PDA

Επιστροφή στο Forum : Τετραπυρηνος και Windows



Σελίδες : [1] 2

spyrosbhta
19-02-09, 21:24
Ρε παιδια ενα συστημα που εχει windows(Χ32 πιθανοτατα) home editon 2002 γνησια με αναβαθμισεις εως τωρα με SP3 αναγνωριζει τους 4 πυρηνες της intel που πηρα προχθες? ΔΕΝ εννοω αν ενα προγραμμα μπορει να λειτουργησει σε 2 η παραπανω πυρηνες εαν χρειαζεται. ΕΝΝΟΩ εαν ο ενας πυρηνας χρησιμοποιειται απο ενα προγραμμα μπορει ενα αλλο προγραμμα να κατευθυνθει σε αλλον απο τα windows μου? Γιατι νομιζω πως δεν ειναι και τοοοοσο γρηγορο οσο νομιζα. (intel core 2 quad,μητρικη asus P5Q3, 3 GB DDR RAM, 9800GT NVIDIA με 550Watt τροφοδοτικο- μονο σκληρο και dvd-r αφησα ιδιο (IDE))Ασχετο: ειναι καλο το μηχανημα?

chania7
19-02-09, 21:48
δεν σου παει γρηγορα γιατι ειναι σαν να εχεις ferrari με ροδες ποδηλατου. δηλαδη εχεις τον τετραπηρυνο με ide δισκο (παιζει τεραστιο ρολο στην ταχυτητα) και μαλιστα με τις (πλεον) αρχαιες DDR που φανταζομαι θα ειναι 400αρες σε αντιθεση με τον επεξεργαστη που ειναι 4ων πηρύνων και την μητρικη με καινουρια χαρακτιρηστικα

Veldrin
19-02-09, 21:50
Ο δίσκος είναι το προβλημα σου για τη λειτουργία μέσα στα win οπως είπε και το παιδί πριν απο μενα. Αλλα τι είναι αυτό που σου φαίνεται αργό ;

treli@ris
19-02-09, 22:03
με τις (πλεον) αρχαιες DDR που φανταζομαι θα ειναι 400αρες

H P5Q3 παιρνει DDR3 οποτε αλλου ειναι το προβλημα

ardi21
19-02-09, 22:08
Παρε φιλε μου αυτον (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303735) τον δισκο και θα δεις πως θα "πεταξεις".

IDE δισκος με καινουργιο μηχανημα..?:down::nono:

spyrosbhta
20-02-09, 00:14
συγγνωμη για το λαθος. εχω 3 GB DDR3 1333ΜΗz.

Δηλαδη το μονο προβλημα ειναι ο σκληρος...:hmm:
Το σκεφτομαι να αλλαξω σκληρο γιατι ηδη εσταξα 600 ευρω για αυτα τα εξαρτηματα...που θα παει θα το κανω.

Αρα δε φταινει τα SP3 η κατι των windows.Μπορουν δηλαδη να εκμεταλλευτουν τον Quad αρκετα?

ardi21
20-02-09, 00:16
Οι σκληροι ετσι και αλλιως κρατανε πισω τα μηχανηματα διοτι ολα τα αλλα υποσυστηματα (επεξεργαστες, μνημες κτλ) ειναι πολυ πιο γρηγορα (στο λεω απλα). Εκτος και αν εχεις σοβαρο ssd.

Αλλα εσυ εχεις και εναν αρχαιο σκληρο που μεγαλωνει παρα πολυ το προβλημα. Αν βαλεις αυτον που σου λεω θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα σε σχεση με αυτον που εχεις τωρα.

Ειναι ακριβως αυτο που σου ειπαν: Εχεις ferrari με ροδες ποδηλατου και αναρωτιεσαι γιατι δεν "τσουλαει" αφου εχεις 500 αλογα...

Μην το σκεφτεσαι καν. Χαραμιζεις το συστημα σου.

spyrosbhta
20-02-09, 00:21
Παρε φιλε μου αυτον (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303735) τον δισκο και θα δεις πως θα "πεταξεις".

Δε με ενδιαφερουν τα GB του σκληρου.(200 μου ειναι αρκετα)
Σε μικροτερους εχει καλες ταχυτητες?
(η ακομη καλυτερα baraccuda η tsitah)

ardi21
20-02-09, 00:26
Αυτος ειναι αποδεδειγμενα ο πιο γρηγορος (η απο τους πιο γρηγορους).

Γενικα οι μικροι δισκοι (αρα και παλιοτεροι) ειναι πιο αργοι.

Τα GB ετσι κ αλλιως ΠΟΤΕ δεν πανε χαμενα και τα χρηματα που ζηταει θα στα ξεπληρωσει και με το παραπανω.

Seagate ετσι κ αλλιως δεν θα προτεινα ποτε. Εχω δει πολλα...

spyrosbhta
20-02-09, 00:34
ok ευχαριστω για τα tips.

Caret
20-02-09, 01:45
Aν έχεις windows xp θα έλεγα να βάλεις vista. To hardware είναι αρκετά καινούριο και το λειτουργικό παλιό. Κατά προτίμηση 64μπιτα.

WAntilles
20-02-09, 01:55
Ρε παιδια ενα συστημα που εχει windows(Χ32 πιθανοτατα) home editon 2002 γνησια με αναβαθμισεις εως τωρα με SP3 αναγνωριζει τους 4 πυρηνες της intel που πηρα προχθες? ΔΕΝ εννοω αν ενα προγραμμα μπορει να λειτουργησει σε 2 η παραπανω πυρηνες εαν χρειαζεται. ΕΝΝΟΩ εαν ο ενας πυρηνας χρησιμοποιειται απο ενα προγραμμα μπορει ενα αλλο προγραμμα να κατευθυνθει σε αλλον απο τα windows μου? Γιατι νομιζω πως δεν ειναι και τοοοοσο γρηγορο οσο νομιζα. (intel core 2 quad,μητρικη asus P5Q3, 3 GB DDR RAM, 9800GT NVIDIA με 550Watt τροφοδοτικο- μονο σκληρο και dvd-r αφησα ιδιο (IDE))Ασχετο: ειναι καλο το μηχανημα?

Πέτα το λειτουργικό που έχεις.

Οπωσδήποτε 64-bit λειτουργικό, και οπωσδήποτε ΟΧΙ home έκδοση.

