PDA

Επιστροφή στο Forum : κολεγια



Σελίδες : [1] 2

nikoslykos
19-02-09, 18:13
δεν ηξερα σε που να το κανω ποστ...ε το κανω εδω..:p
λοιπον ξερει κανεις τιποτα για τα λεγομενα "κολεγια??.." π.χ το IST.τι γινεται σαυτα??βγενεις με πτυχιο απο ξενο πανεπιστιμιο αποτι ειδα..αλλα το θεμα ειναι...σε περνουν πουθενα με αυτο???... εγω π.χ θελω να γινω τεχνικος δικτύων...υπαρχει καποιο γιαυτο το τομεα αλλα να μη μεινεις στο δρομο μετα?.....

DSLaManiaC
19-02-09, 18:19
Αν θες να πάς σε κολλέγιο στην Ελλάδα θα πας στο deree αλλιώς έξω.

arial
19-02-09, 18:25
To Deeree ειναι και το πλεον αναγνωρισμενο κολεγιο στην αγορα.

nikoslykos
19-02-09, 18:28
τι αξιζει πιο πολυ ομως? να παω σε ενα ΤΕΙ - ΑΕΙ η σε ενα κολεγιο? (εχω καιρο ακομα μπροστα μου...απλα θελω να ξερω τι θα κανω..!)

arial
19-02-09, 18:30
Eννοειτε σε ΤΕΙ-ΑΕΙ, οταν τελειοσεις μετα θα εχεις ενα αναγνωρισμενο πτυχιο απο το κρατος, και η αγορα εργασιας ακομα θελει τετοια πτυχια.....

Και μη ξεχνας ακομα και το κοστος, που αμα πας σε κολεγιο, ανεβενει πολυ..

Αν θελεις βεβαια κατι πιο φτηνο πας σε ΙΕΚ.

apok
19-02-09, 18:31
To Deeree ειναι και το πλεον αναγνωρισμενο κολεγιο στην αγορα.

that's true

DSLaManiaC
19-02-09, 18:32
Εξαρτάται τι θες να κάνεις και σε πια σχολή θα περάσεις.

Θα προτημούσα σίγουρα κολλέγιο απο καμμιά τελευταία σχολή της επαρχίας αλλά αν περάσεις σε κάτι καλό θα το ακολουθήσεις.

Και πάλι όμως μπαίνουν άλλα στο παιχνίδι.

Ειδικά αυτή την εποχή απλά άστο στο flu γιατί γίνονται τόσες άλλαγες απ ότι βλέπεις. Μέσα σε 2-3 χρόνια που θα πας εσύ πολλά μπορεί να έχουν γίνει.

........Auto merged post: DSLaManiaC πρόσθεσε 0 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Eννοειτε σε ΤΕΙ-ΑΕΙ, οταν τελειοσεις μετα θα εχεις ενα αναγνωρισμενο πτυχιο απο το κρατος, και η αγορα εργασιας ακομα θελει τετοια πτυχια.....

Και μη ξεχνας ακομα και το κοστος, που αμα πας σε κολεγιο, ανεβενει πολυ..

Αν θελεις βεβαια κατι πιο φτηνο πας σε ΙΕΚ.

Αν θέλει να γίνει δημόσιος υπάλληλος θες να πεις.

Γιατί την κρατική καραμέλα δε τη βλέπω να κρατάει για πολύ ακόμα. ;)

arial
19-02-09, 18:36
Και κατι αλλο ασχετο, που μπορει να σε ενδιαφερει nikoslykos, στα περισσοτερα κολεγια και στο Deeree ακομα τα μαθηματα γινονται αποκλειστικα στα αγγλικα, οποτε θα πρεπει να ξερεις πολυ καλα αγγλικα πριν πας, ή να εχεις πτυχιο Lower.

hammer21
19-02-09, 19:47
Αν θες να πας σε σοβαρη σχολη και να σπουδασεις στα σοβαρα, θα κοιταξεις να περασεις σε 1 απο τα 10-12 σοβαρα τμηματα της Ελλαδας(δεν ξερουμε και που θες να περασεις).Αλλιως οτι σου ειπαν παραπανω.

alwaysalone
20-02-09, 00:03
Σε οσες εταιρείες εχω δουλεψει παντως, οταν προσλαμβανεσαι στα πρωτα σου βήματα, κοιτανε μονο να σου δωσουν τα νομιμα εκτος κι αν ο εργοδοτης θελήσει να σου κανει προσληψη με συμβατικο μισθο. Παντως δεν ειναι υποχρεωμενος να στο αναγνωρισει. (Εκτος κι αν ειναι μεσω distance και εχεις καταφερει να παρεις αναγνωριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ).

Δηλαδη αγαπητε, αν τα πραγματα δεν πανε καλα, και χρειαστει στην αρχη να δουλεψεις σε call center, οπως εχουν κανει οι περισσοτεροι απο εμας, ενα πτυχιο απο δημοσιο πανεπιστημιο-τει θα σου δωσει αμεσως αμεσως ενα εξτρα επιδοματακι.....

To deree δεν εχει την παραμικρη αναγνωριση οχι μονο στο Δημοσιο αλλά και σε συνεντευξεις αν περασεις θα αντιμετωπισεις ρατσισμο (ασχετα αν εχουν δικιο ή αδικο). Καποιες Τραπεζες το αναγνωριζουν ως Τει πχ η τραπεζα Κυπρου.

Γενικα εχω βαρεθει να διαβαζω για "success stories" για αποφοίτους Deree, εγω νομιζω οτι ειναι ολα μούφα και οι οργανικες θεσεις καταλαμβανονται απο αποφοιτους ΕΜΠ κλπ.

