιο. Σε καινούργιο σύστημα και ενώ εβαζα προγράματα, παιχνίδια μετά από ένα κλείσιμο (shut down) την επόμενη μέρα ό δίσκος (μοναδικός αφού ήταν 500GB) δεν βλεπόταν από το pc. Το πλαίσιο που τον πήγα μου τον άλλαξε και είπαν ότι θα τον στείλουν στην εταιρεία, αλλά εδώ και 1 μήνα τίποτα. Μου έδωσαν άλλο 500 και διστάζω να αφήσω πράγματα εκεί μιας και δεν ξέρω τι θα γίνει.

29gk
27-02-09, 13:13
Αν αλλαζες μπαταρια στο αυτοκινητο αφου θα ειχε χαλασει η πρωτη, θα δισταζες μετα να το βγαλεις βολτα ?

dimkar68
27-02-09, 13:36
Οχι δεν θα δίσταζα, αλλά δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο. Πάντως έβαλα τον δίσκο, αγόρασα και άλλο και προσπάθω να κάνω τακτικά back-up.

Tiven
27-02-09, 13:48
προσπάθω να κάνω τακτικά back-up.

:oneup:

Το καλύτερο.

Οι μηχανικοί δίσκοι κάθε άλλο παρά αξιόπιστοι είναι.

29gk
27-02-09, 14:35
Oτι λεει ο Tiven, αλλα κοιτα κι εδω για μερικες ιδεες :

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270691

dreamer25
03-03-09, 21:51
Ρε παιδια τον τελευταιο καιρο ο υπολογιστης μου κανει ενα περιεργο και σπαστικο συναμα ηχο που δεν ειναι απο τα ανεμιστηρακια.Ειναι κατι σαν βουητο οπως το ακουμε μερικες φορες και στα αυτια μας και αποτι καταλαβα αυτος ο ηχος μου ερχεται απο το μπροστινο μερος του υπολογ.Τι παιζει ξερει κανεις αν ειχε το ιδιο προβλημα?

crypter
03-03-09, 22:06
Για να απομονωσεις την πηγη του θορυβου σταματα ενα ενα τα ανεμιστηρακια πιεζωντας απαλα με το δαχτυλο στο κεντρο τους και παρατηρησε την διαφορα στον θορυβο. Αν δεν φταιει οντως καποιο ανεμιστηρι τοτε πιθανοτατα συντονιζουν οι σκληροι με το κουτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.