Επίσης πέτα και τον σκληρό αν είναι IDE ή βάλε μπροστά του SATA adaptor.

asm
20-02-09, 07:56
Ρε παιδια ενα συστημα που εχει windows(Χ32 πιθανοτατα) home editon 2002 γνησια με αναβαθμισεις εως τωρα με SP3 αναγνωριζει τους 4 πυρηνες της intel που πηρα προχθες? ΔΕΝ εννοω αν ενα προγραμμα μπορει να λειτουργησει σε 2 η παραπανω πυρηνες εαν χρειαζεται. ΕΝΝΟΩ εαν ο ενας πυρηνας χρησιμοποιειται απο ενα προγραμμα μπορει ενα αλλο προγραμμα να κατευθυνθει σε αλλον απο τα windows μου? Γιατι νομιζω πως δεν ειναι και τοοοοσο γρηγορο οσο νομιζα. (intel core 2 quad,μητρικη asus P5Q3, 3 GB DDR RAM, 9800GT NVIDIA με 550Watt τροφοδοτικο- μονο σκληρο και dvd-r αφησα ιδιο (IDE))Ασχετο: ειναι καλο το μηχανημα?
Για να βάλουμε τα πράγματα με την σειρά, ούτε ο δίσκος σου φταίει, ούτε το λειτουργικό σύστημα, ούτε χρειάζεται να βάλεις Vista ούτε 64bit αν δεν θέλεις (αν και θα στο πρότεινα). Για να μην παρεξηγηθώ, πολύ σωστά σου είπαν οι προηγούμενοι φίλοι πως καλό είναι να βάλεις έναν άλλο δίσκο και ένα καλύτερο λειτουργικό, αλλά δεν πρόκειται να δεις καμμιά σπουδαία διαφορά από αυτά.

Αυτό που χρειάζεται είναι να καταλάβεις πως ο τετραπύρηνος επεξεργαστής δεν είναι ταχύτερος από έναν δυπήρηνο και παίζει σχεδόν στην ίδια ταχύτητα ακόμα και με έναν μονοπύρηνο της ίδιας συχνότητας. Μόνο multi threaded προγράμματα μπορούν να εκμεταλευτούν τους παραπάνω πυρήνες, μοιράζοντας τις επεξεργαστικές τους απαιτήσεις σε περισσότερους από έναν, κάτι που γίνεται αυτόματα και υποστηρίζεται από το λειτουργικό σου έστω και αν αυτό είναι home edition.

Τα υπόλοιπα πραγράμματα (single threaded) τρέχουν σε ένα πυρήνα κάθε φορά, οπότε και οι διαφορές ταχύτητας με έναν υποδεέστερο επεξεργαστή της ίδιας συχνότητας είναι πολύ μικρές ή και ανύπαρκτες. Το μεγάλο όφελος της χρήσης πολυπύρηνων cpu είναι το ότι ακόμα και μικρά και single thread system processes όπως για παράδειγμα τα services, τα explorer instances και τα άλλα runtime του λειτουργικού "μοιράζονται" σε περισσότερους πυρήνες αφήνοντας έτσι πάντοτε περίσσευμα επεξεργαστικής ισχύος. Έτσι δεν θα παρατηρείς για παράδειγμα τις καθυστερήσεις που παρουσιάζονται σε μονοπύρηνους όταν ένα process αργεί να κλείσει, ή όταν κάποιο κολλά και δεν επιτρέπει να τρέχουν ελεύθερα τα υπόλοιπα. Μην ξεχνάς επίσης πως υπάρχουν και αρκετές καθημερινές multi process εφαρμογές (explorer, IE8, Chrome) οι οποίες επίσης χρησιμοποιούν τους επιπλέον πυρήνες.

Αυτό είναι ουσιαστικά το μεγάλο όφελος των πολυπύρηνων και όχι καμμιά γραμμική αύξηση της ισχύος που πολλοί περιμένουν. Φυσικά όπως σου είπα και πριν, ένα multithread πρόγραμμα έχει την δυνατότητα να "σπάνει" το process του σε πολλά μικρά "κομμάτια" που με τη σειρά τους μοιράζονται στους διαθέσιμους πυρήνες με αποτέλεσμα την πραγματικά μεγάλη απόδοση και την τεράστια διαφορά ως προς τους μονοπύρηνους. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, το θέμα είναι να κατανοήσεις τις ακριβώς δυνατότητες έχεις και να μην περιμένεις πως το σύστημα θα "απογειωθεί" μόνο και μόνο επειδή έχεις τέσσερα cores. Η διαφορά υπάρχει και με τον καιρό θα το καταλάβεις αλλά μην περιμένεις θαύματα όσους δίσκους ή λειτουργικά να αλλάξεις. Κοντολογίς, ένας πολυπύρηνος προσφέρει "απόθεμα ισχύος" όχι αναγκαστικά επιπλέον ταχύτητα, τουλάχιστον για τις περισσότερες καθημερινές εφαρμογές. Είναι για να σου δώσω ένα συγκριτικό παράδειγμα, όπως η ροπή στα αυτοκίνητα. Τράβηγμα και απόθεμα ισχύος αλλά όχι αναγκαστικά μεγαλύτερη τελική. :)

ardi21
20-02-09, 14:30
Aυτα που λες asm ειναι σωστα αλλα με την αλλαγη του δισκου θα δει πολυ μεγαλη διαφορα.

Εδω εγω ειδα οταν ειχα αλλαξει εναν 320αρη sata με τον 640αρη.

Ο δισκος του πραγματικα πρεπει να σερνεται και χαντακωνει ολο το συστημα.

Βεβαια υπαρχει και η πιθανοτητα να νομιζε ο φιλος οτι πηρε καινουργιο συστημα με 4πυρηνο και θα γινονται ολα μεσα σε δεκατα του δευτερολεπτου οποτε να απογοητευτηκε...

Αλλα η αλλαγη του δικου ειναι παραπανω απο αναγκαια.

spyrosbhta
21-02-09, 02:46
Κοντολογίς, ένας πολυπύρηνος προσφέρει "απόθεμα ισχύος" όχι αναγκαστικά επιπλέον ταχύτητα, τουλάχιστον για τις περισσότερες καθημερινές εφαρμογές. Είναι για να σου δώσω ένα συγκριτικό παράδειγμα, όπως η ροπή στα αυτοκίνητα. Τράβηγμα και απόθεμα ισχύος αλλά όχι αναγκαστικά μεγαλύτερη τελική. :)
Θα μου επιτρεψεις να θεωρησω αστοχο το παραδειγμα σου και να διαφωνησω;)

Γνωριζω τι θα πει 4 πυρηνες και τι ισχυ μπορουν να αποδοσουν. Το συστημα μου το εστησα μονος μου το εψαξα καλα πριν το αγορασω και ξερω οτι μπορει παραπανω. Δηλαδη:

1)Ολοενα και περισσοτερα προγραμματα λειτουργουν σε περισσοτερους απο ενα πυρηνες.
2)4 πυρηνες 2,5 GHz σημαινει οτι ενα προγραμμα που μπορει θα δουλεψει σε ταχυτητες απο 2,5 εως 10 GHz (θεωρητικα και χωρις να μετρησουμε τα FSB και Cache memory)
3)Και να μην εχει τετοια δυνατοτητα ενα προγραμμα τα windows δεν την εχουν?(Αυτο μαλλον δε το διευκρινησα-τα windows ειναι αυτα που μου φαινονται αργα)

Αρα δε μιλαμε μονο για multitasking. Μιλαμε για ταxυτητα που δε τη βλεπω σε μενα.ειναι υπερβολικα γρηγορο συστημα αλλα οχι οσο περιμενα(ξαναδιευκρινιζω: σε προγραμματα παει σφαιρα(απιστευτα) αλλα σε οτι αφορα τα windows νομιζω οτι δεν ειναι οτι περιμενα-δουλευει αρκετα ο σκληρος μεχρι να μου δωσει οτι θελω)