Τωρα αν περιμενει να γινει καποιος CEO στην Coca Cola εχοντας τελειωσει Deree μαλλον ονειρευεται... :)...

nikoslykos
20-02-09, 00:24
ναι ενταξει απλα για να μαθω ρωτησα..:P

bdimitrak
20-02-09, 02:37
Αν θες να πας σε σοβαρη σχολη και να σπουδασεις στα σοβαρα, θα κοιταξεις να περασεις σε 1 απο τα 10-12 σοβαρα τμηματα της Ελλαδας(δεν ξερουμε και που θες να περασεις).Αλλιως οτι σου ειπαν παραπανω.

Υπάρχουν πολλά παραπάνω από 10-12 σοβαρά τμήματα στην Ελλάδα. Και σίγουρα γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά από τα κολλέγια ή από τα περισσότερα πανεπιστήμια της Αγγλίας. Τα προβλήματα των ΑΕΙ, ΤΕΙ είναι άλλα...

Το Deere είναι αυτό που βρίσκεται ψηλά στην Αγ. Παρασκευή;

arial
20-02-09, 03:01
bdimitrak ναι για αυτο προκειτε .

DSLaManiaC
20-02-09, 03:33
Υπάρχουν πολλά παραπάνω από 10-12 σοβαρά τμήματα στην Ελλάδα. Και σίγουρα γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά από τα κολλέγια ή από τα περισσότερα πανεπιστήμια της Αγγλίας. Τα προβλήματα των ΑΕΙ, ΤΕΙ είναι άλλα...

Το Deere είναι αυτό που βρίσκεται ψηλά στην Αγ. Παρασκευή;

Για το bold θα ήθελα μια ανάλυση αν σου είναι εύκολο γιατί είμαι αρκετά περίεργος.

No-Name
20-02-09, 03:49
δεν ηξερα σε που να το κανω ποστ...ε το κανω εδω..:p
λοιπον ξερει κανεις τιποτα για τα λεγομενα "κολεγια??.." π.χ το IST.τι γινεται σαυτα??βγενεις με πτυχιο απο ξενο πανεπιστιμιο αποτι ειδα..αλλα το θεμα ειναι...σε περνουν πουθενα με αυτο???... εγω π.χ θελω να γινω τεχνικος δικτύων...υπαρχει καποιο γιαυτο το τομεα αλλα να μη μεινεις στο δρομο μετα?.....


Φιλαράκο τελείωσα το IST τον Σεπτέμβριο του 2007 πήρα πτυχία από τη μάνα Πανεπιστήμιο και τόσο στην Ελλάδα στην εργασία μου....(πάροχοι τηλεπικοινωνιών) όσο και τώρα στην Ολλανδία που εργάζομαι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αναγνώριση.

Καλή δύναμη εύχομαι σε ότι και αν ακολουθήσεις;)

DSLaManiaC
20-02-09, 04:00
Ότι θα πήγαινες Ολλανδία λόγω έλληψης ακραίου δικτύου δε το περίμενα βρε No-Name :p

arys
20-02-09, 11:36
Τωρα αν περιμενει να γινει καποιος CEO στην Coca Cola εχοντας τελειωσει Deree μαλλον ονειρευεται... ...

Νομίζω αυτό δεν είναι αποκλειστικό για πτυχιούχους του Deree., αλλά για όλους όσους δεν έχουν ένα ανώτερο πτυχίο.

Όσο για το Deree συγκεκριμένα υπάρχουν εταιρείες, πολύ πετυχημένες στην παγκόσμια αγορά, που διευθύνονται από αποφοίτους Deree.

Ένα πολύ καλό παράδειγμα είναι η Velti (http://www.velti.com/index.cfm/Boardof_Directors/1010) όπου CEO και συνιδρυτής είναι απόφοιτος Deree.
Μετά όμως από το Deree πήγε University of Edinburgh (MSc) και MIT (MSc).
Αναφέρω τη Velti γιατί είναι εταιρία σχετική με το χώρο.

hammer21
20-02-09, 13:18
Αλλο να ναι ο συνιδρυτης της και αλλο να τον παρουν απευθειας ως ceo.Αν εχει και αλλους απο το κολεγιο μεσα στην εταιρεια λογικα εχει και ακρες μεσα απο τη σχολη και του σφυρανε τους καλυτερους.Πιο πιθανο βεβαια ειναι να μπει ως "μουτσος" καποιος και δειχνοντας οτι το κατεχει να ανεβει.

arial
20-02-09, 19:08
Παντως αμα πατε στα δικαιολογητικα που απαιτουνται για να μπειτε στο Deere μεχρι συστατικη επιστολη απο καθηγητη ζητανε ... ειναι μηπως υπερβολικοι ή ιδεα μου ειναι ?

nikosl
21-02-09, 03:39
Αν έχεις την όρεξη να διαβάσεις 1 χρόνο, να δώσεις πανελλαδικές και να περάσεις σε κάποια πολυτεχνική σχολή ή κάποια αξιόλογη σχολή αει, να το προτιμήσεις. Οι απόφοιτοι των ελληνικών πανεπιστημίων έχουν πολύ καλό όνομα στο εξωτερικό (καλά στην Ελλάδα τρομάζουν να σε πληρώσουν σαν απόφοιτο ΑΕΙ, αν έχεις τελειώσει κολέγιο, τότε είναι που δεν παίρνεις € παραπάνω...)
Νομίζω ότι αξίζει ο κόπος 1ας χρονιάς διαβάσματος

No-Name
21-02-09, 03:45
Tα κολλέγια δυστυχώς για τους κολλημένους είναι σε μεγάλη εκτίμηση στην Ιδ.Τομέα στην Ελλάδα.....όσο για τα ευρω δεν τείθεται θέμα.

Εκτός και αν όλοι οι πτυχιούχοι των ΑΕΙ έχουν χ**ει στο τάληρο και δεν το ξέραμε

hammer21
21-02-09, 14:11
Τα κολεγια ειναι σε εκτιμηση γιατι εχουν ελλιπη δικαιωματα οι αποφοιτοι τους.Στην Ελλαδα λιγοι δεν χ...αν στο ταλιρο νομιμα, οποτε δεν ειναι κριτηριο αυτο.Πανε εξω και μεγαλουργουν.

DSLaManiaC
21-02-09, 14:12
Τα δικαιώματα των 40€ παραπάνω το Μήνα? :p

hammer21
21-02-09, 14:41
Τα Πολυτεχνεια με τον ενα ή τον αλλο τροπο εχουν παραπανω απο 40Ε:p

DSLaManiaC
21-02-09, 14:42
Με τον άλλο τρόπο όλα έχουν πάνω απο 40€ ;)

JERY
23-02-09, 23:48
Για ιεκ μην το σκεφτεσαι, δεν μαθαινει πραγματικα τιποτα! ειναι τσαμπα χρονος.
Θα σου ελεγα να ξαναδωσεις και να δεις προς τει πειραια μερια (αν σου αρεσουν τα δυσκολα)
δεν ειναι πολυ μεγαλος ο βαθμος που πρεπει να βγαλεις.
Τα περισσοτερα τει επαρχιας δεν εχουν σχεση με αθηνα (και ειδηκα τει πειραια) και θεσσαλονικης.
Αν εχεις το βαθμο πηγαινε ΑΕΙ,σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα και απο οτι ξερω υπαρχει ειδηκη σχολη
για δικτυα στο βολο και μια καινουρια στο χαροκοπειο με τηλεματικη.
Γενικα οι σχολες πληροφορικης δεν διαφερουν σε πολλα ασχετα με το διαφορετικο ονομα, τα μαθηματα ειναι περιπου τα ιδια,
η διαφορα ειναι σε αυτα τα των τελευταιων εξαμηνων κυριως και στο επιπεδο

Για τα δικτυα πχ μην νομιζεις οτι υπαρχει σχολη που τα μισα μαθηματα ασχολουνται με τα δικτυα, αντε αυτα να ειναι 2-3-4 το πολυ.Αρα διαλεγεις προς πληροφορικη μερια και απο εκει περα με ενα ματαπτυχιακο (η cisco ακομα καλυτερα) ασχολείσαι με τα δικτυα

FuS
24-02-09, 00:21
Xωρίς να θέλω να γενικοποιήσω, ΑΝ θες να μάθεις κάτι πήγαινε σε κάποιο πανεπιστήμιο να πάρεις τις βασικές γνώσεις ώστε να εξειδικευτείς όπως θες μετά.
ΚΑι όταν λέω πανεπιστήμιο, εννοώ πανεπιστήμιο και όχι πέη μπλε..

To Deree πχ έχει όνομα (και καλά.. - σηκώνει τεράστια συζήτηση αυτό) αλλά δεν πρόκειται να μάθεις και τίποτα (συγκριτικά πάντα).
Για ΙΕΚ κλπ, sorry αλλά δεν το συζητώ καν..

έχοντας αλλάξει ένα κάρο δουλειές, σχετικές με το αντικείμενο ή όχι (τηλεπικοινωνιες και δίκτυα), σε "μεγάλες" εταιρίες ή μικρότερες, στο εσωτερικό ή στο εξωτερικό, θέλω να σου πω ότι ΚΑΝΕΝΑ χαρτί δεν θα σε βοηθήσει αν δεν δεν έχεις και δεν προσπαθείς να αποκτήσεις γνώσεις.
(χωρίς φυσικά να υπονοώ κάτι απλα το αναφέρω)

Και να μην ξεχνάς το ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ.
ΚΑΝΕΝΑ γαμ-άτο degree δεν είναι σαν την γαμ-άτη προυπηρεσία.
(την οποία για να αποκτήσεις προυποθέτει πολλά περισσότερα από το να πάρεις το degree)

Πτυχία πολύ καλά έχουν πάρα πολλο (πλέον)ί,
προυπηρεσία πολύ καλή έχουν πολλοί λιγότεροι.

Μου πήρε καιρό και έφαγα πολλά σκ@τά για να το καταλάβω.

Φιλικά :)

pk33
24-02-09, 12:24
είμαι 12 χρόνια στις τηλεπικοινωνίες, αλλά απόφοιτο κολλεγίου δεν προσλαμβάνω με τίποτα.
Πολύ απλά όταν πλέον περνάνε 8 στους 10 στα ΑΕΙ ΤΕΙ, το να μην δώσεις πανελλαδικές για μένα σημαίνει ότι βαριέσαι να διαβάσεις. Και αυτό για μένα μετράει στη δουλειά.
Επίσης έχω διαπιστώσει ότι οι απόφοιτοι κολλεγίων και πενωπιστημίων της Αγγλίας δεν πιάνουν τίποτα μπροστά στον απόφοιτο του χειρότερου ΤΕΙ.

Εννοείται ότι αξίζει να στρωθείς ένα χρόνο να διαβάσεις, γιατί απλά πρέπει να μάθεις να διαβάζεις. Για να μπορέσεις να φτάσεις σε ένα σημείο στη δουλειά σου να βγάζεις κάποια χρήματα, πρέπει να διαβάσεις ΠΟΛΥ και μετά να διαβάζεις ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.

Αν κάτι έμαθα από το Πολυτεχνείο, είναι ότι δεν υπάρχει γνώση τηλεπικοινωνίας που να θεωρώ ότι δεν μπορώ πλέον να μάθω, γιατί έχω μάθει τη διαδικασία του διαβάσματος. Αν βγει κάτι νέο, απλά διαβάζω και το μαθαίνω. Αν δεν μάθεις όμως να διαβάζεις και να μαθαίνεις γρήγορα από το διάβασμα που κάνεις, δνε θα μπορείς να παραμένεις up to date που είναι και άκρως σημαντικό στον τομέα που διαλέγεις. Δυστυχώς ΚΑΝΕΝΑ κολλέγιο ή Αγγλικό Πανεπιστήμιο δεν θα σου μάθει να διαβάζεις, και να μαθαίνεις από το διάβασμα που κάνεις.