Οποτε:
Α) Απο αυτα που ξερω προσωπικα (ο πρωτος μου υπολογιστης ηταν το '94: 486 στα 100ΜΗz με 8 ΜΒ RAM και Cirrus Logic καρτα γραφικων 1 ΜΒ (επαγγελματικη για τοτε):p) και
Β) Απο αυτα που με διαφωτισατε και σας ευχαριστω ολους

με βλεπω να αγοραζω συντομα εναν 64 GB SSD να τελειωνω (για 150 MBbit/s αναγνωση=80 ευρω)

Τι λετε??(Και να στειλω τον 160αρη για αναπαυση...)
Νομιζω πως τοτε θα δω πραγματικες ταχυτητες...κανω λαθος???:hmm:

ardi21
21-02-09, 03:28
Τα 80 ευρω που κολλανε?

asm
21-02-09, 12:27
Θα μου επιτρεψεις να θεωρησω αστοχο το παραδειγμα σου και να διαφωνησω;)
Γνωριζω τι θα πει 4 πυρηνες και τι ισχυ μπορουν να αποδοσουν. Το συστημα μου το εστησα μονος μου το εψαξα καλα πριν το αγορασω και ξερω οτι μπορει παραπανω.

Όπως νομίζεις. Πάντως στη θέση σου θα κρατούσα πολύ "μικρό καλάθι" όσο αφορά τις προσδοκίες σου για ...τετραπλάσια ταχύτητα. Δεν αυξάνεται έτσι γραμμικά η απόδοση ισχύος φίλε spyrosbhta. Πολλοί από εμάς έχουμε τετραπύρηνους και γρήγορους δίσκους κάποιοι και ssd και κανείς φυσικά δεν είδε τις επιδόσεις που περιμένεις.

Στην καλύτερη περίπτωση και μόνο στα (πολύ λίγα) multi thread προγράμματα θα δεις μεγάλη αύξηση ταχύτητας που και πάλι δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό που νομίζεις. Δεν στο λέω για να απογοητευτείς αλλά για να μην τρέφεις αυταπάτες για το μηχάνημά σου. :)

spyrosbhta
21-02-09, 13:13
Όπως νομίζεις. Πάντως στη θέση σου θα κρατούσα πολύ "μικρό καλάθι" όσο αφορά τις προσδοκίες σου για ...τετραπλάσια ταχύτητα. Δεν αυξάνεται έτσι γραμμικά η απόδοση ισχύος φίλε spyrosbhta.

asm, δεν περιμενω δεν περιμενω τετραπλασια ισχυ και το καταλαβαινω. Απλα κατι παραπανω απο αυτο που βλεπω. Α, και ευχαριστω για το χρονο σου.


Τα 80 ευρω που κολλανε?

ardi21 εννοω πως ενας SSD σκληρος με ταχυτητα 150 ΜΒ/s(στανταρ) και χωρητικοτητα 64 GB κοστιζει 80 ευρω. Για μεγελυτερες απαιτησεις ανεβαινουν κατακορυφα οι τιμες.Σε ευχαριστω κι εσενα.

daywalker06
21-02-09, 14:25
@spyrosbhta

Μην κάνεις το λάθος να πάρεις SSD 64 GB 80 ευρώ για λειτουργικό, θα ειναι ποιο αργός απο τον WD 640 που σου πρότειναν.
Αλλο η θεωρία και αλλο στην πράξη με τα σημερινά δεδομενα των φτηνών SSD

ardi21
21-02-09, 14:30
Φιλε μου με 80 ευρω παιρνεις κατι που να μοιαζει σε ssd. Bασικα δεν ξερω καν αν υπαρχει τοσο φτηνος. Στο skroutz μου βγαζει απο 120 ευρω και πανω, μπορει ισως απο εξωτερικο να βρηκες κανα σαπιο 1ης γενιας...

Οπως και να 'χει μην διανοηθεις να παρεις τετοιας κατηγοριας... Οχι μονο θα εχεις μειωμενες επιδοσεις αλλα -το σημαντικοτερο- θα εχεις προβληματα (παγωματα κτλ) στην λειτουργεια του pc.

Οι καλοι 64αριδες ssd (slc δηλαδη η καλοι mlc) κανουν πολυυυυυυυ ακριβοτερα.

Παρε τον 640αρη και θα εισαι μια χαρα. Σε κανα 6μηνο συζηταμε για ssd.

manosdoc
21-02-09, 14:49
Θα μου επιτρεψεις να θεωρησω αστοχο το παραδειγμα σου και να διαφωνησω;)

Γνωριζω τι θα πει 4 πυρηνες και τι ισχυ μπορουν να αποδοσουν. Το συστημα μου το εστησα μονος μου το εψαξα καλα πριν το αγορασω και ξερω οτι μπορει παραπανω. Δηλαδη:

1)Ολοενα και περισσοτερα προγραμματα λειτουργουν σε περισσοτερους απο ενα πυρηνες.
2)4 πυρηνες 2,5 GHz σημαινει οτι ενα προγραμμα που μπορει θα δουλεψει σε ταχυτητες απο 2,5 εως 10 GHz (θεωρητικα και χωρις να μετρησουμε τα FSB και Cache memory)
3)Και να μην εχει τετοια δυνατοτητα ενα προγραμμα τα windows δεν την εχουν?(Αυτο μαλλον δε το διευκρινησα-τα windows ειναι αυτα που μου φαινονται αργα)

Αρα δε μιλαμε μονο για multitasking. Μιλαμε για ταxυτητα που δε τη βλεπω σε μενα.ειναι υπερβολικα γρηγορο συστημα αλλα οχι οσο περιμενα(ξαναδιευκρινιζω: σε προγραμματα παει σφαιρα(απιστευτα) αλλα σε οτι αφορα τα windows νομιζω οτι δεν ειναι οτι περιμενα-δουλευει αρκετα ο σκληρος μεχρι να μου δωσει οτι θελω)

Οποτε:
Α) Απο αυτα που ξερω προσωπικα (ο πρωτος μου υπολογιστης ηταν το '94: 486 στα 100ΜΗz με 8 ΜΒ RAM και Cirrus Logic καρτα γραφικων 1 ΜΒ (επαγγελματικη για τοτε):p) και
Β) Απο αυτα που με διαφωτισατε και σας ευχαριστω ολους

με βλεπω να αγοραζω συντομα εναν 64 GB SSD να τελειωνω (για 150 MBbit/s αναγνωση=80 ευρω)

Τι λετε??(Και να στειλω τον 160αρη για αναπαυση...)
Νομιζω πως τοτε θα δω πραγματικες ταχυτητες...κανω λαθος???:hmm:

Πριν θίξεις προσωπικά για άστοχα παραδείγματα, ίσως θα έπρεπε να διαβάσεις 5 πράγματα.
Δεν έχεις ιδέα από SMP, Preemptive Multitasking και γενικότερα Μulticore τεχνολογίες
Aυτά που λες δεν ισχύουν ούτε για πλάκα.