Και κάτι τελευταίο. Αν θέλεις να ξεχωρίσεις, για ένα χρόνο ΞΕΧΝΑ τον υπολογιστή, τα forums, τα calculators κτλ. Μάθε να τα λύνεις όλα με το χέρι. ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα μπορείς να σταθείς στην αγορά εργασίας.

arys
24-02-09, 12:43
είμαι 12 χρόνια στις τηλεπικοινωνίες, αλλά απόφοιτο κολλεγίου δεν προσλαμβάνω με τίποτα.
Πες μου σε ποια εταιρεία είσαι να αρχίσουν οι καταγγελίες για διακρίσεις στη διαδικασία πρόσληψης.


Πολύ απλά όταν πλέον περνάνε 8 στους 10 στα ΑΕΙ ΤΕΙ, το να μην δώσεις πανελλαδικές για μένα σημαίνει ότι βαριέσαι να διαβάσεις.
Τα κριτήρια και οι επιλογές του καθενός διαφέρουν.


Και αυτό για μένα μετράει στη δουλειά.
Επίσης έχω διαπιστώσει ότι οι απόφοιτοι κολλεγίων και πενωπιστημίων της Αγγλίας δεν πιάνουν τίποτα μπροστά στον απόφοιτο του χειρότερου ΤΕΙ.
Πως διαμορφώνεις εμπεριστατωμένη γνώμη αν δεν δουλεύεις με αυτούς;


Εννοείται ότι αξίζει να στρωθείς ένα χρόνο να διαβάσεις, γιατί απλά πρέπει να μάθεις να διαβάζεις. Για να μπορέσεις να φτάσεις σε ένα σημείο στη δουλειά σου να βγάζεις κάποια χρήματα, πρέπει να διαβάσεις ΠΟΛΥ και μετά να διαβάζεις ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΠΟΛΥ.
Συμφωνώ, το διάβασμα είναι πολύτιμο και το να μάθει κανείς να διαβάζει σωστά είναι αναγκαίο.



Δυστυχώς ΚΑΝΕΝΑ κολλέγιο ή Αγγλικό Πανεπιστήμιο δεν θα σου μάθει να διαβάζεις, και να μαθαίνεις από το διάβασμα που κάνεις.
Και πάλι θα σε ρωτήσω πως το γνωρίζεις αυτό;
Αντίθετα θα σου έλεγα ότι διδάσκεται παράλληλα με τα μαθήματα και ο τρόπος να διαβάζει κανείς σωστά και μεθοδικά.
Ξέρω πως αν αρχίσω να αναφέρω συγκεκριμένα μεγάλα πανεπιστήμια της Αγγλίας θα μου πεις αυτά εξαιρούνται κτλ. οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο.

Sovjohn
24-02-09, 12:51
Μπορεί να έχεις δίκιο pk33. Ωστόσο, οφείλω να ομολογήσω ότι υπάρχουν και αδιαμφισβήτητες εξαιρέσεις στον κανόνα που αναφέρεις. Στο πανεπιστήμιο που τελείωσα εγώ (Lancaster, Αγγλία προφανώς) τα πράγματα δεν ήταν "εύκολα" ή "ξεφτίλα" όπως και να το κάνουμε.

Ναι, υπήρχε και το Cumbria University που ήταν ένα πρώην St.Martin's College, στην ίδια πόλη, και εκτός από 2-3 τομείς (π.χ. εκπαιδευτικοί καθηγητές λυκείου, μαίες, και κάτι ακόμα) σε όλα τα άλλα ΗΤΑΝ ΜΑΠΑ. Μπορούσες να ξαναδώσεις ένα μάθημα ΧΥΖ φορές, μπορούσες να επαναλάβεις 6μηνα, κτλ.

Και μετά, αυτό που ίσχυε σε μας: 1 επανεξέταση αν κοπείς σε μάθημα για οποιοδήποτε λόγο, 1 και τέλος. Σ' αυτή την επανεξέταση, και 100% αν έγραφες, βάση έπαιρνες. (Μου είχε τύχει να γράψω 85% σε επανεξέταση - βάση πήρα σ' αυτό το μάθημα όμως). Υπήρχαν κάθε χρόνο ευκαιρίες να σε διώξουν αν δεν πέρναγες 2-3 μαθήματα (όχι παραπάνω...) ούτε με επανεξέταση... Όταν έδινες εργασίες, το delay σήμαινε -10% τη μέρα στο βαθμό, άρα με 5 μέρες delay το "άριστα" γινόταν "βάση" αυτόματα. Καθυστέρηση σε 2-3 μαθήματα που έκανα προσωπικά για 1-2 μέρες με ανάγκασε να...τα ξαναδώσω, γιατί η εργασία μου από >βάση έγινε <βάση

Κτλ, κτλ, κτλ. Δεν με θεωρώ μηχανικό πολυτεχνείου, γιατί δεν είμαι, αλλά αν πήγαινα το πτυχίο στον ΔΟΑΤΑΠ (που δεν θα το πάω) θα ζητούσα αντιστοίχιση με το αντίστοιχο τμήμα ΑΕΙ Αθήνας... Και αν τολμούσαν να αποφανθούν διαφορετικά, θα τους πήγαινα δικαστήριο όσο πάει...

Γιατί υπάρχουν τα GTPshire universities / departments, αλλά υπάρχουν και τα "στάζεις για να βγεις από κει μέσα"...

Όσο για τον φίλο. Για μένα, και το πιστεύω ακράδαντα, το να ασχοληθείς με το σάπιο σύστημα που λέγεται "Πανελλήνιες" δεν αξίζει ούτε τον χρόνο ούτε τον κόπο. Γιατί στο κάτω-κάτω με το υπέροχο σύστημα μας μπορεί να μπεις σε μία από τις καλές σχολές που διαθέτει η Ελλάδα, αλλά μπορεί να μπεις και στο Τμήμα Ότιναναι ΤΕΙ Κάτω Ραχούλας - Παράρτημα Άνω Ραχούλας...Κρίμα κι άδικο λοιπόν.

Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα (και θέλει!) να περάσει σε καλή σχολή στον τόπο κατοικίας του, καλώς. Αν είναι να πληρώσει για επαρχία κτλ, καλύτερα να πάει σε κολέγιο (καλό), να πάει Ιταλία / Αγγλία / Γερμανία / Γαλλία/ Ελβετία, όπου βολεύει. Από λεφτά είναι τα ίδια με το να είναι κάποιος σε άλλη πόλη της Ελλάδας...και το μόνο σίγουρο είναι ότι σε σοβαρά μέρη, δεν θα κάνεις 10 χρόνια να τα τελειώσεις (δεν θα σε αφήσουν βασικά)...

My 0,02 €...

iloxos
24-02-09, 13:07
Οι προσωπικές μου απόψεις για να μη λέμε παπάδες στα μικρά:

λύκειο > ιεκ > κολέγιο > ΤΕΙ > ΑΕΙ > ΑΕΙ εξωτερικού(ευρώπη,ΗΠΑ,ιαπωνία) > τοπ ΑΕΙ πλανήτη (μέσα στα 40 είναι και 6-7 ευρωπαικά)

αν δεν υπάρχουν λεφτά και ΔΕΝ περάσεις ελλάδα στις τοπ σχολές, μετά το λύκειο > κολέγιο αλλά χωρίς δικαώματα και ελλάδα ή ανατολική ευρώπη ΑΕΙ με φουλ δικαώματα. καλύτερα για μένα ανατολική ευρώπη. απο τσεχία, ρουμανία, βουλγαρία, ρωσία πας παντού.

αν υπάρχουν λεφτά ούτε καν δίνετε πανελλήνιες > Αγγλία και σε 4 χρόνια διπλωματούχος. Μακριά απο ιταλία λόγω των πολλών ετών ολοκλήρωσης του ΑΕΙ. Για ολλανδία, γερμανία, γαλλία δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πετύχει και κανέναν.

φυσικά τα πάνω αν υπάρχει όρεξη για διάβασμα. Αν δεν υπάρχει μην καταναλώνετε χρόνια απο τη μικρή ζωή μας και λεφτά των γονιών που γινονται ένα ωραιότατο διαμέρισμα μετά. Κατευθείαν τέχνη.

Υγ κολέγια ή ΤΕΙ ή ΑΕΙ (τα ΙΕΚ δεν τα βάζω καθόλου) σε σχολές του π@ους ή στα κατσάβραχα για να τελιώσετε Ιστορικός ή Φιλόλογος ή Μαθηματικός και να κουβαλάτε πίτσες μετά μην τα σκεφτόσαστε καν.
Οι σπουδές δεν είναι το παν. Τα λεφτά είναι. Γιατί με τα λεφτά ζείτε. Καλύτερα κομμωτης και 27Ε το κούρεμα (ν. σμύρνη) παρά ΟΑΕΔ 400Ε το μήνα και απογοήτευση και γλύψιμο για διορισμό στην άνω μαγούλα.

pk33
24-02-09, 14:25
Και πάλι θα σε ρωτήσω πως το γνωρίζεις αυτό;
Αντίθετα θα σου έλεγα ότι διδάσκεται παράλληλα με τα μαθήματα και ο τρόπος να διαβάζει κανείς σωστά και μεθοδικά.
Ξέρω πως αν αρχίσω να αναφέρω συγκεκριμένα μεγάλα πανεπιστήμια της Αγγλίας θα μου πεις αυτά εξαιρούνται κτλ. οπότε δεν μπαίνω καν στον κόπο.

Έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία, στο 3G στο καλύτερο μεταπτυχιακό της Αγγλίας για 3G. Οι Έλληνες του πολυτεχνείου και οι Γάλλοι κάναμε διακοπές. Οι υπόλοιποι τα είχανε παίξει. Ας όψεται το ΑΠΘ που τότε δεν έδινε master, αλλιώς δεν θα πήγαινα Αγγλία.
Στο MBA όμως που έκανα στο ΟΠΑ, έλλιωσα στο διαβασμα για να το τελειώσω. Όσους βλέπω στη δουλειά από Αγγλία είναι by the book. Δεν μπορούν να σκεφτούν out of the box όπως ένας απόφοιτος ελληνικού ΤΕΙ ή ΑΕΙ, κοινώς δεν μπορούν να βρουν λύσεις.

Μη μου λές ότι μαθαίνουν να διαβάζουν στην Αγγλία...σε βάζουν να γράφεις εξετάσεις Αριθμητική Ανάλυση με κλειστό βιβλίο...αντε μάθε εσύ απέξω να λύνεις ολοκλήρωμα με αριθμητικές μεθόδους ή να εφαρμόζεις μέθοδο ελαχίστων τετραγώνων με αποστήθιση. Στο Πολυτεχνείο ο καθηγητής μας είχε πει: "Φέρτε στις εξετάσεις ότι θέλετε, όσα βιβλία θέλετε, ακόμη και laptop. Αν βρείτε την άσκηση μέσα σε κάποιο βιβλίο, αντιγράψτε την στην κόλλα σας από το βιβλίο". Τι μου έμεινε από αυτό; το να ψάχνω και να μην κολλάω πουθενά.

Στην Αγγλία αντίθετα πρέπει να αποστιθήσεις τους τύπους κτλ. Αντε να λύσεις άσκηση κεραίας χωρίς βιβλίο. Αντίθετα στην Ελλάδα επειδή δεν έχουν αυτό το ηλίθιο σύστημα της Αγγλίας, γράφαμε με ανοιχτά βιβλία, οπότε τι να αντιγράψουμε; αλλά οι ασκήσεις των εξετάσεων μας έσκιζαν, γιατί ακριβώς δεν θέλανε να δουν αν θυμόμαστε τους τύπους αλλά αν μπορούμε να δώσουμε λύσεις σε πραγματικά προβλήματα.