yiannis_1
21-02-09, 15:03
2)4 πυρηνες 2,5 GHz σημαινει οτι ενα προγραμμα που μπορει θα δουλεψει σε ταχυτητες απο 2,5 εως 10 GHz (θεωρητικα και χωρις να μετρησουμε τα FSB και Cache memory)

Τι ναι αυτά που λες ορέ Spyran. Θα μας πέσουν οι τρύχες απο το κεφάλι πρωινιάτικα.
Ποιος σου τα πε αυτά.
Δε skalaρουν έτσι οι πολυπύρινοι.
Ενας τετραπύρινος σε σχέση με εναν δυπύρινο άντε να έχει ενα 20-25 % αν εχουν όλα τα υπόλοιπα cache fsb τα ίδια...
Σε πολλά παλιά προγράμματα δεν υπάρχει καν διαφορά.
Πάρε κανέναν καλό WD ο 640 AALS είναι ότι πρέπει. Αλλά αν δεν εχεις ιδέα απο tweaking λειτουργικού και ξεκινάς με ενα σωρό προγράμματα να τρέχουν στην εκίννηση των XP-Vista μη περιμένεις πολλά.

BigBlack
21-02-09, 16:35
Καλά τα λέει ο φίλος yiannis_1. Kοίταξε τι προγράμματα τρέχεις στο startup και τι services δε χρειάζεσαι και μπορείς να απενεργοποιήσεις. Πάρε και τον WD αν θέλεις, αν και πάλι, μεγαλύτερη διαφορά νομίζω θα δεις με το "ξεφόρτωμα" του λειτουργικού.

spyrosbhta
21-02-09, 16:58
Καλά τα λέει ο φίλος yiannis_1. Kοίταξε τι προγράμματα τρέχεις στο startup και τι services δε χρειάζεσαι και μπορείς να απενεργοποιήσεις.


Αλλά αν δεν εχεις ιδέα απο tweaking λειτουργικού και ξεκινάς με ενα σωρό προγράμματα να τρέχουν στην εκίννηση των XP-Vista μη περιμένεις πολλά.

α)Το πειραζω συχνα το start up(συνηθως μετα απο καθε εγκατασταση) ωστε να μην ξεκινουν αχρηστες εφαρμογες με τα windows.(Και τη registry πειραζα που και που)Ευχαριστω παντως για τη συμβουλη.


Πριν θίξεις προσωπικά για άστοχα παραδείγματα, ίσως θα έπρεπε να διαβάσεις 5 πράγματα.
Δεν έχεις ιδέα από SMP, Preemptive Multitasking και γενικότερα Μulticore τεχνολογίες
Aυτά που λες δεν ισχύουν ούτε για πλάκα.

β)Μπορει οντως να κανω λαθος και να μη τα ξερω καλα αλλα σιγουρα αυτοι που επιτιθονται και νομιζουν πως τα ξερουν ολα ειναι σιγουρα πιο αστοχοι απο καποια παραδειγματα.
(και δε θα κατσω να σου εξηγησω αν ξερω η οχι απο αυτα-κι ενας ασχετος με επικολληση θα μπορουσε να πει οτι ξερει-και δεν υπονοω τιποτα)

γ)Δεν ειχα ποτε 2-πυρηνο CPU. Ειχα απλο και ξαφνικα πηρα quad. Παρακαλω μη συγκρινετε με 2-πυρηνο.

δ) Και τελος ηρθα στο forum για συζητηση και πληροφορηση οχι για καυγα...Και αν κανω λαθος δεχομαι διορθωσεις οχι ομως επιθεσεις.

BigBlack
21-02-09, 17:22
Για ρίξε μιά ματιά εδώ (http://www.optimizingpc.com/optimize/windowsservices.html), θα σου δώσει μιά ιδέα για το τι μπορείς να απενεργοποιήσεις από τα services με ασφάλεια.

manosdoc
21-02-09, 21:12
Ευχαρίστως να συζητήσουμε, όμως μην μας βγάζεις έτσι εύκολα "άστοχους".

Στο θέμα μας, όχι πως είναι επιτακτικό όμως ένα σύγχρονο σύστημα Vista x64 θα σε βοηθούσε να ξεζουμίσεις τις δυνατότητες του Τετραπύρηνου σε καθημερινές εφαρμογές.

WAntilles
21-02-09, 21:20
β)Μπορει οντως να κανω λαθος και να μη τα ξερω καλα αλλα σιγουρα αυτοι που επιτιθονται και νομιζουν πως τα ξερουν ολα ειναι σιγουρα πιο αστοχοι απο καποια παραδειγματα.
(και δε θα κατσω να σου εξηγησω αν ξερω η οχι απο αυτα-κι ενας ασχετος με επικολληση θα μπορουσε να πει οτι ξερει-και δεν υπονοω τιποτα)

Έχω SMP μηχανάκι εδώ και 3.66 χρόνια (Ιούλιος 2005) και από τότε τρέχω σε αυτό καί Windows NT-Class (όχι home έκδοση), καί Linux, καί 64-bit εκδόσεις.

Λες να είμαι από αυτούς που αναφέρεις παραπάνω;


γ)Δεν ειχα ποτε 2-πυρηνο CPU. Ειχα απλο και ξαφνικα πηρα quad.

Σωστά όλοι παραπάνω σου είπαν ότι δεν κατέχεις από SMP, ότι δεν σκέφτεσαι με τρόπο SMP.


Παρακαλω μη συγκρινετε με 2-πυρηνο.

Δεν έχει σημασία.

Η αλλαγή του σκεπτικού -> νύχτα με τη μέρα -> είναι από όχι SMP σε SMP.

Από 2 σε 4 cores το σκεπτικό είναι το ίδιο απλά το κάνεις scale στα πιο πολλά cores.

Άλλη μια απόδειξη ότι είναι σωστοί όλοι όσοι παραπάνω σου είπαν ότι δεν κατέχεις από SMP, ότι δεν σκέφτεσαι με τρόπο SMP.

spyrosbhta
21-02-09, 21:36
Άλλη μια απόδειξη ότι είναι σωστοί όλοι όσοι παραπάνω σου είπαν ότι δεν κατέχεις από SMP, ότι δεν σκέφτεσαι με τρόπο SMP.

Ξαναειπα επανω αν κανω λαθος διορθωστε με.

Και αφου Wantilles τα κατεχεις καλα πες μου τι ειναι SMP τι ειναι ASMP τι ειναι καλυτερο τι κανει στον Q8300 Quad μου εαν ο CPU μου εχει SMP και τι λαθος κανω και δεν εχω την ταχυτητα που φανταζομαι...και τι θα επρεπε να φανταζομαι για ταχυτητα ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ.

Πες τα μου ολα (χωρις επικολληση) να μου βαλεις τα γυαλια.

manosdoc οκ sorry.Οσον αφορα το λειτουργικο φοβαμαι πως τα vista θα μου ειναι πιο βαρια απο τα XP SP3.

manosdoc
21-02-09, 21:48
manosdoc οκ sorry.Οσον αφορα το λειτουργικο φοβαμαι πως τα vista θα μου ειναι πιο βαρια απο τα XP SP3.

Όχι δεν είναι πιο "βαριά".
Ναι είναι πολύ πιο σύγχρονα και με πολύ περισσότερες εφαρμογές Multithreaded.

spyrosbhta
22-02-09, 00:27
Μολις μετρησα την εκκινηση των windows.Με 6 ''τρεχουμενα'':p προγραμματα στο start up κανει 29 δευτερολεπτα να ξεκινησει. Δηλαδη εδωσα 190 ευρω για τον Q8300 με L2 cache 4MB (L1 512 KB νομιζω...) και FSB 1333MHz, CPU που πρωτοκυκλοφoρησε πριν λιγο καιρο σε αρχιτεκτονικη 45nm και πιο μετα του 2008 και δεν κανει τιποτα?(εφοσον δεν φταιει ο σκληρος οπως υποστιριζουν οι περισσοτεροι...)(θυμαται κανεις το 98-99 που πηγαμε απο pentium σε pentium 2-τεραστια διαφορα!)

Caret
22-02-09, 00:49
Φίλε μου καλώς ή κακώς έτσι είναι τα windows. Mπορείς να τα συμαζέψεις αν αφαιρέσεις υπηρεσίες (προσεκτικά) και startup προγράμμα αλλά μέχρι εκεί...
Πάντως στην εκκίνηση φυσικά και παίζει ρόλο ο σκληρός.

zig
22-02-09, 04:22
Στην εκκίνηση παίζει ρόλο ο σκληρός και μετά την εκκίνηση αναλαμβάνουν οι προγραμματιστές των εφαρμογών να κάνουν τους πυρήνες να γονατίζουν. Με τους ρυθμούς που γίνονται σταδιακά απαιτητικότερα και βαρύτερα τα προγράμματα και 16 πυρήνες να βγάλουν θα καταφέρουν στο τέλος να τους κάνουν να σέρνονται. Σήμερα για παράδειγμα είχα καθήσει από περιέργεια να δω πόσο καλά τρέχει μια έκδοση του microsoft money (4.0) του σωτήριου έτους 1995 στα windows 7. Βασικά το πρόγραμμα δούλευε μια χαρά αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι συνειδητοποίησα ότι μπορούσα να κάνω αυτά που χρειάζομαι να κάνω και με το money 2007 και μάλιστα ευκολότερα λόγω της απλότητας στην σχεδίαση του (δεν είχε 500 εφετζίδικες επιλογές από τις οποίες χρησιμοποιείς μόνο τις 10). Έτσι το παλιό χρειαζεται 8 μεγαμπάιτ στο δίσκο και το "καινούργιο" κοντά στα 500 μεγαμπάιτ, το παλιό ανοίγει και κάνει όλες τις ενέργειες ακαριαία και το "καινούργιο" προλαβαίνεις να πιεις καφέ μέχρι να ανοίξει ή να ολοκληρωθεί μια ενέργεια και το παλιό για τα ίδια ακριβώς δεδομένα που έχω στο καινούργιο έφτιαξε μια βάση δεδομένων μερικών κιλομπάιτς σε αντίθεση με μερικά μεγαμπάιτς του "καινούργιου". Με λίγα λόγια, όση ισχύ και να έχεις θα βρουν τρόπο (χρειαζεται δεν χρειάζεται) να σε καθυστερήσουν.

stef128
22-02-09, 06:39
Ωραια με αυτην την λογικη , να παρω και εγω εναν τετραπυτηνο στα 3,6 εαν υπαρχει , να τελικιασω την μνημη στα 2000mhz ddr3x4 , να δωσω και λεφτα για δισκο στις 10000 στροφες , μια εξαιρετικη καρτα γραφικων στα 1 gb , και να βαλω επανω του windows 98 και οτι συνεπαγεται για αυτο το λειτουργικο !!!!
Ετσι ναι θα δω και εγω οντως το μηχανημα να πεταει !!!!!!!!!!!!
Και δεν βαζω ubundu ?

Patentman
22-02-09, 09:16
Το προβλημα του συγκεκριμενου μηχανηματος ειναι ο δισκος. Οχι το λειτουργικο.
Το λειτουργικο μπορει και αξιοποιει και τους 4 πυρηνες κανονικοτατα.

Οτι αλλη απαντηση πηρες ειναι ασχετη με το προβλημα σου.
To προβλημα σου εγκειται στον δισκο (φυσικη ταχυτητα δισκου) και στο πως τον χρησιμοποιεις, περιορισμο ταχυτητας λογω κακης χρησης (δες παρακατω).


ΥΓ. Οσο για την απορια σου, εδωσα τοοοοσα και πηρα τοσα, ετσι παει.
Πηρες κατι που πολυ απλα δεν χρειαζοσουν.
Ποιος σου ειπε οτι θα εχεις καλυτερη ταχυτητα στο 1 (ή δυο ή τρια) προγραμματακι που χρησιμοποιεις αγοραζοντας τετραπυρηνο;

Σε επεισαν για λαθος αγορα και στο τελος αναγκαστηκες να κοψεις απο τον δισκο, που αυτος σε περιοριζε και στο προηγουμενο συστημα που ειχες.
Τωρα προσπαθουν να σε πεισουν να κανεις φορματ, να χασεις οτι εχεις (λειτουργικοτητα και χρονο) για να βαλεις κατι που κοστιζει (αφου πρεπει να το αγορασεις) και που πιθανοτατα θα σε βαλει σε περιπετειες (αν εχεις περιφερειακα και δεν εχεις ξερο εναν υπολογιστη αλλά και αν εχεις υπαρχοντα προγραμματα που τα ξερεις και στο τελος δεν θα παιζουν στο αλλο λειτουργικο).

Και στο τελος για την χρηση που του κανεις να μην δεις καμια διαφορα.
Αν εβλεπες διαφορά μεταπηδωντας απο το ενα λειτουργικο στο αλλο θα ηταν μονο απο κακο στησιμο στην υπαρχουσα εγκατασταση ή/και απο κακη λειτουργια, δηλαδη απο υπερφορτωμενο συστημα αρχειων (MFT, fragmentation, μικρος ελευθερος χωρος, πολλα αρχεια), απο υπερφορτωμενη registry, και απο bloatware προγραμματα ( συνηθως αχρηστα utility).
Και αυτο επειδη στην νεα εγκατασταση (του νεου "προηγμενου" λειτουργικου) το συστημα αρχειων θα ειναι φρεσκο, χωρις ταλαιπωρια, αλλά και μεχρι να βαλεις ολα τα προγραμματακια ή drivers που ειχες θα δεις μεγαλη διαφορά. Μολις τα βαλεις θα σερνεται παλι, απλα θα σου εχει μεινει οτι με το "νεο" λειτουργικο παει πιο γρηγορα και ας σερνεται το ιδιο.
Το ιδιο βεβαια θα εβλεπες αν εκανες νεα εγκατασταση των XP. Μολις τα εγκαταστησεις πανε σφαιρα, ο Η/Υ ανοιγει στο φτερο.