FuS
24-02-09, 14:26
Sovjohn, από Lancaster (SECAMS) είχα ξεκινήσει και εγώ :p

+1
για τα υπόλοιπα που λες

arys
24-02-09, 15:23
Έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία, στο 3G στο καλύτερο μεταπτυχιακό της Αγγλίας για 3G. Οι Έλληνες του πολυτεχνείου και οι Γάλλοι κάναμε διακοπές. Οι υπόλοιποι τα είχανε παίξει.
Ελάσσονος σημασίας η προσωπική σου εκτίμηση για τη δυσκολία που αντιμετώπισαν οι φοιτητές.
Οι εμπειρίες ποικίλουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο και από ειδικότητα σε ειδικότητα.
Αλήθεια, οι Ινδοί, οι Κινέζοι, οι Γερμανοί και άλλοι είχαν πρόβλημα ή μόνο Έλληνες και Γάλλοι ήταν άνετοι;


Όσους βλέπω στη δουλειά από Αγγλία είναι by the book.
Τελικά προσλαμβάνεις αποφοίτους Αγγλίας ή όχι;
Εκτός αν δουλεύουν σε άλλα τμήματα που δεν είσαι και άρα δε μπορείς να είσαι και πολύ σίγουρος.


Δεν μπορούν να σκεφτούν out of the box όπως ένας απόφοιτος ελληνικού ΤΕΙ ή ΑΕΙ, κοινώς δεν μπορούν να βρουν λύσεις.
Μάλιστα.... ουδέν σχόλιο, παραθέτω μόνο τη βιβλιογραφία του κλάδου.


Μη μου λές ότι μαθαίνουν να διαβάζουν στην Αγγλία...σε βάζουν να γράφεις εξετάσεις Αριθμητική Ανάλυση με κλειστό βιβλίο...αντε μάθε εσύ απέξω να λύνεις ολοκλήρωμα με αριθμητικές μεθόδους ή να εφαρμόζεις μέθοδο ελαχίστων τετραγώνων με αποστήθιση. Στο Πολυτεχνείο ο καθηγητής μας είχε πει: "Φέρτε στις εξετάσεις ότι θέλετε, όσα βιβλία θέλετε, ακόμη και laptop. Αν βρείτε την άσκηση μέσα σε κάποιο βιβλίο, αντιγράψτε την στην κόλλα σας από το βιβλίο". Τι μου έμεινε από αυτό; το να ψάχνω και να μην κολλάω πουθενά.
Στην Αγγλία αντίθετα πρέπει να αποστιθήσεις τους τύπους κτλ. Αντε να λύσεις άσκηση κεραίας χωρίς βιβλίο. Αντίθετα στην Ελλάδα επειδή δεν έχουν αυτό το ηλίθιο σύστημα της Αγγλίας, γράφαμε με ανοιχτά βιβλία, οπότε τι να αντιγράψουμε; αλλά οι ασκήσεις των εξετάσεων μας έσκιζαν, γιατί ακριβώς δεν θέλανε να δουν αν θυμόμαστε τους τύπους αλλά αν μπορούμε να δώσουμε λύσεις σε πραγματικά προβλήματα.
Οι δικές μου εμπειρίες είναι:
1. Εξετάσεις με τα βιβλία και τις σημειώσεις.
2. Εξετάσεις με μία μόνο σελίδα από σημειώσεις που εμείς διαλέξαμε (βασικά να κρίνουμε τι ήταν ποιο σημαντικό).
3. Εξετάσεις όπου λύναμε τα θέματα σε ομάδες.

Σε καμία περίπτωση δεν χρειάστηκε αποστήθιση και σε μαθήματα όπως νευρωνικά δίκτυα και "cognitive reasoning" γράφαμε στους υπολογιστές των εργαστηρίων με όλα τα βιβλία κτλ και πρόσβαση στο Internet/on-line βιβλιοθήκη.

Τέλος πάντων η διαφωνία μας είναι άσχετη με το θέμα όποτε παραμένουμε με τις απόψεις μας.
Εξάλλου έχει καταλήξει να παραθέτουμε αμφότεροι τις προσωπικές μας εμπειρίες.

Υ.Γ. Και εγώ έκανα μεταπτυχιακό στο ποιο σουπερουάου, τσίου-μπίου και τα καρούλια μέσα πανεπιστήμιο για τεχνητή νοημοσύνη στην Αγγλία (και Ευρώπη) και είχαν ζοριστεί όλοι κάποια στιγμή.

iloxos
24-02-09, 15:25
Έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία, στο 3G στο καλύτερο μεταπτυχιακό της Αγγλίας για 3G. Οι Έλληνες του πολυτεχνείου και οι Γάλλοι κάναμε διακοπές. Οι υπόλοιποι τα είχανε παίξει. Ας όψεται το ΑΠΘ που τότε δεν έδινε master, αλλιώς δεν θα πήγαινα Αγγλία.
Στο MBA όμως που έκανα στο ΟΠΑ, έλλιωσα στο διαβασμα για να το τελειώσω. Όσους βλέπω στη δουλειά από Αγγλία είναι by the book. Δεν μπορούν να σκεφτούν out of the box όπως ένας απόφοιτος ελληνικού ΤΕΙ ή ΑΕΙ, κοινώς δεν μπορούν να βρουν λύσεις.