Τελος αν αναρωτιεσε πως στους εταιρικους υπολογιστες τα XP ανοιγουν σφαιρα, το excel σφαιρα, με υπολογιστες 4 ή 5 ετων, με 256MB μνημης και ακομα και με Celeron...
Η απαντηση ειναι -> δεν εχεις βαλει το χερακι σου.

giorgosts
22-02-09, 09:40
Γενικά o patentman τα είπε όλα,

πως στους εταιρικους υπολογιστες τα XP ανοιγουν σφαιρα, το excel σφαιρα, με υπολογιστες 4 ή 5 ετων, με 256MB μνημης και ακομα και με Celeron απλά να προσθέσω 1-2 ακόμη:

Μπορείς να δοκιμάσεις 64bit λειτουργικό, καμιά μνήμη παραπάνω, και απενεργοποίησε - σβήσε το swap. (Εικονική μνήμη, αντί να διαβάζει-γράφει από τη μνήμη διαβάζει-γράφει από το δίσκο και καθυστερεί το σύστημα).

Όταν η πτώση της απόδοσης οφείλεται στο δίσκο, φαίνεται φως φανάρι (δουλεύει ο δίσκος). Εννοείται ότι πρέπει να νον έχεις defragmented.

asm
22-02-09, 10:06
Μολις μετρησα την εκκινηση των windows.Με 6 ''τρεχουμενα'':p προγραμματα στο start up κανει 29 δευτερολεπτα να ξεκινησει. Δηλαδη εδωσα 190 ευρω για τον Q8300 με L2 cache 4MB (L1 512 KB νομιζω...) και FSB 1333MHz, CPU που πρωτοκυκλοφoρησε πριν λιγο καιρο σε αρχιτεκτονικη 45nm και πιο μετα του 2008 και δεν κανει τιποτα?(εφοσον δεν φταιει ο σκληρος οπως υποστιριζουν οι περισσοτεροι...)(θυμαται κανεις το 98-99 που πηγαμε απο pentium σε pentium 2-τεραστια διαφορα!)

Μη συγκρίνεις φίλε spyrosbhta το τότε με το σήμερα. Σήμερα ακόμα και οι μονοπύρηνοι δεν έχουν πέρα από το smp διαφορά αρχιτεκτονικής από τους πολυπύρηνους, και πολλές φορές είναι και χαμηλότερης συχνότητας. Δεν είναι λίγοι οι χρήστες που για παράδειγμα πήγαν από μονοπύρηνο P4/3Ghz σε κάποιο τετραπύρηνο Q6600 και στην αρχή απογοητεύτηκαν λόγω χαμηλότερης συχνότητας λειτουργίας. Να θυμάσαι πως σε παρόμοιες αρχιτεκτονικές cpu μόνο η συχνότητα είναι το "καύσιμο" επεξεργασίας που αυξομοιώνει γραμμικά τη απόδοση του επεξεργαστή.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως ένας quad δεν προσφέρει. Το αντίθετο, το smp όταν αξιοποιείται από μια multithread εφαρμογή, ειδικά όταν εκτελεί βαριά tasks, δίνει φτερά στο σύστημα. Για δοκίμασε για παράδειγμα στον παλιό σου μονοπύρηνο να κάνεις compress κανένα archive μερικών χιλιάδων αρχείων και ταυτόχρονα να κάνει browsing και θα καταλάβεις. Η μαγική λέξη εδώ είναι αυτή που έγραψα σε bold, "ταυτόχρονα". Εκεί παίζουν οι μεγάλες διαφορές, στην αποκρισιμότητα αλλά και την ταχύτητα ολοκλήρωσης πολλών παράλληλων διεργασιών.

Μην περιμένεις όμως να φορτώνει το σύστημα σε 1" μόνο και μόνο επειδή έχεις τετραπύρηνο. Και smp supercomputer μερικών χιλιάδων cpu να είχες μπορεί να έκανε και 5 λεπτά να εκκινήσει, τι σημαίνει αυτό; Στην εκκίνηση μιλάμε για χρόνο φορτώματος από δίσκο, detection και initialization συσκευών και πλήθος άλλων διεργασιών που δεν έχουν καμμιά σχεδόν σχέση με την επεξεργαστική ισχύ, όση και αν είναι αυτή.

Μετά μίλησες για upgrade 190€ που κατά "εσένα δεν κάνει τίποτα". Υπάρχουν και άλλοι, όπως και εγώ, που δώσαμε και 1000 και 2000 ή και περισσότερα για i7 ή ότι άλλο. Τι σημαίνει πως θα έπρεπε ή έστω ελπίζαμε πως το λειτουργικό θα ξεκινούσε σε 1"; Σε πληροφορώ πως περισσότερο χρόνο κάνει (λόγω επιπλέον hardware) από τον απλό μονοπύρηνο. Αυτό όμως τι σημαίνει, πως πετάξαμε χρήματα γιατί τα είχαμε μπόλικα;

Όπως σου είπα και εγώ σε προηγούμενο post αλλά και όλοι οι άλλοι συμφορουμίτες, το smp δεν γίνεται έτσι scale, ούτε αποδίδει γραμμικά όπως ίσως φαντάζεσαι. Το απόθεμα ισχύος υπάρχει και γίνεται εμφανές μόνο όταν εφαρμογές που θα γονάτιζαν έναν μονοπύρηνο εκτελούνται ανετότατα και παράλληλα, χωρίς να μηδενίζουν την αποκρισιμότητα του συστήματος. Και αν θέλεις να το καταλάβεις, χρησιμοποίησε κανένα τρίμηνο το σύστημά σου και μετά πήγαινε στον παλιό σου μονοπύρηνο. Τότε θα καταλάβεις και θα θυμηθείς τι σου λέγαμε εδώ στο forum. :)

Απόθεμα ισχύος και αποκρισιμότητα εν παραλλήλω, αυτό είναι το νόημα του smp φίλε spyro και όσο ποιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο ποιο γρήγορα θα ευχαριστηθείς το νέο σου σύστημα χωρίς να κυνηγάς ανύπαρκτους εντυπωσιασμούς αυξημένων επιδόσεων.

spyrosbhta
22-02-09, 12:32
Patentman

Μολις αρχισα να παιρνω τις σωστες απαντησεις και ευχαριστω. Οσον αφορα στο λειτουργικο εχω ελαχιστα πραγματα εγκατεστημενα.(συμπεριλαμβανομενου και SP3 γνησιο)Για τη φραση σου: Το ιδιο βεβαια θα εβλεπες αν εκανες νεα εγκατασταση των XP. Μολις τα εγκαταστησεις πανε σφαιρα, ο Η/Υ ανοιγει στο φτερο. εχεις απολυτο δικιο το εχω διαπιστωσει παρα πολλες φορες.

asm

Η αναβαθμιση μου δεν ηταν μονο 190 ευρω αλλα 620 αν δεν κανω λαθος.(Δες στην αρχη του θεματος) Και για την δικη σου φραση:Απόθεμα ισχύος και αποκρισιμότητα εν παραλλήλω, αυτό είναι το νόημα του smp φίλε spyro και όσο ποιο γρήγορα το καταλάβεις τόσο ποιο γρήγορα θα ευχαριστηθείς το νέο σου σύστημα χωρίς να κυνηγάς ανύπαρκτους εντυπωσιασμούς αυξημένων επιδόσεων. Ηδη εχω αρχισει να το καταλαβαινω τις μερες που μιλαμε.Και εχει και απιστευτη αποκριση οπως ανεφερες. Τωρα μαλον για το ποσο σβελτος ειναι οσον αφορα στα windows και μονο (εκει ειναι που εχω την απορια-οχι σε προγραμματα) μαλλον φανταζομουν υπερβολικα περισσοτερα.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Οποτε θα αντικαταστησω συντομα τον IDE(α) σκληρο μου και για τα windows θα κανω υπομονη. Τοσα αντεξα απο τη microsoft...(win 3.1, win 95, win 98, win millenium(καλα αυτα δεν τα αντεξα-τα πεταξα αμεσως), win xp)
Αλλα τα vista δε τα βαζω ακομη!

giorgosts
22-02-09, 13:01
Οποτε θα αντικαταστησω συντομα τον IDE(α) σκληρο μου και για τα windows θα κανω υπομονη.

1. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το swap πρώτα. 3GB είναι αρκετά και χωρίς swap. Τα windows κάθονται σε 200ΜΒ, δεν χρειάζεται να swapάρουν συνέχεια.
52141

2. Ρίξε και μιά ματιά (αν αισθάνεσαι γενναίος) στα tweaks που προτείνει ο wantilles για να δώσουν "φτερά" στο pc. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14242

spyrosbhta
22-02-09, 13:09
1. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το swap πρώτα. 3GB είναι αρκετά και χωρίς swap. Τα windows κάθονται σε 300ΜΒ, δεν χρειάζεται να swapάρουν συνέχεια.

2. Ρίξε και μιά ματιά (αν αισθάνεσαι γενναίος) στα tweaks που προτείνει ο wantilles για να δώσουν "φτερά" στο pc.

1.οκ θα το κανω.ευχαριστω.

2.Καποια τα εχω πειραξει και παλιοτερα στον παλιο μου υπολογιστη.

panterakias123
22-02-09, 13:12
με βλεπω να αγοραζω συντομα εναν 64 GB SSD να τελειωνω (για 150 MBbit/s αναγνωση=80 ευρω)


Εάν βάλεις Vista x64 τα 64 GB θεωρώ οτι είναι λίγα,βρες μία μέση λύση σε χςριτικότητα και ταχύτητα.Ο σκληρός που σου πρότειναν παραπάνω θα είναι αρκετά ικανοπιητικός.

Patentman
22-02-09, 13:22
Ωραια μιας και εχεις ορεξη για σβελταδα, ορεξη για νεο στησιμο τοτε κοιταξε αυτο εδω:
Στήσιμο δίσκων, partition, για μέγιστη επίδοση στο σύστημα και πως επηρεάζει (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=154728)

Δεν χρειαζεται να τα κανεις ολα.
Απλα βλεπεις τι μπορεις να κανεις, και φυσικα αυτα που δεν πρεπει να κανεις (κακη χρηση).
Το καλυτερο θα ηταν να παρεις δυο δισκους.
Εγω θα ελεγα να μην πας σε SSD ακομα, πανακριβοι και αρκετοι ειχαν προβλημα και στην ταχυτητα τους.

asm
22-02-09, 13:33
Και καθόλου να μην πας σε SSD δεν θα χάσεις τίποτα, το αντίθετο θα έλεγα.
Αν δεν έχεις διάθεση να ξοδέψεις αρκετές εκατοντάδες ευρώ, οι "φτηνοί" SSD είναι πιο αργοί ακόμα και από τον φτηνότερο κοινό δίσκο, και έχουν και προβλήματα.

WAntilles
22-02-09, 15:41
Φίλε που ξεκίνησες το thread:

Για να καταλάβεις τί σημαίνει "σκέφτομαι και δρω κατά τρόπο SMP":

Ας πάρουμε τα πράγματα από τα σημαντικότερα:

1. Λειτουργικό:

Εδώ, το σημαντικότερο είναι ένα λειτουργικό με σοβαρό task scheduling που να σέβεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τα priorities των threads-processes.

Τί σημαίνει αυτό;

Σημαίνει ότι δε με νοιάζει - και δεν πρέπει να με νοιάζει - αν μια βαριά εργασία (π.χ. ακόμα και σε όλα τα CPU cores -> 100% usage) θα τελειώσει λίγο αργότερα (π.χ. σε 2 ώρες και 15 λεπτά αντί για 2 ώρες).

Αυτό που με νοιάζει - και πρέπει να με νοιάζει - είναι το να μπορώ να κάνω και άλλα πράγματα παράλληλα στον υπολογιστή μου αυτές τις π.χ. 2 ώρες και 15 λετπά -> ή αλλιώς -> ο υπολογιστής να συμπεριφέρεται κυριολεκτικά σαν να έχει ΜΗΔΕΝ ΦΟΡΤΟ.

Πώς γίνεται αυτό;

Γίνεται με ένα σοβαρό λειτουργικό σύστημα που σέβεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ τα priorities των threads-processes.

Δηλαδή που ΠΟΤΕ ένα thread χαμηλότερης priority δεν θα στερήσει ισχύ από thread υψηλότερης priority.

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί ο υπολογιστής κάλλιστα για ώρες να κάνεις στο background την πλέον βαριά εργασία (compiling, rendering, encoding κλπ.) και εσύ στο προσκήνιο να έχεις ανοιχτά π.χ. 2 virtualbox machines, 1 HD 1080p Blu-Ray video, κλπ. και ο υπολογιστής να μην κάνει ΟΥΤΕ ΚΙΧ -> να μην χαθεί ούτε ένα καρέ από το video σου.

Τέτοια λειτουργικά είναι - από το καλύτερο προς το χειρότερο:

- 64-bit UNIX/Linux λειτουργικά, π.χ. Linux, FreeBSD
- 64-bit Windows NT-Class (όχι Home) 5.2 ή ανώτερα (όχι NT 5.1)

2. Επεξεργαστής με Intergrated Memory Controller

Το λειτουργικό σύστημα πρέπει να έχει ΑΜΕΣΗ πρόσβαση σε μεγάλα data sets, γρήγορη πρόσβαση στη RAM, να αποκρίνεται ΑΜΕΣΑ, να ξεκινούν ΑΜΕΣΑ οι εφαρμογές, και το task switching (Alt+Tab) να γίνεται ΑΜΕΣΑ μόλις το ζητήσει ο χρήστης.

Τέτοιοι επεξεργαστές είναι:
- AMD Phenom-II-X4
- AMD Phenom-X4
- AMD Athlon64-X2
- Intel Core i7

3. Τέλος πολύ προσοχή σε προβληματικούς disk controllers με πολύ καλή multitasking συμπεριφορά -> Intel ICH<X>R.

mikstratos
22-02-09, 15:57
οταν αλλαξεις τον σκληρο ,πες μας τις διαφορες.