Μη μου λές ότι μαθαίνουν να διαβάζουν στην Αγγλία...σε βάζουν να γράφεις εξετάσεις Αριθμητική Ανάλυση με κλειστό βιβλίο...αντε μάθε εσύ απέξω να λύνεις ολοκλήρωμα με αριθμητικές μεθόδους ή να εφαρμόζεις μέθοδο ελαχίστων τετραγώνων με αποστήθιση. Στο Πολυτεχνείο ο καθηγητής μας είχε πει: "Φέρτε στις εξετάσεις ότι θέλετε, όσα βιβλία θέλετε, ακόμη και laptop. Αν βρείτε την άσκηση μέσα σε κάποιο βιβλίο, αντιγράψτε την στην κόλλα σας από το βιβλίο". Τι μου έμεινε από αυτό; το να ψάχνω και να μην κολλάω πουθενά.

Στην Αγγλία αντίθετα πρέπει να αποστιθήσεις τους τύπους κτλ. Αντε να λύσεις άσκηση κεραίας χωρίς βιβλίο. Αντίθετα στην Ελλάδα επειδή δεν έχουν αυτό το ηλίθιο σύστημα της Αγγλίας, γράφαμε με ανοιχτά βιβλία, οπότε τι να αντιγράψουμε; αλλά οι ασκήσεις των εξετάσεων μας έσκιζαν, γιατί ακριβώς δεν θέλανε να δουν αν θυμόμαστε τους τύπους αλλά αν μπορούμε να δώσουμε λύσεις σε πραγματικά προβλήματα.

και που σου χρησίμεψαν τα πάνω στη δουλειά; μήπως πουθενά; μήπως έφαγες 3 χρόνια (6 είναι το ελάχιστο του Η/Υ στη πάτρα με 1-2 καταλήψεις) τζάπα;

βλέπεις οι άγγλοι με αυτά που κοροιδεύεις πάνε για δουλειά στα 21 με πτυχίο ΑΕΙ και απο κει και πέρα κάνουν μάστερ για ότι θέλουν.

έτσι ο έλληνας στα 30 έχει 3-4 χρόνια προυπηρεσία και ο άγγλος 9.

και γω τους κορόιδευα μλκς και ρομποτ (είχαμε και ζώα απο κίνα μεριά) αλλά μετά σκέφτηκα οτι έχουμε 110% χρέος και ότι μας έχουν για γύφτους...

JERY
25-02-09, 01:25
και που σου χρησίμεψαν τα πάνω στη δουλειά; μήπως πουθενά; μήπως έφαγες 3 χρόνια (6 είναι το ελάχιστο του Η/Υ στη πάτρα με 1-2 καταλήψεις) τζάπα;

βλέπεις οι άγγλοι με αυτά που κοροιδεύεις πάνε για δουλειά στα 21 με πτυχίο ΑΕΙ και απο κει και πέρα κάνουν μάστερ για ότι θέλουν.

έτσι ο έλληνας στα 30 έχει 3-4 χρόνια προυπηρεσία και ο άγγλος 9.

και γω τους κορόιδευα μλκς και ρομποτ (είχαμε και ζώα απο κίνα μεριά) αλλά μετά σκέφτηκοτι έχουμε 110% χρέος και ότι μας έχουν για γύφτους...υτ

Aν αυτη ειναι η αποψη σου, οτι δεν σου χρησιμευουν πουθενα , τοτε δεν εχεις ιδεα ποιος ειναι ο σκοπος της ανωτατης εκπαιδευσης

iloxos
25-02-09, 01:50
η ανώτατη εκπαίδευση υπάρχει για να ανοίγει ορίζοντες.

στην ελλάδα σε κάνει γλύφτη του κάθε πολιτικού.
σε κάνει να ξεφτιλίζεσαι στα 30 για 1000 ευρώ - τα μισά ενός υδραυλικού - παρακαλώντας τον κάθε εργοδότη και δουλεύοντας 12ωρα.

στο εξωτερικό μπορεί να μην φτιάχνεις το "πνεύμα" σου και την προσωπικότητά σου αλλά παίρνεις τριπλό βασικό για αρχή και στα 45 έχεις 3 σπίτια και 3 αμάξια.

χεστηκαν οι άγγλοι για κόμματα, θρησκείες, ιδεολογίες και λοιπές "ανωτερότητες" των ελληνικών ΑΕΙ. έρχονται με τα κότερα στην ελλάδα το καλοκαίρι τους κοιτάμε και σφυράμε.
απεργία, καταλήψεις. απουσίες καθηγητών, αντιγραφές, κόμματα, φοιτητές 10ετίας, γκράφιτι, αφίσες είναι πράγματα άγνωστα στον άγγλο φοιτητή.

ο έλληνας όμως τα έχει όλα και γι' αυτό το το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είναι καθαρά για το π@ος.

θα το καταλάβεις - αν είσαι φοιτητής- όταν απολυθείς και θα ψάχνεις στα 26 για δουλειά με 0 προυπηρεσία.

ring0
25-02-09, 02:14
θα το καταλάβεις - αν είσαι φοιτητής- όταν απολυθείς και θα ψάχνεις στα 26 για δουλειά με 0 προυπηρεσία.
γιατι στα 26 να μην εχει βρει δουλεια ??? απο τη στιγμη που τελειωνεις κανονικα ...:p

FuS
25-02-09, 19:31
γιατι στα 26 να μην εχει βρει δουλεια ??? απο τη στιγμη που τελειωνεις κανονικα ...:p

Θα το καταλάβεις και εσύ σε 7 χρόνια :p
(πλάκα σου κάνω μαν, εννοείται δεν στο εύχομαι).

Συμφωνώ με τον ilohos πάντως σε ότι λέει σχετικά με την λέρα στα πανεπιστήμια (βλ. κόμματα και φοιτητικές παρατάξεις).
Αν δεν φύγουν τα κόμματα από τα πανεπιστήμια, όσο καλη ποιότητα και αν έχει η εκπαίδευση (εφόσον έχει), παραμένει βόθρος..
Και συγνώμη για την έκφραση αλλά αν δεν γίνει κάτι να ξεωβρωμίσουν τα πανεπιστήμια από τις φοιτητικές παρατάξεις, για αρχή, δεν γίνεται τίποτα.

ring0
25-02-09, 20:17
Θα το καταλάβεις και εσύ σε 7 χρόνια :p
(πλάκα σου κάνω μαν, εννοείται δεν στο εύχομαι).