Patentman
22-02-09, 16:15
Ολα οσα αναφερονται στο http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2659421&postcount=43 γινονται και απο ενα μηχανημα 4ετιας.
Χωρις φανφαρες και τουμπανα.

Απλα το στησιμο μετραει, καθως και να μην χρησιμοποιεις εστω και ενα (1) κακογραμμενο προγραμμα ή εστω και ενα (1) κακογραμμενο driver.
Μολις βαλεις σε οποιοδηποτε συστημα, οσων ευρω και αν ειναι, ακομα και μελλοντικο (ισχυροτερο) εναν κακογραμμενο driver ή προγραμμα τοτε αυτοματως καθιστας το συστημα σου αναπηρο.

Για καθε κακο προγραμμα υπαρχει και ενα εναλλακτικο, δεκα φορες καλυτερο απο το προβληματικο.
Για καθε κακο driver (ανεξαρτητως συσκευης) υπαρχει και ενας σωστος. Εξαιρεσεις υπαρχουν οπου ο σωστος driver βρισκεται κοντα στον καλαθο των αχρηστων (οπου πετας την μια συσκευη και παιρνεις μια πραγματικα αξια).


Μιας ομως και ο δισκος του παροντος ενδιαφερομενου ειναι παλιος και η φυσικη του ταχυτητα ειναι αργη τοτε ξεκιναει απο κει.
Τον αλλαζει.
Και μετα βλεπει αν πρεπει να αλλαξει τακτικη.


ΥΓ. utility που υποσχονται δεν πραγματοποιουν. Δηλαδη καποια XP tweaks, FixIT, one-click-speedup, κτλ, μονο σαχλαμαρες ειναι. Περισσοτερο κακο κανουν παρα καλο.

ΥΓ2. Οποιος δεν εχει αμεσα αποκρισιμο και με σωστη κατανομη ισχυος συστημα τοτε εχει προβληματικο στησιμο ( χρηση δισκου, προγραμματα, drivers, ρυθμισεις των windows/προγραμματων, *αλλες ρυθμισεις).
Ολα ειναι αποκρισιμα ανεξαρτητως πλατφορμας, υλικου. Μονο τα προβληματικα δεν ειναι.

*Π.χ σε μερικες μητρικες το ACPI 2.0 ειναι disabled στο bios. Θα πρεπει να ενεργοποιηθει πριν απο την εγκατασταση του λειτοθργικου.

spyrosbhta
22-02-09, 23:55
Wantilles ευχαριστω ησουν κατατοπιστικοτατος.Το επιασα.(Θα σκεφτομαι ετσι πλεον;))

Ευχαριστω ολους.
Και μολις βαλω νεο σκληρο θα σας πω νεα(δεν περιμενω πολλα:))

spyrosbhta
23-02-09, 14:36
1. Λειτουργικό:

Τέτοια λειτουργικά είναι - από το καλύτερο προς το χειρότερο:

- 64-bit UNIX/Linux λειτουργικά, π.χ. Linux, FreeBSD
- 64-bit Windows NT-Class (όχι Home) 5.2 ή ανώτερα (όχι NT 5.1)

2. Επεξεργαστής με Intergrated Memory Controller

Τέτοιοι επεξεργαστές είναι:
- AMD Phenom-II-X4
- AMD Phenom-X4
- AMD Athlon64-X2
- Intel Core i7

1.Αυτο διορθωνεται ευκολα.

2.Ο επεξεργαστης ομως? Παιρνοντας τον Q8300 απερριψα κατι καλο και εμεινα στα παλια με αλλα λογια?????

(οι επιλογες μου εγιναν 95% με βαση τα χρηματα που μπορουσα να διαθεσω και 5% με βαση το γεγονος πως ο i7 μολις βγηκε στην αγορα)(Για AMD ουτε λογος...μονο intel ειχα παντα (intel 486, pentium I MMX, pentium III) (ουτε ciryx για οποιον θυμαται)

yiannis_1
24-02-09, 12:51
Α επίσης ενα γρήγορο tweak για vista και xp. Start->Run->τρέχεται Msconfig-> στο ΒOOT.ini tab advanced options /NUMPROC (2 για δυπύρινους - 4 για τετραπύρινους) Default είναι στο 1...
Υποθέτω πως εχει να κάνει με την λειτουργία -εκμετάλλευση των υπόλοιπων πυρίνων κατά την εκκίνηση.
Μου έδωσε την αίσθηση της επιτάχυνσης του boot αλλά τώρα πιος ξέρει μπορεί να είναι και placebo effect.:hmm:

Τα εταιρικά μηχανήματα 4-5ετιας πάνε σφαίρα με 512+ (γιατί με 256 δεν πάνε ακριβώς σφαίρα)γιατί εχουν Win XP χωρίς 3000000000 patches και πολλές φορές fat32 filesystem.

Εχω 4 μηχανήματα στο γραφείο boot κάτω απο 50" απο τη στιγμή που πατήσω το κουμπί μέχρι την οθόνη των xp πλήρως φορτωμένη κάνει μόνο ενας Nortwood P4 768 Ram με fat32!!! και πριν του περάσω κάποιο SP την έκανε κάτω απο 40...

Όλοι οι υπόλοιποι με core 2 @3200+ και 2 giga ram και 2 φορές ταχύτερους δίσκους αλλά με ntfs απο 1 λεπτό και πάνω...

Αφού εχεις την p5q που είναι σένια μητρικούλα και το πρόβλημα σου είναι το boot time γιατί δεν ρυθμίζεις απο το bios να κάνει suspend to ram ή αλλιώς s3 να τελειώνεις.
Το pc ρείχνει τα ρεύματα εκτός απο τα dimakia της μνήμης και κλείνουν ανεμιστήρια και σκληροί δίσκοι και καίει 2-5watt το σύστημα.
Εγω πλέον δε κλείνω τα μηχανήματα standby στην ραμ κάνω και συνήθως με δυνατότητα να κάνει wake up απο το keyboard
και με το πάτημα ενος κουμπιού σε 2 - 3" είμαι στο desktop.
Και τέρμα οι αναμονές και τα welcome screens!!!

WAntilles
24-02-09, 14:37
(Για AMD ουτε λογος...μονο intel ειχα παντα (intel 486, pentium I MMX, pentium III)

Η εμπάθεια, ο φανατισμός, η στενομυαλιά -> οδηγούν σε λάθη -> και τα λάθη -> πληρώνονται.

Patentman
24-02-09, 14:46
1.Αυτο διορθωνεται ευκολα.
Αναλογα τι χρηση κανεις.
Θα δεις οτι δεν υπαρχει κανενα μαγικο λειτουργικο.
Ολα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα.


2.Ο επεξεργαστης ομως? Παιρνοντας τον Q8300 απερριψα κατι καλο και εμεινα στα παλια με αλλα λογια?????


Καλα, ενταξει, αντι να κοιταξεις να εχεις ενα σωστο συστημα αρχιζεις και πιστευεις σε παραμυθια που το μονο που θα σου δωσουν ειναι να ξεστρατισεις απο τον στοχο: το σωστο στησιμο οποιουδηποτε συστηματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.