Συμφωνώ με τον ilohos πάντως σε ότι λέει σχετικά με την λέρα στα πανεπιστήμια (βλ. κόμματα και φοιτητικές παρατάξεις).
Αν δεν φύγουν τα κόμματα από τα πανεπιστήμια, όσο καλη ποιότητα και αν έχει η εκπαίδευση (εφόσον έχει), παραμένει βόθρος..
Και συγνώμη για την έκφραση αλλά αν δεν γίνει κάτι να ξεωβρωμίσουν τα πανεπιστήμια από τις φοιτητικές παρατάξεις, για αρχή, δεν γίνεται τίποτα.

το λεω γιατι ας πουμε φιλος μου τελειωσε φετος ειναι 23(τελειωσε στα 4 ) δουλευει και κανει και μεταπτυχιακο...στα 26 θα εχει προυπηρεσια 3 χρονια και περισσοτερα απο 1000 euros ..τοσα παιρνει τωρα ως προγραμματιστης.:)

iloxos
25-02-09, 20:34
1000 μικτά. δηλαδή 750 - 800 καθαρά. μέχρι τα 1000 και το 5% αύξηση το χρόνο... μέτρα μήνες

ring0
25-02-09, 20:43
εχεις δικιο ..σε 3 χρονια θα παιρνει +150 euros... δηλαδη περιπου 1000...καθαρα..
δεν ειναι πολλα..θελει και αλλη δουλεια το απογευμα.:p

hammer21
25-02-09, 20:58
το λεω γιατι ας πουμε φιλος μου τελειωσε φετος ειναι 23(τελειωσε στα 4 ) δουλευει και κανει και μεταπτυχιακο...στα 26 θα εχει προυπηρεσια 3 χρονια και περισσοτερα απο 1000 euros ..τοσα παιρνει τωρα ως προγραμματιστης.:)


Μεταπτυχιακο και δουλεια δυσκολα πανε μαζι.Δεν ξερω πως τα καταφερνει ο φιλος.
Επισης εγω ξερω ατομο που παιρνει 1000Ε πρωτο μισθο.καθαρα...

ring0
25-02-09, 21:06
τα μεταπτυχιακα στο παπει ξεκινανε το απογευμα οποτε απο τη δουλεια ερχεται κατευθειαν..ειναι κουραση αλλα ειναι ενα χρονο οποτε σιγα...αξιζει..:)

hammer21
25-02-09, 22:02
Και ποτε διαβαζει ρε συ?Εδω δεν νιωθω ανετος στο προπτυχιακο μου που οι εργασιες ανακοινωνονται σαν τα επιδοματα προεκλογικα.Σε αντιστοιχο μεταπτυχιακο δεν ξερω τι θα γινοταν αν ειχε και να δουλεψω παραλληλα.

ring0
26-02-09, 01:04
Και ποτε διαβαζει ρε συ?Εδω δεν νιωθω ανετος στο προπτυχιακο μου που οι εργασιες ανακοινωνονται σαν τα επιδοματα προεκλογικα.Σε αντιστοιχο μεταπτυχιακο δεν ξερω τι θα γινοταν αν ειχε και να δουλεψω παραλληλα.

τι να σου πω....απο οτι μου λεει ξεσκιζεται.δεν εχει καθολου χρονο...:)

iloxos
26-02-09, 01:26
Επισης εγω ξερω ατομο που παιρνει 1000Ε πρωτο μισθο.καθαρα...

σε μικρή εταιρία φαντάζομαι. οι μεγάλες δεν τα δίνουν και ειδικά κάτι stanley morgan και κάτι ibm έχουν το κόσμο στην πείνα. προσφέρουν λένε εμπειρία...:down:

gkarak
26-02-09, 02:12
σε μικρή εταιρία φαντάζομαι. οι μεγάλες δεν τα δίνουν και ειδικά κάτι stanley morgan και κάτι ibm έχουν το κόσμο στην πείνα. προσφέρουν λένε εμπειρία...:down:

Δουλέυεις για μια μεγάλη εταιρία, το βάζεις στο CV , ανεβαίνει το κασέ σου...
Ετσι τουλάχιστον λειτουργεί εδώ Αγγλία.
Φυσικά πρέπει να ξέρεις να πουλάς ta skills σου.

manicx
26-02-09, 11:38
Δουλέυεις για μια μεγάλη εταιρία, το βάζεις στο CV , ανεβαίνει το κασέ σου...
Ετσι τουλάχιστον λειτουργεί εδώ Αγγλία.
Φυσικά πρέπει να ξέρεις να πουλάς ta skills σου.

Έτσι ακριβώς είναι. Το να έχεις σε CV προϋπηρεσία σε τέτοιες εταιρίες είναι μεγάλο ατού.

hammer21
26-02-09, 11:47
σε μικρή εταιρία φαντάζομαι. οι μεγάλες δεν τα δίνουν και ειδικά κάτι stanley morgan και κάτι ibm έχουν το κόσμο στην πείνα. προσφέρουν λένε εμπειρία...:down:

Θα σε γελασω.Δεν θυμαμαι ονομα.Τωρα που το σκεφτομαι το παιδια αυτο εχει φιλο που επιασε δουλεια, μετα απο μεταπτυχιακο, στη siemens και πηρε 1200Ε.Εξαιρεσεις που μας κανουν να ελπιζουμε σε κατι καλυτερο?Ισως.
Ισως και να ηταν μικρη η ζητηση για τη θεση και η εταιρεια να καιγοταν οποτε εδωσε κατιτις παραπανω.:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.